Jump to content

Reguli de circulatie prin Europa


deocamdata
 Share

Postare recomandată

scria mai sus pityc ca in Germania, au dreptul sa iti salte GPS-ul daca ai camerele fixe pe el. a patit cineva?

Foarte adevarat, pierzi aparatul si te usurezi de la 75

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    12

  • godoroja

    10

  • Roger

    10

  • exO2Driver

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

In articol era vorba de detectorul de radar, nu de NAVI cu coordonatele camerelor fixe. Asta ar fi echivalent cu faptul ca daca ai la POI adresa unui bordel sa te condamne pentru prostitutie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca-i Navi sau warner legea spune acelasi lucru, interzis! Articol

Ma gandesc ca daca tu sustii contrariul te bazezi pe ceva oficial si nu pe "mi-a spus cineva", daca nu, te-as sfatui sa te documentezi inainte de a propaga informatii incorecte!

Stima,

O2Driver

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar e adevarat, in multe tari e ilegal sa ai echipamente care iti anunta prezenta mijloacelor de masurarea vitezei, indiferent de scopul lor. De altfel, si daca pui mana pe un Igo si activezi speed cam warnings are sa-ti spuna ca functia e ilegala in unele locuri, si iti asumi raspunderea, iar pe fosta versiune de Igo pana nu se conecta la sateliti ca sa vada ca nu esti intr-una din tarile respective nici nu-ti afisa optiunea de anuntare la camere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este, unde este permis si unde nu, se gaseste in urmatorul Articol.

Modificat de O2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant, dar asa pare sa fie. Inca si nemtii se intreaba daca sunt la semi-legalitate sau semi-ilegalitate utilizand POI-Warner sau ceva asemanator.

Pana acuma nu am patit (e drept ca in afara folosesc navi destul de rar, si atunci pe cel cu care a venit masina) si nici nu am auzit pe cineva sa fie luat la puricat pentru un dispozitiv de navigare. Mai ales la cat de populare sunt acuma, ca o masina din trei il are lipit de parbriz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mi-am luat o amenda radar la Turci pe langa Antalya. Ne-a oprit la dus, a vazut numar romanesc, ne-a dat drumul si noi ne-am luat-o in cap. La intoarcere nu a mai mers figura, m-a prins cu 110 in zona de 90, amenda de 128 de lire turcesti (60 de euro). Imi pare ra, in 99% din cazuri merg cu tempomatul sincronizat dupa indicatoare (respect legea la modul enervant pentru toti ceilalti), dar de data asta am comis-o, pentru ca turcii au drumuri nationale mai late si mai drepte ca autostrazile de la noi si la orice deviere cat de mica de la directia inainte te bombardeaza cu "curba periculoasa" si reduceri la 70, 50 sau chiar 30.

Dupa un intreg circ, nu am semnat (nu m-am inteles absolut deloc cu politistul, am respectat regula cu ce nu stii sa citesti nu semnezi), a scris el ceva acolo in locul meu si mi-a dat hartia cu urari de drum bun. Am intrebat minute in sir ce fac cu ea unde o platesc, imi zicea numai "ok, bye". Cu chiu cu vai am gasit pe cineva care mi-a zis ca la banca, dar era duminica, peste tot inchis si eu paraseam tara in aceiasi zi.

In vama toti romanii si vorbitorii de engleza intrebati ne-au asigurat ca o sa o platim acuma, ca ma are in calculator si la controlul pasaportului nu scap sub nici o forma.

Stupoare insa, vamesii la toate punctele de control n-au zis nimic, asa ca am iesit cu banii la mine din tara.

Intrebarea mea este cum naiba s-a intamplat asta. E posibil regula "daca opresti un strain ii dau drumul" sa le fie impusa si politistul meu si-a luat-o in cap, dar cand a venit momentul sa fie bagata amenda in calculator sa i-o fi refuzat-o seful lui? Sau n-a apucat s-o faca, in 48 de ore cat am tranzitat Turcia?

Daca se inregistreaza ulterior, aveti idee in cat timp se prescrie? Oricum nu ma mai duc curand pe la ei (mai ales cu masina), dar as vrea sa stiu totusi in cat timp se va prescrie suma dubla la care va ajunge in final amenda cu dobanzi si penalitati (asta scrie pe spate).

Are cineva experiente cu o amenda neplatita, ce se intampla, exista sanse sa iti vina acasa prin Politia romana?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salutare , am si eu intrebare , la sfarsitul luni plec intr-o mica excursie afara din tara mai exact Ungaria-Austria-Germania-Elvetia-Italia , am folie pe laterale fata, laterale spate si luneta 50% pana acum in tara nu am avut probleme cu politia si nici cu cei de la rar chiar am facut itp-ul de curand , credeti ca o sa am probleme in aceste tari , am cautat ceva referitor la legislatia acestor tari legate de folie auto dar nu am gasit nimic conludent , astept cu nerabdare aspunsurile voastre pt. ca nu as vrea sa o dau jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Austria stiu ca pe parbriz si pe cele 2 laterale fata folia este tabu, in spate poti suda si tabla peste geamuri. Mai sant exceptii cand se folosesc folii ce respecta anumite norme(in Austria "StVO. Zulassung").

