Jump to content

Vopsire jante


fuscobal
 Share

Postare recomandată

Stii sigur Cristi?

Mai tii minte vechile mele jante? Ei bine vopseaua se exfoliase/umflase deci nu stiu ce mai polish-ezi tu acolo :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 141
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Clodius

    17

  • MOTANUL

    12

  • MariusMKV

    6

  • claudiu_83

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Jantele din aliaj nu se vopsesc, cel putin cele argintii, se polisheaza si li se da un nou strat de lac, ca sa protejeze materialul din care sunt facute de oxidare.

esti sigur? :Driver: am un coleg de serviciu cu ibitza ca si al lui akysas, si si-a zgariat o janta si a trimis-o la cluj la reprezentanta la vopsit. poate a lui akysas nu sunt vopsite, ce sa zic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb la Alto si se pare ca nu o pot repara ci doar inlocui pe casco. Sa vedem... trb sa vb cu un tip care repara jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
MBM Profesional tuning, pe Fundeni. Le face ca noi ( Boby ).

Am dat tel si au zis sa vin cu janta la ei. La mine nu merge cu polishare pentru ca am 3 zgarieturi adanci. Chiar daca ar pune un strat de lac s-ar vedea ...

Probabil la zgarieturile foarte fine merge cu polisharea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne tii la curent. Sunt curios sa stiu cat de bine o sa iasa janta si cat costa. Nu de alta, dar si jantele mele au urme de batranete :icon_thumright:

Modificat de Cata_B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp am intrebat si la vulcanizarea unde mi-am pus si cumparat cauciucurile de iarna, Savhor (pe 1 Mai), si mi-au zis ca si ei se ocupa de asa ceva (reconditionare).

Probabil, inainte de a trece din nou la caucicurile de vara o sa dau pe la baieti sa rezolve problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am jantele cumparate de 1 an (le pot considera noi). Si evident am 2 alternative:

A sa le vopsesc pe toate

B sa o vopsesc doar pe cea zgariata

Mentionez ca nici un spray la cutie nu are nuanta/culoarea de care am nevoie. E o vopsea metalizata mai speciala si are strat de lac separat.

Vreau sa fie vopsita in conditii optime, tinuta la cuptor ulterior, etc.

Asa ca e exclusa solutia home-made sau vopsitul de catre un Gigi la vulcanizare (s-au oferit cand am schimbat rotile dar vazand conditiile am refuzat).

Va tin la curent cu procedura/rezultatul.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astia chiar nu cred ca-s "Gigi de la vulcanizare". Mie unul mi s-au parut f profesionisti si seriosi. Poti sa incerci.

Asteptam si un pret final al operatiunii.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inafara de niste spray-uri gri metalizat si niste smirghel nu aveau nimic (cei de care vorbesc eu). De nuante speciale nici nu se punea problema. Nu e suficient sa fie omul bun - are nevoie si de echipamente mai mult sau mai putin profesionale. Pe mine cel mai tare ma apasa nuanta de gri metalizat.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ii este frica omului de aia nu scapa... Cel la care am lasat jantele la vopsit se numeste -Gigel :) :)

Nu m-am dus la MBM pentru ca am tinut mortis sa le las la un atelier specializat in vopsitorie.

- textura metalizata mai speciala se rezolva

- lacul se rezolva

- nuanta nu se rezolva 100%, a zis omul ca stie despre ce este vorba, dar vopseaua de care am nevoie este f. rara. Un gri metalizat sidefat.

Orice nuanta de gri metalizat nu ar fi fost problema de reprodus; Partea cu sidefatul mai greu. A zis ca isi da silinta sa aduca nuanta cat mai aproape de original.

Daca iese bine va dau date de contact. Pretul este 100 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Si eu am niste zgarieturi chiar din primele zile cand am cumparat masina. Asa de bine am ferit masina, parcand cat mai spre trotuar (ca sa nu o agate vreo masina daca o lasam mai spre mijlocul strazii) ca am "personalizat" vreo doua jante.

Daca am CASCO se rezolva pur si simplu? Mi le inlocuiesc sau "aranjeaza" pe asigurare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 100 RON/ janta nu mi se pare deloc mult. Sunt tare curios cum o sa iasa. Poate reusesti sa pui si niste poze cand o fi gata sa vedem si noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

...s-a intamplat "minunea"? cum a iesit janta? asteptam si noi niste poze.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Minnunea nu s-a produs. Adica a iesit necorespunzator din punctul meu de vedere. Vopseaua este scursa intr-un loc; nu inteleg de ce a vopsit-o toata cand eu am cerut sa vopseasca doar fata (janta e ca noua).

