Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Da-ne si un pret te rugam ... sa ne facem si noi o idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor....vreau sa plec si eu in Germania sa-mi aduc un golf 4 1.9tdi 90 cp 5+1manual , am gasit cateva frumoase cu clima dar sunt din '98 sau 99' si la unele scrie pe net ca sunt EURO3 la altele scrie D3,am sunat la neamt sa intreb si la masini din '98 sau '99 au cod motor ALH , si in lista de la rar cu motoare euro 3 din cate am vazut ALH este euro 3 ,a inmatriculat cineva asa ceva ?iese euro 3 la noi la RAR?cine stie ce cod motor trebuie sa aiba aceste masini din '98 si '99 ca sa iasa euro 3 la rar ...astept pareri daca este posibil din partea acelora care au inmatriculat asa ceva sau care stiu un caz concret.mersi

Modificat de raul11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ALH - 90 cp

AJM - 116cp

Astea sunt motoarele diesel de la VAG care au euro3 inainte de 2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de implicare r&d , ai inmatriculat tu sau stii pe cineva care a inmatriculat asa ceva ???si inca o chestie pe briefurile vechi unde ii trecut "D3" nu cred ca scrie codul motorului,numai pe motor pe tablita aceea , trebuie neaparat sa scrie ALH sau AJM undeva in brieful nemtesc ,sau cei de la rar dupa seria si codul trecut pe motor determina norma de poluare...mersi mult

Modificat de Aditu
quote
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In actele din cele mai multe tari europene (Germania, Franta, Italia, Olanda, Belgia, Luxemburg) nu este trecut motorul (nici tip nici serie) pentru ca este o piesa de schimb ca oricare alta. In Romania, avem o legislatie tributara perioadei comuniste cand se fura motorul de pe tractorul U445 de la SMA si se punea pe IMS, si s-au gandit sa treaca si seria motorului in acte :))

La RAR nu ii intereseaza ce scrie in actele masinii. Franta si Luxemburg de ex. nu au trecute coduri de depoluare cum au nemtii de ex. Si nici in brieful mare, nou de la nemti nu este trecut nimic.

Am adus masini in brieful carora era trecut EURO2/26 si in Romania au fost euro 3 dupa codul de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult de raspuns ;) mai astept si alte pareri si sugestii :) haideti vw-istilor nu dormiti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si eu poate stie cineva :

- m.ar tenta ideea sa cumpar o masina din DE, care sa fie inca nu sunt decis, insa procedura ar fi sa dau masina mea ca buy back (merg cu a mea si ma intorc tot cu a mea, dar alta :biggrin: ) dupa care sa vin cu ea in RO si sa o inmatriculez pe cea noua, radiez pe cea veche.

A mai facut careva asa ceva ... sunt ceva piedici in toata procedura, pot sa existe surprize neplacute ?

mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vei lua mult mai putini bani in Germania decat ai lua in Romania pe masina ta.

In principiu, daca gasesti masina pe care o doresti intr-un parc auto, poti sa-i propui vanzatorului sa o tina pe a ta ca o diferenta. Dar suma primita de tine va fi mica, plus ca va trebui sa o radiezi de aici dupa ce te intorci , deci sa iei cu tine actele masinii ceea ce pt. cel din Germania nu ar fi foarte placut :blink: .

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens toate actele ? Nu e suficient daca ii las CIV vanzatorului dupa care eu sa merg cu talonul (brief mic cum ar fi), numerele, contractul de vanzare cumparare din DE si cu buletinul la politie / adm. financiara sa fac cerere de radiere, iar ulterior sa ii dau pe fax confirmarea de radiere ?

Intr-adevar .. sunt multe necunoscute in povestea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mai repede ti-as recomanda sa te duci la cineva cunoscut sa stai ceva vreme si sa astepti o oferta buna eventual sa iti cauti si pe net acolo ... in rest nu stiu ce sa spun de autohaus-uri nu prea am incredere la fel cum nu am nici la noi in AAA auto sau eu mai stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cunoaste cineva Viena , sa imi zica si mine vreo 2-3 parcuri auto cu masini sub 1000 E .

imi cer scuze daca nu tine de "Germania".

Multumesc frumos.

Modificat de bazooka
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vezi pe Brunner strasse (in partea de nord)

In capatul strazii sunt mai multe parcuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sal. daca cauti preturi bune poti incerca la onlinecars.at sunt linga graz(unterpremstaten ) ceva de genul asta nuami ca vanzatorii sunt paranoici :lol:.daca nu-i suni de pe nr de austria nu raspund la telefon. sunt mai ciudati asa dar preturile sunt destul de oke.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. :cool:

Vreau sa imi cumpar din Germania un Golf 3, preferabil 1.9. Dar vreau si sa ramana cu numerele de Germania cam un an, sa vad daca se rezolva problemele cu taxa de inmatriculare. Apoi, o voi inmatricula in Romania. Am o ruda in Germania, in Dusseldorf. E fratele bunicii mele, are cetatenie germana si e pensionar acolo. El ar fi dispus sa inmatriculeze masina pe numele lui iar eu sa o aduc apoi in Romania (un prieten care aduce masini imi datoreaza o favoare, deci nu e o problema aducerea ei) ... dar am totusi cateva intrebari:

1) Cam cat costa toata distractia asta (vanzare + radiere + inmatriculare + asigurare pe numele fratelui bunicii mele)?

