Jump to content

Montare bara fata OE Golf GTI pe Golf non-GTI


Andrei AXN
 Share

Postare recomandată

Din cat am citit cele 9 pagini, nu am gasit raspuns la intrebarea mea:

 

- Pot monta o grila centrala de Jetta (sau de Golf 5 Variant) pe un Golf 5 1.9TDI cu o bara AM de GTI Look? M-am cam saturat de grila neagra de GTI si as vrea sa incerc cromul de la Jetta.

 

Merci.

Modificat de wlad_cu_w
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    16

  • Alexis491

    16

  • sol1

    9

  • lile

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Din cate am citit pe topicului unui coleg de forum am inteles ca problema pe care a intampinat-o el a fost ca are bara gti AM pe trager normal ,si atingea un pic in spate si a renuntat.. O sa iti trimit pm cu topic-ul poate o sa iti dea mai multe detalii decat mine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei interesati in a-si monta spoiler GTI pe Golf V, indiferent de motorizare sunt in masura sa va informez ca se poate fara probleme!

Chiar ieri am facut aceasta schimbare, am inlocuit deci bara normala cu care a fost echipat golful meu, cu un spoiler GTI. S-a montat perfect fara niciun fel de ajustari, taieri, etc Nu stiu daca am voie sa specific firma de unde am cumparat spoilerul, pretul a fost de 560 lei. Daca se doreste si cu proiectoare, se adauga inca 200 lei.

 

Din pacate nu vad cum se pot incarca pozele direct pe forum...

E normal ca se poate monta  fara probleme in primul rand nu este originala la pretul ala si plus de asta citeste bn anuntul de unde l-ai cumparat si sigur iti va spune ca este un AfterMarket si ca poate fi adaptata pt golf V fara modifice

Spoilerul de GTI original nu poate fi montat pe Golf V fara adaptamente ceea ce inseamna modificarea suportilor de far si decuparea spoilerului 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti ,m-am hotarat sa nu mai pun bara de gti ,mi se pare mai interesanta pentru un moment bara de jetta cromata + grilele de rline. Bara gasesc ,bandouri gasesc ,grila cromata de jetta gasesc la preturi rezonabile toate. Problema este la grilele de r-line ,am gasit pe oemplus undeva la 80 de euro fara transport. Sincer sa fiu , in jur de 100 am calculat pana acum toata bara (fara proiectoare) nu prea as da 80 de euro doar pentru grilele de la proiectoare. Mai stie careva vreun furnizor ,un site ,o cunostinta de unde le pot achizitiona la un pret mai mic ? ah ,Craciun fericit !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Pentru cei interesati in a-si monta spoiler GTI pe Golf V, indiferent de motorizare sunt in masura sa va informez ca se poate fara probleme!

Chiar ieri am facut aceasta schimbare, am inlocuit deci bara normala cu care a fost echipat golful meu, cu un spoiler GTI. S-a montat perfect fara niciun fel de ajustari, taieri, etc Nu stiu daca am voie sa specific firma de unde am cumparat spoilerul, pretul a fost de 560 lei. Daca se doreste si cu proiectoare, se adauga inca 200 lei.

 

Din pacate nu vad cum se pot incarca pozele direct pe forum...

E normal ca se poate monta  fara probleme in primul rand nu este originala la pretul ala si plus de asta citeste bn anuntul de unde l-ai cumparat si sigur iti va spune ca este un AfterMarket si ca poate fi adaptata pt golf V fara modifice

Spoilerul de GTI original nu poate fi montat pe Golf V fara adaptamente ceea ce inseamna modificarea suportilor de far si decuparea spoilerului 

 

nu am specificat nicaieri ca am montat un spoiler original, nici macar firma de unde am cumparat nu sustine asta.

dar daca tot zici ca te pricepi, cam care ar fi diferenta dintre un aftermarket si cel original, inafara pretului?

anuntul la care replici tu a venit in urma mai multor intrebari venite de la colegi pe pm.

