Jump to content

Croatia,Dubrovnik


yo3fuu3
 Share

Postare recomandată

Pentru cine vrea sa ajunga spre Dubrovnik pe autostrada :D , e bine de stiut ca este finalizata pina la Ploce (aproape de granita cu Bosnia). Controlul este "de forma".

Momentan ploua, asa ca ...program de vizitat muzee. :D

Modificat de mif
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sarbul

    14

  • golf416

    11

  • Nick.sb

    7

  • TudorM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

O mica precizare, dupa intarcerea din Croatia. Pe A1, inainte de Ploce(capatul sudic), se circula aproximativ 50 km pe o ruta deviata, paralela cu autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa plec in Croatia (Porec) la sfarsitul lui iulie si as avea nevoie de ceva informatii... ce traseu sa aleg, prin Serbia sau Ungaria? E nevoie de pasapoarte, vize? Orice informatie legata de frontiere, drumuri e bine venita. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

mergi pe Ungaria, nu ai nevoie de viza de nimik, si ia-ti si pasaportul ca e mai bine.

traseul asta l-am facut anul trecut, am fost la Medulin ultima statiune din sud

E 71- Budapesta, Balaton, Nagykanizsa (granita cu Croatia)

Zagreb, Rijeka, Opatija...

dar cel mai bine consulta Route 66. iti da cel mai scurt traseu.

Concediu placut si drum bun!!!

Apropo, frumoasa Croatia :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pasaportul e obligatoriu sa il ai la tine pentru a intra in Croatia. Croatia nu face inca parte din UE,dar nu ai nevoie de viza. Orice varianta ai lua e buna, totusi as recomanda Ungaria pentru ca au autostrada mai buna decat sarbii. Nu exista nici un fel de problema la granite. Croatii nici macar nu te verifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Croatia se poate intra si cu cartea de identitate romaneasca. (detalii)

Controlul este comun croato-maghiar, iar de controlat, intraba de carne de porc, in special si de tigari. :D

quake, din Medulin pina in sudul Croatiei sint peste 450 km in linie dreapta, pe sosele sint... mult mai multi. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intrat cu buletinul. nu m-au intrebat absolut nimic. de fapt la granite nu prea mi se pun intrebari de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost acum un an din Dubrovnik spre Split pana in insula Krk. Drumul este foarte frumos si merita sa-l faci practic mergi pe toata coasta Dalmatiei.Ca traseu eu am facut urmatoraea alegere(cam proasta) si acum am sa-ti explic si de ce din punctul meu de vedere: am iesit prin Drobeta Tr. Severin, Serbia, Bosnia, Dubrovnik.Pee harta este cel mai scurt traseu dar este un drum cu foarte multe serpentine(foarteeeeeeee multeeee) si treci prin multe sate iar daca pui in calcul timpul pierdut prin sate si serpentine marita sa mai faci in plus cateva sute de km pe autoastrada la unguri. De mers tare(ma refer neregulamentar) nu te sfatuiesc mai ales prin Serbia si Bosnia unde am luat un radar (spaga aprox 50 EUR) plus ca in bosnia gps ul nu te ajuta prea mult stiind strict doar drumurile principale si cu toate aste am ajuns la un moment dat printr-o cariera de piatra.Drumul este frumos un fel de Valea Oltului de la noi dar cu mult mai multe serpentine din cate am aproximat eu am mers cam 150 km numai pe serpentine.Nu am avut probleme in Bosnia dar nu-ti recomand sa mergi noaptea , peisajul fiind destul de " sinistru" toate casele sunt noi si mai vezi cate una bombardata plus ca toate blocurile din Saraevo sun ciuruite de gloante.In saraievo am inoptat la un motel chiar la iesirea din oras langa o benzinarie si afost foarte ok.Cand am iesit din tara a trebuit sa-mi fac asigurare pentru Bosnia(nu mai stiu cat a costa). Sunt multe treceri de frontiere intre Serbia si Croatia din cate imi amintesc am trecut prin 4 pucte de frontiera(este destul de ciudat impartit teritoriul). Eu iti recomand sa stai cateva zile in Dubrovnik un oras superb si apoi sa pleci spre insule , Krk fiind situata aproape de granita cu Italia si fiind o insula destul de mare ca intindere.In Dubrovnik preturil sun ok atat la cazare cat si la mancare eu am platit peste tot cu cardul moneda locala din cate imi amintesc este cuna.

