Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Pentru cine e interesat, tocmai m-am intors din concediu si pot sa va dau situatia pe traseele Bucuresti-Bacau-Suceava-C.Moldovenesc, Bacau-Brasov-Deva.

Bucuresti-Bacau-Suceava -> excelent, dar atentie la radare (sunt f f f multe).

Suceava-Gura Humorului-C. Moldovenesc -> dezastru!!! (ocoliti-l pe cat posibil).

Bacau-Brasov -> stare buna, se lucreaza in pasul Oituz iar intrarea in Brasov cam sufera (dale de beton prost imbinate), dar serpentinele sunt ok (mai sunt totusi gropi plasate strategic, in viraje stranse).

Brasov-Deva -> se lucreaza pe mari portiuni de drum intre Brasov si Sibiu, apoi drumul e f bun.

Revin la Bucovina: daca vreti sa ajungeti la manastiri din Suceava, alegeti ruta ocolitoare catre nord, spre Radauti. Se mai poate (venind dinspre Bacau) sa faceti stanga inainte de Falticeni. E un drum care iese exact langa Gura Humorului si este excelent.

Pentru cine e interesat, astept PM pentru sugestii referitor la trasee si manastiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cateva ore trebuie sa plec spre Moeciu (Brasov). Fiind vierni dupa-masa, vreau sa evit aglomeratia de pe DN1, asa ca m-am gandit la 2 variante:

1. Bucuresti-Targoviste-Sinaia-Predeal- Rasnov-Moeciu

2. Bucuresti-Targoviste-Campulung Muscel-Rucar-Moeciu

Ma intereseaza sa-mi spuneti care e drumul cu cele mai putine gropi si pe care ma sfatuiti s-o iau.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmmm, dupa 8 pagini de citit am tras concluzia: DN1 (e fara gropi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii legate de drumul Sinaia - Cota 1400, pentru cei interesati. Am fost sambata trecuta si nota generala pentru drum este de 7, cu unele portiuni de 6. Sunt destule locuri in care este turnat asfalt nou si aprope de hotelul 1400 sunt 2 locuri in care tot drumul s-a surpat si este in reparatii. In acele 2 locuri este turnat pietris si pamant si se poate trece, dar doar daca nu aveti masina foarte joasa (suspensii sport, spoilere lasate, etc...).

Si acum mai am si eu o intrebare: a fost cineva de curand pe DN73A, Predeal - Risnov ? In ce stare se mai afla acest drum ? Vreau sa plec peste 2 ore spre Risnov si vreau sa o iau pe acel drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu informatii legate de drumul Sinaia - Cota 1400, pentru cei interesati.

Scuze de offtopic, cum se poate ajunge cu masinuta pana la cota 1400? :angry:

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Predeal -Rasnov e bunicel. AU turnat asfalt pana unde se termina coborarea spre Rasnov. Pana acolo e perfect. Apoi inca cativa km e la fel ca si acum jumatate de an, 1 an..etc...Adica, trebuie sa fii mai atent (nu-ti rupi masina) si sa mergi cu 60-70kmh.

Note: portiunea buna 8.5-9

portiunea mai putin buna 6

Modificat de lau090
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evitati Sibiu-Fagaras-Brasov! se lucreaza..semnalizare egala cu ZERO...mai atentie noaptea...! se largeste soseaua...se sapa santuri..si sunt marcate cu un semn in groapa..sau in sant! asa ca-n ROMANIA!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel ca in alte parti ale tarii nici judetul timis nu a scapat de minunatul pietris aruncat pe un drum bunicel la inceput de septembrie( max25 grade ziua!)timisoara-voiteni intre sag-jebel-voiteni ! aveti grija de masina voastra si nu mergeti pe cat posibil in zona!mai ales duminica cand e f alomerat!in loc sa gate pasajul de la voitenisau voiteg-timis sau gandit cei de la drumuri sa ne arunce cu pietris in masini!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva impresii recente despre traseul Cluj-Girda/Arieseni/Pestera Scarisoara? Sincer sa fiu, libertatea de miscare extrem de limitata(prin Romania) incepe sa devina destul de frustranta...drumurile(a.k.a "santurile") sint execrabile, garda la sol infima si "burta" masinii mereu dornica de contact fizic zgomotos. :angry:

