Jump to content

Starea drumurilor


paullie
 Share

Postare recomandată

Update despre Bucuresti - Tg Mures: Pe padurea bogatii s'au rezolvat partial din gropile aparute in iarna. Mai exact, s'a reparat doar tronsonul dintre serpentine si intrarea pe limitarea de viteza la 60 kmh. Dupa intrarea pe limitare, inca mai sunt ceva cratere.

De asemenea, mare atentie pe tronsonul Predeal - Brasov. Sunt niste gropi de toata frumusetea, foarte adanci si ascutite, fix pe calea obisnuita de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De Centura Bucuresti, bucata aia nenorocita intre Stefanesti si iesirea pe A2 imi poate da cineva un status ? 

Se lucreaza, e rupta, cum mai e ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR

Nu se lucreaza.

Nu e nici rupta, se circula binisor, daca nu e aglomeratie (70-80 km/h). Mai sunt cateva zone unde reduci spre 30, pentru ca sunt denivelari mari, dar per total se circula decent.

Acum doar sa ai grija in ce zi vrei sa te duci si intre ce ore estimezi ca vei fi in zona, se circula greu din cauza camioanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum 2 saptamani erau lucrari abandonate, se merge pe o banda, ba pe un sens, ba pe celalalt, destule gropi, insa nimic de speriat.

Vinerea asta am de ajuns pana la Arad, ma astept la un trafic ingrozitor, de asta voi pleca foarte devreme. Ma descurajeaza faptul ca sunt lucrari pe valea oltului si sunt tentat sa incerc varianta prin Brasov. Diferenta ar fi de doar 33km in plus pe DN1 vs DN7, ceea ce nu ar fi o problema. Atat Waze cat si gmaps imi indica Valea Oltului ca fiind ruta mai rapida cu 40min, dar vineri orice e posibil.

"În judeţul Vâlcea, până în data de 31 mai 2017, pe DN7 Râmnicu-Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 198+300 şi 201+858 de metri (la ieşirea din Călimăneşti către Brezoi, în zona Cârligu Mic), se vor executa lucrări de dislocare din versant a blocurilor de stâncă fisurate. De luni până joi, în intervalul orar 08:00-18:00, iar în zilele de vineri, sâmbătă şi duminică între orele 08:00 şi 12:00, traficul rutier va fi oprit în reprize de cel mult 15 minute. Lungimea sectorului de drum în lucru nu va depăsi 100 de metri, iar circulaţia va fi dirijată de piloţi de trafic".

A mers cineva recent pe Valea Oltului? 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@b23840 Mersi fain de info. Sambata dimineata o sa trec pe acolo, deci ar trebui sa fie ok

@The_Ego: am facut eu Valea Oltului fix acum 1 luna si a fost perfecta, fara nicio lucrare. Fara gropi, asfalt foarte bun, cu aglomeratia tipica, dar nimic de speriat, adica se merge in ritm de 70-90km/h 

Vinerea asta sa te pregatesti pentru iures pe DN1 atat pana in BV, cat si in continuare pana la SB...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit un coleg de munca ieri pe Valea Oltului  de la Mediaș și a zis ca nu e nici o restricție. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult! E mai importanta parerea celor care au fost pe acolo, desi depinde si ora. Tot ce scrie pe internet este despre aceste restrictii, inclusiv cnadr:

 DN 7 198+300-201+858 CACIULATA (VL)-BREZOI (VL)
Ranguire versant, Perioada desfasurarii lucrarilor: 03.04.2017 - 31.05.2017, Termen finalizare: 31.05.2017
Variante ocolire: lucrarile se vor executa in zilele de  luni pâna joi, în intervalul orar 08:00-18:00, iar în zilele de vineri, sâmbata si duminica în intervalul orar 08:00 si 12:00 , traficul  rutier va fi inchis în reprize de 15 minute , acestea alternand cu intervale de deschidere a circulatiei pentru fluidizarea traficului . 

Asa ca de asta sunt in ceata, mai ales ca se precizeaza de trafic inchis, nu restrictionat. Sunt patit cu stat peste o ora pe valea oltului pentru o lucrare la un pod de nici 20m si se circula alternativ. La un drum de 550km fix asta as vrea sa evit.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut eu pe la 7 dimi pe Valea Oltului. Am trecut repede. La întoarcere am stat putin mai mult dar se misca bine coloana. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@75NOR Tocmai ce m'a directionat Waze'ul pe portiunea aia si pot sa iti zic ca e ok. Mai sunt mici cratere ici colo si trebuie putina atentie, dar e decent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In weekendul cu 1 mai am un drum pana in Orhei -MD

Pe google Maps am văzut varianta via Botoșani si via Iași, Waze mi-a dat via Iași.

