Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

Slabe sanse sa vb neamtul engleza. Patit pe pielea mea... noroc ca mai indrug ceva nemteste si inteleg 80% ca altfel... :blink:

In legatura cu achizitionarea de vignieta la unguri... cateva posturi mai sus...

Recomand sa aveti 3000 de forinti la voi si benzina destula ca sa traversati Ungaria. Cand m-am dus dupa masina mea, la MOL la Szeged prima benzinarie din Szeged, eu m-am dus la toaleta si prietenul meu s-a dus sa cumpere vignieta. Vanzatorul l-a intrebat daca vrea si pentru Austria, prietenul meu a zis sa ne scapam de o treaba si a luat vignieta si pentru Austria... total 22 de euro, noi nu aveam forinti. Deci teapa 10 euro. Vignieta 4 zile Ungaria 5 euro. Vignieta Austria 10 zile 7 euro. Deci unguru' (bulan de felul lui) si-a facut ciubuc pe pielea romanului. De atunci am zis ca si daca am 5 euro in monede de cent nu am sa le mai dau la unguri, am sa am la mine tot timpul forinti.

Asa ca aveti grija. Benzina... plinul facut la granita si forinti pregatiti pentru vignieta. Daca ne-au furat la vigniete cine stie cum te fura la benzina. :D

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si multi care vorbesc engleza.....ce nu face omul sa isi vanda marfa nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci unguru' (bulan de felul lui) si-a facut ciubuc pe pielea romanului.

Maaaaaaare atentie la felul in care ne alegem cuvintele, OK? :)

Auzi, bulan... ntz-ntz-ntz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VA salut. Stie cineva daca pot gasi passat-ul cc la un pret mai mic in Germania. M-ar interesa achizitionarea unuia, dar nu am decat 22-23000 E. Ma gandeam ca poate gasesc unul la banii astia, eventul cu km putini. Aveti ceva informatii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat dar n-am gasit nimic relevant. Doar unu doua exemplare pe la 24.000 Insa as prefera sa stiu de la oamenii care merg acolo si aduc masini. Ma puteti pune in legatura cu cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca aici: http://www.automobile-koepper.de/ (aici era unu cu 20.000)

Sau aici: http://home.mobile.de/AH-GEHLERT-GMBH

Insa la banii astia nu ti-as recomanda sa te bagi cu nimeni sau cel putin cu un necunoscut, decat eventual cu o firma serioasa .E totusi vb de 22de mii de euro , eu unu nu iti recomand sa te bagi la voia intamplarii ,ori mai astepti pana dupa sarbatori si eventual gasesti atunci putin mai ieftine ,ori cauta o companie serioasa care se ocupa de astea. Succes

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@analisa:

Ciao.

Uite AICI un bun exemplu. Are 14.520 km. si cere pe el 23.500; daca il platesti cash, il scoti la 22.000 SIGUR.

Ideea e ca trebuie sa suni REPEDE.

Bafta :huh:

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde e ideea cu sunatul repede? Ai impresia ca masinile in Germania pe praful asta se mai vand cum se vindeau? Cu siguranta NU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Alexx_22:

Pai, nu am, insa sunt romani care cauta asa ceva, ori, la 23.500, daca te tocmesti nitel, il scoti pe la 21.700-22.000, ceea ce deja se cheama o afacere.

In plus, anuntul e de doua zile pe site. Sunt curios daca vineri va fi tot acolo.

Just my two cents...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa iti zic ceva, o oferta buna de ex pe mobile se rezerva in 2-3 ore si se vinde in 10 :(

O oferta serioasa si BUNA, nu rezista 3-4 zile ! In rest s-au dus zilele in care se vindeau pe banda masinile.Lafel si la categoria cumparare in RO

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde se poate dormi ieftin in apropiere de Viena sau Budapesta?

Modificat de GIZMO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca dai SEARCH gasesti. Viena si Budapesta NU sunt in Germania ! Aici se vb mai mult despre cum se cumpara masini din Germania,etc

Cauta la CALATORII

Cazare Viena sau imprejurimi--> http://vwforum.ro/index.php?showto...06&hl=viena

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am gasit masina perfecta ... an bun, km putini si aproape de casa...(dar cred ca e o mare TEAPA!)

