Jump to content

Reguli de circulatie prin Europa


deocamdata
 Share

Postare recomandată

An de an tranzitez Elvetia si...ghice ce!Am si chip si suspensie si xenon after market;nu am fost intrebat niciodata de sanatate,dar sa nu uitati sa cumparati rovinieta de 30euro pe un an(eu prefer sa o i-au din vama).Ba chiar vamesii au fost atat de draguti,ca m-au ajutat sa-mi curat parbrizul si geamurile laterale;tot respectul pt ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 283
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Bogdan_wrc

    12

  • godoroja

    10

  • Roger

    10

  • exO2Driver

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

asta pt ca probabil stiu ca in alte tari e permis sa ai si CIP si suspensie. dar poate la TG se refereau la masinile lor.

la cati nemti au cip si/sau suspensii..care tranziteaza elvetia...ar dubla PIB doar din amenzi :P

mare atentie..si in Germania exista o reglementare referitoare la modificarile motorului. nici cei cu CIP nu sunt chiar bine vazuti de Politia lor. asta..daca au cum si de ce sa-si dea seama. ca nu vor face verificari aiurea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
La "Top Gear" ziceau anul trecut ca in Elvetia este interzisa folosirea unei suspensii afermarket mai joase. La fel si chiptuning: interzis. :offtopic:

cred ca glumeau...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Saluti!

Pentru cei ce calatoresc in Franta, atentie mare : intr-un sens giratoriu au prioritate cei care INTRA in sens, NU cei care se afla deja in el !!!!

E un detaliu ff important, multi straini si-au facut praf acolo masinile, era sa se numere si un prieten apropiat printre ei.

Drum bun prin strainataturi

:ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna gluma ta KERSCHER, dar si mai buna este ca prietenul tau a crezut si el acelasi lucru.

Total fals ceea ce afirmi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi, am si eu o intrebare, In Anglia la 12 puncte ( 6 in cazul in care nu ai o vechime mai mare de 2 ani , iti ia permisul si trebuie sa dai din nou examen) iti ia permisul cel putin 6 luni /12luni in functie de gravitate si se poate duce pana la 3-4ani. Ai permis RO, te duci in vizita in Anglia si acumulezi 6-12 puncte si in legea lor scrie sa iti ia carnetul si sa dai examen din nou. Ti-l poate lua sa iti zica ca trebuie sa dai examen din nou? Si daca Da, ce urmeaza? Pt. ca platesc foarte mult asigurarea la masina , am schimbat permisul din RO in UK sa beneficiez de preturi mai mici.Acum ca e UK, sunt la mana lor cand acumulez pct-ele ma lasa fara el . Au voie sa iti ia permisul daca e de Ro? Daca da, sa il schimb iar din Uk in RO ;)

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, de ce ai tinut mortis sa ti-l schimbi? Era obligatoriu?

In cazul tau, vei suporta aceleasi penalitati ca si un cetatean britanic. Daca ai fi pastrat permisul romanesc si ai fi comis vreo contraventie in urma careia trebuia sa-ti fie retinut documentul (de ex exces de viteza) atunci ti se trimitea in Romania. Deci, da - au voie sa ti-l ia.

In Belgia poti merge si cu permis romanesc. Spun asta pentru ca am cerut sa-l schimb cu unul Belgian, dar mi s-a spus de catre oficiali (Comuna/ Primaria de sector de care apartin) ca nu este obligatoriu. In schimb mi-au facut o copie dupa cel romanesc, iar in cazul in care il pierd, se deterioreaza sau mi-l fura primesc unul belgian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegi, am si eu o intrebare, In Anglia la 12 puncte ( 6 in cazul in care nu ai o vechime mai mare de 2 ani , iti ia permisul si trebuie sa dai din nou examen) iti ia permisul cel putin 6 luni /12luni in functie de gravitate si se poate duce pana la 3-4ani. Ai permis RO, te duci in vizita in Anglia si acumulezi 6-12 puncte si in legea lor scrie sa iti ia carnetul si sa dai examen din nou. Ti-l poate lua sa iti zica ca trebuie sa dai examen din nou? Si daca Da, ce urmeaza? Pt. ca platesc foarte mult asigurarea la masina , am schimbat permisul din RO in UK sa beneficiez de preturi mai mici.Acum ca e UK, sunt la mana lor cand acumulez pct-ele ma lasa fara el . Au voie sa iti ia permisul daca e de Ro? Daca da, sa il schimb iar din Uk in RO :icon_thumright:

Multumesc.

