Jump to content

Reguli de circulatie prin Europa


deocamdata
 Share

Postare recomandată

Stie cineva vreun site unde sa scrie vitezele limita pentru pentru orice sector de drum din fiecare tara Europeana in parte?

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    12

  • godoroja

    10

  • Roger

    10

  • exO2Driver

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Va salut

Ma uitam astazi la stiri pe TV 5 si pentru toate autostrazile din Franta care duc spre litoral limita de viteza a fost stabilita la 110 km/h

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde nenea? Ca Franta are o groaza de litoraluri si o groaza de "spre litoral".

In Bretania sunt 110 de ani de zile pt ca-s drumuri expres (echivalentul a cel putin a unei autostrazi la noi, dar asta e alta discutie) intrucat n-au fost de acord cu autostrazi cu plata.

Inspre Normandia e 130 limita, pana destul de aproape de tarm (cam la 20 km) cand incep niste viraje cam stranse pentru orice >110, deci e justificat.

In Sud, inspre Marsilia, ultimii 20 km sunt la fel cu 110 insa asta din cauza traficului infernal din jurul Marsiliei.

Daca ai vreun anunt concret cu vreo modificare recenta, as fi interesat ca plec week-endul viitor :coffee_lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, ca anunta aia si pe drum daca schimba ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut docman,

Nu au spus pe ce tronsoane sau directii doar spre litoral. Oricum daca vrei sa afli poti urmari stirile TV5, sau poti intra pe site.

Nu vreau sa dezinformez am scris doar ce am vazut.

Bafta nenea! :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa stii ca-n BG se iau si de tine..ca vor ei..pur si simplu....

am venit nu demult de la bulgari. daca la dus am stat cuminte in coloana si am respectat aproape toate limitarile, de am scos medie orara de sub 50 km/h, la intors am venit singur si cu mici exceptii nu am lasat-o sub 100.

am intalnit 1 masina de politie si 1 radar, in penultimul sat inainte de Vama, dar anuntat si rasanuntat de bulgarii si rumanii care veneau din sens opus.

P.S. m-a imbarligat navigatia in Varna ceva de nu-i adevarat, dar cred ca intr-adevar era drumul cel mai scurt.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oaspete, esti un caz fericit....eu am vazut si invers ;)

bine, eram cu un amic cu masina, cu 180 pe autostrada lor, sa ne prinda radaru, si sa ne arate pistolul...cu 145 km/h :icon_thumright: sa ceara 10euro (desi acum 3-4 ani nu era euro la ei :P ) si sa ne ureze drum bun....

nu am inteles..dar ne-a convenit si noua si lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica intrebare : veste reflectorizanta este obligatorie in tarile din vest nu ? Alaturi de trusa medicala, extinctor si set de becuri nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Austria cica ar fi, pe toti pe care i-am vazut stationati pe margine aveau veste!

Asa ca i-ati una, nu e o avere :offtopic:

MultumesC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica intrebare : veste reflectorizanta este obligatorie in tarile din vest nu ? Alaturi de trusa medicala, extinctor si set de becuri nu ?

Da, vesta este obligatorie. Nu uita sa ai si triunghiul reflectorizant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ralph veres BH-87-VER

Din cate stiu trebuie sa ai atatea veste reflectorizante in masina cati ocupati pot fi maxim , adica la masina din semnatura 5 locuri = 5 veste reflectorizante . Nu vreau sa zic bazaconii dar asa am auzit de prin popor. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, am facut rost de 2 iar cum noi suntem 2 persoane va fi ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
citez pe Greuceanu , Focus , r&d

si altii din ce s-a postat pe forumul autoshow

<span style='font-size:8pt;line-height:100%'>

traversati riul Duna aici ca e pod si nu bac,

:offtopic:

Asta cu "raul Duna" e super tare :D ... E vorb chiar despre Dunare :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie pentru cei care tranziteaza sau merg in Macedonia !!! Respectati la sange restrictiile de viteza chiar si pe autostrada. Daca scrie 40 sub 40 sa mergeti ca stau marlanii de politisti exact acolo si isi asteapta spaga. Vorbesc din experienta ! E plin de politie pe strazile din Macedonia. Cred ca e cea mai "safe" tara din lume din punctul asta de vedere :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am respectat nici o viteza cand am tranzitat Macedonia spre Serbia. Si nu am vazut nici un politist. (iulie anul asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost alaltaieri ! Si era plin de ei. Poate tu ai fost noaptea. O fi si asta un motiv !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Vreau sa plec in austria via Ungaria week-endul asta si am si eu o intrebare?

Am voie cu detector radar si GPS ( mai mult ma interesa detectorul radar ).

Multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania da :Driver: in Ungaria si Austria NU ai voie cu detector radar. Cu GPS da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara ! dimineata plec cu tata si fratelo in cehia .... fratelo are 6 ani si 10 luni , este obligatoriu scaun din ala pentru copii ? am o "perna " speciala , e buna sau trebuie neaparat un scaun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca o sa gasesti undeva scaune de masina pt copii de 7 ani!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sebip:

se gasesc si din-alea mai mari... uite un exemplu...

@octavia 4ever:

La cehi nu stiu cum e dar la intrarea in Ungaria/Romania ai sanse sa iti explice ca la ei scaunelul e obligatoriu pentru copii pana la 12 ani altfel amenda e nu mai stiu cate mii de forintzi (ceva de genul 180 de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara ! dimineata plec cu tata si fratelo in cehia .... fratelo are 6 ani si 10 luni , este obligatoriu scaun din ala pentru copii ? am o "perna " speciala , e buna sau trebuie neaparat un scaun ?

La 6 ani, doar pentru a evita o eventuala amenda, teoretic ar fi deajuns si unul dinasta, corespunde normei ECE, in rest cum spunea si cri-cri, pana la 36 kg gasesti de toate tipurile.

Ca parere personala, nu as folosi asa ceva "doar" in calatorii pentru evitarea eventualelor amenzi ci l-as folosi permanent pentru siguranta copilului!

Drum Bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La "Top Gear" ziceau anul trecut ca in Elvetia este interzisa folosirea unei suspensii afermarket mai joase. La fel si chiptuning: interzis. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!