Jump to content

SEAT Leon 1.8T Sport


toni

Postare recomandată

Mersi! O asigurare in plus care prinde numai bine. Mi-a tot facut griji ca nu vor intra, dar am citit pe vwvortex si se pare ca nu sunt nici un fel de probleme. Daca e verificat si de tine chiar pe Leon, cu atat mai mult.

 

Cauciucurile vor ramane 225/45 ca si pana acum, le am de vreo 2-3 ani si sunt in stare buna. Le-am montat deja pe jante si nu sunt intinse decat foarte foarte putin. Conform specificatiilor producatorului si ETRTO, o anvelopa 225/45 intra pe jante de la 7J la 8.5J :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • Replies 288
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    125

  • Bogdan_wrc

    26

  • andrei.toledo

    16

  • Muale

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am schimbat in weekend rotile cu cele noi si am surprins aseara un moment numai bun de poze.

Cam asa arata cu Borbet-urile montate:

 

Borbetl_1.jpg

 

Borbet_01_04_4.jpg

Borbet_01_04_3.jpg

Borbet_01_04_1.jpg

Borbet_01_04_2.jpg

Borbet_01_04_5.jpg

Borbet_01_04_6.jpg

 

Tot in weekend am schimbat si racordul flexibil al evacuarii cu ajutorul baietilor de la TopGear.

Se auzea destul de urat si pana la urma am reusit sa-l schimb. Operatiunea a durat 2.5-3 ore. A fost taiat cel vechi, montat pe pozitie racordul nou si apoi sudat in argon. Chinuiala mare cu piulitele de la turbina care erau ruginite dar si cu cele de la colierul dintre catalizator si toba intermediara. Cele din urma au fost taiate cu polizorul unghiular si puse alte suruburi+piulite.
Alta viata acum, s-a facut liniste in masina si nu mai uruie.

Dimensiunile racordului sunt 2.5" diamtreu cu 4" lungime.

Exhaust_flexible_joint_1.jpg

Exhaust_flexible_joint_2.jpg

In poze era doar pus pe pozitie si urma sudura finala.

Link către comentariu

Frumoase jantele, ai distantiere la ele ? in poze par scoase putin...

+1 pt racord

Link către comentariu

Mersi!

 

Nu mai nevoie de distantiere, jantele sunt ET30 si latime 8.5J. Per total, ies mai inafara cu vreo 11mm  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Excelent se prezinta jantele astea. Nu stiu daca asa ai vrut dar ai nimerit-o. Ies inafara exact cat trebuie.

 

Mai trebuie numa nsite praguri si o bara spate si e perfecta!

Modificat de puputavi
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ieri am fost pe la mine pentru schimbarea catorva elemente de la directie/suspensie:
- bieleta (pe stanga) Lemfoerder
- flanse amortizoare fata Lemfoerder
- pufere amortizoare spate Febi (aparent Lemfoerder nu face pentru suspensie sport)
- burdufuri anti-praf amortizoare fata Lemfoerder

Flansele aveau ~70k km si vreo 5-6 ani, dar aratau dezolant :( Chiar si mecanicul s-a mirat cat de rau aratau. Eu tind sa cred ca au fost slabe ele pentru ca au inceput sa se taseze dupa nici 10k km (erau Sachs).
Bieleta pe care am schimbat-o era cea originala, deci nu cred ca am luat chiar toate gropile din tara din moment ce ea a rezistat 220k km :)

Comparatie cu flansa veche de pe partea stanga a masinii

steering_2.jpg

steering_3.jpg

... si cu cea de pe dreapta, mult mai rau tasata, cred ca era diferenta de 1cm intre ele

steering_6.jpg

Pufer de pe spate partial rupt

steering_7.jpg

Si cel nou :)

steering_4.jpg

Burduf anti-praf

steering_5.jpg

Link către comentariu

Si eu am schimbat flansele de la amortizoare in Decembrie.Am pus Sachs si cred ca le voi schimba cat de curand pentru ca am observat ca s-au cam tasat.Totusi , deocamdata nu fac zgomot ! :)

Link către comentariu

Si eu am schimbat flansele de la amortizoare in Decembrie.Am pus Sachs si cred ca le voi schimba cat de curand pentru ca am observat ca s-au cam tasat.Totusi , deocamdata nu fac zgomot ! :)

 

Insemna ca Sachs au problema, sper ca cele de la Lefoerder sa tina mai bina. Sper sa nu fie nevoie sa recurg la cele poliuretanice.

 

unde ai facut operatiunea,ce service?

La Volksparts.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Cateva poze noi dupa pregatirea de primvara/vara

 

FK2685_review_21.jpg

 

FK2685_review_19.jpg

 

FK2685_review_18.jpg

 

FK2685_review_17.jpg

 

FK2685_review_12.jpg

 

FK2685_review_11.jpg

 

FK2685_review_10.jpg

 

Intre timp am descoperit ca ma paste o schimbare de cap de planetara pe stanga, trosneste ceva din cand in cand in virajele luate cu viteza mica. Dupa verificarea tuturor elementelor de directie si a suruburilor de prindere a puntii fata singurul defect ramas ar fi capul de planetara :(

Link către comentariu

Superba. E fantastic cum unii pot tine o masina de 10+ ani, in starea asta...

Sincere felicitari!

Link către comentariu
andrei.toledo

Incredibil felul in care arata !
Felicitari ! :)

Link către comentariu

bravo toni!! culoare e dementiala. inca nu am vazut alta la fel.

Link către comentariu

Multuam!

 

@Bogdan_wrc: mai este unul la fel, aceeasi culoare, acelasi motor; l-am vazut in niste poze pe dyno la Exelixis.

Link către comentariu

Daca ar arata si a mea la fel la varsta asta m-as declara multumit! :)

Link către comentariu

Nu e asa greu, totul incepe cu boicotarea spalatoriilor  :winter:  si un polish bine facut, din cand in cand.

Link către comentariu

Ieri mi-am montat un modul de semnalizare confort: semnalizeaza de 3 ori la o apasare scurta a manetei. Mie mi se pare foarte util; spre deosebire de altii, mie imi place sa semnalizez  :icon_geek:

Modulul montat este cel OEM, cod 000998229A:

 

000998229A.jpg

 

Desi modulul peste plug&play si nu necesita modificari ale instalatiei electrice, montajul este ceva mai complicat la Leon decat la Golf4, spatiul din spatele bordului fiind foarte limitat. A fost nevoie sa demontez torpedoul si partial consola centrala si plasticele de sub volan. Noul "releu" l-am montat in spatele topedoului.

Noroc cu nemtii de pe seat-leon.de care au facut un tutorial foarte bun (si pe care l-am descoperit in timpul lucrarilor cand nu-mi mai incapea CD-player-ul din cauza firelor  :lol: ). Cei interesati il pot gasi aici.

 

Urmeaza modulul de intrare AUX pentru Aura-CD :)

Link către comentariu

Foarte util, de unde lai achizitionat?

Simt si eu nevoia unuia

Link către comentariu

De la volksman/Volksparts. Fiind reper OEM se poate achitiona si de la dealer.

Singurul inconvenient este pretul deloc mic, 240lei  :sly:

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!