Jump to content

Sisteme audio si de navigatie (Touareg 7L)


skinny
 Share

Postare recomandată

puteti face rost de harti gratuit(2010-2011 europa de vest)..eu le folosesc deja. nu mai dati bani la toti golanii care le-au luat dupa acelasi forum si vor sa faca bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa ce am facut upgradul la RNS510 nu imi mai merge mini-displayul din board. Nu mai apare sectiuna de radio si navigatia cum aparea inainte.

Aveti ceva idee ce sa fac ? Cine mi-o montant RNS ul nu prea a resuit sa rezolve problema. Oare sa incerc la reprezentanta ? Parca nu am prea multe increre in ei ... Ma gandesc ca trebuie ceva configrat din VAG, sau ma insel? ...

Modificat de C_Zeno
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie facute codarile de rigoare daca ai can 2.0 pe T. daca ai timp si te poti deplasa te ajut cu placere , te costa fix o bere fara alcool.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

anged- de unde sa le iau si eventual niste informatii pentru instalare, da-mi te rog un nume

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am si eu aceiasi problema de cand am montat RNS510 pe touareg 2007,nu imi mai apare pe mini display navigatia si radio,,nu stiu ce versiune de can am,daca ma poate ajuta cineva raman profund recunoscator(katalinscrob) :),un pm cu nr de tel.

Mersi

Cine are nevoie de un adaptor tvfree pentru rns510,il am si il dau ieftin,bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0760444655, atata ca stau cam prost cu timpul si trebuie sa te deplasezi (proaspat dadac deh)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi,ma deplasez nu-i problema,in ce cartier stai?Oricum ne auzim la un telefon inainte.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa ma bag si eu in seama?

Mai exista si PM pentru discutiile private!

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. spuneti-mi daca am voie sa postez adresa forumului pt harti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astfel de informatii se transmit prin PM.

Poti sa-mi dai si mie un PM, anged! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stimati colegi, vin si eu cu doleanta. Vreau sa montez pe masina un sistem de navigatie.

Ce parere aveti despre sistemul TTI-7905? Mentine postul de radio in timpul deplasarilor lungi?

A montat cineva? Rog sugestii.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine ma bate gandul sa iau o chinezarie d-asta din moment ce rns-510 nu merge la mine 100% din cauza versiunii de can mai veche, iar cu adaptoare treaba e doar pe jumate ok dupa parerea mea. mai degraba un as-7609 de 8" sau un dynavin d99 cu android....stie cineva daca exista versiuni de firmware pt rns 510 ca sa stie can 1.6 in loc de 2.0?

Modificat de katalinscrob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

anged,ti-as fi recunoscator daca mi-ai da si mie sursa de harti!Mersi!

Modificat de mircealezeu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor. am nevoie de sfaturile voastre privind navigatia care sper s`o pun pe masina mea. E un Touareg din 2006 V6 3.0L TDi 225cv Tiptronic.

Am pe el un sistem de navigatie(cel antic cu CD) si e jale mare. As vrea sa schimb cu alt navi in care sa pot instala hartile sau macar sa pun pe un usb stick sau sdcard, sa aiba DVD, sa mearga comenzile de pe volan, sa fie compatibil cu camera de mers inapoi (asta daca pot sa instalez pe masina).

Acum ce va rog e sa ma indrumati inspre cea mai buna unitate de genu asta si ce incompatibilitati as putea intalni la instalarea unei unitati noi dvd navi pe o masina din 2006. Un salut cordial si va multumesc anticipat.

Edit: Am tot cautat pe google si`am gasit ceva "chinezarii" pe undeva pe la 400-600 euro. Singura chestie e ca nu sunt sigur ca sunt compatibile intrutotul cu modelu de masina. Ca buget sa zic asa, undeva pana`n 800 de euro.

Am gasit un model care are cam de toate si as vrea niste pareri, http://www.smartauto24.com/volkswagen/vw-Touareg-dvd-player-w-gps-navigation-system-upgrade. Va multumesc mult !

Modificat de skibadee
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neaparat trebuie sa i-au converteru ca sa functioneze tot nu ? Merci omu. Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei bine, unitatea asta care vroiam s`o cumpar nu merge pe masina daca am rns2 deja instalat. Cica amplifier not compatible ! Sugestii ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am montat singurel un rns-510 cu ultima versiune de harti pt Europa inclusiv Ro si merge impecabil, se aude mult mai bine decat rns2 anterior, boxe pasive. Am renuntat la comenzile de pe volan dar merita. Firmware 2760, mod pt battery drain, codat cu vcds propriu original. Pt cei ce vor sa-si monteze navigatii va ajut cu placere. Treaba e f. simpla si nu necesita cine stie ce cunostinte avansate, cu exceptia unitatilor originale unde trebuie facute codari via vcds.

Recomand RNS-510 vs. altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ultima versiune de harti este 8.0 (2011)? eu pe aia am instalat-o si vede destul de multe localitati mici si izolate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

plus ca ai sanse foarte bune ca sistemul sa sune ca o buda, avand in vedere ca nu este calibrat pe statia si boxele pe care le ai in dotare

:)

Mihai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare,

Sunt nou pe aici si mi-am facut cont in special pentru a pune ceva intrebari despre navigatie.

