Jump to content

Vopsire jante


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Ce super au iesit, m-ar tenta si pe mine sa le trimit, dar problema e ca nu am altele si v-a trebui sa tin masina suspendata, ca alta metoda nu vad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Clodius

    17

  • MOTANUL

    12

  • MariusMKV

    6

  • claudiu_83

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da..asta e inconvenientul, trebuie sa te duci cu ele fara cauciucuri, dar am inteles ca la 3 m de ei exista o vulcanizare unde se poate face ceva..sa se gaseasca alte roti sau eventual suspensata, in plus daca jantele sunt strambe se pot indrepta acolo,suda..., asa ca poti pleca cu masina pe roti si veni in aceeasi zi inapoi cu ele vopsite daca vrei...insa asta mai inseamna niste bani in plus.

Culoarea aleasa de mine e cam kitch, e un fel de vopsea care imita cromul ceva mai inchisa, destul de lucioasa, dar sunt jante pt rotile de iarna si nu le folosesc atat de mult, ei vopsesc in camp electrostatic dar decat o singura culoare, nu mai multe, dar au mai multe nuante de culori din ce-am vazut pe site.

Modificat de andricei
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ii recomand si eu pe baieti din SF Gheorghe (AplSteel) am facut si eu la ei un set jante aliaj 17(Aez Paron) negru lucios au iesit super ;voi pune poze cat de curand.Ajuns la 9 plecat de acolo pe la 17, inconvenient la mine jantele au avut ceva nituri de plastic care nu se puteau vopsi deci chin mare la scos.. sa vad daca le voi vopsi eu cu spray negru lucios sau le las asa jantele fara ele.Ca si idee se pare ca baieti vor face ceva mobil am inteles ca organizeaza ceva pentru Bucuresti si zone limitrofe deci nu mai bateti voi drumul pana acolo .pretul pentru lucrare 260 ron + 100ron motorina .f multumit. recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin off topic, KRZ.. stii cumva unde pot gasi acei bumbi, nituri sau cum le spune de plastic de pe janta separat? Si eu ca si tine am avut asa ceva, acolo i-a scos si sunt intr-o punga dar multi dintre ei rupti. Am cautat doar pe net pana acum si n-am gasit, au vreo denumire specifica/ La mine sunt doar de decor si deocamdata am lasat asa gaurile libere. As vrea sa merg poate sapt viitoare in targ in vitan sa caut dar nu cred ca voi gasi. Daca auzi sau vezi oe undeva da-mi si mie de veste, multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ma poate ajuta cineva cu un nume de produs, eventual un link de unde pot face comanda pentru kitul de aluminiu? Am de reparat cateva zgarieturi la niste jante care urmeaza a fi vopsite si nu am gasit inca produsul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel ca @zbeng si eventual si o vopsea pentru jante. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare , am vaz ca ceva zgarieturi se pot rezolva, dar juliturile astea din poze se mai pot repara in vreun fel ? nu le-am facut eu in halul asta , dar ma doare inima cand le vad asa.

am uitat pozele

am uitat pozele http://img9.imageshack.us/img9/8741/img003bf.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/892/img005oe.jpg

http://img9.imageshack.us/img9/4749/img004yd.jpg

post-55333-1261163576_thumb.jpg

post-55333-1261163583_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna tuturor....am niste jante care imi plac foarte mult...am inceput sa le reconditionez...am mers la o firma care indreapta jante si miau spus ca nu se pot indrepta deoarece sunt stambe din spite....acum am urmatoarea problema...eu sunt din suceava...cine stie o firma sau undeva unde pot sa merg cu jantele ca sa imi spuna mai exact daca se pot indrepta sau nu...o firma din suceava,neamt,iasi...cat mai aproape de mine?

Va multumesc si vas ruga sa ma contactati pe mess

ID:Andumoscaliuc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Noutati:

Borbet A, 17 inch, reconditionate in boxa, fara power-tools, totul finisat 'la mana'. Spray decapant (cam greu cu sablatul la noi in metropola), grund, vopsea 4-5 straturi, lac 3 straturi.

Tenta galbuie din poze vine de la bec. Sa vina vreme buna si o sa pun si niste poze mai profi.

Inainte (stock):

borbeta.jpg

Dupa:

100115160857.th.jpg 100115160913.th.jpg

Din pacate capacele negre din centru (cele inscriptionate Borbet) s-au distrus la demontare. Am vazut pe net anunturi de vanzare dar preturile sunt prohibitive (150-200 RON pentru 4 bucati de plastic). Ce as putea pune in locul lor?

Modificat de ZBENG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut zbeng. spune mi si mie te rog ce ai cumparat exact. si eu vreau sa le fac pe ale mele tot asa albe, dar o sa le duc la sablat mai intai. si daca gasesc pe undeva capacul din mijloc. multumesc.

dsci0329.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea (spray) si lacul sunt de la Duplicolor, primerul parca tot de la ei (trebuie sa verific ca nu mai tin minte exact). Cat despre chitul de aluminiu nu stiu ce sa zic... eu am luat ceva ce se cheama "mastic cu particule aluminiu" la vreo 40 RON, insa e intr-o cutie "generoasa" (pe net am vazut chit de aluminiu si era intr-o cutiuta mica), nu stiu cat o sa tina (ma refer la buza jantei, cea mai expusa la lovituri).