Omul a zis ca atata poate si am decis sa o duc in alta parte.

Pe spate - unde nici nu am solicitat sa o vopseasca - vopseua este scorojita.

post-1853-1199696748_thumb.jpg

post-1853-1199696765_thumb.jpg

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am dus janta in alta parte: concluzia tot nu a iesit bine dar macar e mult mai bine decat in primul loc.

A smirgheluit locul in care vopseaua era scursa - nu se mai vede; a reparat locul in care vopseaua era sarita. Per total arata mai bine si a costat 50 ron in loc de 100 ron. Pretul este pentru o janta zgariata - practic a mea era 90% gata.

Partea proasta - vopsitoria nu s-a facut in conditii speciale; exista impuritati in vopsea. (puncte negre, gri-metalizat etc). Dar asta doar la o inspectie f. atenta :lol:

In poza sunt slabe sansele sa se vada.

Din punctul asta de vedere la primul vopseaua arata impecabil. (vopsita in cabina - vopseaua filtrata de impuritati etc).

Sper sa nu se mai intimple dar f probabil data viitoare va fi un DIY.

post-1853-1200486600_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motanul, poti spune si firma unde ai facut ultima vopsire a jantei? Sunt sigur ca multi dintre noi au mici zgarieturi pe jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa iti zic firma dar am vorbit direct cu omul de acolo / nu am vrut factura sau alceva - a facut-o dupa program.

Locatie: dupa cora pantelimon si service-ul ala mare dacia-renault; cum intrii pe sos gara catelu undeva pe dreapta

Nume: Cristi

mob: 0726.879.531

Pret 50 RON / 1 janta

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am facut si eu poze la janta zgariata. Credeti ca se rezolva? Mie mi se par cam adanci zgarieturile.

Una peste alta, a mai trecut in seara asta un bou si mi-a zgariat putin si bara spate. Maine ii fac un polish :Driver:

post-13767-1202250278_thumb.jpg

post-13767-1202250292_thumb.jpg

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se rezolva - ideea e ca se pot rezolva f. bine sau binisor; depinde cat de mult se pricepe, ce conditii/utilaje are si cat chef de muca are cel care face vopsitoria. Ca si la mine jnata nu cred ca e stramba - zgarieturile sunt de suprafata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motanul, as incerca la tipul la care ai facut tu ultima oara. Ce zici, o face ok? Merita?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca cel mai bine rezolvi in regie proprie (evident, nu si cel mai ieftin), pentru ca nimeni n-are motivatia ta sa iasa perfect.

Operatiile ar fi: sablare, chituire, slefuire, vopsire, lacuire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar mai trebuie sa dispui de instrumente, consumabile, de timp samd....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca poti sa sari peste sablare linistit; nu ai rugina chit sau altceva. Partea proasta e ca trebuie smirgheluita toata janta (sau doar fata) ca sa adere bine vopseaua. Asta dupa ce faci reparatia. De ce nu am facut eu singur e simplu: Nu am cuptor, camera de vopsit, compresor, pistol etc. Nu stiu nici cum obtin nuanta exacta.

Daca vreun membru vwforum are asa ceva (evident contra cost) eu m-as baga (sa fac eu pregatirea si sa vin cu ea la vopsit). Acum nu am material de lucru (sa vopsesc janta a 3-a oara deja ar fi exagerat).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma gandesc ca am vazut la rubrica cu broscutele adresele unor ateliere de sablat.

In primavara o sa ma apuc sa mut rezerva in locul unei jante si s-o trimit la sablat. Pe urma ma ocup de chituit/slefuit personal si o dau din nou la vopsit la un service auto unde imi convin sculele lor, dar cu vopsea dusa de mine, pe care o sa am grija s-o obtin fix de pe janta in cauza inainte s-o sablez.

E adevarat, se poate fara sablare, dar in gaurile prezoanelor in veci nu se va smirghelui corect si va arata ca un fund cu vopseaua aia in plus pe marginile slefuite acolo. Plus ca probabil va ingusta un pic gaura de prezon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!