Jump to content

Reconditionare Jante


agent smith
 Share

Postare recomandată

Vezi sa nu-l incurci cu sticla aia de borsec :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razzvanu

    12

  • agent smith

    11

  • Golfuletz

    10

  • sharky

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

...cu sticla aia de borsec :ceuameni:

:vaidecapulmeu:

am dat jos vopseaua cu decanol, si a ajuns si pe buza curatind aluminiu, dupa inca o tura de 2000, au inceput in sf. sa prinda luciu :RO flag:

post-36-1170447427_thumb.jpg

post-36-1170447447_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

foarte frumoase jantele si se pare ca sunt si foarte reusite :)

vrei sa le faci pe toate sau ramane doar buza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tata dar ai muncit la ele, dar arata super.Eu am acum jante de aliaj dar vreau sa revin pe tabla.Sunt un tip conservator imi pac masinile clasice.Deci voi trece dupa aliaj pe jante de tabla. :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Golfuletz, jantele eu le-am reconditionat n-am fost nicaieri sa le fac. daca nu sunt lovite/indoite in principiu trebuie doar sa slefuiesti la ele pana ramai fara degete la maini :lol: incepi cu hartie de granulatie mare si avansezi pana la granulatie foarte mica (800-1000). apoi flexu cu pasla & pasta abraziva pentru finisare. ultima operatie: lacuire.

cam asta e. inarmeaza-te cu rabdare :lol:

Salut Agent Smith,

Una din jantele mele din alu de Bora 2005 model pe 16 cu 7 spite este foarte putin zgariata abia daca se vede

Intrebarea este dupa slefuire cu ce lac se da, cum se numeste si de unde se poate cumpara.

Multumesc anticipat

Silviu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista lac spray special pentru jante marca Presto, se gaseste in targ si costa vreo 20 ron... asta ar fi varianta buget. lacul bun se da la pistol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Administrator

Un DIY care face referire la reconditionarea jantelor.

Sper sa va fie folositor.

Razvan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

facut acum juma de an cam acelasi lucru ca cel de pe vortex.rezultatele se vad in poze.Pret restaurare jante max 100lei(zmirghel 150,600,800;grund;vopsea si degetele distruse :rolleyes:)

post-120-1188981058_thumb.jpg Before

post-120-1188981124_thumb.jpgpost-120-1188981152_thumb.jpg After

Modificat de lexxus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales varianta cu sablare si vopsire in culoarea caroseriei....Mai am un rand de ATS-uri Cup 15 si alea o sa le curat pana la metal cu decanol si revopsite negru/lac cum sunt ele originale, sper sa-mi iasa.post-14538-1188983292_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vad super pe alb!

am si eu pe cineva care sableaza si vopseste in plastic pt bucuresti!o sa vb si o sa dau nr tel si culorile disponibile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se vad super pe alb!

am si eu pe cineva care sableaza si vopseste in plastic pt bucuresti!o sa vb si o sa dau nr tel si culorile disponibile!

ms ms frn, :) eu le-am vopsit cu vopsea normala numai ca inainte am dat vreo 5 straturi de lac si inca nu a sarit decat in locurile unde am mai atins eu bordurile... :) Am avut un set de ATS-uri cele de pe spate aveau buza aia lata, aratau bestial dar le-am vandut ca una era sudata si nu imi placea ca nu aveam siguranta...si in plus nu am gasit cauciucuri, cele care erau pe ele nu imi incapeau pe masina (225/50/15 Dunlop pare-mi-se), mi-ar fi trebuit un 215/40/15. Acum cred ca o sa imi caut un set pe 14 cu J7-8, sunt curios cum arata alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Reconditionare totala...capace lipsa facute din fibra de sticla, revopsire spite, polishare buze. Varianta finala data cu lac este pe masina :)

post-3671-1216375195_thumb.jpg

post-3671-1216375206_thumb.jpg

post-3671-1216375218_thumb.jpg

post-3671-1216375244_thumb.jpg

post-3671-1216375270_thumb.jpg

post-3671-1216375285_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

-

aaa...si cauciucuri noi

capacele inca nu au sistem de prindere :)

post-3671-1216375373_thumb.jpg

post-3671-1216375390_thumb.jpg

post-3671-1216375406_thumb.jpg

post-3671-1216375414_thumb.jpg

post-3671-1216375564_thumb.jpg

post-3671-1216375586_thumb.jpg

post-3671-1216375799_thumb.jpg

post-3671-1216375814_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

sper ca nu va suparati ca postez in aria mk2, dar am vazut ca aici s-a mai facut operatiuni de genul asta... deci am de gand sa-mi reconditionez jantele de aliaj. vreau sa le fac cat mai originale, adica sa le fac buza super polishata. as vrea sa le dau numai cu lac dar intai sa vad cum o sa iasa. am promisiunea cuiva ca mi le sableaza moca, acum sa vedem daca se tine de cuvant, daca nu vai de degetele mele :cheers: exista chit special de jante? ca una are o mica julitura pe buza. ordinea reconditionarii ar fi: dat jos vechile cauciucuri(care sunt varza) dus cu rotile la un service de roti sa le verifice daca sunt strambe, asa cu ochiu liber se vad ok, apoi curatare bine bine si dat lac cu pistolu. pun si o poza :wub:

post-12834-1218917391_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai cu chit pe buza nu o sa o mai poti polisha, plus ca daca le sablezi va trebui sa le si vopsesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu exista kit de aluminiu

Exista, dar se foloseste la fel ca si cel de fibra, adica se da prima mana ca sa nu crape ulterior. Este un chit normal care contine particule de aluminiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din proprie experienta iti sugerez sa-ti cauti un kit de polish profesional-pasle abrazive, buffere, pasta - pe un flex sau bormasina cu turatie variabila (nu mai mult de 2000 RPM ca faci degeaba), altfel o sa pierzi mult timp si piele :offtopic:. Cureti frumos buza, ca spitele vad ca-ti arata ok, asta daca nu vrei sa le vopsesti din nou, apoi te-apuci de treaba iar ca un sfat final iti spun ca nu are rost sa le lacuiesti, pentru ca pe polish nu-ti sta lacul. Exista ceva ceara protectoare care o dai de cate ori e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, si s-a cam incheiat cu spalatu cu spuma activa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproape ca am terminat jantele. :rolleyes: Mai am de facut mici retusari, polishat in unele locuri :icon_thumright:, dar...

Se polisheaza f. greu :huh: :huh: :huh:

post-13869-1219044249_thumb.jpg

post-13869-1219044255_thumb.jpg

post-13869-1219044261_thumb.jpg

post-13869-1219044268_thumb.jpg

post-13869-1219044275_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata foarte bine

MS mult IZO! Tu cum stai? :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ale mele sunt gata :D imi trebuie doar 2 cauciucuri 195/50 r15 ca sa le pot pune pe masina :P

eu am avut de polisat doar buza exterioara :D aia era cea mai deteriorata :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!