Jump to content

INTRETINERE INST. FRANA


nicola
 Share

Postare recomandată

Cu o flansa de adaptare facuta pe strung poti sa pui si motor de Dacia pe broasca

<{POST_SNAPBACK}>

Faci tu misto dar am vazut si adaptarea asta (sic ! ) :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 247
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bubu

    40

  • MikeRG

    29

  • RaduI

    26

  • MishuL

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu o flansa de adaptare facuta pe strung poti sa pui si motor de Dacia pe broasca sau si mai bine ca sa cumperi toate piesele de la magazinul de Dacia se poate incerca metoda cu elefantul din reclama , respectiv se ia una bucata Dacia si se aduce la infatisarea de broasca . :huh:  :(

<{POST_SNAPBACK}>

Si tot in linia mistoului, nu toti au dare de mana sa umble cu fineturi de-astea care dau bine si, pe langa asta, folosesc zilnic masina, nu-si pot permite asteptarea dupa jucariile din Jermania. Mi se mare neelegant sa-i iei la misto pe cei care nu-si pot permite, ca tine, pastrarea cu orice pret a infatisarii initiale a unei conducte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni ci doar mi se pare o chestie cu usor iz caragialesc :( sa dai fuga la magazinul Dacia la orice problema. Strict la conductele (furtunele ) de frana , cele de Dacia sunt de o calitate mai proasta decat cele de la magazinul de pe strada Fainari (de Wartburg) . Componente Dacia sunt facute de toate srl-urile cu sediul intr-un garaj, iar calitatea este pe masura , nici cele facute "de fabrica" nu sunt prea grozave. Am pus unui prieten furtune de Dacia pe o Dacia ;) si dupa 6 luni de nefolosinta erau umflate toate pe dinauntru si obturate . Ca urmare cer scuze celor care s-au simtit jigniti .

PS. DE la Logan nu se potriveste nimic ? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde ziceai ca stai bogdane? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
PS. DE la Logan nu se potriveste nimic ? :banghead:

<{POST_SNAPBACK}>

Anvelopele, care is de 185/15, Jantele de aliaj in nici un caz, ca sar anvelopele de pe ele... :rolleyes:

Modificat de bubu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtunele de Wbg merg doar inseriate, unul mare (9,5 ron) cu unul mic (7,5 ron)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Furtunele de Wbg merg doar inseriate, unul mare (9,5 ron) cu unul mic (7,5 ron)....

<{POST_SNAPBACK}>

nu. cumperi unu singur ( trebuie sa aiba 35 cm) da nu mai stiu sigur daca era de wbg sau de trabant ...

eu am pus unu singur, nu am inseriat nica .. si merge fara probleme. si tot de pe fainari le-am luat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea la 1300 sa fie mai scurte, la 1200 sunt kilometrice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea la 1300 sa fie mai scurte, la 1200 sunt kilometrice...

<{POST_SNAPBACK}>

tot 1200 am si eu.

eu le-am masurat pe alea vechi si erau de 35 cm, iar cel de wbg era tot de 35 cm, deci a mers ca lungime fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al tau e sparkafer, cu punte fatza de 1300......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al tau e sparkafer, cu punte fatza de 1300......

<{POST_SNAPBACK}>

aha...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

care stie cat trebuie sa fie grosimea ferodoului de pe sabotii de frana?

am gasit in sfirsit de cumparat ferodou la banda la un magazin de piese pentru camioane :beerchug: si nu stiu ce grosime sa iau. au de 5 si de 8 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in carti, presupun ca ai adunat ceva documentatie...

Chiar si 5 mm e prea gros pentru un ferodou de broscuta, nu-ti incap sabotii sau, daca incap, nu pot fi reglate corect frinele.

De ce nu cumperi saboti gata facuti, aproximativ un bulion setul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scrie in carti, presupun ca ai adunat ceva documentatie...

Chiar si 5 mm e prea gros pentru un ferodou de broscuta, nu-ti incap sabotii sau, daca incap, nu pot fi reglate corect frinele.

De ce nu cumperi saboti gata facuti, aproximativ un bulion setul?

<{POST_SNAPBACK}>

setul de cate? si de unde sa le iau?

din grosimea asta de 5mm nu se mai poate lua?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat in carte (Haynes) si acolo zice meseriasu asa:

Break shoes

linning thickness (new).....................3,8 - 4,00 mm

(oversized)..............4,3 - 4,5 mm

oare conteaza asa de mult 0,5 mm?

pareri va rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat in carte (Haynes) si acolo zice meseriasu asa:

Break shoes

linning thickness (new).....................3,8 - 4,00 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e mare lucru sa mai iei din grosime la o adica ....

