Jump to content

Reguli de circulatie prin Europa


deocamdata
 Share

Postare recomandată

:mop: da? habar nu am avut... am dat la inceputul lu' 99 :) sunt batran

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    12

  • godoroja

    10

  • Roger

    10

  • exO2Driver

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

:P da? habar nu am avut... am dat la inceputul lu' 99 :P sunt batran

de ce zici man ca esti batran?? si eu il am de la sfarsitul lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Poate sa spuna cineva despre cum se circula in danemarka suedia si finlanda. Vreau sa plec in mai in concediu acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate nu am observat din ce s-a spus mai sus, mai exact daca s-a facut referire la folosirea proiectoarelor de ceata pe timpul zilei sau a noptii in Ungaria. Cert este ca doar cand este ceata se folosesc...altfel...riscati amenda...sau daca va descurcati cu limba sau o rupeti in engleza, scapati cu spaga de 50 de euro (caz intamplat unui amic).

Atentie si in Slovacia, viteza maxima pe drumurile nationale este de doar 90 de km\h. Iar radare sunt....aproape in fiecare localitate....si nu numai...chiar si pe drum....amplasate dupa curbe....sau zone putin vizibile. Noroc ca si localnicii stiu lectia cu flash-urile....si isi face toata lumea treaba :(

PS: Politia slovaca au in dotare Skode, mai exact Felicia si Octavia verzi...usor de reperat dupa ce te inveti cu mersu pe acolo :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Daca ajungeti vreodata prin Anglia cu masina ar trebui sa stiti ca:

Limita de viteza pe autostrada este 70mile/h adica 112 km/h. In afara localitatilor sunt multe drumuri cu 4 benzi (cu cele 2 sensuri despartite de un scuar) unde este aceeasi limita. Pe drumurile normale de 2 benzi in afara localitatilor de obicei limta este 50mile (80km/h) uneori chiar 40mile (aprox 65km/h). In localitati limita este de 30mile (48km/h).

Nu va jucati cu viteza pentru ca sunt un miliard de camere in trafic, multe fixe (semnalizate inainte cam cu 100m, niste cutii mari galbene care te fotografiaza dupa ce treci de ele) dar si multe mobile. De asemenea masinile de politie de obicei au camera radar atat in fata cat si in spate, asadar le este foarte usor sa te prinda.

Daca incalcati ceva legi de circulatie de obicei se primesc puncte ca la noi (nu e cazul soferilor straini) si amenzi foarte mari. De ex. amenda pt. viteza excesiva poate merge pana la 2000

Modificat de luke2408
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Trezesc si eu la viata topicul asta cu o intrebare...

Am sa plec in Ungaria si am citit pe ViaMichelin ca este neaparat nevoie sa am si un set de becuri de rezerva (pe langa triunghi, stingator etc...). Ideea e ca mi se pare inutil , avand in vedere ca am bixenon si cred ca nu as putea sa schimb un bec cu toata bunavointa din lume in afara unui service.

A avut cineva probleme pe tema asta?

Pe mine m-au intrebat la bulgari daca am asa ceva si am bravat ca am (chiar eram convins ca am la masina cealalta, dar nu aveam) si m-au lasat in pace.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da

se cere in Ungaria sa ai set de becuri de rezerva,dar poti sa ai si un set de becuri H7 de ex din alea in trusa mica(care contine mai mute becuri)

in caz ca e nevoie sa arati

nu se uita sa vada daca corespund sau nu

tu doar sa ai

eu de ex am dar sunt arse si nu sunt nici xenon cum sunt cele din far, sunt doar H7 si scrie pe trusa H7

cand mi le cere arat trusa si e ok

toate ele bune

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am trecut la unguri (acum o saptamana) nu mi-au cerut nimic in afara de buletin.nici actele masinii care este in leasing ,dapai de becuri :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ungaria trebuie sa tineti minte 3 reguli.

1. Nu mergeti cu farurile de ceata. Eu am luat amenda pt asa ceva. Pana in Oradea ceata si dupa Oradea nu mai era ceata. Cum nu am oprit deloc am uitat sa le inchid si am luat amenda.

2. Pasagerii din spate centura de siguranta obligatoriu. M-au oprit pt faruri de ceata si au vazut ca nu au centura cei din spate. Amenda si pt asta.

3. Nu depasiti viteza legala mai ales in localitati. In rest asa cum bun simt. Cu cat merge unguru cu atata mergi si tu chiar daca ai GTI, RS sau S4.

Modificat de eto_ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@eto ro

3. Cam asa trebuie sa mergi prin toata Europa, eu unu asa merg, daca e limitare 80 dar toti merg cu 100 merg cu 100 stiu ei ce stiu. Trebuie sa te incadrezi si sa te adaptezi traficului.

As avea o intrebare care sunt tarile ce au acord cu Romania si te poti trezi cu amenda acasa ca ai depasit limita de viteza in tara X. De exemplu eu am gasit in geam in Olanda o amenda de parcare de 50 euro, si nu sunt sigur o sa ma trezesc cu ea acasa sau nu?