 

Eu drumul de CJ - Botoșani/Suceava l-am făcut de câteva ori anul trecut via Bistrița-Vatra Dornei-Gura Humoruli si am fost foarte mulțumit de traseu, sunt sigur ca voi fi din nou mulțumit cu mașina actuala :D

 

Imi puteți spune dacă merita aventura CJ-Reghin-Toplița-Borsec-Targu Neamț-Pașcani-Iași cum ma duce Waze-ul acuma?

 

mersi anticipat si sărbători fericite,

ToniM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut @ToniM

E ok drumul pe la Borsec. Singura portiune cu asfalt "doar" decent e intre toplita si poiana largului. In rest drum foarte bun. L'am facut eu aproximativ 2 luni, ce'i drept cu jantele de iarna, pe 16, dar nu mi s'a parut sa puna probleme majore celor cu jante mai mari.

De asemenea, defileul Muresului e absolut superb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tudy_cnu mersi de raspuns :)

Intrebam deoarece pe acest traseu gmap imi scoate 20min mai repede teoretic. Cel via Vatra Dornei l-am facut si poti merge cat de cat constant. Daca carosabilul este bun, atunci poate merg pe Borsec, daca nu voi merge drumul cunoscut si poate doar retur via Borsec, o gandesc, mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok pe la Borsec. S-au asfaltat portiunile proaste din Neamt (padurea Petru Voda, Codrii Pascanilor). Mi se pare mai rapid decat Tihuta daca vrei sa iesi catre Iasi. Atentie la radarele in deplasare intre Reghin  si Targu Neamt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara de aglomeratie in unele momente ale zilei pe DN in Alba iulia si Teius nu e nimic nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa ajung la Targu Jiu din Cluj Napoca. Am vazut ca am varianta Sebes-Orastie-Petrosani-Targu Jiu si ma intrebam care ii starea ei, in special ultimul segment Petrosani-Targu Jiu? Mai am o varianta mai lunga cu 1 ora: Sebes-Sibiu-Ramnicu Valcea-Targu Jiu. Imi da emotii si vremea care se inrautateste la sfarsitul saptamanii ca is cu cauciucuri de vara :D! Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Valea Jiului parca se mergea cu restrictie n.am mai fost de câteva luni iar pe Vâlcea Sibiu dai de aglomeratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost pe Valea Jiului in urma cu doua saptamani. Se circula bine in general, de un singur semafor imi amintesc plus cateva zone cu gropi/cratere. Cel mai rau e in zona Petrosani unde drumul e groaznic, dar nu e vorba de o distanta mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti foarte mare grija cei care mergeti pe Valea Oltului pe sensul spre Sibiu...la putin dupa OMV... (45°16'50.1"N 24°18'19.7"E) ca e o ditamai groapa acolo acoperita de apa...

Am un coleg care a reusit sa distruga ambele roti de pe partea dreapta in ea...

58f7bee377bcb_WhatsAppImage2017-04-19at20_51_24.thumb.jpeg.640e7f17488b5af28ec6191fa7467455.jpeg58f7bee42a69d_WhatsAppImage2017-04-19at20_51_25.thumb.jpeg.48556f43361c56baea5b92c17232de53.jpeg58f7bee4cf298_WhatsAppImage2017-04-19at21_33_46.thumb.jpeg.6338f1ce30bd72b3f511dc64c8ca1114.jpeg

La fel ca el cica mai sunt vreo 10 masini in momentul acesta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa merg maine pe Targoviste-Sinaia-BV, si nu prea imi vine sa scred ca trebuie cauciucuri de iarna. Aveti vreun feedback din zona? Multam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dadu In Brasov s-a incalzit, deja se topeste zapada de pe marginea drumului. Pe asfalt e un spre uscat, depinde de trafic. 

Maine se anunta 8 grade in zona, iar duminica tot la fel. De luni se face cald bine.

Te descurci lejer cu cauciucuri de vara si putina atentie, mai ales pe serpentine si ceva conduita preventiva :)

Dar...n-am dubii ca nu ai fi constient de asta ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa aman plecare, sa nu ajung acolo pe la 7-8 dimineata. Vielen Dank!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce mi'a trimis un coleg poze de pe DN de la Predeal. E zloata pe sosea si inca ninge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asfaltul de pe Valea Prahovei e curat doar ca apa care curge in valuri, va ingheta in diminetile astea cu frig. Atentie la militie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!