considerand ca e de interes, am postat pt ca si alti viitor interesati sa poata afla ca NU trebuie facuta nicio interventie "chirurgicala"in a monta asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate face aceasta modificare fara probleme atata timp cat inlocuiest panoul de radiatoare (tragerul) ;pe jetta si fostul golf propriu am trecut de la jetta la gti (gt este acelasi lucru ca si modificari), barile fata la modelul jetta , gti,gt sunt la fel difera doar la grilele proiectoarelor - important este sa montezi panou de radiatoare de jetta + suporti de sub faruri ,la golf aceastia nu exista;aparatorile de noroi le puteti pastra, depinde de spoiler , acolo se fac cateva decupari sau daca va deranjeaza inlocuiti doar partile anterioare;la bara de gti poti trece de la grila masca fata de jetta la cea de gti sau gt fara probleme ; spoilerele se potrivesc si ele in marea majoritate, cel mai de efect este cel de echipare individuala jetta ;atentie insa trebuie sa stii de la inceput ce bara fata vrei - golf gti,gt sau jetta - diferentele majore sunt la grilele proiector,nu le poti interschimba!!!!

succes!

post-111984-0-43719400-1419713028_thumb.

post-111984-0-67552400-1419713564_thumb.

post-111984-0-36126800-1419714017_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Eu am montat bara de gti fara sa schimb tragarul si suporti far ( bara nu este aftermarket cum au altii , este originala) . A trebuit sa tai putin din bara pe interior , am taiat putin din armatura din zapada si tesit putin din suportii de la far . Sincer am lucrat cateva ore ca sa vina bine . La prinderi nu au fost probleme , am folosit toate suruburile de la bara stock fara sa fie nevoie de modificari la carenaje si bineinteles ca nu s-au potrivit proiectoarele vechi , a trebuit sa cumpar altele de jetta/gti .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

corect - merge si fara inlocuirea tragerului si iese perfect. Am pus si eu la un Golf 5 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut baieti !

As dori sa schimb si eu bara din fata a golfului meu cu o bara completa de jetta , si mi-ar prinde bine niste recomandari unde as putea gasi o astfel de bara(completa), pentru ca pe olx si pe astfel de site-uri nu mi le da complete..Astept sfaturi si pareri ! 

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin dezmembrari, le aduni usor pe toate.sau e-bay.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Am venim pe acest forum in cautarea unui raspuns pentru urmatoarea problema:

Detin un golf 5 caruia i-am montat o bara de jetta si acum as dori sa achizitionez grilele de R-Line. Le-am gasit la noi in tara doar la oemplus, asa cum a specificat si georgekeemo, insa intrebarea mea este: se potrivesc aceste grile la bara de jetta?

Am citit in intregime topicul si am observat ca popilam (pagina 5) spune ca aceste grile nu se potrivesc pe bara de jetta, iar dani_bv(pagina 5) spune/crede ca da, se potrivesc. Ma poate ajuta cineva care a reusit sa faca aceasta modificare, sunt compatibile, poate georgekeemo? Ai reusit sa le cumperi, sa le montezi? Pe site la oemplus aceste grile apar atat la Golf MK5 cat si la Jetta MK5.

Din cate m-am uitat eu mai atent la grilele mele si la cateva poze mai clare de pe net, tind sa cred ca s-ar potrivi, tinand cont ca bara de jetta are acea crestatura spre interiorul barii si am observat ca grilele de R-Line in zona acelei crestaturi incep sa se subtieze (am atasat o poza ca reper) si in cel mai rau caz as spune ca nu va intra in acea crestatura (scuze ca ma tot repet) ci va sta oarecum la nivel cu ea, ramanand astfel un spatiu gol intre bara si grila. In rest ca dimensiuni par a fi exact la fel.

Va multumesc anticipat, o seara frumoasa!

1.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici se poate vedea si mai bine despre acea "subtiere".

 

image.png.19b574686d5237b6fd7118ff2ebc7124.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!