Din Split sunt autostrazi care fac legatura cu Italia,Ungaria dar ai si ceva de platit pentru km parcursi plata facindu se in functie de trionsonul pe care mergi si de distanta un exemplu di Split pana in Krk am dat cam 50 EUR din cata imi amintesc.

Un concediu placut drum bun si daca mai ai nevoie de informati in masura in care te pot ajuta cu cea mai mare placere.

Rezumat: eu personal ma voi intoarce cu siguranta in Dubrovnik dar nu prin Serbia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost acum un an din Dubrovnik spre Split pana in insula Krk. Drumul este foarte frumos si merita sa-l faci practic mergi pe toata coasta Dalmatiei.Ca traseu eu am facut urmatoraea alegere(cam proasta) si acum am sa-ti explic si de ce din punctul meu de vedere: am iesit prin Drobeta Tr. Severin, Serbia, Bosnia, Dubrovnik.Pee harta este cel mai scurt traseu dar este un drum cu foarte multe serpentine(foarteeeeeeee multeeee) si treci prin multe sate iar daca pui in calcul timpul pierdut prin sate si serpentine marita sa mai faci in plus cateva sute de km pe autoastrada la unguri. De mers tare(ma refer neregulamentar) nu te sfatuiesc mai ales prin Serbia si Bosnia unde am luat un radar (spaga aprox 50 EUR) plus ca in bosnia gps ul nu te ajuta prea mult stiind strict doar drumurile principale si cu toate aste am ajuns la un moment dat printr-o cariera de piatra.Drumul este frumos un fel de Valea Oltului de la noi dar cu mult mai multe serpentine din cate am aproximat eu am mers cam 150 km numai pe serpentine.Nu am avut probleme in Bosnia dar nu-ti recomand sa mergi noaptea , peisajul fiind destul de " sinistru" toate casele sunt noi si mai vezi cate una bombardata plus ca toate blocurile din Saraevo sun ciuruite de gloante.In saraievo am inoptat la un motel chiar la iesirea din oras langa o benzinarie si afost foarte ok.Cand am iesit din tara a trebuit sa-mi fac asigurare pentru Bosnia(nu mai stiu cat a costa). Sunt multe treceri de frontiere intre Serbia si Croatia din cate imi amintesc am trecut prin 4 pucte de frontiera(este destul de ciudat impartit teritoriul). Eu iti recomand sa stai cateva zile in Dubrovnik un oras superb si apoi sa pleci spre insule , Krk fiind situata aproape de granita cu Italia si fiind o insula destul de mare ca intindere.In Dubrovnik preturil sun ok atat la cazare cat si la mancare eu am platit peste tot cu cardul moneda locala din cate imi amintesc este cuna.

Din Split sunt autostrazi care fac legatura cu Italia,Ungaria dar ai si ceva de platit pentru km parcursi plata facindu se in functie de trionsonul pe care mergi si de distanta un exemplu di Split pana in Krk am dat cam 50 EUR din cata imi amintesc.

Un concediu placut drum bun si daca mai ai nevoie de informati in masura in care te pot ajuta cu cea mai mare placere.

Rezumat: eu personal ma voi intoarce cu siguranta in Dubrovnik dar nu prin Serbia

Poti sa ne spui exact pe unde ai trecut in Serbia si Bosnia, pentru ca si eu vreau sa merg pe acolo si incerc sa adun informatii care ma pot ajuta sa aleg traseul optim.

