Jump to content

Montare bara fata OE Golf GTI pe Golf non-GTI


Andrei AXN
 Share

Postare recomandată

Hello everybody!

Si-a montat cineva bara fata de GTI pe un 1.6 MPI? As vrea sa stiu daca se potriveste fara sa se schimbe si suportul radiatorului (care costa cam 650 RON) sau fara sa se faca acea ajustare a barei pe interior cum s-a spus in cazul 1.9 TDI.

Modificat de dr.flawless
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kalu

    16

  • Alexis491

    16

  • sol1

    9

  • lile

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Merge, a modificat-o Smiley de la Simplu! A prezentat masina la ProMotor! :P

Pe 1.9 TDI ne-am lamurit, merge?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da pe 1.9 TDI merge sigur...avea LiviuXP pe Golful lui V.... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Totusi, intrebarea mea era alta.

Am vazut si eu emisiunea cu Smiley. El pomeneste de un kit de GTI care e posibil sa contina si suportul de radiator.

Modificat de dr.flawless
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiti cumva cat costa fusta fata de la GTI ed 30??? Are cineva de vanzare o astfel de fusta fata??? Si m-ar mai interesa daca merge pe un GTSport.

P.S. In Germania fustele de pe ed30 si GTSport sunt identice - din cate imi dau seama de prin poze (la fel si fusta spate pt ed 30 si GSport de 170 Cp - adica care are toba vizibila)

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa mai pun un brat de lemne pe foc... oare a incercat cineva sa monteze bara de jetta pe golf?

Am montat noi la service, se poate si da foarte bine. Insa costa multicel...

Ca si in cazul in care ai Golf5 si vrei sa pui bot de GTI, trebuie schimbata pe langa bara si grile, masca portfar, suporti faruri, culise bara...

Nu stiti cumva cat costa fusta fata de la GTI ed 30???

Spoiler spate GTI 30jahre - 1K6807521LGRU - 1997.74ron

Spoiler fata GTI 30jahre - 1K0805903FGRU - 1541.16ron

Modificat de .:bamse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoiler fata GTI 30jahre - 1K0805903FGRU - 1541.16ron

Spoiler fata GTI 30jahre = Fusta fata GTI 30jahre???? Nu de alta dar mi se pare cam piperat pretul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este vorba de fusta sub buclier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spoiler spate GTI 30jahre - 1K6807521LGRU - 1997.74ron

Spoiler fata GTI 30jahre - 1K0805903FGRU - 1541.16ron

buza aia mica din fata 15 milioane??? asta inseamna ca este mai scumpa decat cea de ABT. La fel si cea din spate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat la VW de fusta spate Oettinger si mi-a spus ca e 1700, deci oricum mai ieftina decat cea normala.

Oricum 1500 RON mi se pare EXAGERAT pt fusta fata (nu contest ca atata costa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atata costa, daca va incalzeste cu ceva si mie mi se pare exagerat. Insa daca te gandesti ca bara de Golf4 normala este 500ron si cea de R32 este 3100ron ... nu mai e asa exagerat :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un comfortline de 1.9 si bara fata completa(bandouri, grile, proiectoare, embleme, spoiler inferior) plus grila frontala radiator au ajuns undeva la 3700 roni cu tva, montaj, vopsit, totul inclus in banii astia.Bara a fost adusa de la augsburg si manopera la vaslui, la un service de mana a-3-a as putea spune.

ceau

si eu am aceeasi motorizare 1.9 TDI..

am intrebat si eu aceeasi chestie la reprezentanta si mi-au spus ca tocmai ce comandasera piesele si montasera pe un golf v (nu stiu ce motorizare,tip) si a ajuns undeva la >5000 ron din cauza k multe piese la prindere trebuie schimbate, bla bla....

am spus k nu merita

tie ti s-au potrivit bine sau au trebuit unele moficari ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
Merge, a modificat-o Smiley de la Simplu! A prezentat masina la ProMotor! :icon_thumright:

Pe 1.9 TDI ne-am lamurit, merge?!

merge...dupa ce schimbi si calandru radiatoare...si suportii de sub far...altfel nu !!!!!!!!!! :)

azi am terminat-o de pus...si pana nu am pus un calandru rupt de il aveau aia aruncat pe acolo si pana nu am dat jos suportii de sub far...nu a mers de nici o culoare...oricat as fi taiat...

am facut intai proba cu o bara rupta ce o aveau aruncata....si am taiat din ea de nu iti vine sa crezi...si tot nu venea de nici o culoare ...in partea de sus la nivelul colturilor farurilor... plus ca nu intra peste suportii de sub far...

si asa...:

-am renuntat la suporti....

