Jump to content

Antena Golf 4 - Totul despre ea si schimbarea ei


Shok
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

Poate pentru ca nu vor sa mai faca un tip de antena pentru cei cu navigatie si un altul pentru cei fara ? :icon_cool:

La Golf 4 exista 2 tipuri de antena : cu navigatie si fara navigatie . Cea cu navigatie este exact ca a ta numai ca in locul aripioarei de rechin are acel bat lung pe care il au si celelate .

Modificat de aryes13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar totusi, majoritatea Golf-urilor V din oras au antena obisnuita. In fine, cine stie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aries13 eu am ant cu amplif, pe golf4, ca nu am vazut nici un fir la ea pe care se alimenteaza amplifu" , ca la golf 3 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se alimenteaza direct prin cablul de RF de catre HU-rile originale, sau printr-un device ce separa curentul de HU, in cazul in care acesta este aftermarket.

Modificat de hyper
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce ar avea pentru navigatie, daca eu nu am asa ceva? Masina are un RCD300.

Ai pregatire pt telefon mobil ca echipament optional pe Jetta? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare.

Am constatat azi dimineata ca imi lipseste spicul de la antena. La o privire mai atenta am observat ca a fost smulsa (lipseste si partea metalica in care se insurubeaza spicul). Cat de usor se poate schimba antena cu tot cu baza? Cam cat ar costa operatia asta? Daca tot mi-a facut vreun retardat bucuria asta, merita sa pun o antena shark style?

Multumesc.

Modificat de ullyse
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merita sa pui una "shark style"....Eu zic ca arata mult mai bine cu cea originala! Cat despre achizitie, intreaba-l pe volskman aici! Oricum te ajunge cam la 100 ron poate si mai mult. Imi pare rau pentru ce ti sa intamplat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat... Pe mine m-a costat baza antenei 130 ron iar antena originala 60 ron... Si la mine (cand am avut golf 4) a fost fortata de cineva si a rupt-o...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai schimbat-o in reprezentanta? sau se poate face chestia asta in orice service? ... banuiesc ca trebuie data jos tapiseria de pe plafon pentru operatia respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat sistemul la mine acasa. Trebuie sa dai jos panourile de pe lateral la portbagaj(din interior) apoi cel de sus si poti sa iti bagi mana pe acolo sa lucrezi la acel bulb. E putin mai greu, dar nu am vrut sa ma duc pentru atata la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

;) mi-au furat antena (doar antena ..fara stricaciuni) de 2 ori!!

daca-l prind pe vre-un handicapat care face astfel de lucruri ..hmm cred ca -i rup mainile! ;) ...chiar daca nu e vorba de masina mea....

ON TOPIC: eu am desfacut doar panoul din capatul plafonului (pe interior) ...se desface usor...

succese mari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii vreun link unde pot vedea procedura de desfacere a plafonului? Sunt multe clipsuri de desfacut? ... M-as incumeta sa inlocuiesc eu antena, dar vreau niste indrumari intai :huh:.

In legatura cu retardatii care fura si provoaca pagube masinilor ... si eu as spune si le-as face multe, insa pe moment prefer sa ma abtin pentru ca mi-e rusine sa spun tot ceea ce gandesc acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Va rog sa incetati cu off topic-ul .

Postati DOAR daca aveti ceva constuctiv de spus legat de subiect .

Multumesc ! :huh:

PS: am ascuns posturile care n-aveau legatura decat cu hotii si nu cu antena ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati: aseara am fost pana la reprezentanta VW din Cluj (Autoworld) unde am aflat ca o antena completa (baza + spic) costa nici mai mult nici mai putin decat 350 RON. De curiozitate am intrebat si cat e manopera pentru am-mi inlocui vechea antena; raspunsul a venit prompt: 130 RON / ora.

Avand in vedere ca vin sarbatorile, nu am de gand sa cumpar antena din reprezentanta si nici sa o schimb acolo (probabil operatiunea de inlocuire mi-o voi asuma personal).

