Jump to content

Vopsire jante


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Punctul tau de de vedere e corect - nu se va smirghelui corect in gaura prezenului. Dar dupa sablare va trebui dat un strat de kit sau primer inainte de vopsire; Si crezi ca poti da un strat uniform in gara prezonului?

Din punctul meu de vedere sablarea e recomandata daca ai rugina, sau ai chit, sau deja ai 2-3 straturi de vopsea.

Cred ca jantele initial se vopsesc in camp electrostatic. La mine a iesit f. bine in dreptul prezoanelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Clodius

    17

  • MOTANUL

    12

  • MariusMKV

    6

  • fx_

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se mascheaza fata jantei, se pulverizeaza gaurile prezoanelor. Pe urma se astupa gaurile prezoanelor si se pulverizeaza restul.

Despre vopsirea in electroforeza nu stiu, o sa intreb pe cineva din familie care lucrase la Oltcit pe vremuri. Ei foloseau de-astea acolo. Totusi am impresia ca procedeul e conditionat de o anumita conductivitate electrica a materialului vopsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

MOTANUL, multumesc. Am dus janta la reconditionat la baiatul recomandat de tine. Se pare ca la mine e mai mult de munca si o sa-mi ia dublu decat tie (100 RON). Revin sambata cu noutati. Sper sa fie ok ca daca nu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am montat janta inca pt ca se pare ca de-abia astazi a vopsit janta si a bagat-o la cuptor.

Astept pana maine sa se mai intareasca lacul. Intre timp am pus 3 jante de aliaj si una de tabla (rezerva, care arata ca scoasa din cutie :) )

Rezultatul...

... si carcotasul din mine

LE: Cristi, nu-mi dau seama deocamdata intrucat jantele celelalte sunt murdare. Cand o sa ma duc cu masina la spalat, cat de curand o sa-ti spun.

post-13767-1204381487_thumb.jpg

post-13767-1204381493_thumb.jpg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clodius, imi poti spune daca e vreo diferenta de culoare sau textura intre janta vopsita proaspat si celelalte?

Am si eu una zgariata si ma gandesc sa merg s-o repar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca m-ai facut curios si am coborat sa spal janta si totodata am facut cateva poze.

Nu este nicio diferenta de culoare sau textura. Evident janta reparata este mai lucioasa.

O sa testez mai indeaproape cand o sa schimb intre ele capacelele cu Seat (a fost si acela vopsit).

Iata pozele cu janta originala

post-13767-1204383196_thumb.jpg

post-13767-1204383201_thumb.jpg

post-13767-1204383271_thumb.jpg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am montat azi janta pt ca am dat putin cu unghia intr-o zona mai ferita, pt verificare, si a intrat destul de usor in lac. Cat sa mai astept, pt ca mi-e frica sa nu ma grabesc cu montatul (maine seara) si sa fac mai mult rau decat bine? In cat timp se usuca vopseaua indeajuns de mult ca sa fiu sigur.

Multumesc

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat peste ceva interesant pe un alt forum. Un tip, vopsitor de meserie, recomanda in felul urmator sa fie vopsite jantele:

"se da cu smirghel de 600 cu apa apoi cu spritkit apoi iar cu smighel de 800 cu apa , apoi strat de acoperire de vopsea ( baza ) , si apoi un maxmayer final la alegere cu catalizator".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu procedura cam asta e, problema e ca vopsirea cu spray nu e recomandata, plus ca trebuie si cuptor pentru uscarea rapida. Altfel as fi incercat sa le fac pe ale mele negre de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seat Toledo 1.8 20V 120CP

salut, pune si tu un link unde ai gasit chestia asta

Am dat peste ceva interesant pe un alt forum. Un tip, vopsitor de meserie, recomanda in felul urmator sa fie vopsite jantele:

"se da cu smirghel de 600 cu apa apoi cu spritkit apoi iar cu smighel de 800 cu apa , apoi strat de acoperire de vopsea ( baza ) , si apoi un maxmayer final la alegere cu catalizator".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe un alt forum chestia asta (computergames parca) unde se discuta tot despre reconditionat jante, dar nu cred ca are relevanta link-ul.

aah si inca ceva, am dedus eu ca "maxmayer-ul" este o vopsea (destul de buna din cate am inteles)

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua. Am avut

Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Florin&David

Vreau sa cumpar jante second hand care au fost foliate.

Pentru reconditionarea lor m-i s-a cerut 500 ron. Sablare, vopsire si "bibilire".

Asta sa fie pretul? Stie cineva undeva in afara de ATELIERELOR mai ieftin?

Vorbim pentru Constanta.

S-au cat costa in orasul tau?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute cand ma intorceam de la Ct, intre Harsova si Bordeiul Verde am dat peste cel mai prost drum pe care am mers vreodata, iar intr-o clipa de neatentie, am ferit o groapa si am dat in alta si mai mare, viteza foarte mare nu aveam dar am crezut ca se rupe masina, am oprt imediat si am cosntatat ca am facut pana iar cauciucul era distrus, iar janta era indoita pe interior doar pe buza. Am pus rezerva ca mare noroc am avut ca mi-am cumparat si rezerva normala cand am luat masina ca initial venise din De cu kit de reparatie, dar la noi cu drumurile noastre nu prea ai ce sa faci cu kit-ul.

