Jump to content

SEAT Leon 1.8T Sport


toni

Postare recomandată

Pe ebay l-am vazut la 40E. L-am gasit si ne-OEM la 100ron. Ma mai gandesc, diferenta e destul de mare, oricum e utila piesa.

Link către comentariu
  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    125

  • Bogdan_wrc

    26

  • andrei.toledo

    16

  • Muale

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu am luat de la BOBBY de pe forum la un pret mai mic. functiile sunt aceleasi (poate al lui are in plus programarea nr de blink-uri).

 

ai rezolvat cu stergatoarele? eu am pus o garnitura ceva mai groasa si merge foarte bine.

Link către comentariu

Sau de aici ceva mai ieftin...

Daca adaugi si transportul ajungi la acelasi pret. Am cautat si eu inainte dar nu era nici o afacere sa-l iau de afara pentru ca transportul anula orice castig.

 

eu am luat de la BOBBY de pe forum la un pret mai mic. functiile sunt aceleasi (poate al lui are in plus programarea nr de blink-uri).

 

ai rezolvat cu stergatoarele? eu am pus o garnitura ceva mai groasa si merge foarte bine.

 

Intr-adevar al lui Bobby are avantajul de programare al numarului de blink-uri dar eu am preferat sa iau piesa OEM.

 

Stergatoarele le-am rezolvat de atunci, am pus o garnitura de instalatii sanitare (robinet sau similar, am luat o punguta din Hornbach cu multa variante) dar nu stiu cat o sa tina. Am mici dubii si in privinta vaselinei care se baga acolo. Eu am folosit un spray cu vaselina aderenta de la Liqui Moly, parea cea mai rezistenta din ce am eu. Mai vedem...

Link către comentariu

vaselina de planetara am pus eu, stiu ca e rezistenta la spalare si  e aderenta pt a rezista pe angrenaje in miscare.

mai conteaza si gulerul de cauciuc care se pune peste.

si chimicalele/degresantii agresivi de la spalatorie, jetul de apa...toate sunt impotriva functionarii bune :)

Link către comentariu

Cred ca se mai gaseau 2-3 cu care sa imparti transportul daca anuntai!

Link către comentariu

Am montat si modulul de Aux-in pentru CD-player-ul Seat Aura. L-am luat de aici.

 

aux_cd-08.jpg

 

L-am montat sub CD-player, vedem daca zdrangane in mers, desi sta destul de inghesuit acolo. Montajul este foarte simplu, se scoate player-ul si se conecteaza mufa ISO cu 8 pini in locul celei existente (daca masina are pregatire de magazie de CD-uri) sau in completarea celorlalte mufe colorate (galbena si verde). Firul maron de masa l-am prins pe carcasa player-ului iar jack-ul audio l-am scos pe sub consola centrala in fata schimbatorului.

Link către comentariu
andrei.toledo

Daca am deja magazie cd-uri pot monta acest aux si sa pastrez si magazia ?

Link către comentariu

Nu prea cred. Ar trebui sa gasesti un splitter in Y inca sa le poti conecta pe ambele in acelasi timp dar apoi nu stiu cum ai putea selecta intre magazie si Aux.

Gasisem pe undeva facut la un Passat ce vrei dar nu stiu daca isi pastra si functionalitatea magaziei sau avea doar Aux. Iti dau PM cu link-ul dupa ce il regasesc.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Am mai adunat niste piese:

 

- cap planetara Cifam/Metelli

- toba intermediara Bosal

- coliere HJS si Bosal, vedem care se potriveste mai bine

- pasta pentru montaj esapament de la Sonax

 

parts_1.jpg

 

Intre timp am mai schimbat bucsele mici de la bascula si bucsele de la "jugul" motorului (subframe mount), Lemfoerder ambele. Speram sa rezolv cu ele o pocnitura care se aude ocazional la viteze mici si cand iau mai mult de volan, dar pana la urma nu scap fara schimbarea capului de planeratara pe stanga.

Link către comentariu

da-mi un pm si spunemi si mie ce diametru de intrare/iesire are intermediara si cat a costat. si de unde:p. ms

Link către comentariu

Azi am facut geometria pe care o aman de foarte mult timp. Din fericire, nu a fost ceva foarte ingrijorator, doar unghiurile de convergenta erau aiurea dar alea se trag cel mai probabil de la schimbarea bieletelor.

 

alignment_1.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...

Some more updates :)

 

- n-am mai schimbat capul de planetara pentru ca dupa ce a fost data jos un avea pic de joc. In schimb, am pus un rulment nou (ambalaj Ruville cu Koyo Japan inauntru) pe partea stanga, fiind singurul element care ar putea produce zgomotul cu pricina. Nu l-am mai auzit, dar inca nu sunt 100% convins ca s-a rezolvat

- schimbat sigla fata, cea veche a cazut si n-am mai gasit-o :(

- trebuie sa schimb aparatoarea de noroi pe dreapta fata; nu a fost prinsa bine si a frecat de roata ceea ce a facut o gaura in ea. Este cumparata urmeaza sa o schimb cand pun rotile de iarna

- am ajuns la 230k km si am mai facut un schimb de ulei cu LM Synthoil 5W40 si filtru Mahle

- m-a lasat bateria in urma cu o saptamana, dupa doar 2 ani si 11 ani de la ultima schimbare (Varta Silver). Am pus in schimb un Exide Premium de 63Ah.

- am rezolvat pragurile indoite de meseriasii de la vulcanizari

 

Pragurile aveau buza pe care se pune cricul de fabrica indoita, lucru ce a dus la desprinderea masticului de protectia si infiltrarea apei sub el, producand rugina.

