Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

daca veniti pe cheia dinspre BV si din valeni este fff aglomerat, recomand cu cladura drumul spre slanic (la iesire din Valeni catre Ploiesti se face un drum la dreapta) si se urmaretse Ploiesti. drumul aslfaltat de curand...90% liber, iese prin Plopeni, Paulesti si in centura de Nord a orasului Ploiesti. alegeti stanga catre Buzau, Contansta si chiar Bucuresti sau dreapta ca sa iesit la metro, carrefour si catre BV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma a fost cineva pe Arad - Sebes recent? Cum e cu limitarile alea zise de autoritati? Se merge bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pe Transfagarasan acum 5 zile. Partea care apartine de Sibiu este OK, dar partea din Arges iti rupe dintii si masina( plombe puse ca la :) ). De la Vidraru pina la Curtea de Arges traseul trebuie facut in viteza, aproape tot ce este spatiu potrivit pentru odihna sau gratar este un munte de gunoaie si mult c.. . Din nou :RO flag:

Atentie la camerele de pe Valea Oltului, chiar functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu:

Transfagarasan: -partea dinspre Pitesti ...O VARZA MARE...Trebuie sa faci slalom printre gropi/gropite..Asta daca poti.

- partea dinspre Sibiu ...OCCIDENT ...Este un drum excelent

Rusine celor de la drumuri din Arges si BRAVO celor din Sibiu :)

Modificat de radu sarbu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr a iesi din tara spre Ungaria mai puteti folosi si urmatorul traseu:

Bucuresti-Pitesti-Ramnicu Valce-Tg Jiu-Petrosani-Hateg-Caransebes-Lugoj-Timisoara-Cenad

In afara de portiunea cuprinsa intre Tm si Lugoj restul traseul este ok.De asemenea este liber si spectaculos pe Defileul Jiului.Iar vama Cenad este foarte libera si drumul te scoate exact la iesirea din Mako.

Drum Bun!!!

Duminica vin in tara si ma gandesc ca acest traseu e mai bun decat varianta prin Arad sau cea prin Drobeta.

A folosit cineva ruta asta, de curand? Merita?

Ma intereseaza ca fie asfaltul cat de cat ok, fara prea multi vecini bulgari, cu platforme in spate si cat mai putine semafoare.

Multumiri anticipate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATENTIE : Lugoj - Recas - Timisoara : drum infernal, km intregi de asfalt decopertat, semafoare, indicatoare, gropi, denivelari (5-50cm), TIR-uri si buldozere.

RECOMAND : Lugoj - Buzias - Timisoara : aceeasi distanta, drum in general bun, viteza ~ 100km/h, mult superior, nota 8.

Ps: Brasov - Sibiu, drum cu aceleasi semafoare, dar cu portiunile dintre acestea, COMPLET REFACUTE, drum de nota 7, RECOMAND DOAR LA NEVOIE!

Ps1: Drumul Caransebes - Baile Herculane - Targu Jiu este in lucru si sunt foarte multe semafoare nesincronizate, multe TIR-uri si multe serpentine cu asfalt stricat, viteza medie ~60km/h, nota 6, NU RECOMAND!

Ps2: Podul de pe drumul dintre Ramnicu Valcea - Pitesti, din dreptul "carciumilor cu mici" (zona Cotmeana - cunoscatorii stiu), s-a reparat si este perfect utilizabil, RECOMAND!

Traseu facut : D - Ma .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc CT 10 VWP.

Mai detaliat o sa fie:

Cenad- Timisoara-Buzias-Lugoj-Caransebes-Hateg-Petrosani-Tg.Jiu-Horezu-Rm. Valcea-Pitesti-Bucuresti.

Sper sa nimeresc in TM, drumul spre Buzias, chiar daca am GPS cu harti 2008, tot nu am incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de bun e drumul asta pana la urma? (Cenad- Timisoara-Buzias-Lugoj-Caransebes-Hateg-Petrosani-Tg.Jiu-Horezu-Rm. Valcea-Pitesti-Bucuresti.

) E mai bun decat Buc-Rm Valcea-Sebes-Cluj-Oradea? In cat timp se face acest traseu intr-un ritm nici rapid dar nici lent?

