Jump to content

Montare bara fata OE Golf GTI pe Golf non-GTI


Andrei AXN
 Share

Postare recomandată

Ideea e ca eu voi lasa masina in service. Intr-o reprezentanta, nu la Nea' Marin sa-i pot spune ce si cum. Oare daca as cere asa ceva ar fi de accord, sau sa le zic s-o vopseasca si sa mi-o dea mie ca stie baiatul ce trebuie facut? Merci mult de tot kalu, dar tu esti sigur ca nu trebuie schimbat trager-ul, caci cei de la reprezentanta mi-au dat o lista-ntreaga cu piese de shcimbat pt modificare care includea si trager-ul.

Modificat de Alexis491
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    16

  • Alexis491

    16

  • sol1

    9

  • lile

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mare atentie, ca la bara de Jetta difera grilele de proiector. Nu se potrivesc cele de GTI/GT. Va trebui sa pui grile cu bandou vopsit la culoare si orn cromat. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dreptate lui popilam, am uitat sa specific...grilele trebuie luate de jetta , difera de GTi.

repet...atata timp cat tai de unde trebuie NU TREBUIE schimbat tragerul...cel putin nu la diesel...

ai spus ca ai urmarit topicul masinii mele ( fostei masini :blah_: ) si ai vazut cum arata...nu a fost schimbat tragerul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buza fata de edition 30 unde se poate gasi mai ieftin ?:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kalu dar daca spoielrul e vopsit complet si tai dupa vopsire, tai din vreo parte vopsita, sau n-are nimic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde trebuie taiat vine deasupra grila...nu are nici o legatura cu vopseaua. si eu tot dupa vopsit l-am taiat...

guessWHO buza de ed 30 nu exista mai ieftin...:) decat pe second hand poate... incearca la vanzari ca avea cineva una la 150 euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK! Multumesc mult! Am sa incerc sa discut cu cei de la Delcar Brasov, sa vad daca imi pot totusi facilita si ei cate ceva, in sensul ca sa-mi dea bara de GTI, cu diferenta de rigoare din partea mea, s-o vopseasca, tot ce trebuie, dar sa nu mi-o puna pe masina. Sa vedem... Inca odata, mii de multumiri celor care m-au ajutata! Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montarea barii fata de GTI peun Golf TL/SL/CL este intotdeauna posibila fara schimbarea trager-ului, prin procedeul de taiere a barii, undeva in zona numarului, a unei bucati de cca 1 cm latime din plasticul barii.Vb in cunstinta de cauza intrucat am efectuat aceeasi operatiune.Am montat o bara originala de GTI, pe un G5 TSI, s-a potrivit absolut perfect.

Cat despre bara de la autokarma,este foarte bine lucrata,nu are defecte,nu e chinezarie chiar daca scrie ca e de producator. Eu am fost foarte aproape sa o montez pe cea de la ei, dar am returnat-o intrucat am gasit una originala la cineva,pretul fiind cu 200ron mai mic decat cea din magazin.

In schimb te sfatuiesc sa iei de la ei proiectoarele de Jetta,se potriv si au un pret f bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite-te putin la botul masinii tale si apoi mai arunca o privire peste acea grila... si spunene si noua unde ar putea sa incapa fara schimbarea barii ... ? :)

nu vreau sa mi-o iei in nume de rau dar probabil ai intrebat la misto ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma gandeam ca se poate renunta la bucata de plastic neagra de jos.

nu mi`o lua in nume de rau da forum nu ii pentru intrebari si raspunsuri sau o fi doar pentru cei care se mega pricep la masini?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate renunta la nimic...trebuie obligat schimbat bara...

si poate daca citeai putin in urma pe topic ... iti dadeai seama ca nimeni nu ar fi schimbat atatea spoilere daca ar fi mers grila asa...

vezi ca scrie si in regulament : inainte sa intrebi ceva , cauta / citeste si daca nu gasesti ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in fine ms de raspuns ...oricum un simplu NU era suficient!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut aceasta modificare, am trecut de la bara standard de TDI la una custom de GTI. Bara a venit direct echipata cu toate grilele inclusiv proiectoare cu lupe(pretul a fost undeva la 1.100 ron) am pus si o poza chiar daca masina este murdara :D

De retinut ca la bara asta nu am modificat absolut nimic, are si capacele pentru stropitori faruri din pacate eu nu am avut asa ceva :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta cineva cu o serie de sasiu de Golf 5 GTI ca sa pot comanda grilele de jos si grila de sus? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut aceasta modificare, am trecut de la bara standard de TDI la una custom de GTI. Bara a venit direct echipata cu toate grilele inclusiv proiectoare cu lupe(pretul a fost undeva la 1.100 ron) am pus si o poza chiar daca masina este murdara :D

De retinut ca la bara asta nu am modificat absolut nimic, are si capacele pentru stropitori faruri din pacate eu nu am avut asa ceva :D

Ii varianta "chinese"? Si cum ii ca si calitate? A potrivit ca dimensiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alexis491 uite o serie de GTI...2 usi , scaune scoica ( aviz amatorilor ) ... WVWZZZ1KZ7W212092

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste perfect uite o poza dupa ce am colantat masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de tot kalu! Am reusit sa aflu un pret. La cei de la vwparts (nu vrea sa se considere reclama, nu am intentia) am gasit la 1120 lei (grila superioara+grila centrala inferioara+2Xgrila inferioara laterala cu gaura pentru proiector) iar pe tmtuning am gasit la ~1110 lei (grila superioara+grila centrala inferioara+2Xgrila inferioara laterala cu gaura pentru proiector+transport "lent" 5-14 zile la valoarea maxima a transportului 30$). Astept o oferta pentru grila centrala superioara de la un coleg forumist care vrea sa treaca pe grila badgeless si atunci ma voi decide. Toata cheltuiala enuntata mai sus, nu reprezinta totalul modificarii. Sunt doar piesele pe care trebuie sa le cumpar separat, mai apoi urmeaza sa platesc diferenta de pret dintre spoilerul meu si cel de GTI si diferenta dintre fusta mea si cea de GTI. Deocamdata mai astept, pana o bag in service caci nu dispun momentan de intreaga suma de bani necesara investitiei! To be continued...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre fusta ta si cea de GTI (fara buza de jos de pe mijloc - sau de GT ) nu ar trebui sa fie diferenta mai mare de 20-40 lei max...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut, si eu am facut aceasta modificare cu ceva timp in urma si a iesit foarte bine, mentionez ca am folosit o bara de gti oem pe care am modificat o, mai exact am decupat putin din ea si din suportii de la far pentru a se integra cat mai bine

ps revin cu poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre fusta ta si cea de GTI (fara buza de jos de pe mijloc - sau de GT ) nu ar trebui sa fie diferenta mai mare de 20-40 lei max...:)

Dar intre fusta mea si cea de GTI Ed.30 cam ce diferenta ar fi, asa cu aproximatie?!? :screwy:

poze:

post-53127-1264932795_thumb.jpg

Proiectoarele de pe vechiul spoiler, de Golf normal, s-au potrivit pe spoilerul de GTI?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar intre fusta mea si cea de GTI Ed.30 cam ce diferenta ar fi, asa cu aproximatie?!? :rolleyes:

o diferenta de aprox. 1600 lei din ce stiu eu...sau de 1000 lei din ce stie REX :D :D :blink:

proiectoarele de pe bara normala nu se potrivesc...poate daca tai ceva de prin grile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auci... veste proasta... Cam pe la cat ajung 2 proiectoare de GTI?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!