Nu stiu ce te-a mancat sa-ti schimbi permisul;locuiesc aici de aprox 4ani,am 2 masini pe numele meu si circul cu permis romanesc tocmai datorita punctelor care se pot acumula ffff usor aici.Daca ai sub 25ani,esti la prima masina inmatriculata in UK,intr-adevar pretul asigurarii e f mare,peste 100lire lunar.Personal am declarat asiguratorilor ca am permis UK pt a mai scadea ceva din pretul asigurarii,dar mergi pe riscul tau.Daca ai permis RO nu pot sa-ti ia puncte,doar penalitati financiare,dar pt infractiuni grave pt care se retine permisul din prima,ti-l vor retine si trimite in RO.Pe de alta parte,o masina inmatriculata in CE si circula mai mult de 6luni in UK trebuie inregistrata la DVLA si inmatriculata aici.Btw,daca ai permis UK si ai acumulat mai mult de 12 puncte si e retinut,nu poti sa te duci in RO si sa-ti iei alt permis romanesc,uita de asta!Permisul romanesc va fi returnat politiei romane care este instiintata pe aceasta cale care ti-ai schimbat permisul.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, de ce ai tinut mortis sa ti-l schimbi? Era obligatoriu?

In cazul tau, vei suporta aceleasi penalitati ca si un cetatean britanic. Daca ai fi pastrat permisul romanesc si ai fi comis vreo contraventie in urma careia trebuia sa-ti fie retinut documentul (de ex exces de viteza) atunci ti se trimitea in Romania. Deci, da - au voie sa ti-l ia.

In Belgia poti merge si cu permis romanesc. Spun asta pentru ca am cerut sa-l schimb cu unul Belgian, dar mi s-a spus de catre oficiali (Comuna/ Primaria de sector de care apartin) ca nu este obligatoriu. In schimb mi-au facut o copie dupa cel romanesc, iar in cazul in care il pierd, se deterioreaza sau mi-l fura primesc unul belgian.

Roger, nu era obligatoriu, insa am scris mai sus, din cauza asigurarii. Puteam circula si cu cel Romanesc, dar asigurarea era mai scumpa.

Nu stiu ce te-a mancat sa-ti schimbi permisul;locuiesc aici de aprox 4ani,am 2 masini pe numele meu si circul cu permis romanesc tocmai datorita punctelor care se pot acumula ffff usor aici.Daca ai sub 25ani,esti la prima masina inmatriculata in UK,intr-adevar pretul asigurarii e f mare,peste 100lire lunar.Personal am declarat asiguratorilor ca am permis UK pt a mai scadea ceva din pretul asigurarii,dar mergi pe riscul tau.Daca ai permis RO nu pot sa-ti ia puncte,doar penalitati financiare,dar pt infractiuni grave pt care se retine permisul din prima,ti-l vor retine si trimite in RO.Pe de alta parte,o masina inmatriculata in CE si circula mai mult de 6luni in UK trebuie inregistrata la DVLA si inmatriculata aici.Btw,daca ai permis UK si ai acumulat mai mult de 12 puncte si e retinut,nu poti sa te duci in RO si sa-ti iei alt permis romanesc,uita de asta!Permisul romanesc va fi returnat politiei romane care este instiintata pe aceasta cale care ti-ai schimbat permisul.

Nu m-a mancat nici unde, ba da, mint, la buzunar sa nu platesc 130lire lunar. Si da, am sub 25ani. Pai atunci il schimb iar din Uk in RO si gata, dupa sarbatori sper sa imi fac timp 2- zile sa merg in Ro sa il schimb.

In 2005 cand am ajuns in Uk, mergeam cu altu...intelegi tu. din 2007 am stat mai mult in Ro si cand veneam aici luam masina de la un prieten si plateam "pay as you go insurance" 3-5 zile cat stateam. Acum ca sunt Main Driver pe asigurare si sunt Young... l-am schimbat . Oricum mai bine dau cu 30-40lire lunar in plus decat sa iau 3 "speed camera" si sa uit de permis.

Multumesc pt. raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai puteai face ceva,treceai masina pe numele unui prieten mai in varsta si pe asigurarea lui te trecea pe tine second driver.Sa-ti povestesc o faza:roman cu permis romanesc(evident) forteaza la culoarea galbena si-l prinde rosu in intersectie;politia mai incolo,il opreste si-i retine permisul.A doua zi este sunat de la circa de politie din zona si este invitat sa vina aici;cand ajunge,ofiterul de servici isi cere politicos scuze ca i s-a retinut permisul,i-l inapoiaza si ai spune ca are dreptul sa dea in judecata pe respectivul politist care i-a retinut permisul,precum ca nu avea dreptul sa-l ia.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu Second Driver o stiu, o puteam pune pe mama ,insa nu a condus de ceva vreme si nu are No Claim Bonus, si sa ii fac naspeturi...nu vreu. Asa ca am eu 2ani no claim Bonus si asta e.

