Jump to content

Reconditionare Jante


agent smith
 Share

Postare recomandată

Golfuletz, jantele eu le-am reconditionat n-am fost nicaieri sa le fac. daca nu sunt lovite/indoite in principiu trebuie doar sa slefuiesti la ele pana ramai fara degete la maini :D incepi cu hartie de granulatie mare si avansezi pana la granulatie foarte mica (800-1000). apoi flexu cu pasla & pasta abraziva pentru finisare. ultima operatie: lacuire.

cam asta e. inarmeaza-te cu rabdare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razzvanu

    12

  • agent smith

    11

  • Golfuletz

    10

  • sharky

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nici nu am banuit cat de mare dreptate ai avut cand mi-ai spus ca o sa raman fara degete daca ma apuc de operatiunea "slefuirea" :D! Azi dupa ce am avut incidentul cu janta sparta, desi am reparat-o am tinut mortzis sa-mi fac rost de un model apropiat si ca rezerva cat si ca inlocuitoare in caz de "doamne fereste". Am gasit una cat de cat apropiata, arata jalnic si m-am apucat de slefuit....am inceput cu 150, apoi cu 350...mai am pana ajung la 2000 :) . Pun si cateva poze(before&after)...mainile nu le-am pozat ca am plasturi :D :) .....Apropo,poate imi dai un pont cum sa indepartez mai usor lacul vechi dar in conditie buna (necojit)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

agent smith

pentru indepartarea lacului nu prea am ce pont sa va dau, decat sa mergeti la un atelier de sablat. eu nici in bucuresti nu stiu unde exista vreunu, si nici macar cat costa n-am idee.

la hartie abraziva n-are rost sa treci prin toate granulatiile. sunt suficiente: 180, 360, 600 si 800 sau 1000.

topicul asta il mai las sa doarma putin... voi reveni in curand (sub o luna sper) cu niste noutati. wish me luck :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista atelier de sablat in zona Balotesti mai precis comuna Moara Vlasiei. Firma se numeste Oldtimer Studio.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

agent smith

am auzit de oldtimer studio, dar cred ca au niste scoruri de te doare capu :D

uite si site-ul lor: www.oldtimer.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasii parcursi.... :D

....vad ca nu le pot pune in ordinea care vreau eu....oricum ...iata si produsul final:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

frumos ai rezolvat-o.....ma bucur ca te ocupi de masina ! DA CU INVATATUL cum stai ? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.....Apropo,poate imi dai un pont cum sa indepartez mai usor lacul vechi dar in conditie buna (necojit)?

policolor are un produs ce se numeshte DECANOL. atentzie papa TOT pana la metal! deci pe ce dai cu el ramane fara vopsea, kit, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

thx! Am sa incerc sa vad...sub ce forma ii? Spray, lichid...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

agent smith

consider ca ar trebui sa avem si un topic de genul asta, unde sa dezbatem problema pe larg. eventual daca ar putea un moderator sa mute discutia de aici pe topicul asta.

una peste alta cred ca voi renunta la jante lustruite si lacuite in favoarea celor vopsite. inca ma mai gandesc, desi am niste idei bune cum as putea face ceva frumos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ideea cu mutatul...sorry, eu am cam lungit-o pe topicul deschis pentru @agentsmith.

THX @bizonule pentru descrierea produsului...chiar ca-i detaliata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
una peste alta cred ca voi renunta la jante lustruite si lacuite in favoarea celor vopsite. inca ma mai gandesc, desi am niste idei bune cum as putea face ceva frumos :P

Salut ... mi-am dat si eu jos jantele de pe Golf sa le curat. Am unde sa le sablez dar dc fac asta o sa piarda cromul de pe ele (sunt albe si se fac nashpa repede) :D :P( Le mai pot lacui dar ... nu arata la fel ..

Aveti idee de vreo vopsea buna care sa semene a crom?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...cand gasiti asa ceva sa ma anuntati si pe mine.. :D ....

am auzit ca undeva prin arad se pot croma 4 jante cu 100 euro. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Decanol de la Policolor e super bun, nu e nevoie de sablat sau smirghel

Modificat de Radugti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decanol de la Policolor e super bun, nu e nevoie de sablat sau smirghel

submit si eu...dupa ce-am ramas fara degete de la smirghel am incercat si eu decanol...miraculos dar trebuie avut grija :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Radugti, cu ce ai dat frate pe janta de arata asa?decanol?

Modificat de Bizonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Radugti, cu ce ai dat frate pe janta de arata asa?decanol?

decanol sigur! asa a aratat si in cazul meu...cum dai cu pensula, in cateva secunde se decojeste si cu o carpa poti sa indepartezi stratul de lac, vopsea ce-o fi :D. Mai greu ii cu zonele unde s-a oxidat aliajul(cele innegrite)...acolo tot la smirghel se ajunge.

Un alt pont ar fi ca dupa indepartarea stratului de lac cu Decanol si polishare sa se foloseasca o solutie numita Triumf (cred)...se foloseste pt aragaze parca...albeste foarte mult aluminiul. Eu am aflat prea tarziu, dupa ce-am folosit pasta abraziva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bizonul da,decanol dar in mai multe straturi pana cade vopseaua de buna voie, daca dai superficial te chinui o gramada

Acum am si eu o intrebare, are cineva idee daca e bine sa dau cu lac direct pe aliaj pentru ca nu vreau sa o mai vopsesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am si eu o intrebare, are cineva idee daca e bine sa dau cu lac direct pe aliaj pentru ca nu vreau sa o mai vopsesc

poti sa lacuiesti direct pe metal, dar suprafata trebuie sa nu fie foarte lucioasca ca altfel se cojeste. si pe langa asta e bine sa folosesti materiale de calitate. eventual sa le vopsesti la pistol daca poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ok ok.. sunt si eu la capitolul reconditionat jante...

de curatat ma descurc, am ceva decanol-like made in hungary

ma intereseza cum le protejez.

Unde gasesc "lac" si cum se aplica aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

vad ca nu s-a remediat problema cu pozele, au disparut toate si au ramas disparute.

mai adaug cateva poze din perioada cand lucram la jante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decanol-ul unguresc s-a terminat, mi-am luat policolor romanesc si e de 3 ori mai prost... o sa va dau poze cu cel unguresc .

eu am trecut prin granulatiile : 80, 150, 400, 800, 1000, 1200 si 2000. la sfarsit s-au matuit adica nu arata deloc lucios :screwy: .

o sa incerc cu "triumf".

o poza din timpul lucrului : http://www.scirocco.ro/aez.jpg

doar buza e slefuita, spitele erau negre le-am curatat si le voi vopsi / lacui.

l8r edit

si cele doua pe fata deja curatate de @ab-33-wob : http://www.scirocco.ro/picoftheday.jpg.

si diferenta dintre ET38 standard si ET25 cat sunt astea nu e doar 1,3 cm ? mie mi se par ca au iesit foarte mult in afara (freaca in aripi)

Modificat de scirocco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si diferenta dintre ET38 standard si ET25 cat sunt astea nu e doar 1,3 cm ? mie mi se par ca au iesit foarte mult in afara (freaca in aripi)

daca au tot 7J ca si ATS-urile atunci da, e vorba de 1,3 cm diferenta... inspre exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@agent smith da sunt 7J dar mi se par mult mai scoase decat 1.3 cm ... anywayz. revin cu poze cu decanolul unguresc / romanesc.

recomand cu caldura cel unguresc :lol:

post-36-1170316117_thumb.jpg

post-36-1170316125_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!