Apelez la voi dragilor: stiti unde as putea gasi in Cluj o antena de genul celei de pe Golf MK4? Daca ati vazut asa ceva pe oriunde prin tara va rog sa-mi spuneti, ca poate facem cumva sa ajunga la mine. Daca aveti alte sfaturi va rog ... nu fiti sfiosi :ceuameni:

Merci fain.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu vorbesti cu Volksman? Cred ca poate trimite si in tara prin curier sau poate are ceva legaturi acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu Volksman si nu au antena completa, doar spicul. In schimb, un coleg binevoitor de pe site mi-a dat un link unde am gasit ceea ce cautam. Il postez aici, poate va mai ajuta pe cineva: http://www.metrafo.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

A incercat cineva sa schimbe antena de fabrica ?

Ma refer la demontat cu tot cu sistemul de prindere...

Ma bate gandul sa o schimb cu una tip "rechin" (are amplif. incorporata) dar nu stiu cum se poate desface capitonajul de pe tavan.

M-am uitat si pe vwvortex dar n-am gasit nimic...

P.S. - Mi-au furat-o de 2 ori pana acum si m-am cam saturat !

Modificat de SHC_Golf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum au reusit... eu m-am chinuit sa o dau jos ca mi-au cumparat una de aluminiu si nu reusesc...Am incercat cu mana libera, sa o desfac, dar nu merge. Am invelit-o intr-o carpa (sa nu o stric) si apoi am incercat cu patentul si nici asa :angry: ce sa ii mai fac..., sa fie lipita de fostul proprietar...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca fostul proprietar a lipit-o sa nu fie furata

Si eu am incercat sa desfac antena dar nu am reusit, crad ca si a mea este lipita (poate e mai bine????)

Nu mai da quote la postul anterior pentru ca este interzis de regulament !

Foloseste "add reply" sau "fast reply" .

Multumesc !

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

enrico si Nick.sb

Nu cred ca baza a fost lipita .

Ati desfacut piulita de sub capitonajul plafonului ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decit sa merg cu antena originala ca sa o fure baietii de cartier am facut altceva:

am cuparat una din cora Made in China din aluminiu pe care am insurubat-o, nu tare ca daca ii vine la care vreo idee sa o desurubeze usor.Pina acum mi-a furat doar capacelul de la stergator, cu antena nu au fost probleme.

La un prieten care are un 4motion G4 din 2004 cu 7000 de kilometri la bord i-a roso ciinele. 1000 de lei manoprea cu schimbat complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am gasit pe ebay si (pe luna viitoare, cand voi avea bani) o s-o comand (teoretic ar. tb. sa mearga):

"Shark antenna (shark Design with Finn) exclusively for vehicles of the VAG with roof antenna on the tail The antenna leaves itself with Kfz of VOLKSWAGEN (golf IV, Bora, trade wind to Bj. 2005), AUDI (A3, A4 to Bj. 2004) as well as Seat and Skoda starting from Bj. 1997 inserts, with those factory-installed a roof antenna present is and offers many advantages.

Roof antenna in black from hardened PVC, scratch-proof inclusive antenna connection for VAG - vehicles high-quality processing simple assembly, simply the old antenna unscrew, the shark antenna from the inside ranschrauben, finished Technical specification :

DC 12V

75ohm

FM 76-110MHz amp rate 12dB

AM 525-1700 kHz amp rate 20dB"

post-2149-1200993122_thumb.jpg

post-2149-1200993137_thumb.jpg

post-2149-1200993152_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit pana la urma sa o desfac...ma refer doar la tija, cu baza nu am treaba... Am smuls cauciucul si a ramas doar un surub insurubat in baza, pe care l-am desfacut cu cheia. Pe filetul surubului era pus lipici si asa a fost insurubat... Cu noua antena de aluminiu am procedat la fel... Super Glue pe filet si insurubata...

post-8760-1200995004_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am cumparat acum 3 zile o masina din belgia.

Masina pare sa fie ok.

Cand am luat-o nu avea casetofon ... cred ca a fost sparta masina si i-au furat cass-ul ca am gasit ceva sticla prin masina.

Am luat un cass l-am instalat totul ok functioneaza dar surpriza cablul de antena nu il gasesc.

Am dat toate plasticele de sub bord jos si nimic ......

Daca ma puteti ajuta sa imi ziceti si mie pe unde pot sa il gasesc sau traseul pe unde vine .... de la plafon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spune ce masina ai ca sa te pot ajutadaca este golf cablul vine prin pragul de la sofer, urca pe stilpul din fata si apoi trece cu cablajul de bord pe la volan in consola bordului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!