Jump to content

Vopsire jante


fuscobal
 Share

Postare recomandată

La intalnirea de joia trecuta, am vazut niste jante de Golf reconditionate care au iesit impecabil. Cum ale mele sunt destul de zgariate, as vrea sa fac si eu operatiunea asta cat de curand si m-ar interesa unde as putea merge pentru a le scoate ca noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Clodius

    17

  • MOTANUL

    12

  • MariusMKV

    6

  • fx_

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, unde si cat dureaza? Si un pret orientativ nu ar strica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele au fost reconditionate la Autosoft. Cand i-am intrebat pe cei de a colo unde as putea sa le dau un strat de vopsea si de lac, m-au pus in legatura cu un baiat care se numeste Nasi, si care anul trecut avea nr. 0722687593.

Am fost cu el la Policolor in Pantelimon, omul stia exact ce vopsea trebuie pentru ele si lacul aferent. Am cumparat vopsea si lac in cantitatea exacta si in 6 ore jantele au fost gata. Asta se intampla vara trecuta de aceea s-au uscat repede.

La inceput nu aveam incredere sa-i dau jantele, dar cei de la Autosoft au zis ca el le ia de la ei si tot ei mi le dau inapoi. La ora convenita omul a venit cu jantele, costul a fost 1.000.000 pentru toate 4 si toata lumea era multumita. Mentionez ca le-am vopsit doar pe exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu tocmai venisem de la vopsitorie la intalnirea de joi seara - reconditionare jante...

Eu le-am facut la Top Lac Service - in Militari, imediat dupa service-ul daewoo Radacini (putin dupa intersectia cu statia de metrou Politehnica, pe partea dreapta). Am remediat mai multe zgarieturi la ei si am fost multumit pana acum. Jantele au iesit BETON, poti sa juri ca au pe ele vopseaua originala.

Nu am retinut costul operatiei - le-am facut pe Casco.

Prefer Top Lac pt. ca ei repara (dpdv vopsitorie) masinile firmei unde lucrez (vreo 200 la numar).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SamuraiJerk

stie cineva unde pot reconditiona jante de aluminiu in Timisoara?

ma intereseaza curatat si lacuit / vopsit, dupa caz

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Okey, dar in cazul meu, nu e nevoie numai de vopsit . E putin muscat si din carnea jantelor si nu numai zgariat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In functie de cat de mult e muscat din janta ori sa da cu chit ori se sudeaza cu argon, alte posibilitati de remediere nu exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

as dori sa reconditionez niste jante de aliaj, care pe partea exterioara, au cam facut cunostinta cu borduri si alte chestii. nu se pune problema de indreptat, ci doar de refacut "fata". operatiunea se efectueaza in 3 pasi.

1. curatare completa a vechii vopsele prin sablare

2. aplicarea unui primer (ceva de gen spritz kit) care asigura o aderenta sporita a vopselei

3. vopsire, lacuire si uscare in cuptor.

teoria ca teoria, dar practica ne omoara. pasii 2 si 3, sunt ca si rezolvati, dar... UNDE GASESC UN ATELIER DE PRELUCRARI MECANICE, care sa SABLEZE PIESE DE DIMENSIUNI ASA MARI? m-as apuca sa le curat cu o perie circulara de sarma, prinsa intr-o bormasina cu turatie mare, dar cum fac cu locurile mai greu accesibile, cum ar fi gaurile prezoanelor? daca cineva stie vreun atelier de sablat cu nisip, sticla, sau orice care ar putea curata jantele il rog sa posteze aici... de preferat in bucuresti sau imprejurimi... nu cred ca merita sa merg pana la cluj sau timisoara ptr asa ceva.

va multumesc...

Modificat de demon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

de vreo cateva zile mi s-a pus pata pe un efect la jante si... ma intereseaza daca sunt vopseluri speciale pentru vopsit jante care pot fi gasite prin magazine - pentru DYI, sau ar trebui apelat la o vopsitorie profesionala.

Ma gandeam la o culoare gen gri grafit.

