Jump to content

Reconditionare Jante


agent smith
 Share

Postare recomandată

  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razzvanu

    12

  • agent smith

    11

  • Golfuletz

    10

  • sharky

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

super treaba robert.... devin invidioase bbs-urile :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MS foarte mult pt. aprecieri! :lol: :lol:

Modificat de szrobik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! am observat ca stiti multe despre reconditionat jante. am si eu o intrebare: am jante originale de audi la care am observat acolo unde sunt decupajele, o coroziune care nu se duce cu nimic! Ce pot face sa dispara acele "bube" ca sunt putine si nu as vrea sa le sablez si sa le lacuiesc toate. multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine a mai roluit jante in buc? imi puteti spune cat costa sa roluiesc o janta si unde ? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roluit 100 lei bucata...iar daca este stramba rau janta...sunt foarte mari sanse sa se sparga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti! am observat ca stiti multe despre reconditionat jante. am si eu o intrebare: am jante originale de audi la care am observat acolo unde sunt decupajele, o coroziune care nu se duce cu nimic! Ce pot face sa dispara acele "bube" ca sunt putine si nu as vrea sa le sablez si sa le lacuiesc toate. multumesc anticipat.

Incearca sa le freci usor la ud cu smirghel P2000 si vezi ce se intampla. Poti creste abrazivitatea P1200, P800 dar cu grija, cu cat cresti mai mult cu atat e posibil sa intri in vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am indreptat 2 jante ca atata era nevoie...60 ron bucata. vopeaua am curatat-o de pe ele, urmeaza tratament anticoroziune , grund si apoi vopsea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

roluit 100 lei bucata...iar daca este stramba rau janta...sunt foarte mari sanse sa se sparga...

Daca aveti jante strambe sudate etc nu va recomanda sa mergeti cu ele la indreptat?Eu am decartat 650 de roata ca sa pot sa plec cu ea la mare ca erau varza jantele si la ultima s-a spart .am plecat cu ea lipita cu poxipol! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50RON roluit d janta + echilibrat + presiune in IASI. Nu se paerg, dar daca e indoita mai mult decat buza nu mai iese cum trebuie si se pune juma de kil de plumb pe ele. Cel putin asa mi s-a spus mie de la vulcanizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Jantele se indreapta si ies ca noi, totul tine de priceperea omului care face operatiunea.

@bankaru g3: unde ai efectuat reconditionarea? ce tratament anticoroziune le faci? poti sa ne oferi mai multe detalii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le-am indreptat la Primat gold, pe soseaua odai. dupa ce le-am curatat de aproape toata vopseaua le-am dat cu o solutie anticoroziune...mi-a adus cineva din aviatie ca si ei au probleme cu coroziunea aluminiului. mi-a zis ce se numeste "alodain" si ca sa dau cu el si dupa 5 min sa spal cu apa janta..si a ramas un strat auriu iar unde mai era vopsea s-a spalat. dupaia am dat grund si vopsea pt jante in 2 straturi. am renuntat la buza polisata k mi se luase de atata munca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu este prea mare deranjul, poti sa-mi arati si mie niste poze cu rezultatul final?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au iesit bine de tot :icon_thumright: ... sa dea domnul sa am si eu rabdare sa-mi iasa asa :icon_thumright:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI 1.6 16 V
Au iesit bine de tot :icon_thumright: ... sa dea domnul sa am si eu rabdare sa-mi iasa asa :).

stiti cumva unde se pot reconditiona jante de Al in Timisoara?si daca da cam cat costa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si dupa mult frecat....revopsit.....si iar frecat......si apoi pus cauciucuri.....a iesit asta.... :P

post-1306-1224700579_thumb.jpg

post-1306-1224700600_thumb.jpg

post-1306-1224700611_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca te-ai 'distrat" pana ai izolat toate zonele ca sa poti da negru :)

arata f bine

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca te-ai 'distrat" pana ai izolat toate zonele ca sa poti da negru :)

arata f bine

super treaba, felicitari, presupun ca alea sunt cauciucuri de 205 pe 13 nu? sunt un set de 4 si la mine in oras de vanzare, raritati nu alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt niste cauciucuri michelin....185 60/13....care stau...super...exact cum se vede.....am vrut un cauciuc mai inalt...pentru ca suspensia este foarte joasa....cu 175/50.13......mai aveam 2 degete de la baia de ulei pana la asfalt....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!