Pare mai buna iesirea de la Cenad pentru ca autostrada M5 este foarte aproape, pe dincolo ar trebui sau sa ocolesc 60km pana la Debrecen si sa traversez Budapesta sau sa o iau pe nationalul 4 pe la Szolnok si apoi la Albertisza sa fac stanga spre M5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat de bun e drumul asta pana la urma? (Cenad- Timisoara-Buzias-Lugoj-Caransebes-Hateg-Petrosani-Tg.Jiu-Horezu-Rm. Valcea-Pitesti-Bucuresti.

) E mai bun decat Buc-Rm Valcea-Sebes-Cluj-Oradea? In cat timp se face acest traseu intr-un ritm nici rapid dar nici lent?

Pare mai buna iesirea de la Cenad pentru ca autostrada M5 este foarte aproape, pe dincolo ar trebui sau sa ocolesc 60km pana la Debrecen si sa traversez Budapesta sau sa o iau pe nationalul 4 pe la Szolnok si apoi la Albertisza sa fac stanga spre M5.

E cea mai buna varianta pt ruta B-Ungaria.

Durata, desi destul de greu de estimat datorita problemelor de pe Dealul Negru si de la Bascov din Pitesti, cu putin noroc poate fi:

B-Rm Valcea: 2 h

Rm Valcea - Tg Jiu: 1h 30 min

Tg Jiu - Tm: 4 h

Tm - Cenad: 1 h

Total: aprox 8 h 30 min

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Cat de bun e drumul asta pana la urma : Cenad-Timisoara-Buzias-Lugoj-Caransebes-Hateg-Petrosani-Tg.Jiu-Horezu-Rm.Valcea-Pitesti-Bucuresti.

2.E mai bun decat Bucresti-Rm.Valcea-Sebes-Cluj-Oradea?

3.In cat timp se face acest traseu intr-un ritm nici rapid dar nici lent?

1.

C-T nu stiu, nu am fost.

T-B-L-C este acceptabil, cate denivelari in anumite zone, viteza medie ~100km/h.

C-H drum bun, cu cateva semafoare, dar care nu tin mult; atentie si la TIR-uri.

H-P-Tg.J-H-Rm.V facut anul trecut, acceptabil, portiuni fara asfalt, doar cu dale de beton in zona Petrosani si ceva aglomeratie ca o mare portiune de drum este doar cu o banda pe sens.

Rm.V-P-B drum excelent inclusiv A1 asa cum este el...

2. Valea Oltului s-a cam aglomerat in ultima vreme, portiunea Sebes-Cluj e acceptabila, iar portiunea Cluj-Oradea nu am folosit-o.

3. Traseul 1 l-am facut in 12ore (cu o ora de pranz), mers accelerat unde se putea.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alooooo, D-nu VWP!! Unde ai vazut tu semafoare intre Caransebes si Hateg, poate in orase??Acum nicio luna nu era absolut niciun semafor,iar drumul era exceptional.Si TIR-uri max 10 buc.Intre Hateg si Petrosani era ceva semafoare, dar care tineau putin.Te rog sa nu dezinformezi lumea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cenad- Timisoara - stiu drumul, foarte bun.

Buzias-Lugoj-Caransebes-Hateg-Petrosani- am fost, dar acum 2 ani- portiunea asta ma interesa in mod deosebit, daca se lucreaza si daca s-a mai aglomerat cu TIR-uri si bulgari. Tin minte ca Valea Jiului este destul de virajata si carosabilul de nota 7(peticit). M-ar ajuta informati noi pentru acest tronson.

Tg.Jiu-Horezu-Rm. Valcea-Pitesti-Bucuresti - stiu drumul, foarte bun (mai ales daca zice colegu ca s-a reparat in zona cu "MICI")

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Traseul Buzias-Lugoj este ok.Singurele probleme sunt valurile perpendiculare pe drum, dar se poate merge cu 100km/h linistit.

Valea Jiului este virajata si asfaltul este bun.Mai nasol este daca prinzi vreun vehicol care merge incet.

