Jump to content

Croatia,Dubrovnik


yo3fuu3
 Share

Postare recomandată

Iugoslavia era cea mai frumoasa tara balcanica in anii 80. Dar de acolo pana azi s-au schimbat multe in rau.

Chiar si neamt daca as fi nu as da banii respectivi pentru o tara fara prea multe pretentii, in fond exista pentru cei cu fitze si coasta de azur, caraibe...etc

Noi vorbim de vacante normale pentru buzunarele noastre, ale celor care castiga in medie 350 de euro pe luna. Cei care au job adica, pentru ca sunt enorm de multi fara loc de munca. Sa vii sa spui ca merita 1000 si ceva de euro pe un sejur de cateva zile pentru care ai muncit 3 luni, e o prostie tipic romaneasca. Te strangi din c_r luni de zile ca sa mergi sa spargi banii la niste nenorociti....sa fim seriosi, nu asta e democratia pentru care am luptat in 89'

Modificat de 120 L
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 132
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sarbul

    14

  • golf416

    11

  • Nick.sb

    7

  • TudorM

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Daca vorbesti de Jugoslavija si spui ca din anii 80 s-au schimbat multe in rau , inseamna ca vorbesti in ne-cunostinta de cauza . Din spatiul ex Jugoslav fac parte tari ca Slovenija = prima tara din Estul Europei care a aderat la moneda Euro ( economic vorbind ) , cu statiuni de munte unde au loc etape de Cupa Mondiala Ski , Croatia = o tara cu o infrastructura la care Ro nici nu viseaza , cu un litoral de senzatie . Marea Adriatica e de o puritate formidabila , fara alge si carcaleti ca Marea Neagra .Tot in Croatia mai gaseti Parcul National Plitvice ( patrimoniu Unesco ) , Dubrovnik , ... . In Muntenegru gasesti aceeasi Mare Adriatica cu statiuni frumoase: Budva , Tivat , Kotor , Becic , ... . Serbia cu al sau Beograd plin de verdeata , cu oameni vii , deschisi si curat / modern imbracati . Intr-adevar , Bosnia parca nu e cine stie ce si poate si Macedonia .

Deci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a spus nimeni ca trebuie sa strangi bani cateva luni ca sa ii spargi la niste nenorociti...Bineinteles ca daca tu castigi 350 de euro pe luna nu o sa mergi sa dai peste 1000 pe cazare in concediu. Nu vad ce e asa de greu: ai vazut ca e scump, nu e pentru buzunarul tau, cauta alt topic. Gasesti Albena, Nisipurile de Aur,  Olimp, Litoralul pentru Toti etc.

Nu inteleg cum ar trebui sa reactioneze cineva care a fost in Croatia? Sa se rusineze ca 120 L sau altul nu-si permite sa mearga, sa umble cu capul in pamant, sa nu scrie nimic pe nicaieri, sa iasa din tara deghizat sa nu fie recunoscut? E ridicola gandirea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am fost de acord cu afirmatia lui 120 L : " Iugoslavia era ... Dar de acolo pana azi s-au schimbat multe in rau.... o tara fara prea multe pretentii " .

Nu este corect sa faci afirmatii gratuite , presupunand ca una - alta .

Fiecare sa mearga unde crede ca se va simti bine , unde ... unde ... .

 

PS : chiar acum 5 min am avut o discutie cu un coleg de servici care nu intelege de ce am fost la mare in RO ( e drept , doar in week end ) , de ce am fost la bulgari ( unde am mancat fructe de mare de mi-am pus si-n cap ... ) . De ce ? Pentru ca m-am simtit bine . Si am sa continu sa merg ( 20 sept - week end ) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce traseu pana la Dubrovnik ar fi recomandat in momentul asta, prin Bosnia sau prin Muntenegru? Ma intereseaza varianta cea mai usoara si comoda, nu neaparat cea mai rapida. Tinta mea e tocmai Frankfurtul si vreau sa trec cateva zile prin Croatia, in recunoastere.

N-am inteles, pana la urma, daca sunt suficiente CI-urile pentru vama. Multumesc

Croatia este cea mai frumoasa tara din zona, nu degeaba aveau prin 2008 cate 3 turisti pentru fiecare cetatean croat. Eu am fost de 6 ori acolo, asa ca am vazut destule, dar in fiecare an mai descoperim cate ceva.

