Jump to content

SEAT Leon 1.8T Sport


toni

Postare recomandată

M-am gandit ca e o evacuare... dar dupa am vz semnul VW. 

 

Caseta de directie?

Link către comentariu
  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    125

  • Bogdan_wrc

    26

  • andrei.toledo

    16

  • Muale

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

ceva carenaje de roti?

+

Bara spate de FR?

= Sunt caremaje roti pentru bara spate de FR :)

 

Luni ar trebui sa primesc si pragurile, apoi le duc la vopsit.

Link către comentariu

 

 

 

 

Luni ar trebui sa primesc si pragurile, apoi le duc la vopsit.

 

 

Asa da !

Felicitari pentru achizitii ! :)

Link către comentariu

Bravo. In sfarsit o sa ai kit-ul complet de FR.

Carenajul de la evacuare vad ca vine si cu o protectie termica acum.

Top Sport-urile si unele FR-uri nu le-au avut din fabrica.

In poza se vede si un ghidaj/suport pt bara spate de FR ;)

Modificat de Roger
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Fortat de imprejurari, am inceput sa ma pregatesc pentru conversia farurilor la lupe in loc de reflector. "Imprejurarea" o reprezinta farul stang care este foarte murdar pe interior si pe care trebuie sa-l desfac ca sa-l curat. Asa ca m-am gandit sa desfac ambele faruri si sa pun lupe cu ocazia asta :)

 

Lupele achizitionate sunt asa-zisele "Morimoto" Mini H1 Strong cu ornamente Mini Gatling Gun, singurele care incap in farul de Leon:

 

Mini_H1_1.jpg

 

Mini_H1_2.jpg

 

Din cate mi-am dat seama, aceste lupe sunt de fapt Mini H1 6.0 cu o mica limitare a luminii in zona de prim plan. Versiunea 6.0 nu are limitare iar V5.0 avea o limitare agresiva. Astea sunt pe la mijloc. Luni sper sa bag lumina in ele :)

 

Am strans cam multe de facut la masina in ultimul timp:

- vopsit bara spate si praguri de FR

- montat bara spate

- montat praguri

- montat lupe

- confectionat cabluri cu releu pentru kitul xenon

- montat xenon

- montat kitul de intarire a franelor fata de la Tyrolsport

Link către comentariu

Salut...te-am vazut azi pe seara...cam 5 jumate asa......am mers unul langa altul de pe la Sema Parc pana pe la Izvor dar nu eram sigur ca esti tu...

Masina arata foarte bine..mi-a atras atentia numai ca ma tot uitam dupa sticker:-P

Link către comentariu
  • 1 month later...

Saptmana trecuta am facut ITP-ul, trecut fara probleme  :vwrullz:

 

Intre timp am pus bara spate de FR/TS si am inceput pregatirile pentru praguri. Am lipit clemele laterale si astept inca cateva cleme lipsa pentru a face montajul definitiv.

Maine dau bara fata si farurile jos si ma apuc de montat lupele :rr:

Link către comentariu

Spor la treaba. Necesita modificari farurile sau doar infigi lupele in locul becului?

Modificat de Muale
Link către comentariu

Teoretic, sunt plug&play; trebuie doar sa desfac farurile, sa scot palaria reflectorului si pun lupa in loc cu prindere pe montura becului.

Link către comentariu

Trial fit pentru lupe, diseara fac proba pe masina sa vad daca sunt aliniate corect si maine le sigilez.

 

projector_headlights.jpg

 

Dupa cum arata adezivul, pare ca am fost suficient de ghinionist incat sa fie perma-seal. Am muncit foarte mult sa le desfac. Maine trebuie sa le refac buza in care intra partea transparenta a farului.

Link către comentariu

Arata super. Sa faci o poza diseara la teste, sa vad si eu dunga pe perete. 

Link către comentariu

Arata super. Sa faci o poza diseara la teste, sa vad si eu dunga pe perete. 

Mersi! Vezi mai jos pozele cu dunga  :D

 

Buna treaba ai facut cu farurile. 

Ti-i le trimit si ale mele :D ?

:beer: La cat m-am chinuit sa le desfac, as zice nu. Ma asteptam sa se desfaca mult mai usor, cel putin din vazusem din filmuletele altora. Pare ca farurile mele au fost lipite cu Permaseal si nu cu mastic/snur butilic, care se desface mult mai usor o data incalzit. Permaseal nu cedeaza la temperatura.

 

Ai deformat buza de la caldura?

Nu, de la cat am sapat cu surubelnita in ea :(

 

... si pozele cu dunga  :sick: Se pare ca am nimerit pozitia destul de bine.

Faza scurta:

mini_h1_trial_2.jpg

Comparat cu becurile halogen Narva Power50+ de acum vreun an jumate:

Light_bulbs_10.jpg

Faza lunga:

mini_h1_trial_1.jpg

Link către comentariu

Eu spun ca este foarte bine...nici la mine cu lupele bixenon de fabrica nu sunt perfecte liniile ! Bravo.

Link către comentariu

In weekend am slefuit si polishat farul din stanga care era foarte ciuruit de pietre iar acum se vede si el bine, cu un cutoff focalizat  :hainoroc: 
Mai am de reglat putin pozitia becurilor intrucat nu sunt multumit de pozitia hotspoturilor, dar lumineaza mult mai bine acum:

after_polish.jpg

 

Intre timp am montat bara spate si pragurile. In weekend sper sa pun rotile de vara, sa-i trag o spalare si sa vedem cum se prezinta in noua configuratie  :soare:

Link către comentariu

Am reusit zilele astea sa spal masina si sa montez rotile de vara, incat sa vad ce a iesit cu kitul complet de FR/Top Sport.
Rezultatul arata cam asa:

complete_FR_kit_01.jpg

complete_FR_kit_02.jpg

complete_FR_kit_03.jpg

complete_FR_kit_04.jpg

complete_FR_kit_05.jpg

complete_FR_kit_06.jpg

complete_FR_kit_07.jpg

complete_FR_kit_08.jpg

complete_FR_kit_10.jpg

complete_FR_kit_13.jpg

Cand am dat bara fata jos am reusit sa rezolv in mare parte si o problema mai veche. La montarea ei in urma cu multi ani, nu stiam de existenta ghidajelor diferite si s-a luat decizia (pripita) de a taia "ciocurile" care tin bara aliniata cu aripa. Drept urmare, bara mea statea destul de iesita. Acum am lipit ghidajele de bara si le-am dat si 2 suruburi autoforante, abia apoi am montat bara cu tot cu ghidaje.
Pe partea dreapta problema a fost rezolvata in proportie de 90% iar pe stanga este cu 50-60% mai bine.

complete_FR_kit_11.jpg

complete_FR_kit_12.jpg

In urma montarii barii spate mai bombate, ornamentele de la toba imi par cam inauntru. Eu as zice ca merg scoase inca 2-3cm, ce ziceti?

complete_FR_kit_09.jpg

Link către comentariu

frumos sambata in Herastrau? :) excelent arata masina. iese in evidenta, in sens bun.

Link către comentariu

Foarte bine arata! Eu zic sa lasi oramentele asa cum sunt. 

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!