Jump to content

Croatia,Dubrovnik


yo3fuu3
 Share

Postare recomandată

Am fost si eun in Croatia, in 2006. Ne-am dus "la plezneala" si am cautat acolo loc de dormit. Ne-am cazat la Vila Begic. Foarte curat, foarte frumos, direct cu iesire la plaja. Vila se afla langa Omis, se numeste Nemira. Plaja era cu pietricele, nici vorba de nisip. E o tara foarte frumoasa, pacat de preturi, dar cred ca in viitorul apropiat o sa mai vizitez inca o data aceasta tara frumoasa. E de vizitat in Omis este Canionul Cetina, cat si insulele din zona - minuntat putin zis, niste sate linistite cu un aer cald, de iti vine sa te muti acolo. Pana acum am umblat in multe tari, dar ca Croatia nu m-a fascinat nici una (chiar nici Egiptul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sarbul

    14

  • golf416

    11

  • Nick.sb

    7

  • TudorM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

claudiu1981

multumesc tuturor pt impresii. In principiu sunt hotarat. Cred ca o sa merg totusi la agentie sa rezerv ceva, deorece mi-e teama sa ajung seara si sa gasesc cine stie ce aprtament

Care a fost traseul vostru pana la dubrovnik, deorece viamichelin da 3 variante?

Modificat de claudiu1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU am rezervat si negociat pertul direct cu gazdele. Traseul ales de mine este cel prin ungaria cu orprire in 1 localiati pe 1/2 zile(croatia) si Budapesta si cu destinatia dubrvonik.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am mers tot prin Ungaria, ca e autostrada pana in Sudul Croatiei. Sunt Ok si drumurile nationale, cu mici exceptii: Josipdol - Plitvice Jezera, drumul era foarte ingust si plin de gropi pe ultimi 20 km. Plitvice - Karlovak e foarte bun. La fel, din sud, din autostrada spre Plitvice e ok drumul. Daca tot mergi in Croatia merita sa te abati pe aici http://np-plitvicka-jezera.hr/hrv/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe unde recomanzi sa merg ca sa ajung in plitvice? Venind dinspre ungaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Drumul de la Karlovac la Plitvice e foarte bun. Din Ungaria, mergi numai pe autostrada, pe langa Zagreb pana la Karlovac si de acolo mergi spre Plitvice. Daca vi din sud, poti sa iesi de pe autostrada pe langa Gospic si sa mergi pe drumuri nationale spre Plitvice...drumurile sunt foarte bune, am fost vara trecuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de info. Ai fost si spre dubrovnik? Daca da din plitvice pe unde e mai bine, nationale sau autostrada ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost anul trecut de 2 ori, prima data in iulie, in Porec, a doua oara pe insula Hvar in august, spre sud. In iulie a fost foarte aglomerat si am prins foarte multe blocaje...cel putin 4 ore le-am pierdut pe drum, la granita, la aparatele de taxat pe autostrazi si pe la tuneluri (Rijeka) din cauza lucrarilor. Parerea mea este sa mergi pe autostrazi pe cat posibil, chiar daca platesti cativa euro (40-50 iti ajung sa traversezi toata tara). Daca mergi in sud, ai putea sa treci pe la Plitvice la intoarcere, cum am scris anterior, pe laga Gospic iesi de pe autostrada (sunt indicatoare pe autostrada --> Plitvice, dar banuiesc ca mergi cu GPS). De la Plitvice spre Karlovac ai aproape numai coborare, cu serpentine usoare, de aceea ar fi mai bine sa treci la intoarcere. Ai autostrada pana aproape de Dubrovnik...anul trecut inca se lucra la autostrada si nu aparea pe GPS. Poate acum e gata. La Plitvice ai mai multe trasee, estential esta ca poti alege un traseu lung in care mergi 5 ore sau unu scurt pe care il parcurgi in 3 ore (eu zic ca merita sa vezi tot).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noi am planifcat sa ne oprim la Plitvice la dus si la intors la Omis si sa innoptam acolo. Sper sa nu fie aglomeratie. Ms mult de info. Daca mai sunt ceva pareri sunt binevenite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am inca o intrebare... trebuie pasaport ca sa poti trece spre Dubrovnik?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@golf416: ce bine ar fi daca s-ar citi toata discutia, raspuns ai pe pagina 3 (primul post) postul #41:

...

daca mergi pe traseul Romania - Ungaria - Croatia ... poti trece doar cu Cartea de Identitate

in conditiile acestea, daca vrei sa treci dinspre Split spre Dubrovnik ai 2 posibilitati:

1. prin Neum (Bosnia) ... unde poti sa ai sansa sa nu te opreasca nici la dus nici la intors nimeni (acolo verificarile vamale se fac prin sondaj).... dar poti sa ai nesansa sa te opreasca un vames bosniac care sa-ti ceara pasaportul

2. din Ploce treci cu ferryboat-ul pana in peninsula Korcula fara sa mai tranzitezi cei 10 km prin Neum, teritoriul Bosniac (GPS-ul iti indica doar aceasta varianta). In varianta asta nu mai ai nevoie de pasaport... insa platesti ferryboat-ul

....

Modificat de Manoka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers cu pasaport, nu am vrut sa risc, sa ma intoarca de la granita sau alte neplaceri...am dat 100 ron pe pasaport si am mers linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cartea verde se cere? Eu ma risc fara ca plecam doua persoane...mai nou un paspaort face cam 220 ron, mai bin etrec cu ferru din ploce spre trpnj si de acolo imi continuu traseul. Insa in prima faza imi incerc norocul.