Intr-adevar, nu prea sunt plaje cu nisip, desi daca cauti gasesti chiar foarte frumoase (ex. Nin). La inceput am fost dezamagit de plajele lor, insa acum nici macar fiica-mea de 5 ani nu vrea sa mai auda de nisip pe plaja si mizeria pe care o aduce cu el. Apa este minunata, este pacat sa alegi o plaja cu nisip si sa nu te bucuri cu adevarat de apa.

Ca recomandari, nu rata Dubrovnik, Brela (are niste plaje acoperite de pini foarte frumoase), Makarska, Plitvice, Krka. Eventual ceva rafting pe Cetina :). Muntele Biokovo cu varful Jure (la 1760 m deasupra rivierei Makarska), insula Brac sau oricare alta insula din miile.

Nu exista comparatie intre Croatia si Muntenegru. Din toate punctele de vedere. Singurul avantaj al celor din urma este pretul, mai accesibil.

Drumurile sunt foarte bune, este imposibil sa dai de gropi pe acolo, indiferent de vagauna in care intri. Autostrazile sunt mai scumpe decat media celor dine est, insa mergand pe el vei constata repede ca merita fiecare banut. Au zeci de viaducte si tuneluri luminate si aerisite fortat.

Oamenii sunt super ok si se vede de la o posta ca isi respecta clientii.

In Croatia poti intra numai cu CI din timpuri imemorabile (2007 :) ), desi nici inainte de de 2007 nu prea se omorau cu verificarile la granita. Si in Muntenegru, Serbia sau Bosnia este suficient CI (pasaport pentru copii)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost anul trecut in Croatia si parerea mea e ca nu e o destinatie pentru amatorii de all inclusive.

Sunt multe de vazut, vizitat, prea multe restaurante, baruri cu mancare si bautura minunata, oameni decenti, amabili, ospitalieri. La all inclusive o sa ajungi sa mananci doar unde esti cazat si pierzi tot farmecul.

Noi am stat 2 saptamani adunate in Dubrovnik, Split si insula Rab.

Pentru amatorii de drumetii exista multe parcuri, rezervatii naturale cu peisaje de vis, multe cetati vechi, ruine , palate de vazut.

Pentru amatorii de plaja exista si locuri cu nisip (google Lopar beach si Bol beach) si apa cristal.

Autostrazile sunt cu taxa, insa ajungi rapid la destinatie si in siguranta. Drumurile de coasta sunt spectaculoase si trec prin multe localitati mici cu restaurante, terase, locuri de vizitat.

Ce e si mai frumos e ca daca ai peste 25 de ani poti bea 1-2 beri si apoi te urci la volan, fiind legal. Eu nu-mi aduc aminte sa fi baut apa toata vacanta.

Preturile sunt decente, mici chiar daca e sa te raportezi la calitate. (1-2 euro o bere, 10-20 euro o masa la restaurant pentru 2 persoane).

Cazare nu am rezervat, am cautat la fata locului si am gasit conditii decente sub 50 euro pe noapte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am fost cu sotia in 2010 pentru un sejur cam de 10-12 zile in Croatia. Fiind din Bucuresti, am mers prin Serbia. La dus am stat f putin in vama, sub 15 min in total (si la noi si la ei). La intoarcere am stat 5 min la sarbi si 4 ore la noi (!). Noi am facut escala de 1 zi la Zagreb, dupa ce am traversat Serbia pe autostrada lor care e ok-ish. Zagreb-ul este f frumos si merge vizitat, au catedrala, parcuri si bulevarde frumoase. Pe urma am facut traseu de cate 3 nopti in Trogir, in Bol (insula) si in Dubrovnik. Toate locatiile au fost rezervate online de pe site-uri gen www.booking.com si au fost in medie pe la 45-50e/noapte. Toate camerele au fost excelente, cea din Trogir fiind chiar intr-un hotel in care fiecare camera avea o tematica si erau mobilate ca in povesti. Trogir este si el f frumos, cu oras vechi si cu cladiri din evul mediu. Chiar e interesant sa vezi cum se locuia intr-un oras acum 3-400 de ani. Arata ca in filmele cu Paris-ul anilor 1500-1600. De vizitat! Dubrovnik a fost de vis, orasul vechi merita batut la pas si facut traseu pe zidurile cetatii -> privelisti extraordinare. Nu sunt mare fotograf si mi-au iesit poze de pus in rama. La fel merita vazut si parcul lar natural, privelisti si apa cum vezi doar la Nat Geo. Drumul la intoarcere facut pe acelasi traseu. Infrastructura a fost extraordinara, ne fac de rusine cum o tara iesita dintr-un razboi in '95 are acum sosele pe care noi (cu o populatie de 4 ori mai mare, iar economia cica si mai si) nu o sa le avem nici peste 15-20. Guvernantii nostri se plang ca nu pot face Comarnic-Brasov ca e prin munti si e greu... Ii invit la o tura prin sudul Croatiei sa vada cum traverseaza autostrazile lor muntii aia.

