Jump to content

Reguli de circulatie prin Europa


deocamdata
 Share

Postare recomandată

Sunt destul de multi dintre noi care pleaca "pe dincolo" si au nevoie de informatii concrete despre ce ai voie si ce nu sa faci in ceea ce priveste conduita rutiera.

Concret, am fost plecat in Croatia si am avut surpriza sa fiu oprit pentru ca nu avem aprinse luminile in timpul zilei .... fara amenda, doar cu o atentionare (cred ca turistii au oarece privilegii)

Asa ca din ce stiu concret din Croatia:

- alcoolul la volan - 0% in (caz contrar daca alcolemia este de pana la 5 la mie amenda este intre intre 500 - 1500 kuna; intre 0.51-1.5 cel putin 2000 kuna; peste 3 la mie amenda este de cel putin 3000 kuna, se suspenda permisul si exista restrictii ulterioare de circulatie)

- viteza - amenda minima este de 300 kuna si poate merge pana la 3000 kuna, se suspenda permisul si exista restrictii ulterioare de circulatie (asta pentru circulatie cu peste 100 mph in localitate)

- centura de siguranta - toti pasagerii obligatoriu - 500 kuna amenda

- telefon mobil - nu, amenda 500 kuna

- oprirea in locuri interzise - 300-400 kn amenda

- circulatia fara lumini - 300 kuna amenda

1 EURO aproximativ 7.23 kuna

motorina=7.29 kuna/litru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    12

  • godoroja

    10

  • Roger

    10

  • exO2Driver

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

E un subiect foarte vast. Circul mult in Germania in fiecare an, zeci de mii de kilometrii...

Sunt multe reguli si politisti in civil cu masini civile au grija sa nu la violeze nimeni.

Spre exemplu:

  • pe autostrada nu se circula ziua cu lumini. nu stiu daca e regula, dar nimeni nu o face
  • nu e voie sa dai flash-uri sub nici o forma.
  • centurile obligatorii pentru toate locurile
  • telefonul este interzis in orice fel cu exceptia handsfree
  • nu este permis a se arunca NIMIC din masina. (vezi mai jos)

Probabil sunt multe, deocamdata atat imi amintesc.

Cat despre cand esti oprit pe autostrada... De obicei, o masina de politie sau una civila care semnalizeaza intr-un fel ca este o masina de politie (semnale luminoase cu "Polizei. Bitte folgen!" - afisat pe un display luminos) se posteaza in fata masinii care va fi oprita. Aproape INTOTDEAUNA o alta masina civila, cu politisti inauntru, urmaresc indeaproape din spate masina oprita pana aproape de parcare. Acestia din urma, nu vor opri in acea parcare si isi vor continua drumul dar vor supraveghea din spate scena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu lumina ziua pe autostrada in mod cert nu este regula... si eu chiar am vazut masini in germania cu farurile aprinse tot timpul pe autostrada. Am fost oprit de politie intr-o parcare pe autostrada ( politie in masina "civila" ) si nu au spus nimic de faruri..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte reguli:

Germania: Regula Fermoarului (inexistenta la noi): la suprimarea unei benzi (din varii motive, 3 benzi devin 2 sau 2->1) la noi cel care se afla pe banda care dispare cedeaza trecerea celui a carui banda are continuitate. La ei se merge "unul cu unul" de pe fiecare banda, ca dintii unui fermoar.

Austria - max 130Km/h

Ungaria - max 130Km/h; faza scurta toata ziua (obligatoriu!)

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De faza scurta aprinsa si ziua, nu este interzis nicaieri. Nu este adevarat. Si eu am mers, am mers si cu masina de politie in fata pe Autoastrada si nu mi-a zis nimeni nimic. Nici in Germania, nici in Austria.

In plus am observat ca atunci cand "nu este soare pe cer" se aprind luminile. Adica cer innorat, sau alte situatii am vazut ca se merge cu faza scurta aprinsa.

Tari Europene la care este obligatorie faza scurta aprinsa si pe timpul zilei (cele pe care le-am vizitat eu):

Ungaria, Danemarca, Suedia, Norvegia.