...missing link...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este teapa...cred ca este vorba de preluarea unui leasing!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dealer-ul e o firma romaneasca, poti da un telefon pt a vedea care e situatia masinii.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este teapa...cred ca este vorba de preluarea unui leasing!

Este mare teapa. Toate masinile nu sunt fotografiate in Romania.Daca cauti firma pe google. ai sa vezi ca nu coincide nici un nr de tel cu cele ingregistrate de adevarata firma. Maine postez totul despre aceasta teapa si in general despre tepele de pe mobile.

Modificat de Alexx_22
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam ca inca mai sunt cei ce cred in astfel de anunturi.

Am sa scriu cateva randuri legate de acest anunt.

Din prima nu se putea sa fie adevarat o masina din 2007 si VW Touareg 3.0 V6 TDI DPF Aut la 10.000

La datele de contact era trecut un nr de mobil, si link-ul catre asa zisul site al firmei.

Binenteles ca avea peste 250masini toate numai 2007/2008 la preturi bomba...

Pozele la masini toate din Germania, desi ele cica ar fi in Romania de vanzare:)

Orice Dealer daca urmezi link-ul catre website din pagina mobile.de ai sa dai si de site-ul lui.

Am luat de ex. numele firmei si am cautat cu google, DA exista o firma defapt 2, una topcarS si alat topcar fara S ,care vand masini/piese auto sub numele

asta,insa nu are leg cu asta,nr trecute pe mobile.de de catre asa zisi vanzatori e defapt un singur

nr de mobil, care nu coincide cu nr-le inregistrare si de contact de la adevarata firma.

Cum se procedeaza, destul de simplu,baieii fac conturi merchants,se inscriu , in cazul asta la

o companie care ofera posibilitatea sa cumperi o masina,si ei sa iti ofere transportul,sa iti aduca masina

la usa! In cazul lor au ales http://rbl-transport.com , s-au inregistrat cu contul de merchant

si te pune pe tine sa iti faci cont acolo, platesti acolo pe site, banii intra in contul lui de merchant

,el ii scoate si la revedere! La conturile de merch. au acces prin wu,conturi bancare pe acte naspa ,

PayPal,s.a.m.d nu intru in detaliu.

Pana nu de mult mergea treaba cu: Trimite-mi suma X in avans si iti rezerv masina,sau trimite-mi suma X care reprezinta transportul

eu iti trimit masina si in timp de 30zile daca esti multumit de masina,imi trimiti un CEC cu suma!Trimite-ai banii prin

Western Union sau Transfer bancar cu siguranta cu acte naspa deschise:)etc.

Ca sa dau un ex, m-am hotarat sa contactez asa zisa firma din RO care vinde masini,prin intermediul

site-ului mobile.de

si ii trimit urmatorul mesaj: (Fac pe Doamna nevinovata,Italianca care stalceste Engleza si ii dau bataie la mesaj)

"Hello any speak EN or IT please? I want buy this car as soon as posible.

Please let me know wots the next steps,

Paula is ready to come in Romania pick up the car.Thanks alot.

Ciao Paula S. "

Dupa care apare si raspunsul !

"The vehicle is in good condition, has no technical damage at all, no scratches or dents,

no hidden defects. It has title of ownership, cleared of any obligations or fees and comes with all the documents you need to register it.

You will not have to pay additional taxes for this.

It's my personal car.I've listed the car under AutoPark so I can sell it faster, but it's my personal car.

I have worked in Germany for the last 2 years and I've purchased the car there. My company wanted me back home, so currently I'm in England (UK).

I've brought the car home with me and it's now located in Dorset, England.

I'm trying to sell it at this price because I don `t use it anymore (the steering wheel is on left side and it' very difficult for me to drive it),

it `s a pity to keep such a car and not to use it.The car will come with german documents.

I tried to sell the car in UK, but nobody want`s to buy a left side steering wheel car.

My car is already at the "http://rbl-transport.com" at their local representant.(i paid this company to take care about transaction).

We can have a deal if you are really interested to buy it.

The price is correct and it's not negotiable and it also includes the transport.

Please write me back to discuss only if you are interested because I am tired of people that ask questions and are not interested at all.