Din cate stiu Ungaria, Austria si Germania au acord si iti trimit amenzile acasa, despre restul tarilor aveti ceva informatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Deocamdata nicio tara. Sunt semnate acorduri, dar nu s-a pus in practica acest lucru din cauze logistice (sistem informatic centralizat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit ca nu vin amenzile de afara in romania (inca). Am auzit ca se face un plan prin care toate tarile sa isi trimita amenzile intre ele. Si eu am luat amenda in olanda de parcare acuma vreo 3 ani si nici pana azi nu a venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un prieten mi-a zis ca el a primit vreo 3 amenzi prin posta din Germania pentru nerespectarea limitei de viteza, si de la el stiam ca sunt putine tarile ce au acord sa-ti trimita acasa in Romania. Acum poate minte, eu nu am vazut amenzile. Oricum sper sa nu ajung acasa si sa gasesc amenda in posta.

Pot sa dau mai multe informatii despre Olanda. Daca aveti drum pe aici grija mare cu parcarile, rar gasesti loc de parcare free. In general au automate pe strada unde platesti ori cu cardul ori un card special (ti-l elibereaza primaria orasului unde esti rezident) iar in parcarile acoperite poti plati cu bancnote si monede. Mai sunt blue parking zone unde-ti trebuie un carton pe care e trecuta ora la care ai parcat si acolo ai voie sa stai maxim 1h sau 2h, sunt panouri ce indica exact numarul de ore (Cred ca si in Franta mai e un sistem asemanator).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fivetd, cam in orice tara vest europeana, parcarile sunt cu bani, chiar si la marginea drumului. Parcarile free se gasesc doar prin anumite centre comerciale sau super-marketuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Istef sunt locuri de parcare free si in tarile din vest, la marginea trotuarului, din nefericire acestea le gasesti mai departe de centrele oraselor, a zonelor turistice. In unele orase, pe stradute, chiar sunt indicatoare unde este trecut intervalul orar pentru stationare (Belgia).

In alte tari , cum este Cehia, simbata este free pentru parcari incepind cu ora 13:00, duminica toata ziua pina luni dimineata la ora 7:00. Este valabil in toate orasele din Cehia, regula nu e valabila pentru parcarile supraterane. :huh:

Modificat de mdinisoae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate, referitor la orarul pentru parcare. Chiar si in centrele turistice, sambata dupa-amiaza si duminica de obicei e gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine unu ma luat radarul pe A3 in germania era o portiune unde limuta maxima era de 70km/h si mia venit poza acasa cu 100km/h, asta fiind dupa 2 ani, eram cu TIR-ul de la o firma din Craiova, au cerut datele mele la firma si mi-a venit amenda acasa. Si pentru parca si viteza.... acuma cred ca depinde si de norocul vostru, eu acuma sunt dator la nemti cu 500 euro si cand intru la ei ma duc prin vamile putin circulate prin alea mici..ca altfel sare neamtu pe mine dupa bani.

Asa ca nu va bazati ca scapati, se poate sa da sau sa ai ghinionul sa nu scapi....!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

http://www.auto.ro/sfat/Amenzi-in-Europa/?...campaign=zilnic

http://www.auto.ro/utile/sfat/Viteze-maxime-admise-Europa

Daca tot se apropie vacanta si v-am oferit lista limitelor de viteza in tarile europene, credem ca ar fi bine sa stiti si ce amenzi se practica pe acolo, mai ales ca acum le primiti acasa.

Asa ca daca alegeti sa va petreceti vacanta in strainatate, Auto.ro va recomanda sa respectati regulile de circulatie pentru a evita sa ramaneti fara bani de vacanta sau chiar fara masina. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu prea mai merge binecunoscuta

Modificat de pityc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Bag seama ca la noi inca e paradis din punctul asta de vedere.

Doar corectitudinea lasa de dorit de ambele parti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Germania

Centura de siguranta este obligatorie.

[..]

Daca nu aveti vigneta primiti o amenda de 40 euro.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista vignietta si in Germania, dar aceasta vignieta este pentru centrul oraselor. Exista niste semne informative care avertizeaza asupra obiligativiatatii vignietei la intrarea in centrul orasului.

Detalii despre vignieta aveti aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa plec in Ungaria si am citit pe ViaMichelin ca este neaparat nevoie sa am si un set de becuri de rezerva (pe langa triunghi, stingator etc...). Ideea e ca mi se pare inutil , avand in vedere ca am bixenon si cred ca nu as putea sa schimb un bec cu toata bunavointa din lume in afara unui service.

A avut cineva probleme pe tema asta?

I-au fost cerute cuiva becuri de rezerva in Ungaria de catre politie?

Eu am fost anul trecut de mai multe ori in Ungaria cu altcineva cu masina, dar nu ne-a oprit niciodata politia. In vara asta vreau sa merg cu masina personala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu
Da, exista vignietta si in Germania, dar aceasta vignieta este pentru centrul oraselor. Exista niste semne informative care avertizeaza asupra obiligativiatatii vignietei la intrarea in centrul orasului.

Detalii despre vignieta aveti aici.

:icon_thumright:

au innebunit nemtii

asta inseamna ca eram in ilegalitate la un moment dat si nici nu eram aware of...:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

scria mai sus pityc ca in Germania, au dreptul sa iti salte GPS-ul daca ai camerele fixe pe el. a patit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

povesti.. traducerea este aiurea.

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!