Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

2 cleme pentru mufa de la usa (sa conectez ledurile) si una pentru pinul 7, mufa B din bordnetz de unde sa iau? multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Salut, vreu sa imi montez incalzire in scaune dar nu vreau sa para AM asa ca am cumparat unitatea climatronic cu incalzire scaune dar nu am nici cea mai mica idee cum sa o montez. A mai facut cineva si a reusit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incalzirea in scaune este OEM sau AM?

Cu incalzire AM pe butoanele OEM si-a montat userul Calin.

Si cu incalzire OEM montatat pe butoane OEM stiu pe cineva dar nu stiu daca e pe forum. Daca te intereseaza da-mi un PM si va pun in legatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alex610 Se poate monta sa fie OEM dar trebuie sa mai cumperi si J774-"Heated front seat control unit, at passenger seat " precum si mufa de la aceasta unitate. DAr si rezistentele de incalzire trebuie sa fie OEM, impreuna cu mufele de sub scaune.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin vad ca e a doua oara cand spui ca a montat Calin incalzire scaune aftermarket pe butoane oem, nu e adevarat , nu se poate asa ceva....in rpimul rand calin avea o clima cu butoane de vw care nu merge pe o2 si in al doilea rand nu ai cum sa faci sa comunice butoanele alea cu rezistentele prin niste fire simple....Lui ii merge doar o treapta adik merg tot timpul pe 2 e on si pe 5 e of sau ceva de genul deci nu e usor trebuie facut cu relee si cu alte chestii

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema care m-a enervat la Skoda Octavia 2 , a fost lipsa spatiului de depozitare a unor obiecte necesare in autoturism (perie, burete, trusa medicala, extintor etc etc) ... dar nu in ultimul rand modul in care suntem nevoiti sa le depozitam in autoturism deoarece acestea se vad foarte urat in momentul in care deschidem portbagajul lipsind o compartimentare adecvata.

...dupa aproximativ 4 ore de munca, va las pe voi sa vedeti ce am facut ...deoacamdata va prezin partea stanga :

si partea dreapta a portbagajului interior la Skoda Octavia 2 .

Materialele necesare :

-carton pentru a face un sablon (acesta operatiune dureaza cel mai mult de executat aprox. 2 ore atat sanga cat si dreapta)

-placaj pal ce se pune in spatele dulapurilor de mobilier

-mocheta cu lipici pe spate

-incuietori

-hartie abraziva "smirgel"

-Costul total al lucrarii 55 lei .

post-5917-1262259749_thumb.jpg

post-5917-1262259772_thumb.jpg

post-5917-1262260221_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Multi Ani tuturor octavistilor :P

Am si eu o intrebare..daca vreau sa imi schimb tot interiorul din stofa in piele voi intampina probleme in ceea ce priveste garantia? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin vad ca e a doua oara cand spui ca a montat Calin incalzire scaune aftermarket pe butoane oem, nu e adevarat , nu se poate asa ceva....in rpimul rand calin avea o clima cu butoane de vw care nu merge pe o2 si in al doilea rand nu ai cum sa faci sa comunice butoanele alea cu rezistentele prin niste fire simple....Lui ii merge doar o treapta adik merg tot timpul pe 2 e on si pe 5 e of sau ceva de genul deci nu e usor trebuie facut cu relee si cu alte chestii

Ceva detalii?

adica unde si cu ce ai prins balamalele

Incuietoarea la fel unde ai prins partea unde intra zavorul

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca ai gresit ce ai scris un pic pe acolo , incercati cu addreply sau fastreply nu cu quote.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sibianul, in partea de jos cum ai prins placajul de fundul portbagajului? Din poza nu prea se vrde ceva in zona aia.

