Jump to content

Antena Golf 4 - Totul despre ea si schimbarea ei


Shok
 Share

Postare recomandată

Revin cu rezolvarea problemei expuse in posturile 290 si 292.

Intr-adevar, in baza antenei intrase apa si s-a distrus montajul electronic. Cu ajutorul colegului Remus66, am cumparat de la dezmembrari o baza de antena buna, si am montat-o in locul celei defecte. Acum am un radio perfect !

In alta ordine de idei, am constatat ca ceea ce spune colegul GABIVVX, la postul nr.: 259 si anume ca cele 2 tipuri de

garnituri, cea simpla (1J0035350) si cea din setul cu piulita si O-ring (3B0 051 751) nu sunt la fel, este adevarat. Initial când am umblat prima data la antena, acum 2 luni, impreuna cu colegul Remus66, eu mi-am achizitionat garnitura simpla si el cea cu setul complet. La Remus66 s-a potrivit perfect, insa la mine, la baza veche defecta, nu s-a potrivit garnitura simpla, ar fi fost buna una ca a lui Remus66. In schimb, la baza de antena buna, luata de la dezmembrari, s-a potrivit garnitura simpla, achizitionata mai inainte si care ramasese nefolosita. Am observat astfel ca exista 2 producatori pentru bazele de antena, insa asa doar uitându-te la baza din exterior este greu sa spui care este una si care cealalta.

Am observat in schimb ca baza la care se potiveste garnitura simpla, nu mai are O-ring, acesta fiind format dintr-un mastic tare si rezistent, turnat in jurul cepului de fixare al bazei in acoperisul masinii si de aceea cred ca nici nu se da acest o-ring ca piesa de schimb la garnitura simpla.

Pe scurt, ca sfat, inainte de achizitionarea garniturii bazei, desfaceti antena si vedeti daca are o-ring separat in jurul cepului de fixare sau are mastic. Daca are o-ring cumparati setul complet, daca are mastic cumparati garnitura simpla. O-ring-ul in caz ca vreti sa-l inlocuiti si puteti sa-l procurati de undeva, are dimensiunile de 14x2,5 mm.

Modificat de Oak65
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

Baza antenei mele este in prima poza atasata. Pare a fi Bosch(este ca cea din dreapta din poza 2)

Imi poate spune cineva care din cele 2 coduri pt garnitura e cel potrivit?

Eu cred ca 1J0035350, cel simplu.

Multumesc.

post-10091-0-56174500-1411074505_thumb.j

post-10091-0-76584400-1411074633_thumb.j

post-10091-0-19691100-1411074775_thumb.j

post-10091-0-26857700-1411074782_thumb.j

Modificat de Costel Marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In cazul meu, avand baza antenei ca in poza 2 a postului anterior (cea notata cu 1H0), s-a potrivit garnitura cu 1J0035350.

Diferentele intre baze sunt vizible la unghiul marcat cu rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine la fel, e pentru perioada 2000-2003.. la majoritatea modelelor vw

 

eu oricum i-am pus si niste silicon negru unde etanseaza cu gaura... avea un fel de garnitura patrata, dar de acum e pentru inca 10 ani ce i-am facut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu nevoie de codurile la garniturile, pt cele 2 antene, una este de skoda fabia 2001 si cealalta de vw bora 2003 , mi se pare ca sunt la fel amandoua.Mai sus am vazut ceva cu 3b0 , pentru modelul asta de antena. 

 

http://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=20465952630

http://www.photobox.co.uk/my/photo/full?photo_id=20465952637

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat garnitura (chitul cu piulita si celalalt oring) tip 3B0051751 de la Tess Brasov cu 66,01 RON , dar vezi ca daca vrei sa o cumperi suna cam cu o saptamana înainte pentru a ti-o aduce, caci nu o gasesti pe stoc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua. 


Mi-am cumparat si eu o antena Shark, si vreau sa o montez pe un Golf 4 dar am intampinat o problema.Antena originala are 2 mufe iar antena Shark are o mufa si un cablu de alimentare 12v. Ma poate ajuta careva cu informatii cum sa o instalez corect? ( eu am incercat si am bifurcat firul de receptie si l-am legat la ambele mufe de pe masina, iar cablul de alimentare l-am tras la baterie, dar din pacate am pierdut cca 50% din receptie fata de antena originala)  :(


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa se intampla cu cele AM, poti baga in carcasa de la Shark, ampliful de la cea OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi incerca,dar tot nu am inteles: de ce are 2 fire de receptie?

Sau nu ar fi mai bine daca as trage un nou fir coaxial de la antena la receptor?

Modificat de ioanditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am antena originala cu o mufa și am pus antena shark cu o mufa. Mufele s-au potrivit. Depinde și ce chinezărie cumperi.

Ai GPS/ navigație? pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am GPS. Antena originala are 2 mufe: una alba(gri) iar caelalalta neagra. Iar antena Shark are doar o mufa( dar e diferita, nu se potriveste) si mai are un fir rosu pe care scrie 12v

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o problema cu antena daca ma pute-ti ajuta.am facut o scanare cu vag com si imi apare la antena radio cod eroare 00856 36-10 -open circuit -intermittent si cod eroare 01044 -control module incorrectly coded 35-oo ce e de facut.cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ma ajuta si pe mine cineva de unde sa gasesc o antena auto buna ca in amea o intrat apa si so oxidat complect! multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dezmembrări sau noua. Sau replica shark-fin din china

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un cod produs pe una noua daca ma puteti ajuta? Nu imi trebuie shark raman la standard

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imprieteneste-te cu google.

Antenna Base (Volkswagen P/N: 1J0-035-501-F)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt o gramada de tipuri pe google, si din acest lucru am cerut un sfat pe forun fiinca pt acest lucru este un forun dar la uni le este greu sa te ajute si iti arunca cauta pe google! Mai bn intrebi pe forun decat sa iei un rahat de antena china!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am schimbat playerul original cu unul sony si nu se potriveste mufa de la antena; imi poate spune cineva de ce model de adaptor am nevoie? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaptor antena auto,universal ISO mama-DIN tata.

Este undeva la vreo 5 ron! Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci, Marius. Este necesar sa alimentez amplif cu 12v?

Modificat de Marius888
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BA da, ca altfel o sa ai o receptie foarte slaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer am o receptie ff buna, mai buna decat cu casul OEM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!