2) Am nevoie de o imputernicire ca sa o pot aduce in tara si sa nu platesc taxa de la vama?

3) Din auzite stiu ca durata maxima in care pot tine masina in Romania cu numere de Germania e de 12 luni, apoi trebuie sa ies cu ea din tara. As vrea sa-mi confirme cineva informatia, daca poate.

4) Se poate sa fac asigurare in Romania pentru o masina inmatriculata in Germania? (am datele personale ale proprietarului, desigur)

Stiu ca multora vi se pare cam inutila problema mea avand in vedere ca preturile de la Golf 3 sunt destul de mici, dar masina asta vreau sa i-o fac cadou fratelui meu dar vreau si sa ma apuc sa strang bani pentru un Passat (pentru mine) iar 1000E economisiti de pe taxa de poluare ma vor ajuta destul de mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Stiu ca printre noi sunt o groaza de oameni care pleaca afara dupa masini si vreau sa va cer sfatul..cred ca daca astrele sunt favorabile voi pleca luna viitoare dupa o masina pt. mine,o masina de cateva mii de euro,un Passat B5,sau un Golf 4,ceva asemanator.Care ar fi cea mai buna zona a Germaniei pt. cumpararea unei masini? E o afacere sa ma duc cu avionul ?( am gasit bilete pana in 100E )..orice sfat e folositor.Multumesc anticipat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

1) Cam cat costa toata distractia asta (vanzare + radiere + inmatriculare + asigurare pe numele fratelui bunicii mele)?

--- nu stiu, open for discussion.

2) Am nevoie de o imputernicire ca sa o pot aduce in tara si sa nu platesc taxa de la vama?

Da, ai nevoie de "notarielle Beglaubigung" si, devreme ce nu-i a ta, n-ai ce vama sa platesti.

3) Din auzite stiu ca durata maxima in care pot tine masina in Romania cu numere de Germania e de 12 luni, apoi trebuie sa ies cu ea din tara. As vrea sa-mi confirme cineva informatia, daca poate.

Corect. Stiu prieteni care fac asta invers; stau in .de cu masina inmatriculata in TM fiindca e muuuuuult mai ieftin asa insa trebuie sa iasa din tara minimum o data la 12 luni.

4) Se poate sa fac asigurare in Romania pentru o masina inmatriculata in Germania? (am datele personale ale proprietarului, desigur)

Nu, fiindca are Haftpflicht, VK si TK acolo, deci si carte verde. Aici ai nevoie doar de rovigneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de tot pentru informatii! :huh:

Referitor la intrebarea 1, cam cat costa tranzactia (fara asigurare si verificari tehnice, adica contract+radiere+reinmatriculare)?

Modificat de valeantudor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cum dovedesti ca ai iesit cu masina din tara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa intreb cat de important este sa ai pe cineva care stie nemteste? Se gasesc greu aceste centre TUV unde poti scoate istoricul masinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@But_Fns:

Pai, neamtul de regula stie (sau cel putin, pricepe) engleza, insa nu-i face placere sa vorbeasca, din cauza ca lor le place sa se creada buricu' pamantului.

Daca ai pe cineva care stie, deja mnoh, se schimba regulile negocierii, ala e mai dispus sa lase din pret, etc. Altfel...

Ce ai tu nevoie nu e centru T

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult Bwwlan pt info. As vrea sa plec dupa ce termin cu BAC-ul,dar pana atunci m-am gandit sa cer cat mai multe imformatii sa nu ma duc ca fraieru si sa iau teapa.

Care sunt zonele unde se gasesc masini bune la pret rezonabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@But_Fns: stai flexat, ca poti fi doxa si tot poti lua tzapa.

Masini multe-multe la pret ok sunt in zona Stuttgart-Koln-Dusseldorf, insa o ocazie buna iti poate aparea chiar dupa primu' colt, indiferent unde esti in .de.

Relula e ca nu e nicio regula ;) Bafta la Bac.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,o sa caut niste parcuri in zona indicata. Multumesc pt. urari ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar, de ce va mai stresati sa cumparati masini din afara, deaorece preturile sunt aceleasi cu cele din Romania? daca sta-ti putin si cautati, o sa gasiti exact ceva pe placul vostru. o calatorie in germania, implica foarte multe costuri, timp pierdut si multe altele.

acolo, merita sa mergi, cand vrei sa iei o masina, la care pe putin 5,000 euro ai castig fata de pretul din Romania. pt 1,000 euro mai bine cautati aici; parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita pentru ca 80% din cele de aici au km facuti. Stiu ţ cazuri!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!