Jump to content

Antena Golf 4 - Totul despre ea si schimbarea ei


Shok
 Share

Postare recomandată

Esti sigur ca le-ai dat pe toate jos? la mine e putin arcuit si uneori mai intra sub torpedou, ca e bine sa desfaci cam tot, poate si consola aia principala sau sa scoti capacul de desupra casului si sa bagi pana pe acolo si poate il gasesti ratacit pe undeva, daca nu verifica cum ti-a zis si mihaitm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da este un golf 4 din decembrie 2001

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Bineinteles ca mi s'a furat si mie antena, am citit din posturile de acu 2,3 ani si erau ceva antene mai scurte, tuning, rog daca se poate o poza + pret, se schimba greu? Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doresti una mai mica poti pune de vw Sharan, dar e un pic cam scumpa, aprox 70-80 ron.

Dezavantajul la astfel de antene este ca pierzi un pic din calitatea receptiei.

Numai bine.

oemsharanantennapr5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Are cineva o poza sau ceva care sa ne indice cum arata "dracia" aia care se zice ca e un fel de amplificator? Am si eu aceeasi problema cu receptia posturilor de radio si as dori sa cumpar si sa montez respectiva "dracie", dar nu stiu cum arata. multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre asta vorbesti ?

E baza antenei, si asa ceva gasesti in ea.

post-9546-1214495144_thumb.jpg post-9546-1214495166_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as putea sa ma pronunt. Am citit aici pe forum ca ar trebui alimentata antena cumva ca sa ai receptie mai buna a semnalului radio dupa ce ai schimbat casetofonul original al masinii. Si, spuneau baietii ca ar trebui pus intre antena si cd player un fel de amplificator de semnal sau ceva de genul si care costa cam in jur de 20 ron si care trebuie montata pe acolo. Eu vroiam sa stiu cum arata piesa pe care trebuie sa o cumpar ca sa am receptie mai buna la semnalul radio. Precizez ca nu prind decat 2 sau 3 posturi din cele existente, deci receptie slaba.

Mersi pentru poze, dar nu cred ca despre asta este vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, cred ca asa ceva te intereseaza ?

post-9546-1214564911_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil. Partea din poza ajuta la receptionarea mai buna a posturilor de radio? Si daca da, care ar fi pretul ei (estimativ)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In kit-ul de mai sus exista si un amplificator de semnal. Preturi nu stiu si nici nu am posibilitatea sa aflu, dar este codul trecut acolo si te poti interesa la reprezentanta.

Uite ce am mai gasit:

post-9546-1214610194_thumb.jpg post-9546-1214610238_thumb.jpg

post-9546-1214610287_thumb.jpg post-9546-1214610326_thumb.jpg

Nici eu nu ma pricep astfel incat sa-ti pot recomanda exact pe cel care il ai tu nevoie. Dar sper sa te ajute.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as putea sa ma pronunt. Am citit aici pe forum ca ar trebui alimentata antena cumva ca sa ai receptie mai buna a semnalului radio dupa ce ai schimbat casetofonul original al masinii. Si, spuneau baietii ca ar trebui pus intre antena si cd player un fel de amplificator de semnal sau ceva de genul si care costa cam in jur de 20 ron si care trebuie montata pe acolo.

Teoretic tu ar trebui sa ai deja amplificatorul incorporat in baza antenei, ca cea din cele 2 imagini postate de WNS. Doar daca nu ai acel amplificator, o sa ai nevoie de un amplificator auxiliar. Ca sa intelegi ce se intampla acolo, citeste si aici.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc foarte mult pentru informatii si promtitudine. M-am luminat si eu acum si ma bucur ca m-am inscris in aceasta comunitate unde exista oameni carora le pasa de lipsa de cunostinte ale altora.

Mltumesc inca o data, si toate bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva cum se desface capitonajul de la plafon la golf 4 combi sa ajung la bulbul antenei ????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a schimba antena e nevoie sa dam jos plafonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a schimba antena e nevoie sa dam jos plafonul?
Oricum daca tii neaparat, eu zic ca mai bine dai jos numai capitonajul, la plafon e un pic mai greu. :icon_cool:

Dar poti rezolva demontand lampa de iluminare din spate si ai acces prin orificiul acela.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la combi nu ajunge sa desfaci becul .Eu tocmai am facut acest lucru. Va explic: in portbagaj partea superioara este o bucata de capitonaj exact pe colt de care se trage destul de brutal , are niste cleme dar alea nu se rup. In felul acesta se descopera pe stalpii stanga si dreapta sus cate un surub de fiecare parte . Dupa desfacerea suruburilor capitonajele de pe stalpii din spate iese relativ simplu: se ridica umpic de ei si se trage afara. Acum puteti sa lasati partial in jos capitonajul de pe plafon ca sa ajungeti la baza antenei , unde are un surub destul de mare care trebuie desfacut. Eu am folosit o cheie reglabila. Cam atat pentru desfacerea bazei antenei de la golf 4 combi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cata daca te bagi tu sa scimb antena eu sunt de acord :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

azi am observat ca mi s-a furat spicul de la antena:(

Stiti vreun magazin de piese auto de prin cluj de unde mi-as putea procura-o ?Sau o fi doar la reprezentanta?

Va multumesc anticipat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La piata auto, de la Floresti. Chiar la intrare, unde stau aia cu tarabele de accesori 10ron, bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok mersi mult...atunci o sa merg sambata viitoare...de acum incolo noaptea o pun in portbagaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! la golfuletzul meu am schimbat de putina vreme cd playeru vechi cu unul nou, receptia radio a fost si a ramas proasta , e o problema de antena?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie un adaptor, care se pune pe cablul de la antena. El "injecteaza" 12v, pe cablu` spre amplificatorul din talpa antenei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am cumparat in sfarsit spicul de la antena...nu am mai mers la targ...am luat de pe str Fabricii cu 15 RON(e pe 5 mm)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiti cumva unde pot gasi un spic pentru antena in Brasov?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!