Sincer prefer sa merg mai incet si sa mai dau de cine o groapa decat sa fac 1 km intr-o ora.Mai departe tu alegi!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet : Pe DN7/E81 in dreptul "ZONEI CU MICI", podul a fost reparat si este full functional pe 3benzi.

Doua benzi pe directia Valcea - Pitesti si o banda pentru sensul opus.

Modificat de CT 10 VWP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar am venit pe ruta Cenad-Timisoara-Buzias-Lugoj-Caransebes-Hateg-Petrosani-Tg.Jiu-Horezu-Rm. Valcea-Pitesti-Bucuresti.

Pana la intrarea in Buc am facut 10 ore jumate. Fiind Duminica seara, cam 80% din drum a fost ffff aglomerat iar intre Cenad si Tg. Jiu a plouat destul de tare (aprox 6 ore).

Cenad-Timosoara: liber, asfalt ok, fara aglomeratie la vama;

Timisoara-Buzias-Lujoj: acceptabil, denivelari, aglomerat pe ambele sensuri, nu recomand mai mult de 80 km/h;

Lugoj-Caransebes: acceptabil, denivelari, aglomerat pe ambele sensuri;

Caransebes-Hateg: excelent;

Hateg-Petrosani: se lucreaza la largirea drumului, vreo 5 semafoare care nu dureaza f mult. Atentie la marcaje. Acceptabil;

Petrosani - Tg Jiu: semafoare, drum peticit, aglomerat pe ambele sensuri, foarte virajat, sosea ingusta, ceva "capcane" dupa furtuna (crengi + pietre cazute). Mare atentie!

Tg. Jiu-Horezu-Valcea-Pitesti-Bucuresti: excelent, aglomeratia de rigoare pe autostrada, dar s-a mers civilizat.

Pana in prezent am folosit 3 variante de la Bucuresti pana la vama cu Ungaria.

Traseul de mai sus nu-l recomand celor care tin la masina personala si la "rinichii lor".

Traseul Cenad-Timisoara-Lugoj-Cransebes-Drobeta Tr. Severin-Craiova-Pitesti-Buc- nu recomand nici pentru urmatorii 5 ani.

Traseul Nadlac-Arad-Deva-Sibiu-Rm .Valcea-Pitesti-Bucuresti: cred ca e varianta cea mai buna, mai ales pentru masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum e pana la urma cu restrictiile intre Deva-Zam-Arad. Am sunat azi la CNADNR si cica lasa masinile sa mai treaca.

Imi poate spune cineva, daca vin de pe Feleac catre Cluj cum as putea ocoli portiunea aia la care stai si cu orele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-am mai zis ca is niste tembeli aia....merg masinile in draci pe ARad-deva, in ambele sensuri, atit alea mari cit si alea mici :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti TM in mai multe variante:

Cea Mai proasta idee: Buc-Pitesti-Rm.Valcea-Sibiu-Sebes-Deva-Lugoj-TM.

Daca faceti sub 14 ore sunteti geniali!

Se sta in draci la Bascov (incercati prin Curtea de Arges adica de pe centura Pitesti dreapta spre Campulung apoi stanga la Lukoil spre Budeasa CdAg), la semaforul de la Brezoi (incercati pe drumul de camioane) precum si intre Sibiu si Sebes. Aici nu am variante decat pt offroad.

Intre Sebes si Deva incercati drumul paralel prin Geoagiu, Rapoldul Mare.

Deva Arad sau Deva Lugoj sunt ok. Pe drumul spre Arad se circula cu mici intreruperi la semafoare.

Buc-Pitesti-Craiova-DTSeverin-Herculane-Caransebes-Tm

Buc-DTS cam in 5,5 ore. Restul in inca 6-8 ore. Lamuriti?

Buc-Pitesti-Craiova-DTSeverin-Orsova-Herculane-Bozovici Anina Resita Tm. 12 ore.

Stai de canti intre DTS si Orsova la semafoare. In rest..drum ingust, serpentine, imbecili cu paletute care freaca menta dar nu muncesc..nu recomand

Buc-Pitesti-Craiova-DTSeverin-Orsova-Moldova Noua-TM

Mai lung, mai prost ca asfalt dar nu stai la semafoare.

