Jump to content

Reguli de circulatie prin Europa


deocamdata
 Share

Postare recomandată

Intrebare:-Anvelopele pe care scrie M+S conform politiei din Austria nu sunt acceptate iarna?

De pe un site al lor nu prea am inteles, daca sunt acceptate sau musai trebuie sa am cauciucuri de iarna.

Nu de alta dar ma bate un gand prin ianuarie de o excursie la ski in Austira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    12

  • godoroja

    10

  • Roger

    10

  • exO2Driver

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am gasit pe acest site al ministerului transportului din Austria ca sunt acceptate anvelopele cu denumirea de M+S,MS sau M&S in timpul iernii.

http://www.bmvit.gv.at/verkehr/strasse/sic...nterreifen.html - in GERMANA

http://www.bmvit.gv.at/en/verkehr/roads/safety/tyres.html - in ENGLEZA

Markings

Winter tyres are recognised as such in law if they bear the markings "Matsch und Schnee" (German for "mud/slush and snow"), commonly abbreviated to: M+S, M.S. or M&S

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum un an am fost in concediu in viena si dupa vreo trei zile de cumparaturi si vizite p;rin diferite locuri am ajuns si la Soburun (unde a trait MariaTereza) am parcat masina regulamentar iar la iesire ia masina de unde nui,am intrebat un domn cu autocarul care mi-a spus ca a fost ridicata si in locul masinii pusese un indicator provizoriu pe care scria parcarea interzisa intre orele 10 si 15 ,am sunat la politie care mi-a indicat locul de unde pot sa o ridic am luat un taxi care mi-a luat pe ceas 29 euro iar cand am ajuns tocmai dadeau masina jos de pe platforma.M-am dus la cel care urma sa-mi intocmeasca amenda si sa-mi dea acordul ca pot lua masina i-am prezentat actele (vorbea fluent engleza)l-am intrebat politicos daca e normal ce se intampla pentru ca mai erau masini parcate dar singura ridicata e cea cu numere de romania si ce sa vezi brusc nu mai intelegea si nici nu mai vorbea engleza iar dupa ce a itocmit procesul verbal sau cum se numeste ma imformat ca trebue sa platesc 197 euro amenda in termen de 40 zile si ca pot sa ridic masina,am ridicat masina si cand m-am intors sa semnez ca am ridicat-o i-am spus tipului sa ma treaca la pierderi ca eu amenda nu o platesc iar el a spus ca o sa ma caute cu interpolul,in fine am plecat amenda nu am platito nici in ziua de azi dar ce vreau sa va intreb mai e posibil sa vina ceva sau sa ma forteze sa o platesc petru ca chiar daca mai trec prin viena nu mai am masina respectiva si nici numarul iar daca nu incalc nici o regula de circulatie nu au cum sa ma opreasca si sa ma verifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. E bine ca totusi exista un punct in fraza de mai sus...

2.

daca nu incalc nici o regula de circulatie nu au cum sa ma opreasca si sa ma verifice

Te inseli... acum vreun an am avut treaba prin Austria si era filtru total pe autostrada (toata lumea era deviata intr-o parcare), cred ca a fost singura data cand am vazut mai mult de 20 de masini de politie la un loc si controlau tot, mi-au cerut actele si le-au scanat (se vedea monitorul prin geamurile dubei in care "procesau" baietii actele...). Asa ca daca ai noroc da, poti sa te plimbi linistit prin Austria, daca nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Stiti cumva daca in Ungaria, Austria, Germania este legal sa circuli cu modele de anvelope diferite pe rotile din fata fata de cele din spate ? Bine-inteles sa fie aceleasi dimensiuni toate 4.

De exemplu sa zic ca pe fata am anvelope Michelin 205/55/R16 si pe spate am Continental tot 205/55/R16. Sau chiar daca sunt aceeasi marca, dar desenul sa fie diferit.

