Jump to content

Croatia,Dubrovnik


yo3fuu3
 Share

Postare recomandată

Eu plec la Brela la inceputul lunii iulie,traseul este Serbia-Bosnia.Cazare http://www.brela.com/raos/ 43 E pe noapte fara nimic inclus.

Ma interesau ceva preturi,mancare,bauturi...

Si daca ai avut probleme la granita cu Sarbii(gen multe sucuri,tigari,mancare) :icon_thumright:

Vreau pentru micul dejun sa iau ceva din tara, eu sunt mai matinal, ma trezesc devreme :lol:

Modificat de Nicu CNN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sarbul

    14

  • golf416

    11

  • Nick.sb

    7

  • TudorM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Raspund tot eu.Cat despre mancare,preturi putin mai mari ca la noi,dar portiile sunt mult mai consistente.Berea-15 Kuna Croatia(2euro).

Despre vama, am stat mai mult la noi decat in Serbia,Bosnia,Croatia.(fara controale)

PS.

Motorina din Bosnia lasa de dorit. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Evitati republica Kosovo.

Din pacate, cand am mers la budva( muntenegru) ne-am luat dupa gps (mio xx) si am ajuns in mijlocul unei zone de conflict din kosovo (intre pristina si mitrovita) unde era cat p-aci SA FIM IMPUSCATI de trupele KFOR. Va jur ca nu exagerez cu nimic. Ca sa nu va mai zic de faptul ca, tot in kosovo, drumul era blocat de o gramada de lemne, de a trebuit sa ocolim circa 150 de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum de ai ajuns sa intri in Kosovo? Ce ati facut de era sa fiti impuscati? :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa cum am mentionat anterior traseul ne-a fost oferit de gps (probabil era drumul cel mai scurt). Oricum pe majoritatea hartilor kosovo nu apare deoarece nu este o republica recunoscuta unanim. Inidentulk s-a petrecut in zona pristina- mitrovica

Soldatii KFOR erau extrem de speriati deoarece in zona fusesera atenatate( chiar cu o seara inainte impuscasera un soldat). Combinatia masini cu numere straine pt ei + geamuri fumurii care au oprit langa ei era sa ne fie fatala. Oricum dupa ce ne-am imprietenit cu ei au fost super OK. Oricum a fost o experienta de groaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut colegii,ajutati ma si pe mine cu ceva informatii...ce trebuie sa stiu pentru a mearge in Croatia???

Cu mentiunea ca n am fost niciodata pe acolo...ma intereseaza preturi la carburant,autostrazi(vignete),etc...

Ms mult!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost anul trecut in Croatia fara nimic rezervat. Am stat la o pensiune eleganta intr-un sat cam cu 35 euro/noapte ( 3 paturi, TV, frigider, dus, wc, terasa, caine). Sunt civilizati si nu trebuie sa stii nimic ca sa te descurci. Am platit cu cardul si pentru niste cartofi prajiti si gratare in padure-Parcul nat. Plitvice. Totusi prinde bine sa ai KUNA pentru ca nu au trecut la euro si nu prea agreaza sa le dai euro. La mare au pietre inafara de Cracvenita si insula Krk unde au nisip. Nici acolo nu am avut rezervat si am gasit camera in 45 minute in plin sezon la acelasi pret. Hotelurile costa dublu sau triplu fata de pensiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate intra in Croatia cu CI sau trebuie pasaport? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate doar cu CI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

tocmai ce m-am intors de la Dubrovnik ; un singur cuvant am de spus : senzational !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am fost anul trecut în Croația și am fost în Porec. Asta e mai în nord. Cam la 70 de km de Italia. As dori să mai mergem odată și poate să mergem pe coastă în jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

La vara vreau sa merg din nou in Croatia. Vreau sa cumpar Kuna de aici. Am sunat la toate banicle si nu gasesc nici unde. Aveti idee de unde pot lua HRK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la caselede schimb din Croatia . Poti plati direct in eur , la o rata de schimb corecta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia stiu, dar nu as fi vrut sa cumpar de aici euro si sa ii mai schimb acolo. as fi vrut sa iau direct kuna in lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am scos kuna direct de la ATM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce traseu pana la Dubrovnik ar fi recomandat in momentul asta, prin Bosnia sau prin Muntenegru? Ma intereseaza varianta cea mai usoara si comoda, nu neaparat cea mai rapida. Tinta mea e tocmai Frankfurtul si vreau sa trec cateva zile prin Croatia, in recunoastere.

N-am inteles, pana la urma, daca sunt suficiente CI-urile pentru vama. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dadu-Croatia a intrat in UE deci poti cu CI. Te-as sfatui prin Muntenegru, drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Muntenegru si Croatia se poate intra cu CI , doar pt copii minori trebuie pasaport ; din Craiova ai un traseu mega interesant : Craiova - Severin - Beograd ( SRB ) - Budva ( MNE ) - Tivat ( MNE ) - Dubrovnik (HR ) .

Apoi , din Dubrovnik , pe toata coasta Marii Adriatice pana in SLO - A - D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut anul asta traseul iasi-Oradea-Plitvice-Dubrovnik-Bosnia-Serbia-Timisoara-Iasi, impartit cam asa: 1 zi iasi-  Oradea, 1 zi Oradea-Plitvice (autostrada Ungaria si Croatia pana in aropiere de Plitvice), 1/2 zi Plitvice - Dubrovnik pe drumul de insoteste marea, 1 zi Dubrovnik-Timisoara si 1 zi Timisoara - Iasi.