Ce invatam noi de aici?

Ca plecam pana la DTS unde facem STANGA..intram in Serbia..dam cate 30 euroi de caciula taxa de viza si o luam pe drumurile lor (tara iesita din razboi) ca in palma pana la Stamora Moravita unde reintram in RSR si ajungem la Tm in maaaxim 7/8 ore!

Modificat de Mama Omide
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare la lume!

Cred ca o sa fiu un pic off topic ca ma iertati. Am fost in concediu in Austria si Italia. In Austria langa Innsbruck, Leutasch EXCEPTIONAL. Lume amabila cazare ffbuna. A sa nu uit, am stat o noapte si in Budapesta unde am ajuns destul de tarziu dar am gasit oameni amabili care ne-au aratat unde sa stam peste noapte. In fine daca am stat in Austria ne-am invartit nitel si pe acolo, Elvetia si Germania. Dupa care in Italia la Milano. Mama ce mafioti, dupa Austria... Oricum nu cre ca ne mai placea ceva. Si intoarcerea in tara, Serbia Croatia Slovenia. La granita cu Bulgaria deja a inceput placerea revenirii in tara. Am fost pe la vreo cinci ghisee pentru diferite prostii da am scapat si de idiotii aia. Intrarea in tara spre surprinderea mea a fost lipsita de orice fel de evenimente neplacuta. Daca aveti nevoie de info pentru tarile de mai sus, contactati-ma. A si fara GPS eram cam mort. Bafta si concediu placut cui mai are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plan de concediu?

La drum cu Brotacul pe ruta Bucuresti - Brasov - Sighisoara - Sapanta - Bucuresti.

Ce stiti despre aceasta ruta? Cum sunt drumurile si ce e recomandabil; in materie de asfalt bun si locuri pitoresti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine poate veni cu niste informatii recente despre drumul Suceava - Vatra Dornei cu trecere prin Targu Neamt, ca pe la Campulung nu ma incumet ?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost cineva in ultima vreme pe traseul Oradea-Cluj Napoca-Reghin-Toplita-Bicaz?Cum mai sunt starea soselelor,in special Reghin si Toplita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine poate veni cu niste informatii recente despre drumul Suceava - Vatra Dornei cu trecere prin Targu Neamt, ca pe la Campulung nu ma incumet ?

Multumesc.

E putin mai bun drumul decat prin Campulung dar nu grozav, foarte denivelat si pe acolo. Acelasi lucru e valabil si pentru mcornel prin Reghin-Toplita drum foarte denivelat pe la 100 laora zici ca zbori de pe sosea si pe alocuri cand ti-e lumea mai draga si cratere(varmiu a indoit o janta pe acolo). Gabi o alta varianta ar fi prin Radauti-Marginea-Sucevita-Palma care e ca palma astfel scapi de portiunea Suceava-Campulung dar de Campulung-Vatra Dornei nu.

Modificat de Cypy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Cypy,ultima oara am fost prin Reghin-Toplita acum 4ani,soseaua era un dezastru total,plin de gropi,ma gandisem ca poate s-a mai remediat ceva...;orisicum sper sa nu ma prinda noaptea prin zona aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cypy, multumesc pentru informatii. Se pare ca drumul se amana, era mai mult o minivacanta decat o necesitate. Deocamdata nu sunt dispus sa "renunt" la masina. :) Chiar daca evit Suceava - Clung prin Radauti, nu ma risc de la Clung la Vatra Dornei. :lol:

Despre Radauti-Sucevita-Palma-Vama-Clung stiu ca este in stare buna, il frecventez de cate ori am ocazia cu masina de la firma si de fiecare data cand ma duc spre Clung cu masina personala. Insa ultima data am ocolit cativa km pe un drum de tara, cica "lucrari". Portiunea SV-Clung prin G. Humorului este DEZASTRU, ma doare inima si de masina de serviciu care nu e altceva decat Dacia. Unde mai pui ca il gauresc iarasi ca au uitat sa puna nu stiu ce tuburi pe la podete. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!