Jump to content

Croatia,Dubrovnik


yo3fuu3
 Share

Postare recomandată

Sal, eu am fost o saptamana in Dubrovnik cu 2 scurte excursii in Split si Budva, am facut in total 2000 de km, 1400 km Timisoara-Dubrovnik (dus intors) + 400 km Dubrovnik-Split (dus intors) + 200 km Dubrovnik-Budva (dus-intors). Drumurile prin Serbia sunt destul de bune dar cu multe limitari de viteza si politisti prin tufisuri, prin Bosnia e groaznic o gramada de tuneluri neiluminate si pline de gropi, Croatia sta ffff bine la capitolul drumuri. Plaja am facut pe Copacabana Beach in Dubrovnik si la Brela langa Split, foarte curate, sezlonguri, umbrele, dusuri, WC-uri gratis. Cursul valutar este 7,2 Kuna=1 Euro, pretul benzinei este 11 Kuna iar pretul la mancare in supermarket e cam pe la noi, la restaurant cele mai scumpe feluri de mancare sunt cele pe baza de peste (aprox 140 kuna portia).

post-77256-0-75802900-1408090923_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sarbul

    14

  • golf416

    11

  • Nick.sb

    7

  • TudorM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

safari hunter

De cateva zile m-am intors din Croatia unde am castigat la loteria meteo o perioada calduroasa (330) incepand cu 06.08.14. Traseul meu a fost: Cenad - Budapesta - Balaton - Zagreb - Plitvice - Split - Dubrovnik.

Desi am actualizat hartile GPS-lui (PNA IGO 8 / 2013 v3), croatii nu au pierdut ocazia sa ma surprinda cu noi sectoare de drum de autostrada realizate in mai putin de 2 ani. Spre Dubrovnik autostrada A1 se termina cu un nou tunel si o serie de viaducte care mi-au solicitat atentia la indicatoare si mai putin la navigatie care nu continea traseul mentionat. La fel si cu soselele de centura din zona oraselor Rijeka si Split.

Drumul de coasta este superb, aglomerat in anumite zile si sectoare , dar m-am bazat pe experienta din anii anteriori intuind afluxul dinspre nord indeosebi in weekend. In Dubrovnik am parcat in subteran pe Zagrebacka 50 la fatidicul pret de 24 Kuna/ora insa nu am avut alte optiuni. La ora 0830 mai erau cateva locuri din cele 711 disponibile la etajele - 3 si - 4.

Precipitatiile abundente din saptamana precedenta vizitei la Plitvice a revigorat la maxim cascadele parcului cu acelasi nume.

Preturile serviciilor a crescut simtitor, o masa decenta la un restaurant din Split a ajuns la 45 E pentru 3 persoane, motiv pentru care am ales varianta de aprovizionare din market si gatit in apartamentul inchiriat care dispunea de toate facilitatile.

Benzina 95 cotata la 1,46 E / 11 Kuna (OMV) pentru un curs de 750 Kuna / 100 E.

Personal am apreciat ca taxa de autostrada (cestarina) este mai avantajos sa fie platita in Euro la un curs de 7,5 K / 1 E cu restul in Kuna.

post-75870-0-07489100-1408391236_thumb.j

post-75870-0-42354100-1408392487_thumb.j

post-75870-0-07365100-1408392488_thumb.j

post-75870-0-60614300-1408392488_thumb.j

post-75870-0-31193700-1408392555_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha, cred ca am fost in aceeasi perioada. Eu am plecat pe 5.08 si m-am intors pe 18.08 cu traseul Bucuresti > Cluj > Budapesta > Bale/Rovinj > Krk > Trogir > Split > Brac > Hvar > Dubrovnik > Lopud > Plitvice > Cluj > Bucuresti. Temperaturile in Rovinj si Plitvice mi s-au parut foarte decente la 16-18 grade seara si 22-24 ziua dar spre sud s-au dus pe la 30-32 si chiar putin peste pe alocuri. Pe drum am avut numai nori dar fara ploaie (deci foarte bine pentru condus) iar acolo am avut doar o zi cu putina ploaie dar nu ne-a deranjat de la plaja. Eu am combinat plaja/snorkelingul cu vizitarea unor situri istorice dintre care unele pe lista Unesco heritage. Motorina este cea mai ieftina acolo, motiv pentru care am facut plinul acolo pe cat posibil in defavoarea Ungariei sau Romaniei. Cazarea este in schim extrem de scumpa (practic n-am gasit nimic sa-mi placa sub 120E/noapte iar daca vrei lux sari de 200...noi am fost in zona 120-160E/naopte pentru 3* si 4*). Taxa de autostrada este de asemenea destul de maricica iar noi am platit in kuna sau cu cardul. Serviciile sunt mediocre mai peste tot iar spre surprinderea mea absoluta am avut ocazia sa vad italieni, nemti si austrieci cu sutele care depaseau coloana de pe autostrada pe banda de urgenta sau aruncau hartii si alte resturi pe geamurile masinii. Croatii erau de asemenea aproape la fel de marlani ca ai nostri in trafic. Drumurile sunt in schimb exceptionale culminand cu cel de coasta plin de tuneluri si viaducte insiruite. Din pacate am prins de vreo 2 ori coada de vreo 20-30km la intrarea intr-un tunel de 6km unde probabil ventilatoarele de pe plafon nu mai faceau fata cu improspatarea aerului la numarul mare de masini asa ca puneau semafor rosu la intrare in tunel. Se poate merge linistit dupa indicatoare in proportie de 90%, ba chiar navigatia te incurca acolo unde sunt tronsoane noi de autostrada (am fost cu A3 2.0TDI 2013 a carui navigatie ar fi trebuit sa stie de tronsoanele noi ma gandesc). Concluzia drumului ar fi sa evitati daca puteti luna august cand toti italienii merg acolo in concediu si sa optati pentru septembrie sau iunie (cred ca erau mai multi nemti, austrieci, polonezi si italieni decat croati pe drumuri in zonele turistice). DE asemenea, atentie la tonomatele pentru parcari ce primesc doar monede. Daca esti in Dubrovnik si vrei sa stai 7 ore la plaja cu masina parcata in zona B ai de dat 20x7 = 140kn in monede ceea ce nu are mai nimeni pentru ca tre sa te duci cu borcanul. Cealalta varianta e sa scanezi un cod de bare cu o aplicatie pentru care trebuie sa ai net acolo sa o descarci si trebuie sa o cauti pentru ca pe aparat nu spunea nimic, dupa care trebuie trimis ceva sms la un numar. Extrem de greoi pentru un strain...puteau sa-ti ia banii direct din trimiterea unui sms ! CEva poze aici >