Despre drumul iasi-Oradea (prin Vatra Dornei si pasul Tihuta) nu spun prea multe, cred ca e cunoscut de toata lumea: asfalt ok, o singura banda de mers, iti iese parul prin caciula pana ajungi la Oradea. Si Oradea - Plitvice cred ca e cunoscut, prin Budapesta si Zagreb: autostrada din Ungaria mi s-a parut excelenta, locurile de parcare si parculete si WC-uri sunt un vis pentru Romania...in Croatia mai subtire cu locurile de popas, WC-uri "ecologice", autostrada foarte scumpa.

Plitvice-Dubrovnik e un fel de drum national la noi, merge facut la pas.

Drumul prin Bosnia si Serbia insa....mi s-a parut un calvar. Limitari peste limtari, Politie destul de multa (au o fixatie cu limitarea la 30 km/h in localitati in dreptul scolilor). Bosnia e NUMAI munte. Am mai citit pareri cum ca trebuie facut incet si bucurat de peisaj...dupa cateva ore de serpentine, mers incet si vazut stanci si copaci...ti se cam apleaca. In Serbia e ceva mai plat, plus ca au si o bucatica de autostrada. Partea buna e ca nu se plateste nimic in Bosnia, iar in Serbia doar pe autostrada dar infim in comparatie cu Croatia. Personal, mi-a parut rau ca nu m-am intors pe ruta Dubrovnik-Ungaria-Oradea-Iasi, chiar daca e mai lunga cu cateva sute de km.

Drumul de la Timisoara la Iasi, prin Gherghieni si Cheile Bicazului mi se pare o rusine. Poate doar prin Burundi, Burkina Faso sau Somalia sa mai vezi asa ceva.

Oamenii sunt ok in Dubrovnik, mi s-au parut cam ahtiati dupa bani si nu ma refer doar la preturile mari din oras, ci la faptul ca m-au pacalit de 2 ori la rest. Nu a fost mare paguba, 2-3 kuna de fiecare data, dar spune destule despre mentalitatea unora. In Bosnia mi s-au parut foarte de treaba, saritori (din cate am mai citit, asta e parearea majoritatii celor care au intrat in contact cu bosnieci). In Serbia nu am intrat in contact cu nimeni, asa ca nu ma pot pronunta...tot ce pot spune e ca sunt destul de disciplinati in trafic si ca au o multime de Yugo (o masina produsa la ei acum 20-30 de ani probabil).

 

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte interesante si utile impresiile tale.

Te rog sa treci impresii, preturi si conditii de la cazarea din Dubrovnik.

Hotel, all inclusive, cost sejur, conditii plaja...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Cateva informatii despre cazare: eu am stat la Valamar Dubrovnik President Hotel (4*). A fgost destul de scump, mai ales ca era in plin sezon...800 euro 5 nopti. Hotelul e destul de ok in ceea ce priveste amplasarea (e chiar pe tarm) si in ceea ce priveste facilitatile. Camerele, sau mai bine spus unele dintre ele, sunt oarecum invechite, mai ales baile. Au niste balcoane sau terase imense, toate cu vedere la mare. Am avut micul dejun inclus, foarte bogat si diversificat. Probelem am avut doar cu net-ul, nu ne mergea router-ul din camera, am semnalat chestia asta la receptie dar nu a fost remediata. Ca si concluzie, nu am fost foarte satisfacut de raportul calitate/pret, asa ca alta data voi cauta alt hotel.

Plaja e...de fapt nu e :). Pietris pe plaja, pietre mari in apa....dupa cateva minute de "masaj la talpi" multi turisti (inclusiv eu) ajung la sezlong de-a busilea. Daca vreti plaje cu nisip, alegeti Bulgaria sau Grecia.

Recomandarea mea ar fi, daca vreti coasta dalmata, sa mergeti in Muntenegru. Preturile sunt mult mai mici (noi am facut o excursie de o zi in zona Kotor), peisajul e cel putin la fel de frumos... Avantajul Croatiei e ca nu vezi romani, nu auzi manele, nu miroase a mici si bere la Pet. Majoritatea turistilor sunt nemti si austrieci, plus ceva italieni (care pot fi usor confundati cu romanii din cauza galagiei si al apucaturilor). In Muntenegru vin multi rusi si sarbi, deci atmosfera e putin diferita.

 

Daca mai vrea cineva detalii, il ajut cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam de info. Foarte scump, fara all inclusive, raport calitate-pret-avantaje plaja dezamagitor.

Totusi pentru ce sa-mi uzez cauciucurile mii de km ?

Litoralul in general a inceput sa devina prohibitiv si cu conditii foarte proaste cam peste tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti compara Croatia cu RO - BG .

Preturile sant bune dar pt cetatenii din Austria , Germania .

Nu au plaja cu nisip , ci doar piatra cu acces in mare tip ponton . In schimb , Marea Adriatica ( Jadransko More ) e senzationala .

In orice caz , e mult de povestit despre Croatia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!