Regula fermoarului care trebuie OBLIGATORIU respectata.

La intrarea unei masini pe autostrada, dupa parcurgerea benzii de accelerare, se acorda prioritate obligatoriu, adica nu e ca la noi, "lasa-l sa stea acolo, ce nu vede ca eu vin cu BMW-ul sau cu Jeep-ul", sau "lui i se termina banda, nu mie".

Cum au mai spus si ceilalti:

Centuri obligatorii pe toate locurile masinii (si in spate).

Copii pana la 12 ani calatoresc in masina in scaune speciale, pe categorii de varsta si greutate. Am mai vazut si pe locurile din fata copii, dar tot in scaune.

Atentie in orase, la zonele de 30 km/h. Amenzile sunt f mari si merg chiar la ridicarea/suspendarea permisului de conducere. daca pe autostrada te mai iarta de depasirea cu 20 km/h a vitezei, in zonele de 30km/h, daca te prinde cu 50 ai o amenda de nu stii cum te cheama.

Italia: pe autostrada, vesta reflectorizanta obligatorie pentru cei ce coboara din masina, indiferent de ce face. Am inteles ca din 2005 august sau septembrie va intra si in Germania si Ungaria aceasta obligativitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Nu uitati centurile pentru toti ocupantii in Ungaria!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

citez pe Greuceanu , Focus , r&d

si altii din ce s-a postat pe forumul autoshow

Ca din toate cite sint ...

... pe ocean si pe pamint, ori in galerii de diamant/Tarmul n-are nici un haz, caci pe tarm nu esti viteaz/ Numai

DRUMUL E INTERESANT.

Si acum, dupa licenta asta poetica (

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Ca de obicei, Voinea ne rupe gura! Felicitari, astea da informatii! Lipseste doar Burkina Faso si Mozambic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ramaneti in pana de benzina pe autostrada in Germania..! Se plateste amenda pt asta :lol:

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In .de:

Proiectoarele si stopul de ceata aprinse ziua sau noaptea pe vreme normala : total interzis - amenda 100 E. Nu ai voie sa le folosesti decat strict pe ceata.

Pe langa interzicerea de a da flashuri, este interzisa si accelerarea pe autobann pana in fundul masinii din fata sau claxonarea acesteia.

Pt. amatorii de folii : sunt interzise ! de asemenea si luminitele montate suplimentar pe masina (gen becuri albastre la stropitorile de parbriz :lol: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ramaneti in pana de benzina pe autostrada in Germania..! Se plateste amenda pt asta :lol:

<{POST_SNAPBACK}>

era sa o patesc in Germania cu 3 sapt in urma... Am plecat de la Stuttgart spre Romania si putin inainte de intrarea in Munchen ma avertizeaza sa TANKEN. Eu, convins ca mai mere mult si bine pe autostrada am zis ca intru la urmatoarea, nu la cea care tocmai aparuse (probabil ca vroiam sa gasesc altceva decat Shell). si, ghinionul meu, ocolirea munchen-ului spre salzburg nu are benzinarii pe autostrada vreo 70-80 km !!! Trece de *** rosie, trece de ultima alba, nu mai avea unde sa coboare... se instaleaza panica, viteza economica ( 100 km/h ), deja ne imaginam ca facem pana prostului, ca ne orpim in mijlocul autobahnului si ne taram spre banda de urgenta. aaa, am mai prins si un blocaj de vreo 10-15 min inainte de intrarea in munchen, sa vezi acolo cum creste tensiunea... va dati seama cum eram cand am vazut in final un indicator: urmatoarea benzinarie la 3 km! am trecut din timp pe banda din dreapta ca sa putem iesi lejer.

m-am jurat ca n-oi mai face!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Germania e interzis detectorul de radar. La un control de rutina al vamesilor (ZOLL) pe autostrada, mi l-au gasit in torpedou (nu-l folosisem). Au chemat politia de autostrada, m-au dus la sectie, proces verbal de confiscare si sa ma bucur ca nu l-am folosit, luam si amenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citind ceea ce scriam in tinerete, vreau sa fac o corectie: acum, in Croatia, exista benzinarii pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. amatorii de folii : sunt interzise !