Oricum voi schimba dupa sarbatori Permisul , iar :(

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge sa risti cu doar 2 anvelope de iarna in Austria in sezon? Se fac verificari sau ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se fac. mai ales daca prognoza spune ca va ninge, ai mari sanse sa te opreasca sa te verifice nu numai de cauciucuri de iarna dar si de celelalte accesorii obligatorii: lanturi, lopata, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe autostrada nu au voie cu lanturi si nu se fac controale pentru anvelope. Dar daca esti implicat intr-un accident, atunci o sa ai probleme. Eu zic sa mergi cu 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar nu stiu daca mai gasesc 2 Dunlop de iarna modelul pe care il am :). Sau pot fi si alt model? parca stiam ca trebuie sa fie identice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, acuma nu e musai sa fie identice. Carne sa aiba si sa fie de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Saluti!

Pentru cei ce calatoresc in Franta, atentie mare : intr-un sens giratoriu au prioritate cei care INTRA in sens, NU cei care se afla deja in el !!!!

E un detaliu ff important, multi straini si-au facut praf acolo masinile, era sa se numere si un prieten apropiat printre ei.

Asta e bancul anului!

In orice tara din EU in care se conduce pe dreapta propritatea este reglementata prin Conventia de la Viena din 1966 (cred!) asa ca prioritate au aia din giratoriu fata de cei care vor sa intre.

Merge sa risti cu doar 2 anvelope de iarna in Austria in sezon? Se fac verificari sau ... :)

Se fac.

Vineri seara era razie la intrarea in Austria dinspre Ungaria, trageau pe dreapta masinile strainezilor, se uitau la roti, multumeau, la revedere..haidi pa.

Erau doua masini ro-populare oprite (una din CT si una din IF) si aia parlamentau ca ce au cu ei ca au "olsizan"

Pert total aveau nemtii dreptate, duminica dimineata ningea in A si HU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe un prieten l-a oprit la intrare in austria vineri seara fix cum zici tu, dar nici vorba de cauciucuri, i-a cereut numa buletinul si atat... bine da avea si CLS... daca era unu cu un golf 3 sau bmw pisicuta sigur se uitau la cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca austriecii nu fac discriminari de genu CLS sau Golf3, pentru ei legea e lege. Si din cate am inteles, amenda daca nu ai cauciucuri de iarna este destul de mare, pe langa ca nu te despagubesc asigurarile in caz de accident daca nu ai cauciucuri de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa cred ca este asa cum zici tu dar in ziua de azi... orice e posibil, nu ma mai mira nimica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe un prieten l-a oprit la intrare in austria vineri seara fix cum zici tu, dar nici vorba de cauciucuri, i-a cereut numa buletinul si atat... bine da avea si CLS... daca era unu cu un golf 3 sau bmw pisicuta sigur se uitau la cauciucuri.

3zile in urma,un amic a parasit UK sa-si petreaca vacanta de iarna in RO,a fost oprit pe autostrada in Austria si i s-a dat o amenda de 800euro pt ca nu avea cauciucuri de iarna,plus ca politia l-a excortat la cel mai apropiat atelier sa-si cumpere cauciucuri de iarna;pret total al distractiei 1200euro!Mi-a spus aseara pe mess,daca ma minte,va mint si eu :santa:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a oprit politia in Austria in urma cu vreo 3 ani, veneam din Italia unde erau +20grade, si in Austria era zapada pe autostrada. Mi-au spus ca din anul urmator, amenda va fi 1000 euro daca nu ai cauciucuri de iarna. Si nu cred ca m-au mintit :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mccornel, nu te minte, asa se procedeaza in Austria, amicul tau a gresit ca nu s-a informat din timp, da-i linkul de aici de la forum sa fie la curent cu legile!

Modificat de exO2Driver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu cred ca m-a mintit(il cunosc),am zis asta pt a evita eventualul flame cu necredinciosii;mai am 5masini care pleaca duminica dimineata spre RO,le-am povestit ce a patit amicul meu,azi toti erau la cumparat cauciucuri de iarna :) ;si faza e,la ce zapada e prin toata Europa,chiar sunt necesare aceste cauciucuri.Eu am cauciucuri noi de vara Bridgestone Potenta si pe zapada-gheata parca merg pe patine,nu am putut urca o rampa f usoara de pe loc,a trebuit sa dau in spate sa-mi i-au putin demaraj.

Modificat de mcornel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele de vara pot sa fie oricat de noi si de tari, iarna nu ajuta mult, este alt amestec de cauciuc care la temperaturi scazute se intareste si are gripul foarte prost chiar daca nu este zapada sau gheata pe drum.

Recomand folosirea rotilor de iarna nu doar de frica politiei din Austria ci si pentru siguranta voastra(si a noastra :) )!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!