Jump to content

Reconditionare Jante


agent smith
 Share

Postare recomandată

  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razzvanu

    12

  • agent smith

    11

  • Golfuletz

    10

  • sharky

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

sunt niste cauciucuri michelin....185 60/13....care stau...super...exact cum se vede.....am vrut un cauciuc mai inalt...pentru ca suspensia este foarte joasa....cu 175/50.13......mai aveam 2 degete de la baia de ulei pana la asfalt....

ce eroare de vedere am avut :RO flag: ....frumos oricum sa le vedem si pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Domnilor o intrebare: la roluit iti indreapta janta sau iti indreapta buza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Domnilor vreau sa imi duc si eu 2 jante la roluit, unde recomandati in Bucuresti si cam ce preturi au.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut! am si eu o janta de aliaj stersa de bordura, as vrea sa-l refac. Merge sa-l pun un pic de chit pe baza de fibra de sticla, dupaia slefuit?Ce fel de vopsea sa folosesc pentur revopsire? unde as putea sa cumpar? cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt filme pe youtube cu aloy wheels refurbish...cica este ceva chit pentru aliaj care se poate folosi ..dar daca te uiti la filmulete acolo sunt toate detaliile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles procesul...acuma ramane de vazut unde ,cu cat, si ce de ce marca de vopseaua se gaseste pe la noi?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt vopsite si homemade ies foarte bine mai greu este cu polishatul ...acolo iti trebuie 2-3 unelte mai de calitate si de vreo 5x mai multa rabdare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am scos defectele pe care le ai tu cu o perie de poliuretan pt flex, fara chit, a scos-o la nivel

salut! am si eu o janta de aliaj stersa de bordura, as vrea sa-l refac. Merge sa-l pun un pic de chit pe baza de fibra de sticla, dupaia slefuit?Ce fel de vopsea sa folosesc pentur revopsire? unde as putea sa cumpar? cat costa?
Modificat de ValiB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce parere aveti, merita sa polishez buza la jantele astea?

spitele sunt ok, doar buzele sunt atinse atat pe interior, cat si pe exterior, obligatoriu va trebui sa le si curat cu ocazia asta.

bormasina cu pasla ar fi suficienta?

L.E - a se intelege ca mi-e drag de ele, si vreau sa fac ceva frumos, asta e exact starea in care le-am cumparat.

17" 9J et 18 5x120 BBS - nu stiu modelul

post-321-1231321637_thumb.jpg

post-321-1231321645_thumb.jpg

post-321-1231321651_thumb.jpg

Modificat de mihaiTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca are importanta masina, intrucat discutia de aici se refera la reconditionarea jantelor.

si, ca sa iti raspund la intrebare, da, am. scrie si in semnatura.

tot referitor la jantele de mai sus, exista cumva pasta de polishare cu o granulatie mai mare, astfel incat sa incep cu ea cand ma apuc de polish, scazand granulatia pe parcurs? zgarieturile din buzele jantelor sunt destul de adanci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti incerca cu pasta abraziva sau daca ai unde sa le sablezi cu nisip sau cu bile ,apoi vopsite in plastic

cred ca ar da bine la modelul tau de jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept sa se iveasca putin caldura afara, si initial incerc cu ceva abraziv, sa indrept suprafetele unde sunt mai adanci zgarieturile.

Nu as vrea sa vopsesc jantele, mai degraba sa le dau cu lac. Oricum va fi mult, foarte mult de munca la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

passatu'mosule

Un sfat de la cineva trecut prin.....re-vopsit jante.....am vreo 3 seturi :)

Modificat de passatu'mosule
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot 3 seturi am si eu la masina asta, 2 pe 15", si unul pe 17". Dupa ce il termin pe cel pe 17, trebuie sa refac si unul din seturile de 15", intrucat se cojeste lacul pe alocuri. timp sa fie, ca vointa si bani gasim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de doua ori am fost la carrefour, dar tot nu am gasit spray pt vopsit jante aliaj...un sfat ....un produs probat cine imi poate da?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
de doua ori am fost la carrefour, dar tot nu am gasit spray pt vopsit jante aliaj...un sfat ....un produs probat cine imi poate da?

la orice magazin policolor , gasesti fuller pt aluminiu.dupa care cumperi 1 kilogram de vopsea + intaritor de exemplu de la duralchid (are lacul in vopsea). si te-ai scos.