 

Daca mai vreti si alte detalii, intrebati.

 

 

 

Ce e si mai frumos e ca daca ai peste 25 de ani poti bea 1-2 beri si apoi te urci la volan, fiind legal. Eu nu-mi aduc aminte sa fi baut apa toata vacanta.

 

Doar pt ca poti nu inseamna ca si trebuie sa faci ceva. NU te urca baut la volan! EVER! Daca mai trebuie sa-ti si explic de ce...

 

PS: Noi am folosit pasapoarte ca le aveam deja si nu ne-am complicat cu CI, dar stiu ca merge si asa.

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-a cazut fata cand am citit 120 L :" pana azi s-au schimbat multe in rau "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Anul acesta, de fapt in luna august, doresc sa merg in Croatia, sa vizitez Parcul Plitvicka, apoi insula Rab.

Ce traseu imi puteti recomanda, plecand din Cluj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai din Cluj o iei prin Ungaria. Eu din Bucuresti am luat-o prin Serbia, cu o oprire de o noapte in Zagreb (care merita vizitat si el). Pe urma o iei la "vale" inspre sud. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut acest traseu, insa credeam ca pot sa o iau mai de-a dreptul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am fost eu acum 4 ani se recomanda cu insistenta sa se ocoleasca Bosnia. Nu stiu daca s-a mai imbunatatit situatia, dar altfel din cauza geografiei Croatiei nu prea ai cum s-o iei de-a dreptul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Cluj , cea mai buna varianta este sa mergi catre Ungaria , apoi Zagreb / Croatia .

De la Zagreb mergi pe autostrada catre Rijeka . In zona orasului Karlovac iei o decizie : fie continui pe aceeasi autostrada catre Rijeka si de acolo catre Dubrovnik mergand pe drumuri nationale pe toata coasta Marii Adriatice ( senzationale drumuri si privelisti ) , fie carmesti ( tot pe autostrada ) catre Split si apoi Dubrovnik .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul acesta, de fapt in luna august, doresc sa merg in Croatia, sa vizitez Parcul Plitvicka, apoi insula Rab.

 

 

Puteti, va rog, sa-mi recomandati cazare in Lopar? E cam urgent, sa pot gasi liber pe la mijlocul lui august. Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum stau cu furturile in si din auto in Croatia?

O ruta spre litoralul lor cu cea mai nivelata si fara gropi, imi recomanda si mie cineva? Eventual si o locatie linistita, aerisita, unde sa nu fie probleme cu locurile de parcare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristobob, eu cand am fost am folosit www.booking.com si am fost foarte multumiti de rezultat. Am gasit rapid si in buget si noi am stat in vreo 5 locuri diferite in decurs de 2 saptamani. Eu recomand site-ul.

 

@Aditu, odata ce ajungi in Croatia nu mai sunt probleme de asfalt prost. Ei stau f bine la capitolul asta, mai ales autostrazile. Ne cam fac de rusine sincer, mai ales cand compari populatia si economia (dar e alta discutie). In functie de drumul pe care-l faci pana la ei, la sarbi e asa si asa pana ajungi pe autostrada, pe urma e ok. Daca o iei pe la unguri esti iar ok.

 

Cam toate localitatile lor de litoral sunt linistite, curate si civilizate. Cum ziceam, am fost in vreo 4 locuri diferite (din Zagreb pana in Dubrovnik), inclusiv pe o insula, si nu au fost probleme nicaieri cu locurile de parcare. Nu am auzit de probleme cu furturi de orice fel, nu am avut nici noi vreuna.