Multumesc anticipat pentru informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E destul de bun, io i-as acorda un 7,5-8, catre 7,5 din cauza unor portiuni mai rele. A fost peticit in vara asta si sunt portiuni refacute complet, in schimb nu recomand viteza prea mare de la Campeni in sus din cauza denivelarilor. Este cam asa: Cluj-Turda 9, Turda - Campeni 8(nu depasi 90-100 km/h - carute, pietoni, taranoi cu dacii), Campeni - Garda 7. Pestera Scarisoara banuiesc ca te referi la Ghetarul de la Scarisoara, eu pe ala is stiu, din Garda cu Bora nu ai nici o sansa sa iesi intreg, parerea mea, desi am vazut acolo sus la ghetar si Octavia dar cred ca avea pachet de drumuri grele, golf 4, zicea omul ca a cam dat cu el pe jos, si un Mondeo cu spoilerul fata rupt efectiv, Drumul e forestier cu bolovani si denivelari. Noi am inchiriat niste masini de teren din Garda dar si asa m-a cam zdruncinat drumul. Spre Arieseni la fel reparat zicea omul care ne-a dus spre ghetar. IN orice caz e mult mai bun decat in iarna cand am fost la schi si am mai atins si eu cu Octavia pe jos. Daca mai ai intrebari, shoot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult...deci ideea e ca din Cluj pina in Arieseni e "uman", se poate ajunge pe sosea.

Iar din Garda pina la ghetar v-a dus cineva(localnici, e o chestie usor de gasit/aranjat???) cu masini de teren, corect?

N-am fost niciodata in zona Arieseni, n-am vazut niciodata ghetarul de la Scarisoara...merita toata tevatura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am stat la o pensiune si cei de acolo au rezolvat cu transportul, pe care l-a platit firma unde lucreaza sotia(ei au organizat petrecerea) si am inteles ca a costat vreo 6 mil pt 3 masini sintre care una s-a stricat de a trebuit sa ne inghesuim toti in doua, erau 2 Aro si un microbus mai vechi. Zone e extraordinar de frumoasa, toata Valea Ariesului merita. Spre ghetar sunt niste peisaje super, dar nu stiu daca e sa platesti tu trasportul daca mai merita, ghetarul e mai frumos de vazut primavara. Daca tragi la o pensiune sigur te indruma ei sau chiar iti gasesc transport, daca nu si la fata locului daca stiu eu stai un weekend cred ca gasesti pe mai tarziu sau a doua zi transport, pe loc nu stiu daca gasesti. Ideea e ca merita zona daca vrei relaxare si peisaje super, ghetarul e la latitudinea ta daca vrei sa-l vezi, mai sunt si alte obiective prin zona, daca mai vrei detalii PM, sa nu fim Off topic prea mult :angry:

Modificat de manfred
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Talmaciu - Fagaras - Brasov... asfalt bunicel, dar se lucreaza intens pe acest sector.. si veti sta minute bune la semafoarele de pe drum (multe, nu stiu nr. exact.. dar sunt multe..)

2. Brasov-Intorsura Buzaului iarasi asfaltari si semafoare... crima!

3. Intorsura Buzaului... mai bine lasau drumul de pe vremea bunicilor, cred ca si ala era mai bun

4. Nehoiu - Berca.. in apropiere de Berca incep lucrarile.. mai exact.. a fost decopertat tot, tot.. ce-a ramas, seamana perfect cu un drum forestier. Nu mi-a venit sa cred... Haos total.. atat de rau incat pe o portiune de 20m circulatia era deviata pe trotuar!! A trebuit sa ma strecor printre gardurile oamenilor si pomii de pe marginea drumului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O veste buna. Ocolitoarea orasului Targu Mures, dintre Ungheni si Acatari a fost 90% reparata. Mai e o portiune cu gropi si inca una, unde e blocat un sens, ca se lucreaza.