1 cu spray-ul no sa fie rezultatul pe placul tau , am facut eu , si iti zic ca nici nu tine.

2 te duci la un vopsitor , care ti le face de noi... doar iti strici banii pe sprayuri .. si no sa iasa bine.

3 daca ai mici imperfectiuni in ea , poti sa cumperi chit de aluminiu.tot de la policolor.

Neavand fonduri pt bbs rm/rs , am luat tot bbs-uri ... dar de bimmar.

Sunt modelul din poze,si cu putin "timp" o sa le am la fel.

dsc02266st0iq0.th.jpg dsc03389hz0gj3.th.jpg

Modificat de dubmaniacks
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tin sa te contrazic...daca ai grija cum vopsesti cu spray-ul + ai grija de mediul in care vopsesti si sa pregatesti bine suprafata care trebuie vopsita nu o sa ai probleme. Eu asa mi-am vopsit jantele mele (spitele) cu vopsea negru metalizat la spray luata din baumax si apoi lacuite tot cu spray. Vrea sa zic ca arata impecabil si acum, sunt foarte multumit. Sunt mai putin multumit de alte lucrari care mi le-a facut un vopsitor profesionist.

http://vwforum.ro/index.php?act=at...t&id=102772

Asa ca fiecare cum pofteste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc baieti:D dupa sesiune ma apuc si eu de janta aia, daca nu pot sa le vind asa cu totul sa nu ma complic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ma cam plictiseam eu sau cel putin asa credeam si ce-am zis, hai sa ma apuc sa-mi reconditionez jantele. Zis si facut, dar nici prin cap nu m-am gandit cat am sa frec la ele si inca nu am terminat :(.Acum am ajuns la dat cu filler pe interior si zilele urmatoare sa le dau cu filler si pe fata dupa care sa le finisez si sa le dau vopseaua finala.Partea mai nasoala ca sa zic asa este ca nu mai am capacele la ele (mi le-au furat) si nu stiu cum sa fac cu centrul lor, ma gandeam sa le fac negre dar nu stiu daca dau bine cu argintiul sau in cel mai fericit caz sa gasesc capacele dar sunt slabe sanse asa ca...

post-15836-1233859984_thumb.jpg

post-15836-1233860011_thumb.jpg

post-15836-1233860050_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma cam plictiseam eu sau cel putin asa credeam si ce-am zis, hai sa ma apuc sa-mi reconditionez jantele. Zis si facut, dar nici prin cap nu m-am gandit cat am sa frec la ele si inca nu am terminat ;).Acum am ajuns la dat cu filler pe interior si zilele urmatoare sa le dau cu filler si pe fata dupa care sa le finisez si sa le dau vopseaua finala.Partea mai nasoala ca sa zic asa este ca nu mai am capacele la ele (mi le-au furat) si nu stiu cum sa fac cu centrul lor, ma gandeam sa le fac negre dar nu stiu daca dau bine cu argintiul sau in cel mai fericit caz sa gasesc capacele dar sunt slabe sanse asa ca...

poate ai vre un prieten strungar ....ala te scoate din necaz si iti face capace faine din aluminiu (cazul meu) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sebi_bc ar fi bine daca as cunoaste pe cineva sa mi le faca, dar din pacate nu cunosc pe nimeni.Am cautat si pe dezmembrari dar nu ti le da nimeni fara jante,cred ca din cauza asta mi le-a si furat :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut cateva jante reconditionate de un asa zis "mester" pe undeva pe la obor.... Mi-a lasat o impresie foarte proasta.... Si mai cere si vreo 2 milioane......adica o suma fabuloasa pentru ce face.....

Asa ca in curand, cand nu voi avea ce face, cred ca imi cumpar smirghel de 2000 si ma pun pe ele, daca reusesc sa fac o janta pe zi, tot e ceva....4 zile jantele de preagtit si o zi vopsitul>>>deci 5 zile de munca + costuri minime, ajung sa am jantele dorite....... :blah:

Din suflet recomand asta la toti, dupa ce am vazut..c.e fac "mesterii" :Driver:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!