Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

@b23840: Daca te ajuta, Sinaia - Fieni este peticit cu denivelari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri din păcate am ratat întâlnirea dar am făcut alt drum Piteşti-Vâlcea-Sibiu-Sebeş-Obârşia Lotrului-Transalpina-Rânca-Horezu-Vâlcea-Piteşti aprox 500km cu 43 de litri consum 8,6 mers şi talpa şi lejer combinat cu Vw Sharan.ul meu 4 pers. În fine drumul este bun pe autostrada Sibiu-Deva la un moment dat îți da ieşire Sebeş langa acel restaurant de acolo fiind 20km pana in Sebeş. Ieşiti mai incolo economisiti timp .în rest Sebeş Obârşie drumul este perfect tipic romanesc in anumite zone. În apropiere de vârf este Nea Ştefan la tocan unde se mănânca tocană de miel sau vită cu mamaliga ceapa etc delicatesa românească.După doar peisajul fain din golul alpin. Pentru cine merge pt prima oara grija la drum scrie si la intrare fara parapeti pt cn a mai fost drumuri bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucuresti- Targoviste- ok, fara gropi, destul de bun.

- Targoviste- Campuling- mediocru, denivelari si gropi usoare, nimic deranjant, sau ce nu poate fi evitat, anul trecut era mai spart, insa l-au plombat.

-Campulung- Moieciu- Bran- dezastruos, 4-5 tipuri de asfalt, plombe peste plombe, peste 5 semafoare pe drum, latesc drumul si il refac, gropi imense, poti face pagube serioase, nu recomand acest drum, de evitat oricand si la orice ora.  Din cauza calitatii asfaltului m-am intors acasa pe Paraul Rece- Dn1 (eu niciodata nu merg pe Valea Prahovei, pt ca e prea aglomerat pt preferintele mele).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dap, confirm, EVITATI ruta Campulung - Brasov, cel putin pana la finele anului.

Pentru cei care au de mers in Bran, folositi DN1 - Paraul Rece - Rasnov - Tohan - Bran, e asfalt impecabil si ocoliti vreo 5-6 semafoare

Intre benzinaria Rompetrol din Bran si Moieciu de Sus deocamdata nu sunt semafoare si au terminat de carpit asfaltul, e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Aveti idee cum este drumul intre Miercurea Ciuc si Comanesti? Stiu ca acum vreo 2-3 ani era praf,  a fost reparat intre timp sau este in aceeasi stare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 4.7.2017 at 9:15 AM, 75NOR said:

Dap, confirm, EVITATI ruta Campulung - Brasov, cel putin pana la finele anului.

Pentru cei care au de mers in Bran, folositi DN1 - Paraul Rece - Rasnov - Tohan - Bran, e asfalt impecabil si ocoliti vreo 5-6 semafoare

Intre benzinaria Rompetrol din Bran si Moieciu de Sus deocamdata nu sunt semafoare si au terminat de carpit asfaltul, e ok

@deenman crezi ca cu un cross-over ai sanse sa iesi cu basmaua curata ?

@75NOR recomanzi un traseu Brasov - Brezoi (alta ruta decat E68) ?

Vreau la final de saptamana sa bifez ruta mentionata, si nu as avea chef sambata sa frecventez E68 din pricina atentiei ridicate la trafic mai mare in Romania pe carosabile ca in palma si depasiri sinucigase :( (presupun ca daca va fi timp frumos aici iara va trebui sa franez pentru a evita participantii la trafic de pe sensul opus de mers)

Mersi anticipat pentru orice alternative

LE: mersi, scenary mode insa vreau sa il fac duminica in liniste, Sambata caut ceva mai light, daca nu gasesc alternative o voi scoate eu la capat cumva, worst case scenario bag "off road" pe Brasov-Campulung :)

Modificat de ToniM
LE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, ToniM said:

@75NOR recomanzi un traseu Brasov - Brezoi (alta ruta decat E68) ?