10x

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mai toate magazinele de pise auto se gasesc spray-uri de vopsit jante

trebuie doar putina atentie la curatare, eu am facut-o cu perie de sarma pusa pe flex, dupa care le/am spalat cu diluant, la patru jante am folosit cam doua spray-uri mari, eu am fost ff multumit de rezultat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu poti folosi aceeasi vopsea ca si pentru caroserie , la partea de lac poti folosi cel mai rezistent lac posibil de la firma respectiva , cu vopseaua la spray am rezerve , nu zic ca pe moment nu iese bine insa in timp isi pierde destul de repede aspectul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mai toate magazinele de pise auto se gasesc spray-uri de vopsit jante

trebuie doar putina atentie la curatare, eu am facut-o cu perie de sarma pusa pe flex, dupa care le/am spalat cu diluant, la patru jante am folosit cam doua spray-uri mari, eu am fost ff multumit de rezultat.

http://www.autopia-carcare.com/realwhda.html

Dupa curatatul cu peria de sarma recomand sa se dea cu kit; Eu am testat special pe spatele unei jante si se vad zgirieturile de la curatare prin vopsea. Daca esti super-carcotas si vrei sa nu se vada nici daca te uiti cu lupa tre' sa umplii zgirieturile produse cu kit.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tre' sa umplii zgirieturile produse cu kit.

este vreun kit special sau este vorba de cel normal de masina?si eu vreau sa mi le fac in curand dar am aceeasi problema care le au cam toti..trebuie curatate de impuritatile depuse in timp, in unele locuri s-au exfoliat pe portiuni mici...deci este de lucru

are cineva vreo poza cum au iesit dupa operatie?ms :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

K sa nu ziceti ca nu folosesc "SEARCH". So...si-a vopsit careva jantele? Unde?(pe mine m-ar interesa prin Bucuresti). E multumit de rezultat? Cat v-a costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea de surubar amator macar un strat de chit lichid si apoi slefuire cu smirghel cu granulatie progresiv mai fina, intai uscat si apoi umed se recomanda pentru un finisaj perfect.

dup-aia 2-3 straturi de vopsea si 2 de lac, sau altfel, daca producatorul vopselei scrie altceva pe tub.

cred c-am sa fac in curand un tutorial de reparat jante, din ce tin minte am una zgariata un pic, dar mor de draci ca nu e perfecta ca celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee unde imi pot croma si eu jantele???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tantare lasa cromatul jantelor ca specilitatea ta e rotunjirea colturilor !!!!!!

Si sincer chiar nu stiu de ce ti-ai dori niste jante grele ca porcul ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Vad ca n-a raspuns nimeni de un an... Cam mult v-a trebuit sa va ganditi... Hai c-am patit-o si eu, am zgariat janta de bordura si acum tot caut de mai bine de o ora pe forum sa vad daca face cineva polish la jante. Stie cineva? Help please :icon_thumright:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista asa ceva... polish la jante... o vopsesti daca e zgariata tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polish era un termen generic, in sensul de lustruire, eliminare a zgarieturilor... jantele-s de aluminiu cred, asa ca nu pot fi vopsite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu o vulcanizare foarte buna, de care eu sunt extrem de multumit. Se numeste Autozone si se afla pe Fratii Golesti, cum mergi de la Piata Victoriei pe linia de tramvai spre noul sediu Generali, pe partea stanga. Nu stiu daca se ocupa si cu asa ceva, dar nu strica un telefon (vezi pe site-ul lor www.tireexpert.ro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polish era un termen generic, in sensul de lustruire, eliminare a zgarieturilor... jantele-s de aluminiu cred, asa ca nu pot fi vopsite
eu inteleg ca sunt de aluminiu jantele, dar sunt 100% sigur ca sunt vopsite. Modificat de claudiu_83
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MBM Profesional tuning, pe Fundeni. Le face ca noi ( Boby ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce spui ca sunt vopsite si cum imi dau seama? Eu nu cred, pt. ca desi zgarieturile sunt adanci nu par ca ar avea alta culoare. Aveti idee cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele din aliaj nu se vopsesc, cel putin cele argintii, se polisheaza si li se da un nou strat de lac, ca sa protejeze materialul din care sunt facute de oxidare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!