Jump to content

Antena Golf 4 - Totul despre ea si schimbarea ei


Shok
 Share

Postare recomandată

Si eu tot cu garnitura. Nu ma deranjeaza atat partea estetica cat partea cu protectia impotriva apei. Cineva mi-a recomandat sa acopar zona cu silicon sanitar. As incerca si eu varianta descrisa mai sus cu garnitura bagata fara de demotarea antenei. La VW Bora sedan e cam complicat cu demontatul plafonului.

Mai vreau o parere de la voi.

P.S. Nu am gasit link mai sus catre magazin virtual pentru garnitura. Anumite link-uri sunt "moarte".

Multumesc !

post-19741-0-51232000-1313588712_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

stie cineva de unde pot cumpara spic de antena de Golf 4 in Sibiu ?

Multumesc anticipat oricui face eoertul sa-mi raspunda!

sanatate!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da, montarea uneia de Skoda (Octavia 1, Fabia 1). Aia doar se lasa pe spate (pt spalatoriile automate), batul nu se desface la ea.

se desface si aia..

Asa am si eu la un seat cordoba.. dupa ce ai desurubato aposi pe ea si apoi tragi in sus..

la fe se monteaza si inapoi

Si eu tot cu garnitura. Nu ma deranjeaza atat partea estetica cat partea cu protectia impotriva apei. Cineva mi-a recomandat sa acopar zona cu silicon sanitar. As incerca si eu varianta descrisa mai sus cu garnitura bagata fara de demotarea antenei. La VW Bora sedan e cam complicat cu demontatul plafonului.

Mai vreau o parere de la voi.

P.S. Nu am gasit link mai sus catre magazin virtual pentru garnitura. Anumite link-uri sunt "moarte".

Multumesc !

asa arata si la mine..

atat doar ca nu curge apa inautru..

eu as incerca kitul original de reparatie.. daca se potriveste..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

salut la toata lumea,de curand am cumparat un golf 4 si in portbagaj se afla un cbl cu niste mufe butucanoase si nichelate care nu stiu ce este cu el dar cred ca vine de undeva de la cupola .poate ma ajutati sa inteleg ce este cu el si de la ce o fost.multumesc!

sper sa revin cu niste poze cat mai curand.

Modificat de cretustf_21
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil antena statie.... pune pozele si o deslusim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

va rog sa ma ajutati si pe mine ca nu stiu cum sa schimb o antena partea de jos pe un vw bora variant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am si eu o mica MARE nelamurire si o MARE intrebare in acelasi timp.

pot sa`mi leg antena de la statie la antena de la radio ? cu un amplificator de semnal sau ceva de genu sa bata cel putin 5-6 km emisie/receptie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu.... trebuie antene separate.. fiecare cu a lui. Poti cumpara in schimb un amplificator de semnal, pt statie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles la cineva ca ar merge si pe antena de la radio , dar trebuie niste modificari facute deoarece lucreaza la diferite frecvente . mi`a mai explicat niste chestii tehnice care nu mai stiu exact cum sa le explic dar sper sa gasesc o rezolvare si sa fac antena 2in1 :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi antena de la statie si la radio, dar invers nu. Este un splitter care separa frecventele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu aam antena de la statie cam lunga (1,5m) si ma cam enerveaza. daca o scurtez care ar fi consecintele ? bate mai putin ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Nu o sa iti fie de ajutor, la statie..... e vb si de lungime de unda, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

intrebare mare:

am vreo sansa sa montez o antena de Audi A3 adica 8P0 035 503 K pe o Bora Variant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Am vazut ca postul e destul de vechi , ai rezolvat pana la urma problema cu tensiunea de alimentare a antenei ? Ideea e ca eu am aceeasi pb si nu stiu cum s-o rezolv. Ma dispera la maxim ca nu pot sa prind posturile radio ca lumea.

 

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

descrie problema .... ai inlocuit cass-ul cu unul after market -daca da, cumpara-i un adaptor... pe piata ii zice amplificator - si o sa iti alimenteze baza.

 

e alimentata si nu merge - alta baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bune de ceva antenele de pe ebay ce imita aspectul original la 2-3$ free shipping? Sau scade mult receptia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti inchipui ca la banii aia, nu au cum sa fie ceva bun....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin mai sus spuneai ceava de amplificator, te refereai la amplificare semnal antena, intreb deoarece dupa ce am montat un sony mai ales inafara semnalul e varza, inainte prindea chiar ok, un model ceva si unde as putea sa il montez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva de genul asta va trebuie http://www.shopmania.ro/echipament-audio-video/p-amplificator-antena-vw-skoda-audi-15666083

 

este un adaptor care are in el un condensator - si alimenteaza baza cu 12v, avand in vedere ca la cass-urile aftermarket, nu mai exista aceasta caracteristica.

 

cel OEM trimitea 12v spre baza antenei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare,

 

Am citit acest topic plus inca unul despre antene la Golf 4, deoarece ma confrunt si eu cu problema garniturii de la baza antenei care s-a deteriorat si desfacut in acelasi timp. Intrebarile mele sunt:

1. intra apa in masina fara acea garnitura?

2. se gaseste pe undeva de cumparat garnitura (after-market, reprezentanta, etc)

3. daca o gasesc cumva, trebuie neaparat demontat suportul antenei (pentru care banuiesc ca trebuie desfacut capitonjul) sau se poate monta pe deasupra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la toate 3 intrebarile.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ultima intrebare vreau sa ma clarific. Se poate face montajul doar prin exterior?

Si ar mai fi ceva, am vazut pareri despre reparatia cu silicon negru. E recomandabil?

Modificat de calin_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa montezi din exterior. Trebuie sa demontezi antena.

Poti izola cu silicon dar se vede f urat de afara...

Exista kit reparatie pt antena (contine garnitura,piulita),văzusem pe ahw-shop acum 2 zile 11 euro.

http://shop.ahw-shop.de/vw-passat-b5-3b3bg/audio-und-handy/antennen/vw-antennen-dichtung-reparatursatz-dachantenne-zb-golf-bora-polo-passat-lupo-uvm?c=852

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si cu silicon negru, atat timp cat e pus etans ..iar daca il indepartezi frumos de pe afara nu o sa se vada urat. Aici contribuie si culoarea masinii.

Modificat de Taucher
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!