Jump to content

Sistemul de ventilatie si A/C la Fabia


vicu
 Share

Postare recomandată

:) LAsa ca ne intalnim la Suceava, in primavara cand vin la ai mei sa fac tuica, ca am tocat merele acum 2 saptamani cand am fost acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Straniu! Ma intreb daca nu cumva este stricat ceva prin panoul de comanda clima sau, poate ca cei de la service NICI N-AU facut procedura de "basic setting" la panoul de comanda unde se "invata" pozitiile butoanelor. Ce sa zic... chiar am devenit curios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti! Sunt nou pe aici, are si fabia mea o problema cand dau la treapta 1 se aude un zgomot ciudat de la ventilator un tzuit ca si cum ar fi vreo frunza pe la ventilator. Cum ajung la el? sau se poate sa fie altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

incearca sa-ti scoti filtrul de polen. probabil, vei avea ceva surprize!

se gaseste deasupra locului de picioare pentru pasager.

Modificat de cristi v.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot suntem la topicul cu ventilatia la fabia intreb si eu cum ajung la palele ventilatorului sa le curat ca pe primele 2 trepte tot imi huruie putin. Dupa ce dau jos torpedoul cum e accesul acolo? Trebuie avut grija la ceva? Pot unge cu ceva axul respectiv? Am inteles ca nu e bine a fi uns cu vaselina ca aceasta se intareste la frig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Buna seara .

Am si eu o mica problema cu AC-ul .

Am cumparat masina cu el functionabil iar la o saptamana cand am intrat cu ea in tara si s-a stricat vremea am observat dupa prima ploaie ca nu mai raceste deloc . Ulterior mi s-a spus ca am un senzor evaporator g263 defect si cumva cel de la service il asocia cu AC-ul . Am inteles eu gresit si nu are nici o legatura cu AC-ul ?

La un test VAG mi s-a spus ca pare ok AC-ul dar totusi nu raceste . In germania lucra si la 10 grade afara .

Ce-as putea verifica la el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAI schimba senzorul daca mai apare eroarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea e ca la ultima vag testare nu mi-a dat nici o eroare de AC .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verfica codarea adresei 01 adica Engine Control Module.

Posteaza aici codarea, sau mai bine vezi in topicul cu erori Vag-com am atasat un fisier cu codarile posibile in functie de echipare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna,

ma pute-ti va rog ajuta cu eroarea de mai jos?

Address 08: Auto HVAC Labels: 6Q0-820-045.lbl

Part No: 6Y0 820 045

Component: Klimaanlage X0770

1 Fault Found

01596 - Motor for Outside/Recirculated Air Flap (V154)

55-00 - Adaptation Not Successful

Asa cum mi-a spus Al Bundy aici, basic settings pe motorasul de la clima, dar nu stiu cum sa fac asta. Am Vag Com dar nu stiu cum trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut la toata lumea.

Stie cineva pe undeva niste preturi mai de pe pamant la un compresor de AC.

Am fulia sparta si din acest motiv schimb curele de accesorii ca pe ciorapi.

La dealer mi s-a spus ca nu vine doar fulia separat ci intreg asamblul iar pretul pe care mi l-au comunicat cu un zambet demn de relatia client vanzator deocamdata are zerouri prea multe sa intre in buzunarul meu.

Asa ca va rog o mana de ajutor?

Daca e off topic scuze, rog pe cei avizati sa il mute unde merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca singura sansa mai omeneasca este sa te apuci sa sapi pe la dezmembrari. Ai intrebat la alea de la iesirea spre Ramnic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intrebat, dar pretul este de 250 Euro iar la magazinele de piese auto, nu reprezentante, e de aproximativ 340 euro. Cred ca pana la urma il cumpar de la un magazin de piese. Parca nu prea ma simt ok cu piesa de la dezmembrari si diferenta e de 90 de euro...

Mersi de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai incearca sa cauti si in anunturi de dezmembrari Fabia. Poate gasesti mai ieftin la persoane fizice.

La fel ar fi bine, daca ai putea afla codul de piesa, sa vezi poate e la fel si la alte masini, de ex. golf, polo, octavia, unele modele seat.

Blitz poate poti verifica daca exista vreo compatibilitate intre ele, mai ales ca sunt aici pe forum o multime de golfuri, passaturi, polo la dezmembrat. Poate are noroc omul.

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul de piesa pe care l-am gasit pe vag cat e 6Q0820803D. Sper sa fie bun.

M-au sunat cei de la reprezentanta sa ma anunte ca pretul pe care mi l-au comunicat nu mai este valabil ... e mai mare aproximativ 3950 Ron :)

Cred ca are ceva poleit cu aur ca sau poate o fi ceva de platina prin el :) .

Multumesc de implicare. Mai am termen vreo saptamana de cautari dupa care trebuie sa iau o decizie pentru ca am de facut un drum lung si nu singur ci cu familia... si nu prea vreau sa stau pe undeva pe strazile patriei cu copil si sotie... etc.

Multumesc inca odata si sper sa gasesc pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi la dezmembrari:

http://vwforum.ro/index.php?showforum=114

este un polo care are compresor AC, intreaba de cod:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...t&p=1224540

Si poti intreba cam la fiecare topic, sau sa postezi si in aria de cumparari cu codul compresorului.

Ar fi bine sa citesti codul exact de pe compresorul pe care-l ai pe masina.

Iata si un rezultat de search la dezmembrari:

http://vwforum.ro/index.php?act=Se...%2B%2Bcompresor

Modificat de jagoman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pot sa postez pe link-urile respective, sincer nu stiu din ce motive, dar mai incerc poate reusesc.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codul de piesa pe care l-am gasit pe vag cat e 6Q0820803D. Sper sa fie bun.

ce ai gasit tu e un cod de compresor de O1, G4 passat care NU se potriveste la tine.

Tu ai nevoie de 6Q0820808D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am apucat sa ma uit pentru ca e inca montat pe masina si o rampa in apropiere nu am avut, sau pe cineva de pe la piese auto care sa ma ajute.

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA-mi seria de caroserie si iti spun eu ce ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TMBCF46Y864607569 Asta este. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ajutor ? oricine ... e bine venit :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEci e cum am spus mai sus, pa masina ai 6Q0820808D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei Florin

salut,

poate anul asta reusesc sa scap si eu de problemele cu aerul conditionat de pe masina (vara trecuta a fost legat pe direct mereu, nasol pentru mine)

si din lipsa de resurse financiare in loc de service as vrea sa i schimb eu, imi poate spune cineva cum sa ajung si eu la cel 2 senzori incercuiti in desen? nu am gasit nimic concret,iar dintr-o discutie cu un mecanic am inteles ca trebuie demontat torpedoul...

multumesc anticipat

senzori.png

Modificat de Andrei Florin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc eu aminte pentru pozitia (35a) trebuie demontata toata plansa de bord. Nu sun 100%sigur dar ma documentez si revin.

Later edit: confirm; pentru demontarea senzorului de temperatura la vaporizator (35a) este necesara demontarea plansei de bord.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!