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu asta nu prezinta o problema, dar sa nu ai pe 4 roti 4 marci de cauciucuri diferite :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o completare, daca iesiti in Ungaria (eu am iesit pe la vama Bors) si vreti sa cumparati vigneta, aveti grija unde/daca opriti, Stau stimabilii la panda si daca opresti neregulamentar, risti amenda de 125 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ai idee ce as putea risca?

E inutil sa te intrebi acum. In cel mai rau caz, daca se va sesiza cineva-ceea ce ma indoiesc ca se va intampla in viitorul apropiat- se va recupera debitul datorat autoritatilor austriece.

E greu de spus cum ar reactiona fiecare intr-un astfel de caz. F probabil nici eu n-as fi platit daca as fi fost in locul tau. Oricum ai fost norocos ca ai putut lua masina fara sa platesti pe loc.

Salutare,

Stiti cumva daca in Ungaria, Austria, Germania este legal sa circuli cu modele de anvelope diferite pe rotile din fata fata de cele din spate ? Bine-inteles sa fie aceleasi dimensiuni toate 4.

De exemplu sa zic ca pe fata am anvelope Michelin 205/55/R16 si pe spate am Continental tot 205/55/R16. Sau chiar daca sunt aceeasi marca, dar desenul sa fie diferit.

Merci.

Nu e o neregula.

Te inseli... acum vreun an am avut treaba prin Austria si era filtru total pe autostrada (toata lumea era deviata intr-o parcare), cred ca a fost singura data cand am vazut mai mult de 20 de masini de politie la un loc si controlau tot, mi-au cerut actele si le-au scanat (se vedea monitorul prin geamurile dubei in care "procesau" baietii actele...). Asa ca daca ai noroc da, poti sa te plimbi linistit prin Austria, daca nu...

Controlau tot? La ce anume te referi? Controlau si in bagaje?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca controlau in bagaje,mai degraba colegul se referea la ACTE.

cauciucurile trebuie sa fie de iarna toate 4 in AU?

anu trecut 4 colegi au fost cu 2 masini diferite, ambele cu roti de vara,nu i a intrebat nimeni nimic....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate 4 trebuie sa fie de iarna, clar. Se accepta si 2 modele diferite atata timp cat nu au dimensiuni diferite. Si ca sa raspund colegului l.marian de mai sus care intreba ce risca daca il prind cu amenzile neplatite: risca sa devina pieton din secunda imediat urmatoare descoperirii amenzii neplatite. Daca are banii, scapa. Altfel, se duce pe jos sa plateasca si apoi sa-si recupereze masina. Dintre toti europenii, austriecii nu se prea joaca cu amenzile neplatite, sau rovignete expirate sau lipsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seraphis, de obicei cumpar vignetta din benzinarii. Se mai vand si prin alte locuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Diesel,

Controlau tot? La ce anume te referi? Controlau si in bagaje?

Ma refeream la tot ce trecea pe autostrada, absolut toate vehiculele erau oprite si se cereau actele. Mie nu mi-au controlat in bagaje, mi-au cerut doar actele (ale mele, ale celui cu care eram in masina si ale masinii) si au plecat, s-au urcat intr-o duba unde le-au scanat sau ceva de genul, ca se vedeau prin geam marite pe un monitor... banuiesc ca voiau sa vada daca nu sunt false.

Dar... cat am asteptat sa se intoarca tipul cu actele am vazut doua masini, una cu nr. de RO si cealalta cred de Bulgaria sau ceva de genul (nu prea deosebesc nr. din tarile cu scris slavon) la care se uitau in portbagaj. Oricum peisajul era unic, imi pare rau ca n-am avut un aparat de foto sa fac o poza cu zecile de girofaruri aprinse... Parca era pomul de Craciun...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cri-cri, nu cumva ti s-a intamplat asta in vara lui 2008, cand era campionatul european de fotbal din Austria si Elvetia?