Si ti-au verificat pasaportul?

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal all .vreau sa plec si eu in croatia anul asta cu pasaport pt ca am trecut acolo copilul ,chestia misto e ca imi expira dupa ce vin din concediu la 2 saptamani.mai e valabila chestia aia cu pasaport valabil minim 6 luni? or zice ceva astia de la vama cind or vedea ca vreau sa ies din tara cu pasaport valabil inca 3 saptamani?hmm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eventual da un telefon la politia de frontiera sa fi sigur.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pt cei care au mai fost. La ce statii de benzina este recomandat sa alimentam? De exemplu eu am vazut ina, care eu doua sortimente de benzina eurosuper 95 si eurosuper bs95. Acum diferneta dintre ele nu stiu care sa fie, insa oare ce simplu de 95 ar merge, ca cica indeplineste norma E4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Intors ieri din concediu. Nu se cere pasaport nicaieri. Benzina am alimentat doar de lNA. Preturi 8.45kuna/l benzina, pret identic atat pe cat si inafara autostrazii. Daca sunt intrebari sau curozitati raspund cu placere. Vacanata faina tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ce zice golf416. La INA pretul este acelasi si in orase si pe autostrada. La INA am pus ieri diesel simplu cu 7.71 kuna/l. Mai este si Diesel BS care era 7.91 parca. Noi am avut pasapoartele si le-am folosit si la granita la noi si la ei.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am intors saptamana trecuta din Croatia. La sarbi am alimentat de la EKO si NIS Petrol, iar la croati de la INA si OMV. N-am avut nici o problema cu motorina, a tras bine si rotund.

Legat de drum, ti-e mai mare dragul sa mergi pe autostrazile croate, mai ales cea de la Zagreb la Split. E foarte scumpa intr-adevar, dar cred ca merita fiecare banut.

Pentru cei care merg pe Jadranska magistrala (soseaua pe coasta de la Split la Dubrovnik), aveti grija la radare (si croatii dau flash-uri de avertizare), iar in statiunea din fasia bosniaca Neum, preturile la supermarketuri sunt mult mai mici decat in Croatia.

Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt cei care au mai fost. La ce statii de benzina este recomandat sa alimentam? De exemplu eu am vazut ina, care eu doua sortimente de benzina eurosuper 95 si eurosuper bs95. Acum diferneta dintre ele nu stiu care sa fie, insa oare ce simplu de 95 ar merge, ca cica indeplineste norma E4?

vezi aici: http://www.ina.hr/default.aspx?id=307

EUROSUPER BS 95

Sulphur-free lead-free petrol, aligned by all quality requirements and application to the same fuel type in the EU, is adapted to all the requirements of the current European standard EN 228

The new fuel is primarily intended for the vehicles with a built-in state-of-the-art high-efficiency exhaust processing systems, which need to fulfil the EURO V requirements

INA Super 95

Unleaded motor gasoline of the same octane level as Eurosuper 95, but not with all the characteristics of Eurosuper 95; as this gasoline has a higher sulphur content. It is suitable for older car models and cars without catalytic converters for exhaust gas treatment, which require the same octane number

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms. Insa s-a alimentat de mult deja, cu Eurosuper bs95 de la ina cam vreo 3 plinuri si a fost foarte ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Majoritatea ati dat detalii de drum si combustibil, dar cazarea cum vi s a parut ? Preturi , confort . . etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Noi am stat :

3 zile in Dubrovnik: Apartment Sutic 40e, cu Ac, Tv, net si un view de toata frumusetea asupra old town.

3 zile in Omis: Diridonda, cam slabut 30e, dar plaja este buna, zona de asemenea super ok.

1 zi: Plitivice foarte frumos parcul national, merita vizitat mai ales daca vi dinpsre HU, treci prin zona.

Mancare nu exagerat de scumpa, bautura insa da.

Daca mai alte intrebari cu placere iti raspund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa ne facem o idee all-inclusive te rog sa treci si pretul mediu al unei mese pentru 2-3 pers, taxe de plaje ( daca exista ), alte taxe da statiune, parcare, drumuri, pod...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

legat de croatia, noi mergem al treilea an consecutiv in zona Makarska. In primul an am stat aici

http://villapalmamakarska.tripod.com/index.html

Locatia este in Makarska o statiunea superba cu peisaje excelente avand in spate unul din cele mai inalte culmi muntoase ale Croatiei, varful Sfantul Stefan in rezervatia Biokovo. Apropo, se poate merge cu masina pe un drum destul de ingust pana in varf dar merita privelistea.

Anul trecut si anul acesta mergem in Brela aici

http://www.adriatic-home.com/davor-brela

Noua ne place Brela ca este o statiune tare linistita avand o faleza de cativa kilometri (5-6 daca nu ma insel), dupa care ajungi in statiunea Baska Voda. Cautati cu Google Earth poze si locatii din Brela si va veti indragosti de zona, ma refer la cei pasionati de paisaje si locuri intime.

In anii trecuti am mers prin Serbia si Bosnia (via Sarajevo si Mostar) insa anul acesta as dori sa merg exclusiv pe autostrada via Belgrad - Zagreb - Split si mai departe pana la Brela.

Mai sus spunea cineva ca nu ar trebui sa depaseasca costurile de autostrada 50 de euro pentru toata Croatia. A fost cineva pe ruta aceasta ? Teoretic, conform viamichelin.com sunt cam 800 de km pe autostrada (400 Belgrad - Zagreb si inca 400 Zagreb - Split).

Stie cineva un cost estimativ pentru aceste tronsoane ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!