<{POST_SNAPBACK}>

Fals! Eu am cumparat masina din semnatura acum 3 luni din DE si avea folie argintie pe luneta si geamurile spate. Asa circulase si asa am circulat si eu cu ea 2 zile in DE fara probleme.

Modificat de BogdanS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

he he ! numai cu aprobare tuv !!! ia fa un test si plimba-te cu o folie neomologata la ei prin .de :rolleyes: !

si acum, in cazul in care ati facut ceva si ati fost opriti de politie pt a fi amendat: nu declarati NICIODATA ca aveti la voi o suma mare de bani (spuneti ceva de genul 1-200 euro). amenda este stabilita pe loc si se emite chitanta pe loc in urma consultarii telefonice cu un judecator. apoi, nici sa nu va treaca prin cap sa nu o platiti, pentru ca nu veti mai intra in schengen cu ea.

sunt la office acum, cand ajung acasa o sa va pov detaliat patania unor amici acolo, unul dintre ei fiind intors acaasa la urm calatorie pt o amenda de parcare neplatita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

he he ! numai cu aprobare tuv !!! ia fa un test si plimba-te cu o folie neomologata la ei prin .de :rolleyes: !

<{POST_SNAPBACK}>

Bine, dar asta e chestie general valabila... si la noi trebuie sa ai totul omologat de rar. Dar asta nu inseamna ca folia e interzisa in DE. Plus ca din cate stiu eu legislatie, daca esti strain turist in alta tara cu masina personala, iar orice de pe masina ta e omologat de autoritatea in domeniu din tara de resedinta, nu patesti nimic. Ca doar nu te apuci sa-ti demontezi masina doar pt ca pleci in concediu. In tara aia esti doar un strain in trecere. Sau cel putin daca nu e asa, asa mi s-ar parea corect sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci e voie cu folie omologata la noi?

<{POST_SNAPBACK}>

Bineinteles....eu am omologata pe masina.

De la prima vedere iti dai seama care e omologata si care nu,aia omologata e pe nuante de maro sau albastru inchis....cea omologata de afar se vede neagra,gri,etc iar la o privire mai atenta are nuanta de verde (in general),de altfel cea din urma se gaseste intr-o paleta de nuante mult mai larga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu planuiesc o calatorie in afara tarii in curand, asa ca daca mai aflati noutati sau alte chestii utile, le astept(am) :banghead:. Pana atunci, multumiri pentru ce ati scris deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Autobahn pentru a putea devansa o masina ajunsa din urma se da semnal stanga (in plus pe langa faptul ca nu se dau flash-uri)!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

tocmai m-am intors din Franta (Paris) si Germania. Daca nu am fost oprit de politie inseamna ca nu am primit nici o amenda sau s-ar putea sa am surprize la urmatoarea intrare cu masin ain spatiul Shengen? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai m-am intors din Franta (Paris) si Germania. Daca nu am fost oprit de politie inseamna ca nu am primit nici o amenda sau s-ar putea sa am surprize la urmatoarea intrare cu masin ain spatiul Shengen? :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

@al bundy: (OT) Hai, mai, ca te-am vazut sambata trecuta la Morarilor ! Acolo e Franta sau Germania ? :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@al bundy: (OT) Hai, mai, ca te-am vazut sambata trecuta la Morarilor ! Acolo e Franta sau Germania ?  :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

acolo e paris. Asta l-ai omis. Strada paris poate.....Sau Londra, Roma, Argentina, alea prin spate pe la guvern :huh:

In Paris pe ambele "peripheriques" e plin de "radarescu"....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turcia:

pe autostrada se folosesc benzile progresiv in functie de gradul de ocupare; daca autostrada este goala ESTI OBLIGAT sa mergi pe banda intai. daca se iveste ceva, depasesti si revii la loc. cand snt f multe camioane pe banda intai, ai voie pe banda a doua; samd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!