Jump to content

Sisteme audio si de navigatie (Touareg 7L)


skinny
 Share

Postare recomandată

in urma citirii post-urilor voastre am devenit interesat de un DVD pentru jetta din semnatura. Am cautat pe net si am gasit: http://www.bf-china-factory.com/ (nu vreau sa fac reclama). Daca cineva are impresii bune sau mai putin bune va rog sa imi spuneti. Am discutat cu cineva de la respectiva fabrica, pot spune ca sunt destul de deschisi. Dar ma intereseaza impresii de aici. Multumesc mult.

Modificat de marinush35
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare prieteni!

Deoarece statutul meu de user (primii pasi) nu imi permite sa creez un topic nou , voi folosi acest topic pentru problema mea pentru care chiar as aprecia orice sfat imi puteti da.

Asadar , vinerea trecuta - 9 Octombrie - in timp ce ma deplasam pe autostrada Soarelui spre Constanta , brusc si din senin mi s-a aprins in bord indicatorul AIRBAG FAULT , cu mesajul aferent pe MMI!

Odata ajuns la Constanta , m-am dus la dealerul local VW-AUDI , si anume Cardinal Motors , unde mi-au facut o diagnoza completa pentru aceasta eroare. Dupa circa 2 ore mi-au inapoiat masina spunandu-mi ca nu se stie exact cauza acestei erori si ca ei banuiesc ca este vorba de un contact defectuos la senzorul de airbag de sub scaunul soferului , etc. , si ca au remediat problema si mi-au resetat si eroarea.

Intradevar nu mai era aprins martorul cu pricina si nici nu mai exista nici o eroare de genul pe MMI. A doua zi insa , in timp ce ma deplasam prin oras , la fel de brusc si din senin eroarea a reaparut si martorul s-a reaprins. Cardinal Motors tocmai isi inchisesera portile (sfarsitul programului - sambata - zi scurta).

Si in acest moment martorul este aprins!

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema / eroare ? Ati reusit sa o rezolvati ? Cum ? Despre ce anume este vorba , ce se intampla ?

Multumesc mult pentru orice sfat mi-ati putea da!

Modificat de B-63-LPP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, aceeasi problema o am si eu si DA in mare parte este de la un contact de pe sub scaun...am sters si eu eroarea si a aparut a doua zi din nou. La -mine a aparut dupa ce a stat 2 zile in curte....Acum merg asa cu ea de vreo 5-6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns , seb86!

M-am mai linistit...

Ma poate ajuta cineva din Bucuresti sa rezolv odata pentru totdeauna aceasta problema? Sincer nu am experienta cu aceasta masina si nu vreau sa imi bag nasul aiurea...mai ales ca nu mai am nici cablu HEX-CAN+USB ca sa pot folosi VCDS-ul pentru resetare....

Daca nu , atunci o sa le zic celor de la PBV sa rezolve problema cu ocazia reviziei de 30.000 Km de luna viitoare....

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine se tot aprindea dupa resetare si tot varianta "sub scaun" mi s-a spus.

In final a fost o spirala de sub volan care s-a schimbat pe garantie.

Vezi aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu am patit asa la un Passat din 2002, se aprindea martorul de Airbag, urmat de mesaj pe computerul de bord. S-a rezolvat dupa ce au schimbat spirla din volan. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm....oare cauza sa fie ca pentru prima data am incercat sa ajustez volanul? Ca martorul s-a aprins la scurt timp dupa ce mi-am setat pozitia volanului....

Daca intradevar este spirala respectiva , aveti idee cam cat m-ar costa la PBV sau la alta reprezentanta reparatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Salutare!

Are cineva idee, pe un touareg din decembrie 2007 ( e facelift), cu radio CD standard (atasez poza).. exista pe undeva un line-in sau se poate monta media IN?

are un singur CD, nu citeste MP3..si vroiam sa poata reda muzica si din alte surse.