 

http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1746591

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am fost si eu in concediu prin Croatia si Muntenegru.

 

La dus am mers prin Serbia, nu am putut merge pe Clisura Dunarii, fiind inchisa din cauza ploilor / alunecari de teren pe alocuri. In Serbia, a fost drumul destul de neprietenos, ca sa fiu indulgent, pana am ajuns la autostrada, care tine pana in Zagreb.

 

Croatia, este o tara minunata, placuta, cu drumuri foarte bune, multe autostrazi (pe bani). Este o tara de vizitat si pe alocuri scumpa. Acolo am vazut Zagreb si mai toate orasele de pe coasta (inclusiv Dubrovnik)

Dubrovnik este un oras foarte fain, poate putin cam prea turistic - foarte aglomerat (noi am fost in august acolo). Acolo recomand sa luati turul pe zidurile cetatii (parca 100kuna /persoana) si sa mergeti mai de dimineata ( 9-10am) cand este destul de liber.  Am fost si in Plitvice.

Una peste alta, merita mers in Croatia. Pentru amatorii de plaja, inot, majoritatea plajelor au cam putin nisip (cel putin pe unde am mers noi) - recomand incaltari speciale pentru mers la plaja / intrat in apa. 

 

Tot acum am mers si in Muntenegru. Acolo, am vizitat cateva orase / localitati mici de pe coasta + ceva munte (Durmitor National Park).

Ca si parere, poate fiind putin subiectiv - dupa vizita in Croatia, tara mi s-a parut destul de neprietenoasa pentru turisti, si mai ales pentru cei care vin si cu masina personala.

Desi nu am avut niciun incident, nu mi a placut mai deloc sa conduc pe acolo, mi s-a parut putin haos pe strada  (fata de Croatia si chiar si Romania).

Preturile in Muntenegru sunt in Euro (cu toate ca tara nu a trecut la Euro, nici nu avea cum), si sunt foarte mari, mai ales in localtiatile de pe langa granita dinspre Croatia (Kotor de ex).

 

Una peste alta, nu pot spune ca imi pare rau ca am fost acolo (in Muntenegru), dar, sincer nu m-as mai intoarce (cu masina nici atat).

La intoarcere am facut un maraton de condus. Ne am intors din Muntenegru, prin Serbia (pe care am traversat -o de la sud la nord, si am trecut granita in Romania pe la Portile de Fier1 - Gura Vaii). Dupa ce am ajuns in Romania pot spune ca am rasuflat usurat (asta din pricina drumurilor din Serbia si Muntenegru - foarte multe curbe, frane inutile, etc).

 

Cu toate ca am scapat de incidente in afara tarii, undeva in judetul Arges, un TIR mi a aruncat o piatra in parbriz si mi a facut o spartura - cat o moneda da 50bani). Asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ? La sarbi si muntenegreni nu ai partit nimic ... .

PS : f corecta si obiectiva prezentarea ta , mi-a placut .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Urmeaza sa merg la Zagreb venind pe M7 dinspre Budapesta.

La punctele de incasare a taxei de autostrada se poate plati cu cardul?

Alta varianta ar fi cea postata mai sus, plata in Euro si restul in kuna.

Sau ultima varianta - sa cumpar kuna din vama, vad pe google maps ca exista un exchange.

 

Modificat de Bismark
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Salut! 

Concediul de anul asta incepe in Dubrovnik, iar drumul va fi facut dintr-o bucata plecand din Bucuresti. 
Varianta prin Zagreb (Serbia - Croatia) este prea lunga, asa ca vom alege sa traversam Serbia si Bosnia. A facut cineva drumul asta recent? Exista variante mai bune? Imi poate spune cineva ceva despre el, dupa iesirea din tara? Ma intereseaza calitatea drumului, daca se asteapta mult in vama, daca trece prin multe localitati, cam cum e cu prietenii cu girofar, the usual. 
Vad ca acum toate aplicatiile de navigatie imi spun sa ies din tara pe la Calafat, varianta prin PDF1 fiind cu ~1 ora mai lunga. Acum cateva luni varianta sugerata era prin PDF1, nu-mi dau seama exact ce a generat schimbarea, avand in vedere ca dupa Pitesti nu mai exista autostrada pe traseu. 

Mersi! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!