Jump to content

Reconditionare Jante


agent smith
 Share

Postare recomandată

Cei care au dat cu filler vreau sa stiu si eu daca se gaseste greu sau de unde il iau si daca merge dat si pe plastic....

Am mai multe imperfectiuni mici si vreau sa stiu daca se rezolva cu filler, e vorba de ciobituri fine de pietre cum se fac pe capota...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razzvanu

    12

  • agent smith

    11

  • Golfuletz

    10

  • MK16V

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

are cineva idee ce marca / model este janta din imagine?

este vopsita atit de intens incat inscriptia referitoare la model nu se mai poate deslusi.

post-28584-1233925053_thumb.jpg

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabriel iti atasez o poza cu fillerul care l-am folosit eu si nu pot sa iti spun acum daca este si pentru plastic dar o sa ma uit si iti spun. Eu l-am gasit foarte usor, de fapt la primul magazin in care am intrat. Passatu'mosule intotdeauna ceea ce faci cu mana ta este bine facut :Driver: .

post-15836-1233931955_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa dai cu plastofix inainte de a da cu filler si vopsea pe palstic. e in jur de 30 de lei un spray la piese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut baieti.

Ma scuzati ca intru in aria voastra, dar numai pe aici gasesc subiectul in discutie.

Am niste jante ce au o parte cromata si o parte neagra. Atasez si poza.

Problema e la partea cromata, s-a exfoliat cred lacul.

Cum tb sa procedez?

Multumesc.

post-14790-1238657933_thumb.jpg

post-14790-1238659046_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adriandobrin25

desi am cautat si in topicul cu sablari tot nu am gasit un exemplu de cost pt sablat un set de jante!...a sablat si vopsit careva de curand?si daca da unde si cat a dat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor dati-mi si mie o idee cum sa vopsesc Snowflakes -urile :lol: ........exclus cum au fost originale.

post-15430-1238690980_thumb.jpg

Modificat de Cristi_XXZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi_XXZ ..alea sunt sablate..nu? daca da.....o sa ai de munca.....:icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adriandobrin25

hai ca si eu intreb...azi vreau sa ma apuc sa curat jantele de tabla...rezerva arata oribil...dupa ce le slefuiesc ce sa le fac?cu ce le dau?...nu ma intereseaza prea mult esteticul ci utilitatea...

post-30886-1239081332_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce le cureti le dai cu grund apoi vopsea :angry:. Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu le-am chituit, vopsit, lacuit si au iesit asa:

picture004i.th.jpgpicture005cyq.th.jpgpicture024n.th.jpg

Vopseaua este la sparai se cheama Gri Metal si este de la Dupli Color.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adriandobrin25
Dupa ce le cureti le dai cu grund apoi vopsea :(. Spor la treaba.

azi ma apuc...dureaza ceva pana le termin...ce grund recomanzi?...ies mai bine cu spray sau sa incerc cu un pistol dintrala bosch cu alimentare electrica?...si daca e pistol,ce vopsea?...mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce culoare este masina???

Jantele sunt sablate.....si chiar o sa am de lucru la ele....as vrea sa le fac cum sunt astea de tabla de pe masina acum...ce parere aveti ?

Masina e un visiniu ceva...

post-15430-1239098555_thumb.jpg

Modificat de Cristi_XXZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt ca o janta sa arate bine, conteaza foarte mult pregatirea ei, de la smirgheluire pana la degresare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu un set de ats'uri 7j pe fata 8j pe spate si vreau sa le fac ca noi. Cele de pe fata sunt intr'o stare cam jalnica, buza este destul de zgariata si pe margine de la borduri si pe interior... atasez cateva poze sa se vada mai bine starea lor,sunt si murdare :ceuameni:

Cine a mai facut operatiune de "smirgheluire"

vreau o lista ceva cu tot ce mi'ar trebui,de la smirghel,si alte substante de curatare, lac la spray, si toate le fac manual, fara bormasina sau flex. O sa fie de munca dar ma risc :unsure:

http://img524.imageshack.us/my.php?image=toba003.jpg

http://img24.imageshack.us/my.php?image=toba005.jpg

http://img24.imageshack.us/my.php?image=toba006.jpg

post-39946-1239799942_thumb.jpg

Modificat de razzvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima data le-as duce la roluit :icon_cool: se vede ca are o "indoitura" janta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prima data le-as duce la roluit :icon_cool: se vede ca are o "indoitura" janta...

am vazut si eu indoitura...am fost la echilibrat cu ele si foarte putin plumb a pus.. 5 sau 10 g pe exterior si 15 pe interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

razvanu eu zic sa incerci sa le indrepti rotile prima data si apoi sa vezi de echilibrat

pt roti ai nevoie:

de smirgher de 600

smirgher de 1000

smirgher de 1500

freci la ele pina ti se uraste in ordine si sa folosesti apa

ar trebui sa dai pe lungime nu sa rotesti si ar trebui sa se vada ceva sclipiri :)

pe cind crezi ca ai terminat iei polish este (la prakticer pt metal) si dai cu pisla si cu acel polish si tre sa iasa lucru fain

bordura aceea toata julita o iei cu un flex in care tre sa ai disc cu hirtie abraziva si dai frumos si usor pina se slefuieste de nu se mai vede asa urit !!!

tot ce zic aici se foloseste pt buza

pt spite cumperi decanol de la policolor (magazine de vopsele ) si dai cu pensula sa se exfolieze vopseua si apoi ori polishat si alea ori duse si vopsite

totul se face cu fffooooarte multa rabdare si ambitie ca o sa iasa pina la urma !!!! :)

succes!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este hartie abr. si de 2000 :P ... si iese si mai fain

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ca sa fac o treaba calumea am sa dau jos jantele..le pun pe cele de tabla..merg cu ats'urile la indreptat..la care e cazul,apoi iar echilibrat, si dupa sa ma bag pe polisare.

sper sa gasesc decanol,polish pt jante si lac spray. Azi am cautat in zona la mine si nu am gasit nicaieri :wub: Nici macar hartie abraziva mai fina nu am gasit...cea mai fina era de 400, am dat putin asa de proba..si am realizat ca o sa am de frecat nu gluma. Macar e un scop bun si sper sa iasa o treaba faina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa 5 ore de frecat cam acesta e rezultatul...

Inainte si dupa..

post-15430-1242755670_thumb.jpg

post-15430-1242755681_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au iesit bine...noroc de decanol..:(... leam terminat si eu pe ale mele..dupa multa munca si mult slefuit...momentan nu am poze facute la jante separat..revin pe maine..pun una cu ele montate pe masina..

tuningfest016.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BorisFlokow

5 ore de frecat la o janta sau in total ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 ore de frecat la o janta sau in total ?

eu zic ca la una...cel putin eu asa am stat..poate mai bine...numai de smirgheluit,+ vopsit si lacuit a durat mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!