Mi-am montat o interfata de i-Pod speciala pt vw la Midocar pe un radio Delta. Sistemul se aude foarte bine. Plusuri: cantitate mare de muzica stocata, comenzi pe volan si toate celelalte plusuri ale i-Pod-ului... Minusuri: 5 playlisturi (dar nu mai este un minus daca stiii sa te 'organizezi'); imposibilitatea afisarii titlurilor pieselor, ceea ce face navigarea dificila si pune accentul pe o buna programare a playlisturilor si nu in ultimul rand... marele dezavantaj... pretul: 500 ron interfata (4 fire si o cutiutza care adaposteste interfata propriu-zisa) plus (atentie!) alti 500 RON manopera la service vw (midocar).. ceea ce mi se pare mult prea mult. Daca iti place muzica si ai si banii... merita iar satisfactia este mare. Daca esti sensbil la pret, poate parea deja prea mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PENTRU CINE DORESTE HARTA ROMANIEI PENTRU NAVIGATIE RNS 510...0723.275.441 SAU VISI_IONUT@YAHOO.COM!!

Salut Ionut !

Daca mai este valabila oferta cu cd -ul de navigatie da-mi si mie un semn,te rog !

Multumesc anticipat !

Ioan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am montat o interfata de i-Pod speciala pt vw la Midocar pe un radio Delta. Sistemul se aude foarte bine. Plusuri: cantitate mare de muzica stocata, comenzi pe volan si toate celelalte plusuri ale i-Pod-ului... Minusuri: 5 playlisturi (dar nu mai este un minus daca stiii sa te 'organizezi'); imposibilitatea afisarii titlurilor pieselor, ceea ce face navigarea dificila si pune accentul pe o buna programare a playlisturilor si nu in ultimul rand... marele dezavantaj... pretul: 500 ron interfata (4 fire si o cutiutza care adaposteste interfata propriu-zisa) plus (atentie!) alti 500 RON manopera la service vw (midocar).. ceea ce mi se pare mult prea mult. Daca iti place muzica si ai si banii... merita iar satisfactia este mare. Daca esti sensbil la pret, poate parea deja prea mult.

Salutare, pretul pentru manopera la midocar este exagerat. Eu am montat-o in Constanta la niste baieti cu 50 Ron, interfata comandata de pe ebay 110$ noua.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dragi prieteni,

Posed un Touareg 2 - V6 3.0 TDI - fabr. 2007 - CAN Bus 2.0 care, pana foarte de curand era echipat cu INUTILUL sistem de navigatie MFD2 RNS2 DVD.

In urma cu 2 zile , cu ajutorul lui Costi_Geo , mi-am instalat un RNS 510 in locul vechiului sistem ( a propos , MULTE MULTUMIRI lui Costi : o treaba EXCELENTA , un adevarat PROFESIONIST , overall NOTA 20 , SUPER MULTUMIT :huh: )

Totul a mers snur : montarea unitatii fara probleme , cu TV-Free pentru Video in Motion , instalarea hartilor si softului de navigatie a mers ca unsa , comenzi volan , MFI , totul este perfect!!! Fara adaptari , fara lucru manual , fara modificari....efectiv Plug & Play fara nici cea mai mica problema!

Sunt super multumit de unitate si de ceea ce face si ofera ea!

Un singur aspect a ramas nerezolvat insa : Camera pentru Mersul cu Spatele (OEM RVC)!

Conectorii se pare ca sunt diferiti la RNS2 fata de RNS 510.

Un adaptor Kufatec costa 89 EUR insa presupune inlocuirea intregii cablaturi (de la Camera la Controller si de la Controller la Navigatie) , ceea ce inseamna lucru la firele din caroserie , inlocuire , etc.....

As vrea sa va intreb daca si altcineva s-a lovit de aceasta problema? Cum ati rezolvat-o? Exista si alt mod de a rezolva problema asta sau este NEAPARAT necesara inlocuirea intregii cablaturi numai pentru a avea conectorul final corect?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi prieteni,

Posed un Touareg 2 - V6 3.0 TDI - fabr. 2007 - CAN Bus 2.0 care, pana foarte de curand era echipat cu INUTILUL sistem de navigatie MFD2 RNS2 DVD.