Daca ai cum sa le sablezi undeva, iti scuteste foarte foarte mult din munca si rezultatul e mai multumitor decat sa dai cu spray decapant pentru ca lacul, vopseaua si primerul din fabrica sunt al dracului de rezistente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu m-am inscris aici pentru urmatorul transport la Sf. Gheorghe. Cred ca daca se mai inscriu 2-3 vom iesi bine atat la timp cat si la costuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Tot citind pe aici am aflat ca este un chit cu pulbere de alumuniu , credeti ca as putea rezolva buza jantei cu acel chit si dupa sa dau cu un spray la aceeasi culoare doar pe margine?? ca janta in rest e ok , doar buza e stearsa de borduri, sunt poze intr-un post mai sus. vine caldura si as vrea sa ma apuc de treaba :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare la toata lumea.

Eu ma ocup de reconditionarea jentilor,intr-un mic atelier din Bucuresti zona 23 august.

Postez cateva poze cu lucrari efectuate.

Tel:0723.946.315

Florin

Aceeasi geanta reconditionata.

Salutare la toata lumea.

Eu ma ocup de reconditionarea jentilor,intr-un mic atelier din Bucuresti zona 23 august.

Postez cateva poze cu lucrari efectuate.

Tel:0723.946.315

Florin

Aceeasi geanta reconditionata.

Salutare la toata lumea.

Eu ma ocup de reconditionarea jentilor,intr-un mic atelier din Bucuresti zona 23 august.

Postez cateva poze cu lucrari efectuate.

Tel:0723.946.315

Florin

Aceeasi geanta reconditionata.

Salutare la toata lumea.

Eu ma ocup de reconditionarea jentilor,intr-un mic atelier din Bucuresti zona 23 august.

Postez cateva poze cu lucrari efectuate.

Tel:0723.946.315

Florin

Aceeasi geanta reconditionata.

Salutare la toata lumea.

Eu ma ocup de reconditionarea jentilor,intr-un mic atelier din Bucuresti zona 23 august.

Postez cateva poze cu lucrari efectuate.

Tel:0723.946.315

Florin

Aceeasi geanta reconditionata.

Acelasi model de janta pe argintiu.

post-62439-1267466966_thumb.jpg

post-62439-1267467180_thumb.jpg

post-62439-1267467284_thumb.jpg

post-62439-1267467301_thumb.jpg

post-62439-1267467324_thumb.jpg

post-62439-1267467361_thumb.jpg

post-62439-1267467389_thumb.jpg

post-62439-1267467451_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In brasov un atelier de vopsit, indreptat, echilibrat jante imi recomanda cineva ? sa faca treaba buna da nici pretul sa fie piperat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma in Bucuresti o locatie unde pot revopsii si eu un set de jante profi in camp electrostatic si la un pret bun ?!

Cei care stiu si au facut aceasta operatiune ii rog sa puna poze cu jantele precum si locatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu prea ai sa gasesti,iar un set de jante vopsite intr-un service autorizat cu factura te costa 100euro bucata.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preferam ceva mai aproape aici in Bucuresti, asa le pot face la Pitesti printr`o cunostinta.

Multumesc oricum de varianta propusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La asta se mai poate face ceva? si daca stie cineva unde.

merci

post-17660-1268659510_thumb.jpg

post-17660-1268659510_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ereai cu adevarat interesat vedeai ca am postat mai sus:"reconditionez jante"si unde mai pui ca sunt si din Bucuresti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sos Giurgiului, la intersectie cu Luica. atelier de sablare si vopsire electrostatic

pe un alt forum au feedback ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Daca tot mi`am luat jante am zis sa le fac cum vrea sufletelul meu..

Si hai sa incepem :

Curatat pana aproape la metal ( in limita posibilitatilor )

foto0485s.th.jpg

foto0487v.th.jpg

foto0486.th.jpg

Repararea defectelor cu chit si finisare cu smirghel de granulatie mai mica ( la mine nu a fost cazul)

Degresat foarte bine (diluant D509)

Aplicat 3 randuri de sprit chit

Finisat cu smirghel de granulatie 600 si apa

Aplicat 1 strat de scpit chit la spray pentru uniformizare apoi iarasi finisare

Degresat

Aplicat 3 straturi de vopsea galbena ( jantele sunt in 2 culori , intai se da culoarea mai deschisa apoi cea inchisa )

foto0501.th.jpg

foto0500.th.jpg

foto0499xs.th.jpg

foto0498.th.jpg

Acoperit zonele unde am vrut sa imi ramana culoarea

Degresat iarasi

Aplicat 3 straturi de vopsea negra; urmeaza maine cel putin 4 -5 straturi de lac..

foto0504p.th.jpg

foto0505.th.jpg

Intre operatiuni trebuie lasate sa se usuce bine de diluant , sprit chit sau vopsea

Ca unelte pentru curatat recomand perie smirghel pt masina de gaurit si perie smirghel pt flex , fiecare cu granulatie de 120.

foto0480o.th.jpg

foto0479w.th.jpg

NU recomand perie de sarma deoarece poate fi ori prea dura si lasa urme destul de mari in janta , ori prea mica si nu da razultatele dorite.

foto0484l.th.jpg

Am mai folosit 2 bureti cu smirghel de granulatie diferita si hartie abraziva cu granulatie intre 80 si 600

foto0482h.th.jpg

foto0483.th.jpg

La sprit chit trebuie folosit nitrodiluant (D209) daca nu se "branzeste" iar la vopsea am folosit tot nitro dar nu era necesar. Nu se foloseste nitrodiluant pentru degresare deoarece dizolva sprit chit`ul sau vopseaua.

Vopseaua am aplicat`o cu pistol de vopsit ( duza 0,5 ) si compresor; la fel si sprit chit`ul dar pentru acesta recomand o duza mai mare deoarece este mai vascos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si astazi 2 straturi de lac.. Mai urmeaza maine inca vreo 2

foto0507.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi place cum ai lucrat... deja imi place rezultatul :icon_confused: poate ma ajuti si pe mine cand voi schimba culoarea jantelor ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!