Jump to content

Reconditionare Jante


agent smith
 Share

Postare recomandată

Va salut, daca s-a discutat imi cer scueze.

Nu am timp si nici aptitudini sa-mi reconditionez jantele singur.

As vrea sa le duc la un atelier ceva,unde sa le faca cat mai profi.Sunt jantele de tabla pe 13,originale de G3.

Stiti vreun atelier in Bucuresti sau imprejurimi? Si ceva preturi aproximative....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 265
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • razzvanu

    12

  • agent smith

    11

  • Golfuletz

    10

  • sharky

    9

Top Posters In This Topic

Posted Images

stiti careva, ce fel de tubulara merge la bbs rm? e de 8 mm, dar e ceva special, oare pe unde as gasi?

merg desfacute o inelara cu cot de 8, de strans iti tre tubulara, in bucuresti se gaseste una nu foarte calitativa la pretul de 20 25 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit deja tubulatura la cluj, la 9 lei, si e destul de buna calitate, ms faty :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

As dori sa imi vopsesc si eu jantele (originale in 9 spite) si din cate am citit aici am inteles ca am nevoie de :

-decanol unguresc

-chit pentru aluminiu

-smirgher 600>2000

-disc cu hartie abraziva sau piatra care se ataseaza la flex pentru sgarieturile mai adanci dar cred k nu isi mai are rost polizarea din moment ce aplic chit sau discul cu hartie abraziva se foloseste dupa ce se da chitul pentru al finisa?

-fuler (nu stiu ce este si la ce foloseste)

-vopsea

-lac

Va rog sa imi spune-ti daca am omis ceva si orice sfat este bine venit deoarece nu am mai vopsit niciodata si nu stiu ce lac este mai bun,cel la spray sau sa cumpar la kg si sa-l aplic cu un pistol electric daca se poate si acelasi lucru si pentru vopsea dar vopseaua cred k este mai buna cea la cutie decat la spray.

Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

  • Oraş:Cluj-Napoca
  • Maşina:VW
  • Model:Golf2 & A4
  • Motorizarea:2x1.8T

625]

Posted 18.08.2008 @ 09:24

Aproape ca am terminat jantele. :rolleyes: Mai am de facut mici retusari, polishat in unele locuri :vaidecapulmeu:, dar...

Se polisheaza f. greu huh.gifhuh.gifhuh.gif

Attached thumbnail(s)

  • post-13869-1219044255_thumb.jpg
  • post-13869-1219044249_thumb.jpg
  • post-13869-1219044261_thumb.jpg
  • post-13869-1219044268_thumb.jpg
  • post-13869-1219044275_thumb.jpg

salut...cum se comporta jantele tipul acesta dupa polishare...a trecut ceva timp de atunci.nu s-au matuit sau lacul nu s-a cojit?

daca iti mai amintesti succesiunea operatiilor facute atunci si eventual materialele folosite te rog sa postezi aici.sunt foarte interesat de asta deoarece am si eu 4 jante F&I si vreu sa le pregatesc pentru roti de iarna.

multumesc

scuzati neindemanarea

Modificat de BH-76-BOB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de iarna? polishate? :tuktuk: Prinzi o dezapezire, si a doua zii te trezesti cu masina fara jante, ca mananca sarea .... :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la polish...adica luciu oglinda mai ai...cat despre cum se va comporta iarna......se vor matui dupa prima apa sau sare pe care o iau in freza!trebuie sa dai cu sealant sau, sa folosesti pasta de polish speciala pentru "metale polish oglinda " folosite in conditii grele..dar..cel mai bine..sealant..si curatate la fiecare 2 zile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun daca nu merita polishate atunci ce variante mai am?jantele nu arata rau dar aş vrea sa arate brici nu neaparat polişate.şi de curiozitate cum se comporta polişu la apa vara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit sablare si vopsire electrostatica in Piatra Neamt ! yuhuuu

Acum trebuie sa asamblez la loc jantele, cine imi poate spune daca trebuie neaparat sa pun masic intre buza si janta? Daca e neaparat ce fel de mastic trebuie? Am vazut special pe ebay dar nu m-as mai complica cu comanda..poate e ceva si pe meleagurile noastre romanesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

silicon rezistent la temperatura pt motor . de preferat negru. eu am luat de la 2+2, 10 ron un tub

Modificat de bankaru g3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zait, poti sa pui linistit silicon universal la tub mare, eu asa le-am facut, si nu am avut probleme :) doar vezi, sa nu pui foarte mult, ca iese pe la surubruri, si ai de sters mult :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 2 months later...

Sa revenim putin la topic..

Daca tot am suspendat carnetul 30zile, m-am decis sa imi reconditionez si eu jantele.

Astazi m-am apucat de ele, ma rog una din ele.

Iata ce era si ce a iesit pana acum....http://oi42.tinypic.com/2yx1vuq.jpg  http://oi40.tinypic.com/95u91c.jpg   http://oi43.tinypic.com/2w6xldf.jpg  http://oi44.tinypic.com/33jiczp.jpg  http://oi40.tinypic.com/6942vt.jpg

Rezultatul obtinut dupa mai bine de 4 ore de frecat in continuu. Miine urmeaza sa-i dau cu chit de aluminiu si sa mai fac si restu.

As vrea sa le vopsesc asa: Spitele sa le fac tot negru si buza sa o fac cromata. Ce spune-ti? Masina este un verde inchis. As fi vrut sa las buza asa (Bine dupa ce dau cu polish si inca, cu 2 granulatii diferite, dar se va vedea urat din cauza chitului) si oricum nu e departe cromul de culoare acare este acum.

Alte pareri sunt bine venite.

Modificat de cosm3ngl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Jante de transporter -cum arata initial, apoi sablata si la urma vopsite in camp electrostatic

post-116652-0-44101800-1402035961_thumb.

post-116652-0-89150600-1402036020_thumb.

post-116652-0-35536900-1402036026_thumb.

Modificat de 31alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!