In urma cu 2 zile , cu ajutorul lui Costi_Geo , mi-am instalat un RNS 510 in locul vechiului sistem ( a propos , MULTE MULTUMIRI lui Costi : o treaba EXCELENTA , un adevarat PROFESIONIST , overall NOTA 20 , SUPER MULTUMIT ;) )

Totul a mers snur : montarea unitatii fara probleme , cu TV-Free pentru Video in Motion , instalarea hartilor si softului de navigatie a mers ca unsa , comenzi volan , MFI , totul este perfect!!! Fara adaptari , fara lucru manual , fara modificari....efectiv Plug & Play fara nici cea mai mica problema!

Sunt super multumit de unitate si de ceea ce face si ofera ea!

Un singur aspect a ramas nerezolvat insa : Camera pentru Mersul cu Spatele (OEM RVC)!

Conectorii se pare ca sunt diferiti la RNS2 fata de RNS 510.

Un adaptor Kufatec costa 89 EUR insa presupune inlocuirea intregii cablaturi (de la Camera la Controller si de la Controller la Navigatie) , ceea ce inseamna lucru la firele din caroserie , inlocuire , etc.....

As vrea sa va intreb daca si altcineva s-a lovit de aceasta problema? Cum ati rezolvat-o? Exista si alt mod de a rezolva problema asta sau este NEAPARAT necesara inlocuirea intregii cablaturi numai pentru a avea conectorul final corect?

Va multumesc anticipat!

Salut , putin off topic ... ce ai facut cu RNS 510 ?? l`ai vandut ? ma intereseaza si pe mine sa cumpar pe touareg ceva cu ecran mare ! nu ma dau in vant dupa noutati , sa fie ecran mare ca a incepu sa ma enerveze casetofonul !

Multumesc !

Pare o chinezarie...

Punctul tare este ca poti sa pui IGO 8 3D pe el.

Iti recomand sa te uiti si la urmatoarele modele de la Pioneer (dedicate 2DIN pentru VW Touareg Facelift):

http://www.pioneer.eu/eur/products/car_acc...2008/index.html

Le gasesti si in Romania la diversi furnizori.

Ai idee la ce preturi ? merci mult ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaaa , am inteles ... ai schimbat doar sistemul ... am crezut (nu stiu de ce ) ca ai schimbat toata unitatea !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai a schimbat unitatile...clar. Sistem=unitate. :icon_thumright:

Referitor la preturile la HU-urile (Head UNIT) Pioneer din acel link, e suficient sa cauti codul modelului pe google.ro si vei gasi pretul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat unitatea RNS2 DVD cu o unitate RNS510 .... nu a fost necesara nici o modificare , adaptare , etc....totul este efectiv plug&play.

Costi a facut si codarea necesara cu VagCOM...toata operatiunea (inclusiv instalarea sistemului de operare pentru Navigatie) a durat cam 1 ora.

Singurul lucru care nu a fost rezolvat a fost conectarea RVC-ului (Camera pt Mersul cu Spatele) la RNS510 din motivul nepotrivirii conectorilor.

De fapt acesta este si motivul acestui topic : daca este cineva dintre voi care a reusit sa faca si aceasta conectare functionala, fara a cumpara intregul harnasament de la Kufatec (cel specificat initial , in valoare de 89 de EUR) ?

Numai bine!

Modificat de B-63-LPP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat unitatea RNS2 DVD cu o unitate RNS510 .... nu a fost necesara nici o modificare , adaptare , etc....totul este efectiv plug&play.

Costi a facut si codarea necesara cu VagCOM...toata operatiunea (inclusiv instalarea sistemului de operare pentru Navigatie) a durat cam 1 ora.

Singurul lucru care nu a fost rezolvat a fost conectarea RVC-ului (Camera pt Mersul cu Spatele) la RNS510 din motivul nepotrivirii conectorilor.