P.S. - oversized-ul ala e pentru cazul in care rectifici tamburii in anume tolerante, nu le stiu pe dinafara. Pe http://www.flat4ever.com este un articol interesant despre treaba asta, merita citit. Are si poze  :(

<{POST_SNAPBACK}>

thx radui dar frantuzeasca mea lasa de dorit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx radui dar frantuzeasca mea lasa de dorit.

<{POST_SNAPBACK}>

Pai de-aia am si zis de poze :(...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

setul de cate? si de unde sa le iau?

din grosimea asta de 5mm nu se mai poate lua?

m-am uitat in carte (Haynes) si acolo zice meseriasu asa:

Break shoes

linning thickness (new).....................3,8 - 4,00 mm

                        (oversized)..............4,3 - 4,5 mm

oare conteaza asa de mult 0,5 mm?

pareri va rog.

<{POST_SNAPBACK}>

Conteaza, pentru ca ma indoiesc profund ca va reusi cineva cu metode casnice sa ia uniform din grosimea ferodourilor.

De unde sa iei saboti? Ai incercat la "Cosmetice. Farduri doamne"?

Vezi ca e plin subforumul nostru de adrese de magazine de piese auto. Cred ca si la Bacau, daca ai rabdare, iti pot aduce pe comanda la un simplu magazin de piese...

Daca nu, iti luam noi din Bucuresti, trimite banii si adresa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conteaza, pentru ca ma indoiesc profund ca va reusi cineva cu metode casnice sa ia uniform din grosimea ferodourilor.

De unde sa iei saboti? Ai incercat la "Cosmetice. Farduri doamne"?

Vezi ca e plin subforumul nostru de adrese de magazine de piese auto. Cred ca si la Bacau, daca ai rabdare, iti pot aduce pe comanda la un simplu magazin de piese...

Daca nu, iti luam noi din Bucuresti, trimite banii si adresa...

<{POST_SNAPBACK}>

io de exemplu,am ramas odata fara frane pe la tulcea si am dat comanda la un magazin ordinar de piese auto si a doua zi am avut cilindru receptor de spate(la un pret ceve mai mic decat in bucale :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care stie cat trebuie sa fie grosimea ferodoului de pe sabotii de frana?

am gasit in sfirsit de cumparat ferodou la banda la un magazin de piese pentru camioane  ;)  si nu stiu ce grosime sa iau. au de 5 si de 8 mm.

<{POST_SNAPBACK}>

Cat costa si ce latzime are banda? Ma intereseaza... Poate o sa te rog sa cumperi si sa imi trimitzi prin cineva din BC care vine des la Buc.... Thx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa si ce latzime are banda? Ma intereseaza... Poate o sa te rog sa cumperi si sa imi trimitzi prin cineva din BC care vine des la Buc.... Thx!

<{POST_SNAPBACK}>

nu stiu ce latime au dar o sa aflu in curand pentru ca vreau sa cumpar. costa 30mii metru liniar.

Dar in B nu se gaseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeeeeeeefffffttttiiiiiiinnnn!!!!!! O sa vreau si eu 3-4 metri, itzi zic eu cand, sau daca imi zici adreza magazinului il trimit direct pe ala.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eeeeeeeefffffttttiiiiiiinnnn!!!!!! O sa vreau si eu 3-4 metri, itzi zic eu cand, sau daca imi zici adreza magazinului il trimit direct pe ala.....

<{POST_SNAPBACK}>

@Mihaiachi: am luat ferodou. E de 60mm latime, 5mm grosime dar au marit pretul cand au vazut ca se cumpara: 50mii metru liniar (asa am luat eu). Daca mai vrei sa ma anunti si iti cumpar eu si ti-l aduc la SIAB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mihaiachi: am luat ferodou. E de 60mm latime, 5mm grosime dar au marit pretul cand au vazut ca se cumpara: 50mii metru liniar (asa am luat eu). Daca mai vrei sa ma anunti si iti cumpar eu si ti-l aduc la SIAB.

<{POST_SNAPBACK}>

tipic romanesc - sa te jupoaie in loc sa vanda mai ieftin si mai mult - 'tu-le natzia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!