Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

Daca e asa de mica, o dai de pe lista. Multumesc oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

din seria - cat traiesti atat inveti - bazandu-ma pe seriozitatea cehului si pe schema grafica de pe navigatia nexus, ma apus azi cu spor sa montez magazie de cd-uri in portbagaj. muncesc 3 ore cu spor si cand ajung la punctul culminant - surpriza! nu am in navigatie mufa pt magazia de cd. nu am decat o mfd 2.

imi spune si mie cineva cum se si dc se poate lega magazia in acest caz? dc selectez cd pe ecran imi apare int cd si ext cd de la 1 la 6. dar nu am mufa. sper sa imi dea si mie cineva o solutie

multumesc.

:) :mad:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din seria - cat traiesti atat inveti - bazandu-ma pe seriozitatea cehului si pe schema grafica de pe navigatia nexus, ma apus azi cu spor sa montez magazie de cd-uri in portbagaj. muncesc 3 ore cu spor si cand ajung la punctul culminant - surpriza! nu am in navigatie mufa pt magazia de cd. nu am decat o mfd 2.

imi spune si mie cineva cum se si dc se poate lega magazia in acest caz? dc selectez cd pe ecran imi apare int cd si ext cd de la 1 la 6. dar nu am mufa. sper sa imi dea si mie cineva o solutie

multumesc.

:) ;)

Nexus trebuie sa aiba mufa pentru magazie. Eu am montat tot pe nexus magazie digitala DMC fara probleme :)

Uite-te aici... este o poza cu schema din spate la nexus...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc.

spre rusinea mea nu am vazut-o! m-ai scapat de un stres.......... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa imi instalez stergator pe spate pe o masina care nu are din fabrica. dupa ce am analizat schema electrica am vazut ca pompa de la stropitoare isi schimba polaritatea . in schema electrica a masinii fara stergator spate pompa de stropit e legata cu firul verde/alb la T6a/4 si firul verde/rosu la T6a/1. in schema de la cea cu stergator spate e invers: verde/rosu la T6a/4 si verde/alb la T6a/2.

teoretic nu ar trebui sa fie nici o problema intrucat modulul de control nu controleaza direct pompa ci un releu. dar practic.....stie cineva dc ar fi vreo problema? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbata maneta de stergatoare, fire trase de la centrala electrica, codata centrala electrica, furtun tras de la pompa de spalat parbrizul pana in spate, pompa schimbata , etc. Destul de mult de munca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc albundy, totdeauna mi-ai raspuns promt. Am luat de pe o skoda lovita toata instalatia inclusiv spalatoarele de faruri. Bidonas cu pompe, sensor, furtune. Miercuri termin de instalat. Cu codarea o sa fie Mai greu. Ultimate data pentru o codare pt TPM m-am ales cu soft de Jetta pe masina. Dupa ce termin tot o sa apelez si eu pt o resoftare. Se poate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca se poate. Daca ai luat si senzorul atunci trebuie sa duci fire si la IC si sa recodezi si IC, si trebuie sa mai pui releu suplimentar pentru spalatoarele de faruri. Ai schemele instalatiei electrice ?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi nu inteleg pt un stergator de ce atata chin? cum faci cu gaura si cu plasticul hayonului, sa nu imi spui ca ai luat hayon cu totul...

Ps : asta cu softul de jetta e tare, nu asa trebuia sa spui dar ca in loc de octavia undeva in setari s-a ales jetta, nu e o tragedie, acuma s anu crezi ca ti s-au schimbat peste tot cu ''soft'' de jetta. :P

Cred ca oricum te refereai la codari de jetta , ca soft... e greu.

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, da, ca gaura e prin luneta, n u ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am luat haionul cu totul. Dar am luat luneta cu motoras si toata instalatia electrica cu relee cu tot si toate furtunele. Plasticul de la haion e acelasi doar ca cel de la haion are un capitonaj pe interior. Si pe cele fara stergator exista suruburile de prindere pentru motoras. Cel mai dificil pare sa leg al doilea motoras. Cu softul de jetta m-am ales dupa ce am montat si codat tpm. Dupa care nu au mers stergatoarele, dupa care claxonul, dupa care semnalizarea, apoi comenzile pe volan dupa care oamenii mi-au rescrie softul cu unul de jetta 1.6 benzina (cel Putin Asa au spus) dupa care s-au chinuit 1 zi sa imi faca stopurile sa mearga ca sa constate in final ca noile stopuri erau codate pe led-uri ca la jetta si nu pe becuri ca la skoda. Aventura, nu? Acum merge, cu rezerva unui consum cu 1 l in plus la suta. Ps: azi imi vin si oglinzile laterale heliomate si o sa incerc sa Montez si pe acestea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca ai oglinda interioara electrocromata sa ai unde sa le legi si cine sa le comande. Atentie la polaritae cand legi oglinzile. Poti sa nu le mai treci prin calc de usa ca nu au nici o influenta.