Mersi,

Boby

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Boby,

Sincer sa fiu nu mai stiu localitatile dar din cate imi amintesc prima granita sau punct vamal inafar de Dr. Tr Severi si Serbia a fost de la sarbi la croati , intre bosnia si serbia nu am trecut prin punct vamal.Cred ca cel mai bine eset sa-ti faci traseu pe gps sau pe viamichlein oricum cand am plecat eu erau destul de multe masini cu numere de italia pe drum multi preferand acest traseu pentru ca este mai scurt.Mie sincer nu mi-au cerut pasaport doar actele masini si asigurarea, iar cand intri in Croatia nu te mai intreaba nimeni de nimic.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Pe 1 august plec si eu spre Croatia, ca parte a unui circuit ce va include si pesterile din Slovenia, dar si o vizita pana la Venetia.

Prima escala este la Dubrovnik si drumul pe care mi-am propus sa merg este:

Bucuresti - Pitesti - Craiova - Drobeta Turnu Severin - (trecere in Serbia) - (cazanele Dunarii) - Majdanpek (de vazut cariera de cupru!) - Pozarevac - (autostrada spre Nis) - Kraguevac - Cacak - (trecere in Muntenegru) - Podgorica - Budva - (trecere in Croatia) - Dubrovnik

Dupa parerea ViaMichelin, sunt cam 1150km, adica vreo 18h. Cam mult, dar avand in vedere ca urmeaza 3 zile de relaxare la Dubrovnik, merita. :)

Vacanta frumoasa si drum bun tututor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

a trecut cineva fisia de iesire la mare bosniaca doar cu cartea de identitate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acea "fasie' nu este control propriu zis. Doar daca mergi dinspre Neum spre centrul Bosniei s-ar putea sa fii controlat, dar pentru tranzitul dintr-o parte in alta a teritoriului croat nu te verifica nimeni (chiar daca exista niste gherete si ceva lucratori ai politiei de frontiera).

Asa a fost si in 2003 si in 2008 cand am trecut pe acolo. Ma indoiesc ca s-a schimbat ceva pentru anul acesta (in sensul aparitiei unor controale severe).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors la sfarsitul lui iunie din Croatia.

Am folosit traseul : Bucuresti - Pitesti - Craiova - Portile de Fier - Negotin - Zajecar - Krusevak - Cacak - Uzice - Bijelo Polje - Podgorica - Cetinje - Budva - Dubrovnik si la dus si la intors.

Drumul (aprox 1150 km) dureaza 22 ore (cu tot cu pauze de mancat, odihnit, privit etc).

La dus ne-am cazat la Uzice (Serbia) - Hotel Zlatibor (4200 dinari = 198 lei) : Bucuresti - Uzice = 12 ore, apoi Uzice - Dubrovnik = 10 ore (din care 2 ore datorate vizitei la Kotor).

La intoarcere ne-am cazat la Vrnjacka Banja (Serbia) - Hotel Breza (4136 dinari = 196 lei) : Dubrovnik - Vrnjacka Banja = 12 ore (pe ploaie), apoi Vrnjacka Banja - Bucuresti = 10 ore (cu furtuna mare pe Pitesti-Bucuresti ; abia mergeam cu 50 km/h).

La ambele hoteluri pretul este pt camera dubla cu mic dejun, pentru 2 persoane, si am platit cu card VISA Electron (cardul de salariu).

La vama de la Portile de Fier am ocolit coada de masini MH (micul trafic de frontiera) si am intrat "in fata". Vamesii romani mi-au dat drumul imediat, la sarbi am asteptat 10 minute pt ca la ei nu am mai avut cum sa depasesc coada de MH.

La vama Serbia - Muntenegru am stat inca 10 minute la sarbi iar la muntenegreni inca 10 minute si am platit 10 Euro - vigneta 1 an !!.

La vama Muntenegru - Croatia am trecut imediat de muntenegreni si am mai stat 10 minute la vamesii croati.

Niciuna din vami nu pune probleme deosebite doar sa aveti pasaport, carte verde si sa nu traficati baxuri de tigari :) .

Atat la dus cat si la intors am luat cate un radar.

Doar in Serbia si doar in localitati . Cu toate ca aveam detector de radar..... ei aveau pistoale-radar.

Amenda maxima este 3200 dinari (aprox 37 Euro).

Am rezolvat cu 20 euro la primul (depasisem cu 40 km limita) si cu 15 Euro la al doilea (depasisem cu 17 km limita).