Am intrat putin si in pielea ministrului Berceanu si m-am dus sa vad cu ochii mei Minunea: intra-devar, autostrada Transilvania e in constructie. Insa la ritmul acesta, o sa fie gata cand oi fi bunic (mentionez, ca inca nu am copii). :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de la roman spre tusnad pe unde e cel mai bine de mers ? (calitatea drumurilor inainte de distanta in plus)

1. roman - piatra - bicaz - gheorghieni - miercurea ciuc - tusnad

2. roman - bacau - comanesti - ghimes faget - miercurea ciuc - tusnad

3a. roman - bacau - onesti - tg secuiesc - plaiesii de jos - tusnad

3b. roman - bacau - onesti - tg secuiesc - turia - bixad - tusnad

3c. roman - bacau - onesti - tg secuiesc - sf gheorghe - tusnad

Modificat de julye
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oameni buni, m-am intors acum cateva minute de pe Bucuresti-Ploiesti .. mi s-a parut ca simt mai multe denivelari si ca mersul nu este confortabil (lin) la fel cum eram obisnuit .. parca pe nici o bucata nu era drumul perfect si mereu se simt denivelari .. acum care din variantele de mai jos o fi:

a) am fost eu mai obosit, era seara, liniste si mi s-a parut mie, de fapt asa a fost drumul mereu?

B) s-a valurit/bumbacit drumul si nu mai este lin?

c) mi s-a dus mie unul sau mai multe amortizoare? (masina cu km din semnatura)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva impresii recente despre traseul Cluj-Girda/Arieseni/Pestera Scarisoara? Sincer sa fiu, libertatea de miscare extrem de limitata(prin Romania) incepe sa devina destul de frustranta...drumurile(a.k.a "santurile") sint execrabile, garda la sol infima si "burta" masinii mereu dornica de contact fizic zgomotos. :)

Multumesc anticipat pentru informatii!

Poate e cam tarziu...

Am fost si eu in vara asta pe acolo. Zona a intr-adevar foarte frumoasa. Pana in Arieseni se merge f bine. Drum normal, chiar peste asteptari. Dar ca sa urci la Scarisoara e teroare. Noi am urcat cu un Logan si un Cielo chiar pana la pestera. Dar e nebunie curata. Toamna sau iarna nu prea recomand ca dc ploua e nasol. Nu mai vezi gropile, masinile aluneca. Am vazut tot felul de masini pe acolo, dar e adrenalina curata sa urci.. serpentine destul de stranse si abrupte, si e impropriu spus drum.. e mai mult o carare mai lata, plina de bolovanis si cratere. Cu f multa atentie se trece, dar iti trebuie nervi tari. Dc ai garda joasa, las-o acasa si ia o dacie ceva. Alta posibilitate e sa lasi masina undeva jos, la vreo 8 km parca de pestera si sa mergi pe jos. E amenajata o mini parcare, la vreo 2 km dupa ce deviezi de la drumul principal spre pestera. Daca ai timp, o iei la pas si in 2 ore esti sus.

A2 - Iesire Spre Calarasi - Drum in lucru absolut Varza. La fel si Calarasi Ostrov - trecere cu Bacul la Bulgari. DEZASTRU, evitati.

A2 -> Calarasi in reparatii.. mai sunt vreo 10 km aprox la intrarea in Calarasi, de refacut. Din auzite...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am de gand sa fac un drum pana la balea lac in week-end....cum e drumul?am auzit ca l-au inchis dar chiar asa de impracticabil sa fie?mentionez ca am cauciucuri de iarna+lanturi in caz de D-ne fereste....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o fi frumos, dar drumul o fi practicabil?oare curata cat de cat astia drumul spre balea lac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu il curata mai sus de Cabana Capra (daca vii dinspre sud).

Apropo - e gata operatiunea de upgrade de la Capra? Acum 2 luni lucrau de zor la extindere si imbunatatire.

In 2004 pe 30 decembrie am ajuns cu Golful meu fara prea mare efort pana acolo (Cab. Capra) - mai sus insa era zapada de peste 1,5m, neatinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles...pai vin pe ruta buc-pitesti -> l. vidraru -> balea lac -> brasov - dn1. poate acum daca nu ninge f tare...sa pot urca pana la balea lac.. in concluzie nu a fost nimeni pana sus la balea lac pe timp de iarna in perioada asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Pe Transfagarasan nu se mai circula de la 1 noiembrie

Circulatia pe Transfagarasan va fi inchisa, in perioada 1 noiembrie 2006 - 30 iunie 2007, din cauza conditiilor meteo nefavorabile care pot periclita siguranta circulatiei - a anuntat, joi, Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania.

Astfel, traficul pe drumul national 7C va fi inchis intre zonele Piscul Negru si cabana Balea Cascada. Sectorul de drum inchis va fi semnalizat corespunzator "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!