Dupa indreptarea la un tinichigiu, m-am apucat de scos rugina.

Pragurile au ajuns de la stadiul acesta:

 

Deox_Gel_06.jpg

 

La fier curat - pe stanga (folosind Bilt Hamber Deox-Gel)

 

rust_2_3.jpg

 

... si pe dreapta

 

rust_2_2.jpg

 

Apoi am dat cu Loctite 7505 Super Rost Killer pentru a neutraliza orice urme de rugina ramase (curatand in prealabil cu degresant anti-siliconic de la HB Body)

 

Stanga

 

rust_2_4.jpg

 

Dreapta

 

rust_2_5.jpg

 

Iar la final am dat cu vopsea anti-criblura HB Body Autoflex Special

 

Stanga

 

Auto_flexl_5.jpg

 

Dreapta

 

Auto_flexl_6.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

M-am pus pe facut hidroizolatia la acoperis  :lol:

 

soundproofing_1.jpg

 

Am pus pe plafon banda butilica (folosita pentru hidroizolatia acoperisurilor) groasa de 1mm. A fost printre cele mai groase pe care le-am gasit. Din cate am vazut Dynamat-ul original are 1.7mm.

Mai in vara am pus aceeasi folie si in usile fata, nu pentru audio ci pentru a reduce din vibratiile tablei in general.

O mare problema era intaritura de pe mijlocul plafonului care atingea de plafon. I-am pus cateva pene atent calibrate  :lol:  din folie de plastic care sa o distanteze de plafon incat sa nu mai atinga.

 

Rezultatul este urmatorul:

Inainte:

 

 

Dupa:

 

 

Link către comentariu

hidro- sau fono- izolatie? presupun ca ai pus-o pt liniste, nu ca sa blochezi apa.

cum/unde se gaseste banda?

Link către comentariu

poti pune te rog PDFul cu DIY pt semnalizare confort..ca nu il pot vedea de acolo...trebuie cont. si mie mi-ar placea..am avut pe toate celelalte masini.

Multumesc

Link către comentariu

hidro- sau fono- izolatie? presupun ca ai pus-o pt liniste, nu ca sa blochezi apa.

cum/unde se gaseste banda?

Era o gluma :) Banda este folosita in constructii pentru hidroizolatie , dar eu am pus-o pentru fonoizolatie.

Eu am luat-o de la Fantech, dar vad ca acum au site-ul in constructie. Banda este Gerband 606 de 150mm latime. Am luat de la ei si snur butilic pe care l-am folosit la hidroizolarea fata de cadrul usii a panoului pe care stau macaraua si motorul geamului (o problema comuna la Leon).

 

poti pune te rog PDFul cu DIY pt semnalizare confort..ca nu il pot vedea de acolo...trebuie cont. si mie mi-ar placea..am avut pe toate celelalte masini.

Multumesc

L-am atasat.

Eu nu stiu cum am trait fara modulul asta atata timp :)

Anleitung_Komfortblinker.pdf

Modificat de toni
Link către comentariu

eu am luat ceva similar, nu original dar face aceeasi treaba (programabil cate blink-uri sa faca), la un pret mai mic, evident

pe AHW e 41.50e + transport

Modificat de Muale
Link către comentariu

Am cumparat inainte sa ma apuc de reparatia pragurilor si niste ceara de cavitati pentru a baga in praguri (Bilt Hamber Dynax S50). Dar cand m-am apucat de inlaturat rugina/vopsit pe exterior am observat ca gaurile prin care se poate injecta ceara erau acoperite cu dopurile aferente de plastic iar pe deasupra erau date cu mastic si vopsite. Nu am vrut sa tai masticul in acele zone de frica sa nu fac mai mult rau decat bine, drept urmare am analizat mai bine pragul cu masina pe elevator si am descoperit ca ambele praguri aveau cate o gara neacoperita (nu au nici macar dop  :sick: )

Asa ca mi-am facut o lance lunga cu care sa acoper din acel punct toata lungimea pragului. Am unit 2 lance de injectie diferite si am obtinut o lungime totala de 120cm, suficienta pentru 90% din lungimea pragului.

Tubul de Dynax este in dreptul gaurii de acces.

S50_treatment_3.jpg

Inainte de a injecta ceara am tinut-o cateva minute sub apa calda pentru a fi cat mai fluida. Temperatura din garaj era de 20 grade Celsius, deci destul de cald.
Am dat putina ceara si pe jos cand am dat in zona gaurii de acces :)

S50_treatment_4.jpg

Dupa tratament am curatat lancea cu WD40 pentru a o putea folosi si alta data. Bilt Hamber sugereaza Ferosol (spray-ul lor penetrant) dar pana la urma merge cu orice solvent. Am colectat totul intr-o punga ca sa nu improsc peste tot :o

S50_treatment_1.jpg

S50_treatment_2.jpg

Totul a durat cam 15 minute, extrem de rapid si usor incat o poate face oricine, oricand.

Pentru ambele praguri am consumat intre 2/3 si 3/4 din tubul de Dynax S50.
 

Link către comentariu

Pragurile nu aveau mizerie in ele dupa atata timp de mers fara dop? Ceara aia are efect data peste praf? se depune in partea de jos,nu?

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu

Aveau dar cica se poate aplica peste orice, praf, grasime, ceruri, rugina existenta. Practic opreste patrunderea umiditatii oprind coroziunea ulterioara.

Link către comentariu
  • 2 months later...
  • Vizitator a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!