Atunci s-au redeschis vamile, si se faceau multe controale si filtre. Eu unul am patit exact ca si tine dar era la granita dintre Germania cu Austria. Tot ce era cu numar strain, intra in parcare la control acte, eventual bagaje.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, ca bine zici Roger, asa e, daca nu aminteai de asta eu nici nu faceam corelatia pentru simplul motiv ca nu ma mai intereseaza deloc fotbalul din 1994. Da, sigur asta e motivul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ocazia asta, le-am admirat masinile de politie neinscriptionate, ale patrulelor nemtesti de autostrada: BMW seria 3 Touring si Audi A4 B7 variant, toate in nuante de gri.

Altadata, fara sa fi fost nici un eveniment de genul ala, un 3-ar a inceput sa mearga paralel cu mine, cateva secunde, apoi politistul din drepta mi-a aratat (din masina) o "bagheta" cu "Polizei" dupa care masina s-a bagat in fata mea si a ridicat panoul luminos cu "Polizei Control". I-am urmat in parcare, am oprit, le-am dat actele, mi-au spus sa stau departat de masina, timp in care au cotrobait vreo 5 minute. Fara prea multe schimburi de fraze, mi-au dat actele si "la revedere, drum bun".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu o astfel de razie in Germania in vara lui 2008, insa campionatul se incheiase cam de o luna-jumate. N-am avut insa cinstea sa fiu tras in parcare...de asta nu stiam ce anume controlau.

Voi merge in Austria de revelion si ma intreb daca sa-mi iau detectorul de radar cu mine (pt Romania si Ungaria). Am avut o experienta ciudata in 2008 la granita la intrarea in Elvetia, cand mi s-au controlat si bagajele si mi s-a scos detectorul de radar din bagaje - am descris aventura pe forum la vremea respectiva- a fost o pierdere de vreme stresanta. In Ro si Hu mi-ar fi util, insa nu cred ca merita stressul sa-l am in portbagaj in AT.

In Austria am fost oprit doar pt control de acte si separat pentru controlul vignetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O experienta asemanatoare am trait si eu in vara aceasta cand veneam din Munchen-Germania. Un BMW seria 5 a mers un timp paralel cu mine, apoi a disparut in tarfic. Am observat ca pasagerul aflat in dreapta se uita insistent la masina, mai ales la numar. Dupa nici 10 km, acel BMW a aparut in dreapta mea, a mers iar paralel cu mine, trecand apoi in fata, moment in care cel din dreapta a scos acea "paleta" inscriptionata polizei, iar pe luneta BMW-ului a aparut mesajul "POLIZEI - FOLLOW ME", bineinteles cu luminile de rigoare :huh:

Mi-au verificat toate actele, apoi au trecut la controlul masinii - nu i-au interesat bagajele din portbagaj, dar au scotocit in torpedou, buzunarele de pe usi si in cotiera centrala. Cautau ceva de dimensiuni mici, ceea ce poate fi la indemana soferului sau a pasagerului din dreapta. O atentie deosebita au acordat acteleor de identitate personala, si in mod special card-urilor bancare. Cel putin cand au vzut cardul VISA in valuta, l-au intors pe toate fetele sa vada acea holograma. de asemenea, au verificat seria de caroserie si s-au uitat atent la acel stick-er lipit langa usa, jos pe prag.

Tin sa precizez ca respectivul control nu a fost efectuat de politia autostarzii ci de BOP-Bundespolizei-politia federala. Cei doi politai erau in civil, cu Glock-urile la vedere. Eu fiind obisnuit cu acest mod de "show of force", nu am fost impresionat de atitudinea aratata.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut am fost in germanica sa aducem o masina unui prieten iar pe drum mai exact in ungaria am oprit intro parcare sa ne desmortim si sa fumam o tigara timp in care a venit o masina de politie si ne-a cerut actele(politistii :icon_thumright:) ,ne-au verificat pe toti iar cand au trecut la bagaje au gasit detectorul si au inceput sa spuna ca e ilegal si il comfisca.L-am intrebat daca e ilegala detinerea lui caci nu il foloseam si raspunsul foarte ferm DA! ,atunci l-am intrebat ce pot face cu el cand ies din tara (la noi fiind legal) sa-l arunc ,sa ii dau foc sau pot sa-l pun in bagaje in pobagaj si sa nu il folosesc pentru ca e ilegal la care a inceput sa zambeasca si ni l-a lasat dar cu precizare sa nu ne gandim macar sa il folosim.Deci sunt si oameni printre ei dar in general profita de slabiciunea unora .