 

PS: Nu am actiuni la site-ul acela, deci e doar recomandare de client multumit. :)

Modificat de TudorM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TudorM : cine spuneai ca sta mai bine la PIB / cap de locuitor ? Croatia sau Romania ? Ca nu am inteles .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ca ar avea legatura cu subiectul topicului, dar GDP (PPP) e aproape identic si totusi PIB-ul nostru e de 3,5 ori mai mare. Dar asta la o populatie aproape de 5 ori mai mare. Ei pana in 2011 aveau peste 1100 km de autostrazi. Daca ai mers prin sudul tarii ai vazut ca ei au deja autostrazi prin munti cum se lauda ai nostri de 25 de ani ca fac si nimic. Noi cati km avem in 2013? Chiar trebuie sa demonstrez ca ne dau clasa cel putin in domeniul asta?

 

PS: Ei au mai avut niste mici "deranjamente" si cu un mic razboi dupa caderea comunistilor etc. Sa te uiti pe harta din Dubrovnik sa vezi cate obuze si-au luat in perioada aia si cam cum arata acum. :)

 

:offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Croatia , PIB per cap de locuitor = 13.400 - 14.000 USD . In Romania : 7.400 - 7.500 ( cifrele difere fct de organiz care le masoara ) .

PS : micul razboi de care pomenesti , a fost chiar mare . A lasat urme adanci in zona : HR - SRB - BiH .

In orice caz , Croatia e senzationala . Poate un pic cam scumpa pt unii ( chiar f scumpa ) dar merita fiecare banut ( kuna ) . Infrastructura ( autostrazi , drumuri nationsle , ... ) , litoral , atractii turistice , istorie , ... .

Modificat de sarbul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea e ca GPD-ul PPP e mai relevant decat cel nominal, dar in fine. Comentariul legat de razboi a fost sarcastic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In august voi ajunge si eu impreuna cu un prieten in Croatia, incepand vizita de la Rovinj si parcutrgand toata coasta pana la Dubrovnik, cu intoarcere pe la Plitvice. In drum vom trece prin Krk, Split+Trogir, Hvar, Brac, Dubrovnik, Mlpat si Lopud. Avem in program vizitat, plaja si snorkeling. Referitor la drumul de coasta, am inteles ca cel mai frumos ar fi de urmarit drumul national ce merge chiar pe langa tarm in detrimentul autostrazii care desi foarte spectaculoasa in sine, este mai departe de mare. Ce parere au cei ce au fost ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost pe autostrada in sud pana s-a terminat, pe urma pe drumurile de coasta. Autostrada nu pot zice ca e f spectaculoasa, in afara de o zona unde "aproape" da in serpentine si trebuie incetinit la 90-100 km/h. Dar oricum si pe acolo sunt peisajele mult peste ce se vede de pe alte autostrazi.

 

Drumurile de pe coasta sunt intr-adevar pitoresti si daca aveti timp si nu va grabiti, aveti ce vedea.

 

PS: Merita vizitate si insulele, se ajunge usor cu feribotul si au drumuri bune. Recomand si orasul vechi din Trogir, este deosebit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In august voi ajunge si eu impreuna cu un prieten in Croatia, incepand vizita de la Rovinj si parcutrgand toata coasta pana la Dubrovnik, cu intoarcere pe la Plitvice. In drum vom trece prin Krk, Split+Trogir, Hvar, Brac, Dubrovnik, Mlpat si Lopud. Avem in program vizitat, plaja si snorkeling. Referitor la drumul de coasta, am inteles ca cel mai frumos ar fi de urmarit drumul national ce merge chiar pe langa tarm in detrimentul autostrazii care desi foarte spectaculoasa in sine, este mai departe de mare. Ce parere au cei ce au fost ?

 

Grija mare ca drumurile de coasta sunt foarte aglomerate in sezon. Am mers din Brela pana in Split si cu viteza medie de 20km/h. As merge mai degraba pe autostrada pentru siguranta, cu toate ca e destul de scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, bun sfat...o sa studiez problema atent ca avem distante mari de parcurs si fix in august cand probabil e afluxul maxim de turisti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Stie cineva cursul de schimb euro - kuna in Rab ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!