Problema acestui drum consta tocmai in limitarile de viteza.

Ratele de schimb utilizate :

Serbia : 1 Euro = 92 dinari

Muntenegru : au moneda oficiala Euro

Croatia : 1 Euro = 7.2 Kuna (dar toate birourile de schimb valutar au comision astfel incat se ajunge in final la 1 Euro = 7 Kuna).

Motorina costa:

Serbia : 1 litru = 88 dinari

Muntenegru : 1 litru = 0.85 Euro

Croatia : 1 litru = 6.8 Kuna

Asa ca va sfatuiesc sa alimentati din Romania si apoi din Muntenegru.

Ferryboat-ul care traverseaza lacul Kotor costa 4 Euro / masina si functioneaza 24/24 ore si 7/7 zile.

Din Dubrovnik am facut excursii cu masina la Ston (crescatorii de stridii) si la Split.

Trecerea de 10km prin Bosnia nu pune niciun fel de probleme : vamesii bosniaci opresc doar prin sondaj masinile, le aratati pasaportul fara sa va dati jos din masina si imediat apoi apasati iar pe acceleratie .... super rapid.

Dinspre Dubrovnik spre Split am trecut prin localitatea OMIS.

Pe tot acest drum este singura localitate cu plaja de nisip. Atmosfera din Omis mi-a placut foarte mult si daca voi mai reveni cu familia in Croatia va fi la Omis.

Observatie generala : asigurarile de calatorie nu sunt necesare, nu ti le cere nimeni, este optiunea fiecaruia daca 20 lei / persoana / sejur merita pentru ca in caz de "doamne fereste" sa nu ramana pe acolo....

Cartea verde costa 40 lei / 2 saptamani....

Am folosit GPS Evolio E1200 cu IGo 2006 Full Europe care a functionat destul de bine

post-6602-1248870319_thumb.jpg

post-6602-1248870784_thumb.jpg

Modificat de Mihai007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a trecut cineva fisia de iesire la mare bosniaca doar cu cartea de identitate ?

Am aratat (dat) pasaportul la intrare in Bosnia iar la iesire nu am aratat nimic. Teoretic nu se poate sa ai doar cartea de identitate.

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte clar ca nu este posibil sa treci granita unei tari care nu este parte a niciunor acorduri europene cu Buletinul sau Cartea de Identitate.

La trecerea granitei intre tarile din UE si cele din afara UE este necesar Pasaportul pe care se aplica viza de intrare, respectiv de iesire.

Exceptii se fac doar in cazurile in care tara din afara UE se afla in proces de admitere in UE, iar intre cele 2 parti este incheiat un acord, pre-aderare, privitor la inlesnirea circulatiei cetatenilor celor 2 parti.

Slovenia este in UE inca din primul val de aderare.

Croatia, daca nu ar fi existat razboiul ex-Yugoslav, trebuia sa fie si ea in UE... insa va

Modificat de Mihai007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dinspre Dubrovnik spre Split am trecut prin localitatea OMIS.

Pe tot acest drum este singura localitate cu plaja de nisip.

Multumim pentru informatii Mihai, dar tin sa te contrazic in legatura cu plaja de nisip din Omis. Nu peste tot este nisip, si unde este, este adus, deci plaja naturala nu e cu nisip. In schimb intre OMIS si Dubrovnik mai gasesti plaje cu nisip "artificial" cu precadere in localitatile din Makarska Riviera. Eu iti recomand cand mai mergi in Croatia, localitatea Brela care e la 15-20 km de Omis spre Makarska (Dubrovnik). In Croatia nu se merge pentru plajele de nisip :D si nici pentru valuri in apa :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai m-am intors din Croatia si am fost foarte impresionat de ce am vazut acolo. Am stat o saptamana in Porec (Istria). Plaja e cu piatra, dar sunt zone destul de bine amenajate astfel incat poti face baie fara sa te ranesti (cu papuci).

Din Porec am trecut cu vaporul in Venetia (zilnic se fac croaziere, aprox 50 euro + obtional gondola 25euro sau taxiboat 25 euro).

