Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

  • Administrator
Cum fac sa-l trec pe numele lu taica-meu, care e pensionar si care are niste reduceri semnificative la impozit, asigurare???

Trebuie sa faci un contract de vanzare-cumparare intre tine si tatal tau, dupa care o inmatriculezi pe numele sau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI ai grija sa iti faci o procura cu drept de utilizare de la el catre tine, de fiecare data cand vrei sa iesi cu masina din tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are o sansa mult mai buna decat imputernicire.........!Merg amandoi si fac un act notarial catre politia de unde apartine,ca sa-l treaca la utilizator(in certificat) si in asigurare(la RCA te trece fara probleme).Mai nou, asa am vazut ca procedeaza si firmele de leasing.In certificat ai detinatorul si utilizatorul.Este mult mai simplu asa decat sa mergi cu un brat de hartii dupa tine.Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vad ca aici is cele gasite numai in germania.

Maine plec si eu spre BRNO si as vrea sa stiu daca stie cineva vreun parc de unde pot cumpara un VW de la cehi, sau ideal din brno.

Daca e cineva cu sugestii v-as ramane dator.

De asemenea daca exista in Austria, e bine si asa, caci trec la intoarcere pe acolo.

Cu multumiri pentru orice sfat

De asemenea, pls daca mi se poate spune si mie cam cat ar costa, taxele de autostrada, sau alte taxe, din cehia si pana in tara, macar o suma estimativa...

Modificat de Archanghel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la pretul de pe siteurile care vand masini din germania, la pretul de acolo cat sa mai adaug ca sa ies la valoarea reala???

Sa zicem ca gasesc o octavia la 6500, cat m-ar costa drumul plus inmatriculatul??? scap cu 8000? in conditiile in care masina are 900 EUR taxa de inmatriculare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma depinde si in ce zona a germaniei trebuie sa mergi pentru masina ( km parcursi )

dar ar trebui sa te incadrezi in suma ( 8000 eu )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cu cine sau cu ce mergi.

Un drum din Cluj pana la parcul de masini este in jur de ~120 euro cu autoturism, dar gasesti si la 80 de euro cu microbuz de 8+1.

Numere intre 80-350 de euro, depinde de care vrei.

Benzina/motorina pe drum incoace ~1.2 euro/litru. Cu 12 euro/100km, te incadrezi in 200 de euro din orice parte a Germaniei.

Vigenta austria + ungaria ~ 15 euro.

Deci, da.. te poti incadra in 8000 de euro cu tot cu inmatriculare.

Problema apare daca nu iti gasesti masina dorita acolo...

Modificat de r&d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu e mai simplu sa iei un zbor low-cost si ajungi odihnit si te intorci in aceeasi zi ?

Modificat de Razvanyke
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zborul e "low-cost" daca faci rezervarea din timp

daca azi gasesti masina pe internet si peste 3 zile trebuie sa pleci dupa ea cu avionul, "low-costul" are alte preturi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabian .. mai sus se vorbea de pret intre 80

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit masina si am plecat in 2 zile dupa ea....in alte 4 zile eram deja inapoi cu ea...depinde de la caz la caz

Modificat de giorgio_tlro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus ca nu cred ca un om care isi schimba masina, intra azi pe mobile.de ii place ceva, suna, si maine merge dupa masina! Cel putin, eu cred ca o perioada de cateva saptamani pentru a gasi masina, ajungi la intelegere cu handlerul si stabilesti cand vii, cand poti lua concediu samd.

Eu asa as face .. cel putin.

Problema e ca asta e teoretic.Eu mi-am luat masina din DE,dar mi-a cumparata-o o cunostinta,eu doar am adus-o.Acolo este o adevarata mafie a celor care aduc masini.Sunt persoane care stau acolo,cauta masini bune,ieftine si le cumpara.Altii merg de aici si le aduc.Daca vrei o masina buna si la pret bun,sunt slabe sanse sa prinzi,doar daca ai noroc.Daca mai si vrei sa discuti cateva saptamani si sa mergi in concediu,eventual,n-ai nici o sansa sa gasesti ceea ce spuneam.Si eu am fost in nord,intr-un oras mai mic,dar chiar si acolo era plin de romani la inmatriculari.Deci nu e deloc simplu sa iei si ieftin si bun.

L.E.@insanity

Teoretic te-ai incadra,in acel pret,dar depinde cat te plimbi pe acolo sa cauti masina,daca nu ai una rezervata,daca gasesti la acel pret pe care ti-l propui,plus ca daca nu ai la cine sta,te mai costa cazarea,masa pe acolo,deci trebuie sa te astepti sa si depasesti suma in caz de....Eu mi-am propus sa iau la 6000,mi-a gasit doar la 6700 ce voiam eu

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va spun cum am facut eu : am cautat doua luni pe mobile, doar la car dealeri, pentru ca o iei mai scumpa, dar e servisata corect, repet, doua luni am cautat zilnic 2-3 sedinte de cate o juma de ora, pana intr-o zi cand a aparut dimineata, la 11 era rezervata telefonic si in doua zile mi-a adus-o.de rezervare, discutia cu neamtul si adusul s-a ocupat un profesionist.la telefon deja te poti intelege cu neamtul si poate lasa 2-3 sute de euro buni, am avut unul cu care ma intelesesem dar am renuntat pentru ca era la hamburg care mi-a lasat 700 euro la pretul de pe net.

repet, dealerii erau mari, seriosi, si omul meu a trimis in doua ore un precontract cu care am rezervat-o.

a contat mult ca omul cu care am lucrat, adica profesionistul din romania era car dealer, avea mail personalizat, nu la yahoo sau gmail, stia dealerii din germania daca sunt tepari sau nu, stia cum sa vorbeasca cu el.daca esti privat, nu prea te baga aia in seama, la cate tepe si-or fi luat...