Am o navigatie 510 RNS cred eu ( asta din ce am vazut prin discutiile voastre de pe forum) si as vrea sa stiu cum pot sa-mi reinnoiesc hartile din navigatie. Din ce ziceati voi provideru de harti pt VW este NAVTEQ. Am intrat pe site-ul lor si acolo ai posibilitatea de a alege modelul navigatiei, dar este foarte ambiguu si nu stiu care sa le downloadez ( http://www.navigation.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Navteq-NavteqEurope-Site/en_GB/-/GBP/View-Promo?Page=VW_Landing&NewLocaleID=en_GB&NewDomainName=Navteq-NavteqEurope-Site&cwt=application/ApplicationFrame_campaign_light) . voi ce ziceti?? care trebuie?? iar instalarea cum trebuie facuta?

O alta problema pe care o am este cea cu slotul pt card si anume nu merge un card mai mare de 2 gb. Am urmarit discutiile si mi-am dat seama ca trebuie sa fac un uptade de firmware, doar ca eu daca tin apasat pe butonul Settings nu imi apare acel meniu unde pot vedea ce varianta am in acest moment. Cum altfel pot afla?? doar mergand la reprezentanta VW? iar din experientele voastre cei de la reprezentanta sunt competenti pe aceste probleme sau mai mult strica??

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua , ma poate ajuta cineva cu un cod pentru o navigatie mfd2 ? am cumparato de pe ebay si persoana care a vanduto nu a stiut ca trebuie codul.

Am copie dupa talonul de pe care a fost luata.

 

Multumesc.

post-22096-0-97038900-1394544683_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, suna la sandra/vw si zici ca ai cumparat o masina  din afara dar nu ai codul la navigatie .. si ii dai seria de sasiu si seria/codul  de pe navigatie ,iar ei te vor ajuta cu pinul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare din nou!

 

Revin cu cateva clarificari pe care le-am obtint si eu dupa indelungi cautari si incercari.

 

Astfel :

 

1. Pentru cei cu Touareg Facelift (T2 - 2007-2010, Canbus 2.0) care au avut echipare din fabrica cu navigatie RNS2-CD/DVD (MFD2) cu sau fara RVC (Camera mers cu spatele) :

- Upgrade la RNS510 merge fara nicio problema, toata operatiunea este plug&play - se inlocuieste vechiul RNS2 cu RNS510, se monteaza (optional) un modul TVFree (Video-in-motion; Link : http://www.kufatec.de/shop/en/video-in-motion/volkswagen/video-motion-vw-mfd2-rns510-skoda-seat-bentley?action_ms=1 ). Vor merge toate functiile (comenzi volan, sunet, MFI, etc.). Singurul lucru care NU va functiona este RVC-ul (Camera mers cu spatele).

- Pentru a face sa mearga si RVC-ul este nevoie de 3 lucruri :

a. Schimbat cabluri vechi cele din acest link : http://www.kufatec.de/shop/en/Volkswagen/Touareg-7L/Rear-View-Camera-Harness-VW-Touareg-7L1?action_ms=1

b. Inlocuit RVC Control Unit - pe T2-urile dotate din fabrica cu RNS2-DVD (MFD2) si RVC este montat un RVC Control Unit cu codul 7L6 907 441 C. Acesta insa NU este compatibil cu RNS510 si trebuie inclocuit cu RVC Control Unit cu codul 7L6 907 441 B. Pretul versiunii "B" este undeva in jurul a 300 EUR (Link : http://www.vwparts2go.com/oe-volkswagen/7l6907441b )

c. Recodare cu VCDS (nu mereu - de cele mai multe ori merge din prima - recunoaste noul controller de la sine) + OBLOGATORIU : Recalibrare camera - Link : http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/VW_Touareg_%287L%29_Back-Up_Camera

 

2. Pentru cei cu Touareg Pre-Facelift (T1 - 2002-2007, Canbus 1.6), pentru montare RNS510 trebuie adaugat la toate cele de mai sus si urmatoarele repere/adaptoare :

- Link : http://www.kufatec.de/shop/en/categorie?page=xt_main_categories&cat=13&mcat=105

- Dupa care se face codare cu VCDS - aici s-ar putea sa fie nevoie de cunostinte ceva mai aprofundate de codare, nu este atat de simplu ca la T2, fiind posibila si necesitatea unui upgrade de Firmware la Canbus.

 

3. Ultimul/cel mai nou Firmware disponibil pentru RNS510 - varianta pentru Touareg - este 3810_noru (o varianta custom facuta de un baiat - Josi - special pentru RNS510 Touareg, care in plus fata de FW oficial 3810 rezolva problema asa numitului "Regensburg Syndrome").Nicio alta versiune mai noua de FW nu este recomandata pentru Touareg intrucat nu aduce absolut nimic nou, VW introducand RNS850 ulterior aparitiei FW 3810 pentru RNS510.

 

4. Cele mai noi Harti de Navigatie pentru RNS510 sunt cele de la Navteq V10 - Link pt Europa de Est : http://thepiratebay.se/torrent/8980680/RNS_510_map_East_Europe_v10_%288009%29

 

Sper sa gasiti aceste update-uri folositoare!

 

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!