Jump to content

Vopsire jante


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Azi, janta de pe stanga fata s-a luat la tranta cu o bordura :( . Efectul se poate vedea in poze - din pacate se pare ca a muscat si din aliaj.

As vrea sa imi spuna cineva daca se mai poate repara cumva sau trebuie sa apelez la casco.

Jantele sunt modelul Toronto din echiparea de pe Jetta.

post-9926-1217002061_thumb.jpg

post-9926-1217002086_thumb.jpg

post-9926-1217002096_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Clodius

    17

  • MOTANUL

    12

  • MariusMKV

    6

  • claudiu_83

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ti-a fost lene sa tragi de volan asa cum ti-a fost sa citesti si topicul de la inceput. Uite un exemplu in pagina 2 click

Mai nou am si eu cateva zgarieturi, cred ca o sa apelez iarasi la serviciile lui Cristi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zici tu, asa o fi...

Problema la mine e ca sunt gri sidefat (perlat) si nu stiu daca o mai scot baietii cum arata originala.

O sa vad unde ma duc sa o vopsesc si apoi o sa spun daca a iesit ok sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu as vrea sa le vopsesc, dar intai trebuie sa le curat. Are cineva idee unde pot face asta? Sau de unde pot lua detartrant (presupun ca asta e solutia pt curatarea ferodoului depus)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detartrantul contine acid clorhidric care face reactie puternica cu aluminiul(il oxideaza si-l innegreste) asa ca nu te sfatuiesc sa te apropii de jante cu asa ceva. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze pt tonul folosit. Stiu cum este cand se intampla, dar citeste mai intai topicul.

Cat despre dilema ta, stai linistit ca daca vrei iti face jantele si Rubi Red, daca vrei. La mine a iesit identic cu cea originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i nimic. Citisem o gramada de topic-uri pana la asta si deja nu mai aveam rabdare sa am un raspuns ceva.

O sa incerc zilele astea la Sama service la o cunostiinta sa vedem daca merge, daca nu o sa vad pe aici la cine ma duc.

Dau de stire cand rezolv ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

mi am sudat janta. baietii( in galati langa depozit la linia de tren nefunctionala) au facut treaba buna cu sudatul dar nu au fost prea atenti si mi-au zgariat fata putin. cost 115 cu tot cu echilibrat:(. problema este ca in seara precedenta masina a fost la fratemeu si a reusit sa se haraie de o bordura asa de naspa incat a zgariat buza pe aproape juma de janta. ce stiti jantele replica a8 se pot repara? daca da unde si cat costa?

post-26988-1217835621_thumb.jpg

post-26988-1217835647_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Am parcurs tot topicul si tot nu m-am decis: exista in Bucuresti o firma care reconditioneaza bine jante? A mea are cateva muscaturi (cam pe 4-5 cm), adanci de 2-3 mm, facute de o bordura din piatra (bazalt). Vopseaua (lacul) este gri-argintiu hi gloss, parca. Jantele sunt Dezent.

Nu ma intereseaza sa arate neaparat "ca noi" ci doar sa nu se mai vada zgarieturile asa de urat. Daca costurile trec de 50% din valoare (adica de 150 RON) mai bine iau una noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit sa imi repar janta la Sama Service pana la urma. Au chituit-o si apoi au vopsit-o cu un spray, fara lacuri, bagat la cuptor etc. Sper sa fie ok totusi si sa reziste in timp.

Inca nu am facut poze sa pun aici, dar arata ok, nu e chiar ca noua, dar nici nu se vede ceva daca nu te uiti foarte atent si de aproape.

Toata operatiunea a costat vreo 160 lei, din care 100 pt reconditionare si restul pt dat jos roata, echilibrat etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveam rotile de iarna care erau pline de rugina, vopsea sarita, inmugurita etc. Si am zis sa le dau o vopsea. Stiu ca sunt de tabla dar tehnica se poate aplica cu succes la orice janta de aliaj.

Luat hartie abraziva de granulatie mare si inceput sa aplicati pe janta insistand pe zonele cu rugina (in cazul meu, zone destul de extinse). Dupa ce ati reusit sa scapati de imperfectiuni aplicati hartie abraziva de granulatie cat mai mica pentru a obtine o suprafata neteda la care va adera corespunzator vopseaua. Degresati temeinic. Pentru adancituri mai mari se poate folosit chitul care se aplica foarte usor.

Rezultatul (3 roti din 4 vopsite) in vedeti in poza. Depinzand de cata rugina este pe roata (la mine doua din 4 erau pline de rugina) cam 1-2 ore maxim ar trebui sa ia toata operatiunea/roata.

Numai bine.