Modificat de hro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de cele mentionate mai sus, am cateva mentiuni :

- Depinde foarte mult de bugetul alocat si masina cautata !! EX : 10 000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Razvanyke

"Despre mafia cu masini la preturi f bune ce se cumpara imediat si se aduc in RO .. iar nu stiu ce sa spun, la cum se vand masinile acum si cu taxele lui peste .. insa nu am detalii, deci doar ma indoiesc - nu am si argumente."

Eu am adus masina in noiembrie 2008;atunci era vechea taxa si se aduceau foarte multe.A fost intr-adevar o pauza pana s-a reglementat taxa.Acum chiar daca nu e la fel ca inainte,se orienteaza oamenii spre masini euro 4,la care e oricum mai mica.Nu va disparea piata SH de afara,se adapteaza doar noilor reglementari.Deci cu cat pretul e mai bun acolo,aici castigul vanzatorului e mai mare si poate si lasa ceva din pret,deci sanse de clienti mai mari.Eu m-am dus in DE cu un microbus in care mai erau 5 persoane care mergeau sa aduca fiecare cate o masina cumparata deja,pentru revanzare(mai luau 120 euro si de la cei care voiau sa mearga incolo,cum eram eu,dar ce e drept te duceau la destinatia dorita,chiar daca ocoleau putin din drumul lor pentru asta.).Si asta era saptamanal,o gramada de oferte pt.a marge in DE cu cei care se duc dupa masini SH.in Oradea cat am stat la benzinarie era plin de masini cu platforme care tot acolo plecau.In Ungaria la benzinarii,in parcari am intalnit numai romani care mergeau tot acolo,deci comertul SH a fost si va fi in floare!Daca mergi cu avionul,nu vezi toate astea,dar mergand cu ei...

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sall all / vreau sa-mi iau o masina oldtimer de pe ebay.de dar nu stiu cum se procedeaza ! mentionez ca ma cont pe ebay am citeva cumparaturi facute dar toate acestea sint la obiecte ce au fost livrate prin posta .dar la o masina cum procedez? o vad licitez la ea si o cistig bun pina aici dupa aceea? ma duc dupa ea si o platesc la fata locului? daca stie cineva cum se procedeaza il rog sa posteze sau sa-mi dea un pm .. mersi mult si sarbatori fericite

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu exact cum se procedeaza pe ebay, dar dupa mine eu as merge obligatoriu la fata locului inainte sa platesc totata suma. Banuiesc ca te poti intelege cu vanzatorul daca este de buna credinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai asta e ideea . ca la diverse acareturi le platesc online cu paypal dar la masina?stiu ca este o perioada de gratie la plata si sigur o sa ma duc personal acolo sa o iau daca am cistigat licitatia clar ca vin cu ea acasa ca doar e a mea chiar daca imi place sau nu am cistigat-o asta e , dar intrebarea mea este cum fac cu plata ? accepta astia sa le dau banii personal in mina?trebuie platit un avans pe paypal? aici ma blochez ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel mai bine intreaba-l de detaliile astea pe vanzator! Pana la urma el decide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa cumpar un opel din Germania la cel mult 1000 euro...si nu vreau sa o inmatriculez in ro(platesc pretul triplu),dar vreau sa circul cele 3 luni legal cu numere straine si 1 luna cu numere rosii,apoi o vand daca pot ,daca nu....

Am cateva intrebari la care google nu m-a lamurit...sper sa ma ajute cineva care cunoaste bine in domeniu....

Ok...ideea e ca nu vreau sa am probleme cu politia ca nu am asigurare valabila sau alte chestii(asigurari rca nu se mai fac pentru masini cu numere straine cica e ilegal)

1.Cum sti daca masina are numere provizorii sau nu(sunt tot rosii ca la noi sau au alte caracteristici)?

2.Cum este cu asigurarea obligatorie la nemti?O are orice masina chiar daca are numere provizorii?Mai este valabila dupa incheierea contractului de vanzare-cumparare?

3.Cum sti daca are asigurare platita sau nu si este valabila si in ro daca este platita pe un anumit interval de timp?

4.La vama tre sa platesc ceva taxe?Cam cat daca trebuie?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand cumperi masina iti face acolo si numere de export(provizorii cum le zici).Arata,cam ca numerele de leasing de la noi,adica in partea dreapta au o banda rosie pe care scrie data pana la care sunt valabile.Nu mai au in stg banda albastra cu semnul UE.Asigurarea ti se face pentru toata perioada de valabilitate a numerelor,este valabila si in Romania,la fel ca numerele cu care circuli.la vama nu se plateste nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru info...Inca ceva inmatricularea + asigurarea ti-o fac ei obligatoriu la firma de unde cumperi sau tre sa mergi tu altundeva?

Daca o cumperi de la persoana fizica se poate negocia sa platesca ea inmatricularea si asigurarea...(asta asa pentru mine sa stiu ce atitudine sa am :vaidecapulmeu: )?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat de la persoana fizica.E ca si aici inmatricularea provizorie se face la birouri de inmatriculare(mult mai multe decat aici :icon_thumright: ) asigurarea se face tot acolo,linga ei.Cat despre cheltuieli,la noi negociezi cu cineva sa-ti plateasca inmatricularea?Poti eventual sa negociezi pretul de vanzare si de-acolo sa-ti iasa de inmatriculare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!