Apropos, foarte buna ideea si executia :Computer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde sa pun intrebarea mea,dar aici cred ca e bine.Am o Octavia 2 Elegance cu interiorul complet negru,ceea ce ma intristeaza profund :beerchug: De mai mult timp incerc sa schimb unele parti din interior cu ceva mai multa culoare(ma refer aici la crom).Am gasit diverse componente pe varii site-uri dar majoritatea cu preturi nesimtit de mari.Am gasit pe un site cehesc niste componente la preturi bune,dar,aici e problema,imi cer sa le trimit banii inainte.Ce ziceti merita riscat?Sa nu ma trezesc cu cine stie ce in pachet si sa dau si o basca de bani.Exista vreo posibilitate sa-mi trimita pachetul cu plata ramburs?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pachetul Elegance e cel mai ... "elegant". Adica are insertiile alea de "carbon". De ce vrei sa-l strici cu insertii de crom, specifice pachetelor mai de jos, cum ar fi Trend sau Standard? Parerea mea e ca, nu merita, nu numai riscat, ci si modificat. Poate doar sa mai pui "carbon" pe unde ar mai merge, adica grile evacuare, rama casetofon, etc.

Parerea mea.

Pune o poza cu interiorul sa vedem ce nu iti place, si ce vrei sa schimbi la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta e.E prea mult negru.Vreau sa schimb rama de la casetofon,de la aeratoare,capacul de la srumiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ti-ar fi placut la interior mai degraba Trend decat Elegance?

Oricum, gusturile nu se discuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exista niste chestii care se aplica peste aeratroare, peste rama aia de acolo peste capac scrumiera , pe usi pe la cleanta de deschidere etc...eu le am puse sub forma de carbon deschis la culoare si da bine si sunt ok, merg foliate la o firma specializata si iar e ok.... daca vrei detalii ceva da-mi un pm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si dupa ce le schimbi, apar probleme cu urme de degete, reflexii de la orice lumina, se cojesc etc. negru mat e foarte bun...nu frumos, bun. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred depinde de ce pui, ale mele sunt cauciucate si au grosime de vreo 2 sau 3 mm, vin din germania special pt interiorul de o2 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel pune te rog niste poze.

Eu vreau sa imbrac consola centrala, scrumiera si plasticul din jurul schimbatorului in folie de carbon dar nu stiu cum ar arata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@neo2 : Demonteaza-le , curata-le(degreseaza-le), plastic primer si un tub-doua de vopsea mai calitativa(eventual una germana de pe la magazinele de "tuneri") si le faci ca la RS...Eu unul le-am facut de mai bine de un an si sunt foarte multumit de rezultat, ptr nimic in lume nu mi-ar fi placut negrul ala "generalizat"...Atentie insa, nu exagera ca dai in kitsch.. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am gandit sa le vopsesc dar am gasit la cehi asa ceva gata facute,pretul nu este imens(163euro)inclus transportul,si imi raman de rezerva cele "vechi".Problema mea este:sa-i trimit banii inainte sau nu?Mi-e sa nu ma trezesc ca nu-mi mai trimite nimic sau cine stie ce imi pune in pachet.Este posibil cumva cu ramburs?Nu stiu cat e de serios.

Modificat de neo2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update la interior cu sistemul de sus inchidere si tija de jos. Precizez faptul ca ambele sunt prinse cu holsurub iar pe interior contra cu bucati de tabla fara a fi afectata caroseria masinii.

post-5917-1262792508_thumb.jpg

post-5917-1262792518_thumb.jpg

Modificat de sibianul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super tare ideea. In poza a doua din postul anterior, nu se vede tija de jos, ca in prima poza din postul asta. Nu merg si niste balamale, cumva, ascunse sub mocheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merg balamale si iti explic si de ce : Nu merg balamale deoarece o sa fi nevoit vreodata sa dai la o parte capitonajul pentru a avea acces rapid si ce faci ?! te apuci de desfacut balamale cu surubelnita ?! ..asa e cel mai misto ..se ia tot placajul jos si sanatate, vine usor pus sus, inchis, dureaza 5 secunde totul..cu o singura exceptie ..cand o sa fie cald o sa vopsesc cu negru portiunea de tabla unde intra ciocul yalei. Si inca un secret: In foto nu se vede tija de jos deoarece tija intra intre mocheta si placaj :Driver: intelegi ?

Modificat de sibianul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!