De fapt acesta este si motivul acestui topic : daca este cineva dintre voi care a reusit sa faca si aceasta conectare functionala, fara a cumpara intregul harnasament de la Kufatec (cel specificat initial , in valoare de 89 de EUR) ?

Numai bine!

Hmm e ciudat ca ai mai avut nevoie adaptorul respectiv din moment ce tu ai canbus2....eu cand am vrut sa iau rns510 am mers...mi-au scos rns2-ul au bagat rns510-le si gata...doar ca nu a functionat pt ca masina mea nu are canbus2 si nu aveau baietii nici adaptorul de care as fi avut eu nevoie.

P.S. Sarbatori fericite la toata lumea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm e ciudat ca ai mai avut nevoie adaptorul respectiv din moment ce tu ai canbus2....eu cand am vrut sa iau rns510 am mers...mi-au scos rns2-ul au bagat rns510-le si gata...doar ca nu a functionat pt ca masina mea nu are canbus2 si nu aveau baietii nici adaptorul de care as fi avut eu nevoie.

P.S. Sarbatori fericite la toata lumea!

La ce adaptor te referi?

Singurul lucru adaugat in plus fata de sistemul RNS510 a fost modulul de TVFree , pt vizionarea filmelor in timpul mersului.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... daca este cineva dintre voi care a reusit sa faca si aceasta conectare functionala, fara a cumpara intregul harnasament de la Kufatec (cel specificat initial , in valoare de 89 de EUR) ?

Numai bine!

De aici am inteles ca ai avut nevoie de ceva adaptor pt a facre trecerea catre RNS510 si m-am gandit ca e ceva problema de canbus, dar din ce spui tu ai folosit un adaptor pt a putea vedea filmele in timpul mersului deci e clar acum :lol:

Modificat de msclemike
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Mi-am procurat si eu dvd-ul cu navigatia pentru europa de est. Merge super fain. Singura chestie este ca nu are limba romana(nu e deranjant) si parca nu e asa intuitiva ca si un myo, spre exemplu.

E destul de detaliata (spre exemplu are harta targu-jiului).

PS: am un RNS510

Inca o intrebare: are idee cineva cat costa camera pt mers inapoi si ce modificari trebuie aduse masinii???

Modificat de claudiu1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aveti idee daca se poate monta o camera pt mersul inapoi.

Daca da, de unde pot sa o cumpar si cat costa?

Mantionez ca am RNS 510 si vanzatorul zicea ceva de "pregatire camera" dar nu stiu daca pot sa-l cred

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da... cauta la anunturi este un baiat costi....care iti poate monta ce vrei tu :D este super ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...intre timp am aflat.

Aseara s-a intamplat o chestie super ciudata. Mergeam normal cu masina si cand am schimbat postul de radio, pur si simplu RNS-ul s-a blocat. Dar s-a blocat complet in sensul ca nu mai mergea deloc. Nu mai mergeau comenzile de pe volan, nu mai mergea nici touchscreeanul, nimic. Si mai grav este ca nici macar nu putea fi oprit de la buton. In fine, am oprit masina vreo 2 ore si dupa aia a functionat normal. Aveti idee ce poate fi? Nu exista o posibilitate de resetare generala a acestuia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu doua intrebari, poate se pricepe cineva. Am pus pe Touareg un Pioneer F900BT.

1. N-am reusit sa ma lamuresc daca l-as putea face sa mearga cu comenzile de pe volan - nu m-au lamurit cei de la firma unde l-am montat, cica nu sunt siguri, sa comand un extra cablu de 600 RON dar nu imi garanteaza ca va merge.

2. De la un timp nu imi mai merge deloc iPod-ul conectat la Pioneer. E drept ca i-am facut un update de software. Cablul e de la Pioneer si nu de la Apple (care leaga iPodul de unitate).

Poate are cineva o unitate identica si a rezolvat deja aceste lucruri. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am achizitionat de curand un Touareg cu navigatie RNS2. Am citit tot ce se spunea pana anul trecut ca nu este navigatie pentru Ro. Au aparut ceva noutati? Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!