Da, varianta scenery mode: Brasov - Valcea -Horezu - Novaci - Transalpina - Obrasia Lotrului - Dobra - Jina - Saliste - Poplaca - Rasinari - Cisnadioara - Cisnadie - Intersectie BV-Valea Oltului - Brezoi :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni cu atentie treci pe acolo, insa sa fi mereu alert la gropi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sugestie pentru ruta Buc- Bicaz? Intre cele doua variante pe DN2 si DN15 prin Piatra Neamt si DN1 apoi DN12 (Sf Gheorghe - Gheorghieni) si DN12C (Lacul Rosu) ce recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult mai bun Buc- Bacău- P. Neamț -Bicaz. Prin Gheorghieni ai o căruță de serpentine și dacă prinzi un tir sau 2 în față greu le depășești că nu ai loc. Pentru peisaj merită prin Gheorghieni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai el cam serpentine cauta, doar ca are nevoie de asfalt foarte bun, fara gropi, denivelari, sau lucrari in curs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gheorghieni - Lacu Rosu e cam dezastru, pacat de peisaj, dar m-am jurat ca nu mai merg pe acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am lamurit atunci, multumesc mult! Ramane pe Piatra Neamt :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Aveti idee cum e drumul Sibiu- Bran-Sinaia-Brasov <ceva rute ?>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, LiviuMihai said:

Aveti idee cum e drumul Sibiu- Bran-Sinaia-Brasov <ceva rute ?>

Sibiu - Brasov e impecabil, dar groaznic de aglomerat in perioada asta. Sunt concedii si in plus sunt baietii din Italia si Spania care se reintorc, toti circula pe drumul asta. In functie de cum prinzi il faci intre 1.5h si 3h

Brasov - Sinaia e asfalt bun, dar depinde in ce zi a saptamanii vrei sa mergi. Daca alegi weekend, e aglomerat

Brasov - Bran e in lucru, sunt semafoare. Foloseste ruta ocolitoare Codlea - Vulcan - Tohan - Bran, scutesti aprox 1h, asfalt impecabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , va rog pe ruta Bucuresti-Buzau-Focsani- Bacau- Roman- Suceva daca a fost cineva de curand ....cum prezinta drumul?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E85 tot timpul a fost ok. 

Dacă nu ai garda de 2cm mergi fără grija... 

Atenție la radare, sunt garla... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor strict la drum, pana la Roman-Castelul de Apa (după Traian) e foarte Ok, de la Castel pana la Suceava se merge decent, doar ca e îngust și denivelat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ruta imi recomandati pentru Bacau - Costinesti? Anul trecut am fost pe Bacau - Focsani - Ramnicu Sarat - Ianca - Viziru - Tandarei - Fetesti - A2 - Agigea - Costinesti (adica ruta recomandata de google maps) si a fost groaznica bucata dintre Rm. Sarat si Fetesti, am crezut ca las masina in vreo groapa pe acolo. A mai fost cineva pe acolo anul asta, s-a schimbat ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti veni pana la Buzau, apoi direct Slobozia (nu mai e chiar asa rau drumul) si apoi urci pe A2 la Drajna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai iti recomand bacau- buzau- urziceni- slobozia -drajna si apoi autostrada. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Recomand si eu o ruta:

Bacau - Focsani - Centura Brailei - Viziru - Harsova - Ovidiu - A4 - Costinesti.

Imediat la iesire din Viziru faci stanga si mergi pana la intersectia cu DN2A, unde faci iarasi stanga si te duci spre podul de la Giurgeni - Vadu Oii.

Singura zona cu asfalt putin denivelat din ruta de mai sus este la cativa km inainte de Centura Brailei. In rest, toate drumurile sunt bune si foarte bune. Ca si timp, e posibil sa iesi cam la fel cu ruta recomandata anterior de colegul Planetara pentru ca mergi mai mult pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru sfaturi. Cel mai probabil voi merge pe varianta Bacau - Buzau - Slobozia - A2 - Costinesti. Revin cu un feedback despre starea drumului in weekend cand plec. :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Salutare ! O recomandare pentru Iasi - litoral ?

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!