-am pus un calandru rupt de il aveau aruncat pe acolo de la un jetta busit...bineinteles dupa ce l-am mai peticit...

asta ca sa nu mai scot un pumn de milioane din buzunar...si sa nu mai astept o saptamana...

asa ca...mergeti intai la service...

nu pot sa imi dau seama cum i s-a potrivit lui liviuxp2000 ; oare sa aiba vreo legatura ca avea cutie DSG? sau echipare sportline ?

respect, Un Kal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pentru un 1.4 tsi de 122 cp trendline,stie cineva daca mai trebuie facute modificarile astea in cazul in care optez pentru o bara fata de GT Sport si nu pt una de GTI(scuze daca sunt off topic).Ma intereseaza doar daca se potriveste la montaj.stiu ca pretul e undeva aproape de 600ron.fara grile si proiectoare si bandouri.si m-ar interesa un pret daca il stie cineva pentru prelungirea de la bara fata(front lip) si daca se potriveste la montaj pe bara in locul celei stock de la trendline.cred ca ar da interesant.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe original...bara de gt e aproape 900 lei...si e aceeasi bara cu cea de GTI....difera doar modelul grilelor...sper sa nu gresesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In urma unui mic incident de astazi de dimineata in care am fost implicat cu masina, urmeaza schimbarea spoilerului fata + revopsirea acestuia! De foarte mult timp planuiam sa-mi schimb spoilerul cu un de GTI, dar nu am avut resurse financiare si timp. Daca tot am ajuns la necaz, as vrea sa pot sa si realizez ceva. Am pe constatarea facuta de asigurator trecut la inlocuit spoilerul si fusta fata. Daca ma poate ajuta cineva cu ce alte piese ar trebui cumparate si eventual niste coduri. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Trebuie sa mai cumperi grila centrala superioara - in jur de 260 ron , grila centrala inferioara - in jur de 40 ron , grilele pentru proiectoare - in jur de 60 ron si proiectoarele care sunt cele mai scumpe - in jur de 300 ron bucata. Bara GTI fata fara fusta este in jur de 500 ron. Imi pare rau insa cu coduri nu te pot ajuta. Poate cineva care foloseste Etka. Trebuie sa mai stii ca bara va trebui un pic decupata sub grila centrala superioara pentru ca nu se potriveste pe trager-ul tau iar ca sa pui trager de GTI trebuie sa schimbi si radiatorul pentru ca este mai mare cel de GTI. Cel putin asa am facut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea cumva sa detailezi unpic operatiunea de "decupare" ca sa stiu ce am de facut... Mentionez ca eu am si spalatoare de faruri, nu stiu in ce masura afecteaza sau nu pretul modificarii dar vreau sa le pastrez... Iar la aparatorile de noroi de la roti, nu trebuie umblat?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Trebuie sa mai cumperi grila centrala superioara - in jur de 260 ron , grila centrala inferioara - in jur de 40 ron , grilele pentru proiectoare - in jur de 60 ron si proiectoarele care sunt cele mai scumpe - in jur de 300 ron bucata. Bara GTI fata fara fusta este in jur de 500 ron. Imi pare rau insa cu coduri nu te pot ajuta. Poate cineva care foloseste Etka. Trebuie sa mai stii ca bara va trebui un pic decupata sub grila centrala superioara pentru ca nu se potriveste pe trager-ul tau iar ca sa pui trager de GTI trebuie sa schimbi si radiatorul pentru ca este mai mare cel de GTI. Cel putin asa am facut eu.

Cand am schimbat bara, nici mie nu mi sa potrivit si am schimbat trager ul, dar fara sa trebuiasca sa schimb si radiatorul.

Azi cautand pe net sa fac o schimbare la masina, am gasit o bara tare interesanta, am sa atasez o poza cu ea, pretzul ei e de 380 de euro fara grile si fara proiectoarele respective.

post-17717-1264101939_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie schimbat radioatorul sub nici o forma. cel putin nu la motoarele TDI

vezi ca exista o diferenta de pret intre bara de GTI si cea normala si la fel si intre fuste , si nu stiu daca asiguratorul va fi de acord.

alte piese inafara de bara si fusta , am vazut ca a scris si Fanta : grile inferioare bara + grila superioara specifica GTi + proiectoare .referitor la preturi nu prea sunt de acord cu Fanta, eu avand cunostinta de unele cu multisor mai mari :

grila centrala inferioara aprox. 80-100 lei

grila inferioare laterale aprox. 40-50 lei bucata

grila superioara GTi aprox. 400-500 lei

bara GTi aprox. 1000 lei

fusta GTi aprox. 200lei

proiectoare gasesti si cu 250 lei bucata pe producator , cele originale fiind undeva la 500 lei bucata

precizez ca preturile mentionate de mine sunt preturi pe original , iar "aprox." e diferenta de la un provider la altul...