Merita vizitat parcul national Plitvice Jezera http://www.np-plitvicka-jezera.hr/eng/ chiar daca va abateti de pe autostrada. Pretul biletului e 100 kuna ~= 50 ron si va trebuie 4-6 ore pentru un tur complet (autobuz,pe jos, vapor, iar pe jos, autobuz). Recomand traseul Karlovac - Plitvice, drumul e excelent. Este si varianta Ogulin-Josipdol-Plitvice dar drumul trece prin multe sate si mai este si o portiune de vreo 15 km cu drum cu gropi, foarte ingust, prin padure. Daca trebuie sa ajungeti la o anumita ora, luati-va o marja de eroare de 3-4 ore. Am stat la vama mai bine de o ora (vineri noaptea) si se pierde mult timp pe autostrazi la barierele de plata. In zona Rijeka sunt lucrari la tuneluri si am stat destul de mult in coloana. In rest drumurile sunt excelente. Am platit in total aprox 40 euro pe autostrazi si tuneluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim pentru informatii Mihai, dar tin sa te contrazic in legatura cu plaja de nisip din Omis. Nu peste tot este nisip, si unde este, este adus, deci plaja naturala nu e cu nisip. In schimb intre OMIS si Dubrovnik mai gasesti plaje cu nisip "artificial" cu precadere in localitatile din Makarska Riviera. Eu iti recomand cand mai mergi in Croatia, localitatea Brela care e la 15-20 km de Omis spre Makarska (Dubrovnik). In Croatia nu se merge pentru plajele de nisip :offtopic: si nici pentru valuri in apa :blah:

Calinutz, ai dreptate cand spui ca "In Croatia nu se merge pentru plajele de nisip :D si nici pentru valuri in apa :)" .... si noi am stat doar o zi la plaja, in rest am vizitat orase, cetati, muzee ... am mancat si am baut ;)

si poate ca ai dreptate si cand spui ca nisipul nu e natural, de acolo, ci este adus din alta parte (habar n-am)..... eu insa am remarcat doar ca la Omis este plaja cu nisip, dupa cum se vede si in imaginile atasate.

post-6602-1249561585_thumb.jpg

post-6602-1249561596_thumb.jpg

Modificat de Mihai007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

cam care este politica cu imputernicirea? as vrea sa trec granita pe la Portile de Fier iar masina este pe numele tatalui meu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
claudiu1981

una de ideile pt concediu anul asta este si croatia. Dupa discutii cu prietenii m-am orientat spre zona dubovnik.

Imi puteti recomanda o statiune unde se poate sta, care sa fie aproape de orasul mai sus mentionat??

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Incolo ma intrept si eu anu asta. mai precis in 12 iulie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiu1981

Eu trebuie sa merg undeva spre sfarsitul lui iunie atunci am concediul. Un prieteb imi vorbea frumos de statiunea Brela. Imi puteti da mai multe detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

volnick1986

In 12 iul o sa plec la Istria. E prima data cand merg in Croatia si a doua oara cand rezerv prin Adriatic.hr. Ai mei au mai fost anul trecut la Podaca (100 km N de Dubrovnik). 7 zile intr-o casa pt 3 pers undeva la 300E pt 7 zile.

Modificat de volnick1986
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok in Croatia si daca mergi in Istria, gasesti curse zilnice spre Venetia, in caz ca nu ai fost pana acum. Costa aprox 50 euro vaporul, 25 euro gondola si 25 euro taxiboat....ultimile sunt obtionale... eu zic ca merita. Eu am fost anul trecut tot cu rezervare si au fost conditii foarte bune... preturile sunt undeva la 15 euro/pers pe noapte... daca vrei sa risti sa mergi fara rezervare si sa cauti atunci, gasesti si cu 10 euro...restul e comisionul agentiei. Sunt tablite pe strazi..."Apartamente"... intri si intrebi daca au liber. Singura problema era aglomeratia de pe autostrazi si foarte multe blocaje, pentru ca erau multe lucrari...poate anul acesta nu mai sunt :)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!