Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Revin cu inca o intrebare: jantele actual au 8J si ET41, iar cele care m-ar tenta au 9J si ET51. Din explicatiile de pe acest topic asta inseamna ca vor fi cu 10 mm mai in interior si mai late. In acest caz, chiar daca 9J este in limitele anvelopei de 235/35/r19, nu exista riscul sa-mi atinga amortizorul/contraaripa fiind si mai interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu mergi pe standard pt Passat CC 235/35 R 19 8JX19 ET41?

"Package is 10 mm (0.4'') closer to suspension/brakes components. Acceptable for most cars."

http://www.rimsntires.com/specs.jsp

Modificat de nael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca, din pacate, o janta cu astfel de standard este greu de gasit (model care sa-mi placa si sa fie si la un pret decent - nu la 3000 ron/buc)... D-asta m-am orientat catre niste jante de Audi, care arata foarte bine si le-am gasit si la un pret foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut , am un passat 2002 variant si am dat jantele ei pe 15 cu et35 si acum vreau sa imi iau unele pe 17 dar au j7 si et 54 , credeti ca o sa atinga de brate sau altceva? va multumesc anticipat

Colegii am nevoie de ajutorul vostru,am un passat 2002 variant,a,m dat jantele ei care erau pe 15 cu 7j si et35 si acum vreau sa imi iau altele,le-am gasit deja sunt pe 17,au j 7 dar ET 54. Se potrivesc?nu vor atinge de brate sau de altceva?as fi vrut anvelope 225 sau 215 latime. Astept parerile voastre.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele originale au 7J X 17 ET 37 cu anvelope 225/45. Pentru valorile tale o sa fii cu 17mm mai in interior. Dar cel mai bine uita-te indocumentul asta http://docs.jayzone.eu/erWin/VW/Jetta%20&%20Golf%20Variant/Workshop%20Manuals/Running%20Gear/Wheels%20and%20Tyres%20Guide%20-%20Archive.pdf la masina ta.

Modificat de nael
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu pui jante cu ET 54 ca pe Passat sunt prea bagate inauntru si s-ar putea sa atinga in brate . Trebuie sa pui jante cu ET 32-40, nu mai mare de 40.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am comandat jante dezent pe 17 cu et patruzeci si j 7. intrebarea e : care e latimea maxima a anvelopei pe care o pot folosi la 7 j si care e cea mai indicata/optima ? multumesc anticipat colegii

Citeste si respecta regulamentul forumului!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am o intrebare , am avut jante 7.5j si et 51 , vreau sa le schimb cu unele tot 7.5 et 47 . Anvelopele care le vreau sunt 225/45 zr17 . Pentru un golf 6 , sunt chiar asa mari diferente ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4mm diferenta nu o sa prezinte nici o problema. Dpdv estetic o sa arate chiar mai bine cu alea cu ET47.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Se pare ca mi-am gasit jantele. Inca nu stiu ET-ul dar o sa il aflu maine. Nici nu stiu daca sunt originale sau replici. Tot maine o sa aflu si revin, daca e cazul.

In schimb l-a tipul asta de jante am gasit ca ar fi cu ET54 J7.5x18 sau ET43 J8x18 si de asemenea la replici ar fi 8J cu ET35. Eu am pe 17", 7.5J ET43. La ET43 cu J8 e clar, e schimbarea ideala, dar care ar fi problemele pentru celelalte doua dimensiuni? Multumesc anticpat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET54 in nici un caz, ar fi cea mai mare greseala. Alea ai face bine sa le uiti oricat ar fi de speciale, dar e posibil cu distantiere, nici astea nu recomand.

ET 43 este ideal, cum zici... cu toate ca la multi le-ar placea sa aiba un ET de 5-8 mm mai mic decat originalul, adica roti mai iesite.

ET35 poti sa-l pui si asta fara probleme, pe A4 o sa arate foarte bine, un pic mai iesite de sub aripi ca si alea ce le ai momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi schimb jantele Interlagos cu alte problema sta in felul urmator.

Interlagos : 18' 8j et41

Aftermarker : 18' 8j et 45

O sa intre prea mult inauntru? ating etrierii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie 4mm mai in interior decat alea OEM, nici gand sa atinga... Poti sa pui fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar e posibil cu distantiere, nici astea nu recomand.

O intrebare: de ce nu recomanzi cu distantiere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are vre-undul dintre voi pe vre-un golf 5/jetta jante pe 17 cu 7,5j si et 35.Va rog sa postati cateva fotografii cu masina.As dori sa vad cum arata in special pe fata, cat de mult sunt iesite in afara.Doar ce am primit un set de jante si inainte sa imi cumpar anvelope as dori sa vad daca merita sau nu sa le cumpar sau mai bine vand jantele si imi cumpar altele cu un ET mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca distantirerele nu sunt omologate pe drumurile publice, ci doar pe circuit.

Pentru ca daca se pun distantiere nu se mai pot folosi prezoanele antivol.

Produc vibratii, necentrand roata perfect, cele sub 10mm neavand nici macar inelul sau buza de centrare pentru janta.

post-77175-0-79478400-1359246065_thumb.j

stelivw

Arata aproximativ asa, poate chiar un pic mai in interior. Eu te sfatuiesc sa cumperi cu ET mai mare, 45-47.

post-77175-0-21479600-1359246388_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt de acord cu tine...

Centreaza perfect roata daca sunt hubcentrice (si de calitate), sunt road legal si prezoane antivol nu foloseste toata lumea (in functie de distantierul cumparat se pot folosi prezoanele originale adica si cele antivol).

Deci, nu prea vad unde e problema... Da, sunt de acord cu tine ca nu toate distantierele sunt ok (ma refer in special la cele non hubcentrice) dar nu cred ca e cazul sa generalizam....

Modificat de Sebastian Rusu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua poza pusa de Victor sunt cu jante Interlagos 18x8 ET41 puse pe un Golf 5.

Personal nici eu nu recomand ceva sub ET44 la o latime de 8 sau 41 cu 7.5

Cele mai bune distantiere sunt cele tip flansa, care vin cu prezoanele lor.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am spus parerea si ca nu recomand, la cerere am spus si de ce. Nu incerc sa conving pe nimeni.

The_Ego, ai dreptate, am luat-o din topicul tau. Parametri Golf V si Jetta sunt asemanatori, asa ca am pus-o pe aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pentru poza.le-am pus din curiozitate si imi ieseau destul de mult in afara pe fata chiar si cu susupensia coborata pana aproape de cauciuc si frecau la denivelari de aripa.Daca roll-uiam aripile probabil ar fi fost ok dar nu am vrut sa apelez la asa ceva pentru jantele respective.Apropo, le-m si vandut deja si sunt in cautare de alte jante cu un et putin mai mare.multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de dimensiunile pneurilor. Nu stiu ce tip de pneuri aveau jantele atunci cand le-ai incercat, dar daca au avut 205/50 R17 nu au iesit asa tare cum ar fi iesit cu 225/45 R17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am gasit niste jante si nu stiu daca potrivesc pe Golf 4.

Au urmatoarele date 15' 5x100 ET32 J7.

Atasez poza. Merci.

post-16334-0-31911600-1359797040_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potrivesc fara probleme, o sa arate excelent cu ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!