Costuri : 2 spray vopsea 600 ml (obligatoriu 2-3 maini de vopsea sa reziste) (2x 15 ron), o rola de masking tape (3 ron), 3 foi de hartie abraziva (3 ron) + timp :lol:

Cei de la Sama practica niste tarife cam mari, parerea mea.

post-8852-1219736571_thumb.jpg

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

vreau sa imi cumpar un set de jante dar nu exista acel model cu spite negre si as dori sa le vopsesc dar buza sa ramana polishata acum intreb si eu ... daca sunt noi tot mai e nevoie sa le dau cu kit ? si ce tip de kit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am jantele usor zgariate si pe alocuri a sarit lacul dupa ele, stie cineva un loc unde pot sa le vopsesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

vad ca nu ne zice nimeni ce si cum si cu ce se poate vopsi :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am unit topicul "Vopsire jante" cu topicul "Reconditionare jante zgariate..." pentru ca tratau ambele aceeasi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki doki, question pt cei de pe-aici: PRIN Brasov exista vreun atelier de reparat/revopsit/rearanjat jantele din aluminiu/aliaj usor ?!

...culmea, am 2 jante zgariate + ciobituri pe buza ( stanga fata si dreapta spate :blink ), iar pe langa astea 2 mai am una care, la fel are ciobituri pe buza destul de mici sa zicem 1 - 2 mm si tare as vrea sa le refac

...daca cunoasteti ateliere/vopsitorii si aveti vreo unu bunavointza sa-mi recomandat si mie v-as ramane profund indatorat :( ( :) )

...daca mai aveti si notiunea preturilor pt astfel de operatiunii e si mai bun ( multumesc anticipat ;) )

Regards,

Riddler

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Pentru zgarieturile de suprafata ce se poate face in afara de vopsirea integrala. Am mai reusit sa ating bordurile inalte si s-a luat vopseaua la suprafata, a ramas alb, presupun ca e grund. Credeti ca merge cu un marker cu vopsea si putin polish, nu vreau sa le vopsesc de acum, pentru ca stiu ca vor mai aparea si altele, iar jantele sunt noi. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva vre-un service in Bucuresti unde sableaza jantele de aluminiu? Vreau sa le refac pe ale mele, sunt cam zgariate, innegrite de la praful de placute..... Daca stiti , va rog, postati aici detalii pentru toata lumea . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Durere mareee in suflet : :) doar ce am luat niste jante pe 18 din aluminiu de acelea date cu lac.... si am zgariat o janta de o bordura ... si a ciupito a intrat cativa mm zgarietura.... se mai poate face ceva ? plsss un raspuns urgent ... am fost la niste baieti unde se mai reconditionau si au zis ca pt ale mele nu se pot face ca sutn delea cu lac ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pana la urma nu stie nimeni in Bucuresti un service care sa fie intr-adevar bun la reconditionat/vopsit jante? Am citit tot topicul si tot nu sunt convins de niciun service :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce tocmai la Ploiesti? Ai referinte bune despre ei sau cum ca nu pricep... Pana la urma m-am gandit sa le vopsesc negru mat! Sa vad ce o sa iasa acum...

Modificat de crs
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Referitor la vopsirea jantelor am gasit pe un site niste baieti de la Sf Gheorghe care fac asa ceva, adica sablare si vopsire in camp electrostatic : http://aplsteel.webs.com/apps/photos/. Puteti cauta pe net mai multe informatii, in principiu toti au fost multumiti. Pretul pt 4 jante pe 16'' pt sablare si vopsire in camp electrostatic e de 260lei+tva. Mi s-a parut in regula pretul asa ca m-am decis si impreuna cu cineva m-am cuplat si le-am trimis acolo. Rezultatul e unul f bun, in plus vopsite in camp electrostatic rezista mai mult. Pun cateva poze cu jantele mele inainte ( am incercat eu sa le reconditionez si ajunsesem sa inlatur tot stratul de vopsea de pe ele), in timpul operatiunii acolo si montate pe masina.

Singura problema pt cei din buc sau din alte colturi il reprezinta transportul. Eu am sunat la mai multe companii de curierat si sub 80 de lei nu am gasit (numai dusul), asa ca cea mai buna metoda e ca cel putin 2 sa se cupleze, unul din ei sa se duca cu jantele si sa imparta banii de transport...au si eu pe site o rubrica (forum) despre transport

Ca informatie, reconditionatul a 8 jante (sablare si vopsire) dureaza de la 8 dim cam pana pe la 8 seara :blush:

Pt mai multe lamuriri aveti contactul oamenilor de acolo

Inainte (facute de mine)

p1000015q.jpg

p1000020c.jpg

p1000014x.jpg

p1000019b.jpg

Imagini de la sablare si vopsire

dsc5037.jpg

dsc5043.jpg

dsc5044t.jpg

dsc5046.jpg

dsc5047u.jpg

dsc5061.jpg

dsc5064.jpg

p1000304w.jpg

p1000348j.jpg

Imagini cu jantele pe masina

p1000350.jpg

p1000354.jpg

p1000366.jpg

p1000359.jpg

p1000365x.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!