Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Pot exista diferente de ET si/sau J intre jante de tabla si aliaj pe 15', sa zicem.

Sau orice janta pe 15' are dimensiuni standard: 5x100 6J ET38?

Mai concret: daca doresc sa trec de la jante de tabla 15' avand dimensiunile de mai sus si optez pentru jante de aliaj 15', acestea din urma vor avea exact aceleasi caracteristici ca si cele de tabla (5x100 6J ET38) ?

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice janta de tabla de Golf4, pe 15 are 6J si ET 38. Se poate ca alea de aliaj sa fie mai late sau sa difere ET-ul, depinde... Normal scrie pe ele tot ce vrei sa stii. Inainte sa o cumperi sau sa o pui te uiti cu atentie, ca scrie.

Nu scrie treaba cu distanta intre prezoane, exemplu 5X100, 5X112, 5X120, astea nu sunt scrise.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ne spune cineva care are jante originale Golf 4 de aliaj pe 15' dimensiunile inscrise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are sens....prea mari....nu e masina de show, e pur si simplu "masina"....cert e ca acum stiu.

Nu are rost nici sa renunt... nu asa usor.

Am mai facut o proba, cu cauciucuri 235/35/18 si cu distantiere de 12mm. Roata sta la 5mm in afara aripei (deocamdata nu voi evaza aripile , pt ca deocamdata e stock suspensia).

Totul e ok, este spatiu suficient, se invarte roata fara probleme, se vireaza (cu una singura ) OK,

Deci imi trebie acum distantieri 12mm (teoretic luni vin), prezoane mai lungi (poate ma ajuta cineva cu unele mai ieftine ) cauciurile iarasi pe luni , jantele vopsite tot luni, asta inseamna

ca de marti incep sa distrug masina...

Cine considera ca ma tin bratele mai mult de o luna sa ridice mana !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt limitele admisibile ale ET-ului fata de stock (limitele admisibile care nu implica uzarea prematura a capetelor de bara, bielete directie sau rulmenti)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat de curand niste jante originale de Passat pe 17, dar au J-ul 6. Eu am un set de anvelope noi 235/45 ZR17.

Merg puse pe aceste jante? O sa fie probleme la stabilitate? Mentinez ca inainte avem jante Rial de 17 dar cu J-ul 7 si aceleasi marimi la anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa pui una sa vezi cum arata. O sa fie cam naspa... 6J e prea putin pentru 235/45 R17.

Nu stiu daca o sa fie probleme de stabilitate dar o sa arate urat.

Pe 6J se pune 185 si 195.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare improbabil sa fie originale de Passat pe 17" si sa fie 6j, poate nu sunt oem. De regula sunt 7.5j cele pe 17", iar cele pe 16" au 7j.

Eu nu recomand sa pui 235 pe 6j !

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ca sunt ceva jante AM special pentru iarna, ca OEM pentru B6 exista una singura cu 6.5J pe 17", Chamonix, für Winterbereifung.

Modificat de victorash_cvv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat de curand niste jante originale de Passat pe 17, dar au J-ul 6. Eu am un set de anvelope noi 235/45 ZR17.

Nu merg sub nicio forma. Dar eu nu am vazut niciodata jante de Vw pe 17 inch cu 6J latime!!! Vezi ca e o greseala undeva!!

Pt 235/45/R17 trebuie sa pui minim 7J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri. Le-am montat pe masina sa vad cum arata. E talonu mai unflat, dar nu is bombate pe misloc. 2-3 zile vreau sa merg sa vad daca se simte ceva diferenta. Cand le dau jos o sa scriu codul exact de pe janta si toate detalile.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca au incaput anvelopele alea pe ele nu au cum sa fie 6J sub nicio forma.

Si chiar daca ar fi, masina se va comporta extrem de ciudat!!!

Cu siguranta sunt 7J sau ceva de genu' .. !! Probabil nu te-ai uitat tu bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"E talonu mai umflat" ...la asta ma refeream cand am zis ca o sa fie naspa. Ma mir ca nu s-a umflat si banda de rulare a pneurilor. S-ar putea ca in timp sa vezi o uzura mai pronuntata pe mijlocul benzii de rulare a pneului, chiar daca nu e curbata acum.

Eu am pe Sprinter 235/65 R16 6J si stiu ca au balonul umflat, dar balonul e de 65...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235/65 e cu totul altceva decat 235/45 , ambele puse pe 6J

La 235/65/ anvelopa e mult mai inalta pe cand la 235/45 e f joasa si este "stransa brusc" de janta, f aproape de banda de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian Bogdan

Salutare,

Am o Skoda Fabia 1.4 si vreau sa stiu daca pot pune cauciucurile 165/70/14 pe jante de tabla 6j. Mai are cineva dimensiunile astea pe 6j? Gasisem un tabel cu dimensiunile recomandate pentru fabia, iar la 165/70/14 recomanda 5j. Are cineva 4 jante de tabla, dar sunt 6j si nu stiu daca e ok sa le iau..

Am dat search pe forum insa nu am gasit nimic concret.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa le pui fara probleme. Ai grija cand le cumperi, sa fie prinderea la fel si ET-ul sa fie apropiat de valoarea ET-ului de pe jantele tale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian Bogdan

Le are de pe un VW Polo. El mi-a pus ca se potrivesc pe Polo/Fabia/Ibiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este aceeasi platforma. Daca sunt de tabla - vezi poza, daca nu, la cele de aliaj dimensiunile sunt trecute pe interiorul lor, de obicei stantate pe spite.

post-77175-0-74641900-1332884279_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai aici dimensiunile pentru Fabia (in functie de motorizare).

post-36741-0-60188000-1332911282_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin Mandras

Salut.

...scuzele mele daca s-a mai discutat (nu am reusit sa citesc toate cele 35 pagini)..

as vrea sa montej pe masina din semnatura (passat b6) jante 7J 16H2 ET 35. ... asa ceva am gasit la un pret bun insa nu stiu daca sunt ok - in sensul ca daca se potrivest.

Din ce am mai citit et 35 nu se recomanda pentru passatul meu.

Multumesc pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna

As vrea sa imi pun cauciucuri cu balon un pic mai mare. Am acum pe ea 215 45 R17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuia sa ai 225/45 R 17 in loc de 215/45 R17.

Pentru balon mai mare ai 205/50 R17, astea sunt. Dar sunt cam scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Balon mai mare ai si cu 225/45, chiar si stabilitate. win-win situation :D

oricum 225/45 sunt omologate pt golf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna

As vrea sa imi pun cauciucuri cu balon un pic mai mare. Am acum pe ea 215 45 R17

Poti pune eventual 225/45/R17 sunt si mai late si mai inalte. O sa simti garantat ceva diferenta.

Tinand cont ca e Golf 4, intr-adevar poate mai potrivite ar fi 205/50/R17. Poate ar fi mai potrivite astea pt motorul tau.

Trebuie in acelasi timp sa fii f atent la ce e trecut in C.I. a masinii.

Te-ai cam "aruncat" la 17 inch!! Pe Golf 4 nu poti pune asa ceva la drumurile pe care le avem. Daca puneai pe 16 inch erai sef. :)

Modificat de meghitz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!