Concediu placut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au pierdut stirile azi...

Deci vorbesc astia de niste sume pentru amenzi de te ia ameteala. Totusi cred ca cei care sunt prezentati in acel clip nu aveau detectorul in torpedou ci l-au pus acolo cand au vazut echipajul de politie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nu aveau detectorul in torpedou ci l-au pus acolo cand au vazut echipajul de politie...

Asa cred si eu... Doar nu se apucau grecii sa scotoceasca o masina fara a avea ceva banuieli. Probabil au zarit detectorul cu o camera de supraveghere a traficului si primul echipaj i-a oprit...

Trebuie sa ne montam in bara... :lol:

Modificat de victor blackedition
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e, mai zic unii ca din geamantanul care era in portbagaj le-a fost luat detectorul. eu nu prea cred astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e asa atunci e de rau. Eu plec saptamana viitoare pana la Londra si vroiam sa folosesc detectorul pana la Nadlac apoi sa il bag in valiza in portbagaj. Dar daca se intampla si ce zici tu atunci mai bine il las acasa si merg mai atent pana la vama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine asa. Eu nu folosesc detector niciodata cand vin din Be in Ro sau in orice alta tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L.E : nu-mi trebuie, nu-mi cumpar, nu am nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca la un moment dat se facuse un astfel de acord cu anumite tari din vestul Europei insa nu cred ca Turcia se afla printre ele. S-ar putea sa ai noroc si sa nu mai ai nici o problema pe viitor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ref detector in Grecia

In ultimele doua concedii am vazut la greu nesimtiti de romania care umblau prin BG si GR cu detectorul in geam..asa...fara jena.

Sa nu mai vb de categoria de "intelijenti" care lasau sistemul de prindere de parbriz montat..duuuh cat de prost sa fii ca politai sa nu te prinzi ca ala are detector???a???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in unele tari, turistii sunt totusi iertati destul de des. trebuie sa faci ceva grav sa se ia de tine. eu nu-i cred pe aia care mergeau ei cuminti pe drum si au aparut din senin politistii si au inceput sa le caute aiurea detectorul prin bagaje si l-au gasit inchis sub roata de rezerva si toti au fost arestati.

Modificat de c6t9
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totul depinde de fata pe care o ai. Daca au chef sa te cauta te cauta.

COleg de birou, pustan, cu o fata de pokemon cu masina de la ta-su, are talentul nativ sa ceara sa fie oprit de politie.

Prima oara i-au cotrobait prin masina si i-au gasit un cutit. Cu lama sub dimensiunea palmei, dar cutit. A aflat si el atunci ca posesia sau transportul de asa ceva e interzis (fara banc). Chit ca e in fund de portbagaj. 24h la racoare, venit parintii, platit amenda.

Legat de detector, vedeti ca e mai misto in Elvetia: daca aveti pe gps marcate radarele fixe, e infractiune... Si ca in orice tara civilizata, v-o furati. Nici asta nu e de pe google.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si atunci ce sa fac ? Sa sterg radarele doar din Elvetia ? Nu prea cred ca se poate. Intreb asta pentru ca vineri noapte plec in directia Austria- Elvetia. Se pot dezactiva camerele fixe ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in unele tari, turistii sunt totusi iertati destul de des. trebuie sa faci ceva grav sa se ia de tine. eu nu-i cred pe aia care mergeau ei cuminti pe drum si au aparut din senin politistii si au inceput sa le caute aiurea detectorul prin bagaje si l-au gasit inchis sub roata de rezerva si toti au fost arestati.

sa stii ca-n BG se iau si de tine..ca vor ei..pur si simplu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in Bulgaria cred ca se iau numaid e turisti ca de acolo vin banii doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde in ce directie te indrepti. nu sunt chiar atat de prosti. de principiu lasi 5$ in acte si cam atat vor. nu incep cu paranoia din asta sa te caute in ciorapi.

n-am fost oprit niciodata si nu merg chiar in limitele fixe ale legii. ba mai mult o data am dat cu masina peste un vames idiot (adica din vina lui) si tot nu am avut probleme.

asta cu radare fixe e infractiune in mai multe tari, mare atentie. totusi, din experienta mea, daca nu-ti faci de cap pe acolo si nu observa aia un comportament anormal, nu se ia nimeni de tine. astia chiar monitorizeaza traficul, nu se uita pe net la munca :blink:

eu sunt de acord, se merge prea bine ca sa mai ai pretentii de radare si camere si in afara de spania, nu am cunostinta sa nu tolereze cativa km in plus.

in norvegia e foarte rau, acolo n-am ajuns inca, dar as vrea si m-am interesat, se pare ca au niste limite de viteza foarte mici si daca le depasesti cu 50km/h (ca in franta), faci puscarie fara drept de apel. iar viteza maxima admisa pe autostrazi e de 90.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!