Cel mai dificil pare sa leg al doilea motoras.

te referi la cel de spalat farurile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le leg de la oglinda interioara. Care e tot heliomata. Nu, motorul de la stergatorul spate. Tr sa schimb mufele in T6A. E Alta ordine la fire. Dc nu o sa ard nimic la masina e super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa-ti schemele pe culori pe fire cumva sa nu le gresesti sa regreti arderea vreunui calculator, ne poti arata aici schemele la ce ai sau cum vrei sa le legi si putem sa iti spunem daca este bine.

Nu cred ca ti-am raspuns la pm pt ca nu am timp sa pot sa te ajut, eu sunt satul de ele la servici si nu vreau sa lucrez in particular ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schemele sunt cele de mai jos. singura problema, am mai zis, e cea cu pompa de la stropitor. la cea fara stergator spate e montat intr-un fel iar la cea cu stergator spate e invers: conectorul 2 al pompei e la T6a/4 iar in cealalta pinul 1 e la T6a/4. dar cum are 2 sensuri de rotatie probabil ca nu e nici o problema. :)

cea din stanga e fara stergator spate cea din dreapta cu

In cel fara spate: in t6a: pin 1 mergea la sig si pompa, 2 era liber, 4 la pompa si 5 la masa. La cel si cu stergator spate: 1 merge la sig 42, 5 la masa, 2 si 4 la pompa si motorul spate :blink:

tot ce sper e ca in brodnetz releul B7 sa nu aiba slot liber doar de forma ci sa aiba si conectori necesari.

:ceuameni: sa mai zica cineva ca orele de electronica de la Casa Pionierului nu sunt folositoare................

post-7992-1279639256_thumb.jpg

post-7992-1279639277_thumb.jpg

Modificat de sorin_ss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo, stie cineva dc trapa de pe octavia tour se potriveste pe octavia II?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am incurcat intr-o porrcarie. Pompa pt parbriz/luneta are un adaptor cu 2iesiri pt furtunase: unul pt fata si unul pt spate. Pies asta are vreo pozitie anume ca intra oricum. Si la care din iesiri e furtunul pt fata si la care pt spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune furtunele la nimereala si daca dai pe fata si stropeste pe spate le schimbi intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun sfat. din nou :P am terminat de instalat: oglinda heliomata, stergator spate, magazie de cd. cu spalatoarele faruri n-am nimerit-o: unul dintre ele este infundat si nu le mai pot monta. iese pistonul central la presiune dar nu stropeste prin cele 2 orificii. am incercat toate variantele dar nu merge. masina de pe care le-am luat era lovita in fata chiar pe partea celui care nu merge. nu stiu dc asta e cauza.............. :(

nici cu oglinzile laterala nu am facut nimic. eram gata gata sa ma tapesc: erau dupa o masina de anglia si erau invers decat cele ale noastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oglinda sper ca ai legat-o ca pe original, nu?

Adica legata la plafoniera, la firul de mers inapoi, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge super. exact ca in schema.

i-am trimis un mesaj cehului si astept raspuns de la el sa comand cele 2 oglinzi laterlae heliomate si spalatoarele de faruri. sunt la 1/2 pret fata de noi cu transport cu tot.

am gasit o octavia II la dezmembrari cu trapa. ma bate gandul sa imi montez si eu, dar am vazut si pe forum ca parerile sunt impartite.

mersi inca odata Al Bundy :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia-ti gandul de la trapa, nu merita .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de unde iti vin atatea idei...daca vrei trapa sacrifici masina si daca nu iese bine sudura decupajul etc? ce faci sau mai bine zis crezi ca merita sa tai masina pt aia? Daca e ieftina poate dar totusi...Ce pret ar vrea pe trapa si plafon cu tot ce tine de asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la partea cu trapa, recunosc, nu am gasit pe nimeni care sa imi zica ca merita asa ca renunt. plus ca cel care a pus anuntul pe net ca o vinde nu a mai rasp la tel. ce uameni.

intre timp am descoperit conexiunile furtunaselor pentru pompa stropitoarelor de parbriz:

"To unlock turn the locking clip on the hose connections -5- (black marking - front windscreen washer) and -3- (white marking - rear windscreen washer) and disconnect the connections from the washer fluid pump -4-. Collect the flowing out washer fluid in a suitable vessel."

partea cu negru 5 - pentru fata si partea alba 3 - pentru spate

apropo, stie cineva coduri pentru asa ceva? sunt pentru inadit furtunasele de la stropitoare

post-7992-1280009169_thumb.jpg

post-7992-1280009181_thumb.jpg

post-7992-1280009340_thumb.jpg

Modificat de sorin_ss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!