Jump to content

Accesorii aftersale


dedeye
 Share

Postare recomandată

Felicitari! Arata foarte bine. Cred ca ma apuc si eu de confectionat una. Daca atasezi si masuratorile ai o bere de la mine, fara alcohool :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gabriel

    109

  • Calin

    98

  • Al Bundy

    87

  • sorin_ss

    41

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cam greu sa pui masuratorile pe foaie. Sablonul il am facut si eu, pentru cine e din Bucuresti vi-l pun la dispozitie, insa nu am terminat lucrarea. O sa pun poze cand o fi gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sablonul ar putea fi schitat pe doua coli A4, si scanat. Dau si eu o bere, macar virtuala :ceuameni: pentru cine ma scapa de chinul masurarii si executarii sablonului :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am scanat eu, 3 coli A3 dar nu stiu cum sa atasez doc. :cool:. Dimensiunile placajului 50x50 cm, ca sa stiti :D.

Modificat de mafia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi fa-l pdf si uploadeaza-l cu butonul din dreapta "alegeti fisierul".

post-1788-1272630403_thumb.jpg

post-1788-1272630408_thumb.jpg

post-1788-1272630415_thumb.jpg

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

M-am chinuit un pic sa schimb pedala de acceleratie dar nu am reusit si am renuntat sa nu stric ceva. Am vazut pe pedala noua ca intra ceva fortat (banuiesc ca e senzorul) si ca baza pedalei ar trebui sa culiseze ..dar cand nu sti sigur mai bine intrebi.

Practic am desfacut un capac de plastic prins cu doua suruburi ce protejeaza firul de la acceleratie, apoi mai era un surub torx ce tinea tot ansamblul pedalei .. si cam atat.

Aveti cumva o schema cu aceasta "minune tehnologica" ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din documentul atasat pare simplu sa o dai jos, desfaci surubul torx si tragi de ea :)

post-39995-1273267854_thumb.jpg

Modificat de adrian001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru poza :icon_thumright:

Am reusit pana la urma cu doi prieteni (unu langa mine si unu la telefon) sa rup 2 din 2 cleme care s au lipit ulterior fara probleme. Cica si la dealer daca ma duceam tot le rupeau. Faza e ca daca sti ce e p acolo poti cu doua tije/surubelnite sa nu rupi nici o clema. Sper sa va ajute cu ceva pozele facute pentru intelegerea prinderii.

dsc00071l.jpg

dsc00070k.jpg

dsc00069h.jpg

dsc00068sl.jpg

dsc00067uf.jpg

dsc00072yt.jpg

Modificat de B e b e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai gasit pe undeva si un "footrest" ptr piciorul stg cu modelul pedalelor de RS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit dar scria RS pe el .. si d'asta n am luat. Ar fi mers ca s-a facut urat asta default.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am schimbat de aproape un an jumate si nu am rupt nimica, daca aveai cu ce sa le desfaci sau stiai, nu le rupeai, pedala de repaus o puteti lua de la vw de gti golf 5.

Ca aia are la rs nu este pedala de repaus decat after market.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia de repaus cum se scoate ? :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scoti maneta de deschidere capota motor . In lateralul ei , acolo unde ii rotanda gasesti spre fata clema . O scoti dupa ce tragi de maneta tare spre spatele masinii sa ai loc , e din plastic . Desfati surubelul care se vede de sub maneta . scoti ornamentele de plastic de pe stalpul usii si prag . O sa vezi ca pedala de repaus ii prinsa in treimea de sus sub ornament plastic stalp usa cu un surubel . Il defaci si apoi impingi in sus , adica fara sa ridici pedal o glisezi spre inainte . In spatele ei sunt cleme care for scapa si pe uram ridici de ea . Pe urma in ordinea inversa . Cand ajungi sa pui siguranta la maneta , se trage tare de ea spre spatele masinii sa ai loc de intors pe acolo . Eu am montat siguranta cu ajutorul unei bande din hartie si cand a fost pe pozitie am tras hartia si am apasat de siguranta . Nu-i mult de lucru , dar sa fii hotarat si ferm cu plasticele . Nu se rupe nimic . Succes si suna-ma .

Modificat de liv_sibiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee de un pret orientativ pentru capacelele centrale de la roti? Cele din imagine. Ale mele au inceput sa se deterioreze si as vrea sa le schimb. Multumesc anticipat.

post-19509-1273421530_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intreaba-l pe volskman . eu stiu ca am cumparat 1 capac de la dealer si am dat vreo 32 de lei parca .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. Cam scumpe, dar de, preturi de dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Problema care m-a enervat la Skoda Octavia 2 , a fost lipsa spatiului de depozitare a unor obiecte necesare in autoturism (perie, burete, trusa medicala, extintor etc etc) ... dar nu in ultimul rand modul in care suntem nevoiti sa le depozitam in autoturism deoarece acestea se vad foarte urat in momentul in care deschidem portbagajul lipsind o compartimentare adecvata.

Ia uitati ce a iesit si la mine:

Achizitionat capac lateral portbagaj de break, 30 lei din care s-au decupat incuietorile si suportul lor, cam 7-8 cm in diametru si s-au aplicat pe partea din placaj, gaura fiind cam de 5cm si tesita pe margini, astfel ca nu sunt in relief. Mocheta si decupajul a fost lipit cu plastic topit cu pistolul special.

post-1788-1274212507_thumb.jpg

post-1788-1274212516_thumb.jpg

post-1788-1274212524_thumb.jpg

post-1788-1274212569_thumb.jpg

post-1788-1274212576_thumb.jpg

post-1788-1274212581_thumb.jpg

post-1788-1274212585_thumb.jpg

post-1788-1274212590_thumb.jpg

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Mi-am montat si eu footwell lights , urmeaza placajul din portbagaj. De decupat l-am decupat, caut mocheta la culoare acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Imi poate da cineva detalii referitor la montarea unui maxidot after sale(piesa + manopera) la masina din semnatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, vb cu Gabriel coleg pe forum , el are de vanzare si a si montat. Succes :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oarecum off-topic, dar am citit aproape tot topicul si n-am gasit un raspuns la intrebarile mele.

1. Ce pot si daca pot face ceva sa-mi arate pe display-ul maxidot postul de radio ascultat.

2. Am senzori de parcare OEM. Pot face ceva sa-mi indice si pe display-ul navigatiei distanta ?

Poza cu problema in cauza:

post-10294-1277013970_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca treci din Maxidot pe audio nu iti arata numele melodiei si postul de radio?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Banuiesc ca e vreo setare care se poate face cu vag-com. In locul audio am ceva cu speed limit, care banuiesc eu ca e in meniu in locul audio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa ti mult setat pe una din sagetele si iti va aparea MFD,AUDIO si SETUP..la tine nu e asa?Stiu ca speed limit intra in setup..cel putin asa e la mine.. Selectezi cu butonul reset.

Modificat de But_Fns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

My bad :D O sa incerc. N-am stiut de treaba asta. Revin cu info. Mersi.

LE. Ai dreptate. Daca tin apasat pe unul din butoanele de comutatorul de stergatoare apare un meniu: MF Display, Audio, Navigation, Car Status parca si inca ceva.

(Nu aruncati cu pietre, am manualul masinii in germana)

Referitor la a doua intrebare, are cineva vreun raspuns ? :D

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!