Azi am dus roata la un service special care se ocupa cu asa ceva aflat la iesirea din Buzau spre ploiesti vis-a vis de Rompetrol sa o indrept, dar baiatul de acolo m-a avertizat ca s-ar putea sa se fisureze janta ca avea buza cam stramba si asa s-a si intamplat si i-am lasat-o ca sa o duca la sudat( a zis ca o sudeaza in argon). Janta noua costa undeva in jur de 100E, iar de reparat in jur de 100 lei. Crapatura avea cam 2cm si se afla cam la 3cm de buza de pe interior. Baiatul de acolo a zis ca o sudeaza pe ambele parti ale crapaturii si ca o sa tina, doar sa nu iau iar o groapa la fel de mare, iar janta o sa o pun cel mai bine pe spate.

Intrebarea este care ati mai sudat si indreptat jante- ati avut probleme dupa reparatie, tine sudura in argon? Eu totusi incerc sa o repar, iar daca nu iese calumea si bate si nu mai poate fi echilibrata calumea o sa iau o janta noua si pe cea sudata o fac rezerva. Janta de care vorbesc e firma Rial modelul Riga si pana la momentul craterului respectiv s-au comportat foarte bine si n-am avut nici cea mai mica problema, a si sa nu uit masina in afara de janta respectiva nu a patit nimic, nu bate nu troncane si nici nu trage stg sau dreapta si am fost si la service si mi-au zis ca nu are probleme

A si apropo sa nu uit ca sa multumesc celor de la drumuri care se ocupa de intretinerea drumului national respectiv :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Am si eu o mica problema, am achizitionat 4 jante de Audi A6 originale si sunt putin zgariate 2 din ele, presupun ca au fost pe fata, nu sunt lovite sau strambe, doar zgariate, cunoaste cineva o solutie pt. a remedia problema? eu sunt din Constanta, am fost pe la majoritatea service-urilor dar niciunul nu a putut sa ma ajute. Presupun ca trebuie sa ajung la o vopsitorie specializata. Daca v-ati lovit si voi de problema asta va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc!

P.S. Jantele sunt din aliaj daca folosesc smilgher sau alte solutii se ia vopseaua si se albesc, as vrea sa ajung la cineva specializat.

post-26313-1214917272_thumb.jpg

post-26313-1214917280_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic sfat referitor la jante indoite/lovite (mai ales pe interior): schimbati-le!!! jantele si anvelopele sunt vitale cand vine vorba de siguranta voastra si a familiei voastre, va rog mult de tot nu faceti rabat la o treaba atat de importanta! Nu merita! Daca nu sunt bani pe moment strangeti si cumparati-va cu prima ocazie.

Cele 2 topic-uri despre reconditionari au fost unite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru tot cei interesati de reconditionat jante aliaj (doar cele zgariate care nu necesita sudare sau indreptare) operatiunea costa 100 ron/buc. In CONSTANTA in Zona CET faceti stanga pe Str. Varfu cu Dor si apoi a patra la dreapta la 100 m mai jos este un service cu usi in culoare rosu cu alb, nu mai retin exact cum se numeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

de curand mi-am indoit si eu janta stanga fata pe partea interioara si are si o mica fisura.imi puteti recomanda un baiat bun din galati sau braila pentru indreptare si sudare?si stiti cumva imi va face probleme apoi dupa sudare, ca fisura e mica, va bate sau va terbida cumva?merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi,dupa doar 4 luni,am reusit sa-mi zgarii o janta.Nu e chiar o catastrofa pentru ca ma bate gandul sa le vopsesc.Dar asta la iarna cand am sa le schimb cu cu jante de tabla pentru anvelopele de iarna.Intrebarea este:stie cineva cum se vopsesc jantele de aliaj?Am jante pe 17 Pegasus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am o janta zgariata de tabla aceia care e pusa aiurea pe marginile bordurilor din jurul pompelor OMV. M-am incapatanat sa apropii rotile de bordura pentru ca era tras un camion langa. Asta e.

M-ar interesa si pe mine unde si cat costa vopsirea jantelor de aliaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@GL-81-NYK- daca cel care efectueaza reparatia stie ce face si janta nu e indoita foarte tare se face si dupa n-o sa ai probleme de genul sa bata sau sa trepideze daca se echilibreaza corect, dar o sa fie necesar sa o pui pe spate. Eu am patit la fel dar am reparat janta la un service la iesire din Buzau spre Ploiesti si m-a costat sudat+indreptat=100 lei, dar de mai bine de o luna n-am avut nici o problema cu janta reparata, mai ales ca nu se observa ca a fost lovita buza pe interior

Daca nu gasesti intre timp sa o faci o sa ma interesez la un coleg de serviciu care a reparat o janta aici in Galati si l-a costat foarte putin, aproape la jumatate din cat am dat eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru tot cei interesati de reconditionat jante aliaj (doar cele zgariate care nu necesita sudare sau indreptare) operatiunea costa 100 ron/buc. In CONSTANTA in Zona CET faceti stanga pe Str. Varfu cu Dor si apoi a patra la dreapta la 100 m mai jos este un service cu usi in culoare rosu cu alb, nu mai retin exact cum se numeste.

M-ar interesa si pe mine un asemenea atelier in Cluj :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Auras inca nu am facut janta.daca poti sa vb cu prietenul tau ti-as fi recunoscator.merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Auras inca nu am facut janta.daca poti sa vb cu prietenul tau ti-as fi recunoscator.merci

Am vb cu colegul meu si zice ca persoana respectiva si-a schimbat locul de munca si ca nu mai stie unde si nici nu are vreun nr de telefon, imi pare rau :icon_thumright:

Daca nu gasesti intre timp sa o repari pot sa-ti recomand daca ai drum la Buzau pe la iesirea spre ploiesti, vis a vis de Rompetrol este un service specializat de roti si fac treaba buna, iar ca pret indreptat si sudat janta=100 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

umbla vorba in tirg ca am o janta strimba din butuc; unde o pot indrepta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!