Jump to content

Montare Volan Multifunctional


WNS
 Share

Postare recomandată

nu are treaba. Nu stie de semnalul de Cancel, cel mai probabil - am mai gasit si eu la un Golf, tot asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si ce pot sa-i fac?

pai si ce pot sa-i fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e dus, din moment ce poate sa-l vada in MB. Sigur a cablat gresit ON si Enable ori la maneta ori la releu. Cand dai cancel iti releul iti intrerupe una din cele doua (Enable daca mai tin eu minte).

@Vlaf.Andrei Ai respectat schema ??

 

LE: Daca ai avut inainte CC pe maneta, trebuie sa ramai doar cu 3 fire la maneta 6, si 4cu7. Trebuie sa-ti dispara firul 5 de la maneta si va merge.

Modificat de hremus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Enable e pe impuls, On-ul este oprit de cancel. Posibil sa fie cablate invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum sa fie cablate invers, sa ii merga tot, mai putin cancel ?

am montat si eu si la un G4 am intalnit problema asta... la una singura - in rest la toate a mers tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@hremus, din ce imi amintesc eu, 4 si 7 nu raman ambele pe maneta, ramane doar unul dintre ele. N-am schemele la indemana ca-ti spuneam si care.

Si da, dupa ce am gandit-o si eu un pic, n-au cum sa fie cablate gresit/invers si sa functioneze tot mai putin Cancel.

Nu mi-am baut cafeaua :D.

Modificat de MRC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate sa nu dispara niciun fir de pe maneta.... si in plus, daca se face retrofitul ca la carte, se schimba si maneta si se pune maneta tempomat pentru volan multifunctional - cea cu ON/OFF, fara set si restore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. ramane On pe 4 cu 7 care merg la releu la la pin4 si la mufa intermediara spre ECU la 3. Enable este la maneta pe 5 in mod normal. La MFSW nu mai ai firul, acesta vide din releu de la pin 14. PROBLEMA este ca ECU primeste Enable din doua locuri, de la releu si de la maneta. Degeaba dai cancel si releul iti taie enable, ca ai semnal de la maneta.

PS Enable nu e pe impuls. Urmareste biti pe MB si ai sa vezi ca e permanent.

Se va rezolva daca deconesteaza pinul 5 de la maneta, si respecta schema originala. Asa se intampla de fiecare data cand inventam inventii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ne-am incurcat in termeni :)). Cand am zis Enable, ma refeream la SET, de asta am zis ca e pe impuls.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 09.02.2016 at 1:44 PM, hremus said:

Da. ramane On pe 4 cu 7 care merg la releu la la pin4 si la mufa intermediara spre ECU la 3. Enable este la maneta pe 5 in mod normal. La MFSW nu mai ai firul, acesta vide din releu de la pin 14. PROBLEMA este ca ECU primeste Enable din doua locuri, de la releu si de la maneta. Degeaba dai cancel si releul iti taie enable, ca ai semnal de la maneta.

PS Enable nu e pe impuls. Urmareste biti pe MB si ai sa vezi ca e permanent.

Se va rezolva daca deconesteaza pinul 5 de la maneta, si respecta schema originala. Asa se intampla de fiecare data cand inventam inventii...

salutare, incerc maine si revin cu info. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Rns mcd nu exista. MCD exista. 451

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu cum arata....la modele vechi..sunt cele doua unitati cu navigatie - MFD 1 sau MCD. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 10 ore, F l o r i n a scris:

Rns mcd nu exista. MCD exista. 451

Chiar scrie pe el RNS MCD :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No, pe ele scrie... dar abrevierea este MCD, MFD1, etc..... iar RNS este pentru generatia urmatoare - RNS 500, 300, 510, 310, etc.

in rest, am raspuns la ce trebuia. 

oricum, multumesc de corectare....fu utila.... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutare. Ieri mi-am facut timp si am conectat volanul multifunctional. Releul folosit este 452. 

Toate bune si frumoase, in afara de faptul ca la final, in teste butonul Cancel nu functioneaza. In blocurile de masura, grup 02 camp 3, arata ca butonul functioneaza dar daca CC-ul e in functiune si apas pe Cancel, nu face nimic. 

Legaturile pt CC au fost facute asa: 

Pin 4 -> T10s/4 (CC ON)

Pin 8 -> T10s/3  (CC Set)

Pin 14 -> T10s/5 (CC Cancel)

Pin 16 -> T10s/2 (CC Reset)

Set si Res functioneaza corect. Cancel, desi modulul il vede ca functionand corect, masina nu reactioneaza la apasarea lui. 

Ce nu am facut bine? 

In plus, de cand am dat jos ceasurile acum nu mai afiseaza temperatura exterioara desi pe Climatronic o afiseaza. 

Unde am gresit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

15 hours ago, Emy D said:

Salutare. Ieri mi-am facut timp si am conectat volanul multifunctional. Releul folosit este 452. 

Toate bune si frumoase, in afara de faptul ca la final, in teste butonul Cancel nu functioneaza. In blocurile de masura, grup 02 camp 3, arata ca butonul functioneaza dar daca CC-ul e in functiune si apas pe Cancel, nu face nimic. 

Legaturile pt CC au fost facute asa: 

Pin 4 -> T10s/4 (CC ON)

Pin 8 -> T10s/3  (CC Set)

Pin 14 -> T10s/5 (CC Cancel)

Pin 16 -> T10s/2 (CC Reset)

Set si Res functioneaza corect. Cancel, desi modulul il vede ca functionand corect, masina nu reactioneaza la apasarea lui. 

Ce nu am facut bine? 

In plus, de cand am dat jos ceasurile acum nu mai afiseaza temperatura exterioara desi pe Climatronic o afiseaza. 

Unde am gresit? 

masina a avut tempomat si inainte de montarea volanului multifunctional ? daca da, scoate firele din mufa manetei - lasa doar 4+7 si 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm, deci nu poate fi functional din ambele locuri (si din maneta si din volan)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • doar CANCEL nu merge de pe volan daca ai si maneta.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici la mine nu merge cancel-ul. am incercat cum a spus FLORIN (lasa doar 4+7 si 6) si tot nu vrea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, Emy D said:

Hmmm, deci nu poate fi functional din ambele locuri (si din maneta si din volan)

in teorie nu - nu am gasit alta solutie, decat cu maneta originala cu on/off si pinii doar 4,6 si 7 - si am montat destule....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buun, o sa las doar 4, 6 si 7. In rest, am gresit ceva la instalare? 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!