e f. posibil ca preturile spuse de Fanta sa fie unele bune dar ptr piese ce nu sunt pe original ( eu asta am pus pe masina - pe original ) .

ai putea in schimb sa cauti ceva mai in urma sa vezi ca unii din colegii forumisti si-au montat o bara cu GTi look de la JOM daca nu ma insel care era undeva la 250 euro completa fara proiectoare ... in cazul asta ai putea sa ceri de la asigurator banii si sa o achizitionezi pe cont propriu... daca iti convine ideea...

ptr orice alte informatii ... p.m. sau aici...:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa fie considerata reclama insa arunca o privire aici : http://autokarma.ro/catalog_fisa.php?idfis...1&filtru=50 . Nu stiu daca sunt sau nu originale insa merita intrebat. E o diferenta de pret destul de consistenta si la grila centrala superioara GTI si la bara GTI fata de cele pe original pe care le-a pus kalu insa dupa cum am spus merita intrebat pentru ca nu se stie daca astea sunt sau nu pe original dat fiind faptul ca se stie prea bine ca dealerii VW practica adaosuri foarte mari. Grila centrala inferioara am comandat-o eu pe original saptamana trecuta si ma costa 40 ron iar cele de la proiectoare sunt in jur de 60 ron tot pe original. Am intrebat azi de proiectoare si costa 327 ron bucata pe original insa vezi ca cei care vand bara GTI look pe net au si proiectoare de vanzare separat si s-ar putea sa le gasesti mult mai ieftine. Eu spre exemplu am intrebat la Cardinal Motors Constanta si numai bara GTI fara fusta , fara grile , fara nimic pe ea m-ar fi costat 1700 ron si tot acolo mi s-a spus ca trebuie sa schimb trager-ul cu unul de GTI si implicit si radiatorul pentru ca dupa cum spuneau ei nu s-ar mai fi potrivit radiatorul meu pe acel trager GTI fiind mai mic si implicit nu s-ar mai fi potrivit ca si puncte de prindere. In fine...poate habar nu aveau si mai departe te-am informat si eu gresit la randul meu...scuze. Oricum eu am renuntat la ideea de a cumpara pe original luand una GTI look de pe net cu doar 400 euro la vremea aia care avea toate cele necesare incluse. Acum am aruncat o privire si se gaseste la 250 euro. Cat despre acel decupaj nu stiu cum sa-ti explic exact cum ar trebui facut pentru ca nu am fost acolo cand s-a montat bara la mine insa mi-au zis baietii ca au decupat undeva intre grila centrala superioara si radiator pentru ca bara sa se "aseze" la locul ei. Ideea e ca , dupa cum a spus si kalu , iesi mult mai ieftin cu una GTI look decat cu cea pe original. A...si inca ceva...daca spui ca ai si sistemul de spalare faruri sa stii ca pe cea GTI look merge montat fara probleme iar la aparatorile de noroi nu trebuie sa modifici absolut nimic.

Modificat de fanta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu intentionez totusi sa merg pe original. Am avut deseori emotii cand am pus pe alte masini alte piese decat cele originale, iar intr-un final, montate boboc, tot nu se asezau precum piesele originale. Asadar, bara de GTI OEM, sa montez pe Golf-ul meu TDI, ce alte piese ar mai ramane de schimbat? Mentionez ca am spalator de far si nu vreau sa renunt la el.

Multumesc mult colegilor forumisti care ma sustin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrei sa renunti la spalator trebuie sa ai grija sa iti comanzi bandouri cu capacel ptr spalator...

la diesel Nu trebuie schimbat trager-ul ... la mine nici nu a incaput discutie de asa ceva...

o sa ai nevoie de

grilele laterale ptr proiectoare

grila inferioara bara

grila radiator model GTi

si bandourile - la care am scis si mai sus...sa fii atent sa nu le iei intregi...ca nu mai vin spalatoarele...

nu ai treaba la carenaje.cele existente vin PEFECT.

repet : cand ai bara , sau daca faci rost de o poza cu o bara de GTi fotografiata de deasupra iti arat eu de unde trebuie taiat...:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre o bara de gt si una de jetta care ar fi mai ieftina? la cea de jetta trebuie mai multe modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modificarile sunt aceleasi

la jetta e mai scump ca e pe crome. acum avantajul acestei modificari vine si de la culoarea masinii... ca daca ai negri pe ea si pui de GT nu ai facut nici o afacere :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!