Modificat de l.marian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reiau,nu ca m ar bate gandul:daca nu ai cauciucuri de iarna si tedepisteaza la intrarea in tara?iti refuza intrarea?

dar daca te prind prin tara?amenda sau ce?

cautarile prin bagaje sunt nitel abuzive,sa vedeti la noi cand se vor scoate detectoarele in afara legii! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abuzive, neabuzive, daca nu ai incalcat nicio lege si esti oprit de un asfel de echipaj, te conformezi, te legitimezi si faci ce ti se spune. E mai sanatos.

In Romania, la vama ar trebui sa te lase sa intri chiar daca nu ai cauciucuri de iarna.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doctore, cautarile in bagaje sunt normale, justificate si deloc abuzive atunci cand traiesti intr-o cultura si o civilizatie (Europa) in care traficul de droguri sau de arme precum si alte tampenii sunt o realitate atat de pregnanta incat au ajuns sa para naturale... Mi s-a intamplat sa fiu oprit si de patru ori pe parcursul a 200 km (in Slovenia) si sa controleze nu numai bagajele dar si compartimentul motor. Ar trebui sa intelegeti ca atata timp cat se conformeaza literei legii, acesti oameni (politia & co) nu fac decat sa-si faca meseria si foarte bine ca si-o fac, lumea e din ce in ce mai plina de cretini si indivizi periculosi.

Daca respectati legile tarii prin care treceti si nu aveti nimic de ascuns stati linistiti, nu veti pati nimic, in cel mai rau caz o sa dati de vreun echipaj care e satul de romani si ispravile lor "legendare" si care va va pureca la sange dar cand vor vedea ca sunteti in regula o sa va lase sa plecati. Chiar si in Ungaria unde foamea este atat de mare incat cu 30 € poti sa treci cu 2 kg de semtex la bord, daca sunteti absolut in regula dupa 40 de minute de cautari, verificari ale actelor, bagajelor, stopurilor, triunghiurilor, setului de becuri etc... vor renunta si va vor lasa in pace. Credeti-ma... stiu despre ce vorbesc...

Modificat de cri-cri
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doctore, la intrarea in Austria nu mai exista vama(Austria si Ungaria fac parte din spatiul Schengen), cu toate ca mai sta Politia de frontiera pe acolo si te poate opri sa-ti vada actele eventual bagajele ...

Cauciucurile de iarna sunt obligatorii (cu inscriptia M+S, MS ,M&S) si pot fi modele diferite fata-spate(intreba cineva aici) in perioada 1 noiembrie-15 aprilie pentru conditii de iarna.

Ca sanctiune este o amenda de 35 euro dar care poate ajunge pana la 5000 de euro in situatia in care pui in pericol alti participanti la trafic iar in cazul unui accident pentru care nu poti dovedi ca nu s-ar fi putut evita prin echiparea cu cauciucuri de iarna vei avea cel putin "invinuire partiala", dupa caz. Se poate ajunge pana la imobilizarea masinii atunci cand reprezinti "un pericol pentru circulatie"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord,de acord...

insa vreau sa subliniez parerea colegului de mai sus legata de cei care "sunt satui de romanasi"(de,pe buna dreptate!!:(( ),cat si aspectul legat de ideea,apropo de ipoteza accidentului din postul precedent, ca NU NEVINOVATIA trebuie probata...ci demonstrata vinovatia!

drive safe cu totii si sarbatori fericite! :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si in Ungaria unde foamea este atat de mare incat cu 30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!