Regards "

Frumos Nu?:icon_thumright: Pai cum el vinde masina printr-o firma Romanesca? Iar eu am trimis mesaj pe contul firmei,cum a stiut el sa ma contacteze?:study:

Am mai aflat ca: la Nume si Prenume cand si-a facut contul de Dealer pe mobile.de a trecut: MARIUS MAXIMILIAN MAMARA lol:)

Vreti sa stiti cine este acest Domn? Simplu cautati in lista firmelor din Bucuresti firma X si vedeti ca:

Topcar Auto S.R.L din Bucuresti pune la dispozitia dumneavoastra profesionalism, seriozitate si promptitudine.

Cu o echipa de 2 angajati cu vasta experienta in domeniul comercializarii de frane, amortizoare, anvelope punem accent in special pe

promptitudinea si seriozitatea firmei noastre. Produsele si serviciile noastre au ca piata principala de desfacere Romania

Toate produsele si serviciile companiei noastre sunt controlate si evaluate dupa un plan stabilit anterior. In firma Topcar Auto S.R.L

este promovata o cultura organizationala puternica avand ca valoare fundamentala orientarea catre client.

Ca urmare a vanzarilor mereu in crestere avand la baza produse si servicii extrem de variate putem spune ca suntem un viitor partner de incredere

pentru dumneavoastra.

Suntem convinsi ca veti gasi in compania noastra partenerul ideal de afaceri.

Compania noastra este gata sa va ajute, nu ezitati sa ne contactati

Date de contact

BUCURESTI

Localitate/Sector SECTORUL 2

Adresa SOS. MIHAI BRAVU *****

Numele companiei:Topcar Auto S.r.l

Persoana de contact:Mamara Marius

Telefon:021/2326523

Deci baietii au cautat o firma cu nume real, au inregistrat contul de Dealer cu date reale...ale Administratorului/patronului firmei respective:)

El avand pe site trecut urmatorul Email: TOPCARAUTOSRL@mobile.ro care il genereaza automat site-ul cand iti faci cont de Dealer.

Pt asta el imi rspunde la mesaj de pe urmatorul email stevenwalsh0@yahoo.com :blink:

Bun...Am aflat Ip-ul de pe care mi-a dat replay la email.

Received: (qmail 20115 invoked by uid 60001); 23 Nov 2008 20:22:25 -0000

Version:Content-Type:Message-ID;

Received: from [172.130.178.197] by web111107.mail.gq1.yahoo.com via HTTP

From: This sender is DomainKeys verified Steven Walsh <stevenwalsh0@yahoo.com>

Reply-To: stevenwalsh0@yahoo.com

Subject: Re: VW Touareg 3.0 V6 TDI DPF Aut.

Ok, intru pe un site oarecare, verific IP-ul...(172.130.178.197) si rezulca ca:

NetRange: 172.128.0.0 - 172.191.255.255

OrgName: America Online

OrgID: AOL

Address: 22000 AOL Way

City: Dulles

StateProv: VA

PostalCode: 20166

Country: US

Adica baiatu foloseste PROXY. De ce? Sa nu i se afle Ip-ul lui real(insa si asta se face,mai ales de catre cei competenti:)

Asta a fost ieri, astazi cand ma uit i-au fost dezactivate anunturile ,cand incercai sa vezi un anunt

de la el:Ne cerem scuze pentru inconvenientele create! Dacă aveţi nevoie de asistenţă sunaţi la Asistenţa pentru clienţi mobile.ro,

la numărul 021 405 9 405"

Urma sa sun si la firma "buna" sa ii intreb daca stiu de asta,insa daca nu mai exista anunturile.

nu am mai sunat ,vroiam sa le dau link sa vada exact!

Nu vreau sa par un profesor pt unii, daca am gresit cu ceva ma puteti coreta,insa daca s-a discutat ca e posibil sa NU fie o Teapa...

am vrut sa scriu despre asta , sa nu care cumva sa cada cineva in plasa,e pacat de banii pierduti !In cazul asta nu cred ca ar fi picat cineva deoarece masinile cica erau in RO si omul asteapta sa mearga sa vada masina.Dar puteti gasi asemenea anunturi pe conturi de Dealer din Germania,care sa va ofere asta si atunci sa picati intr-o plasa.

La fel cu anunturile( de obicei primele anunturi de pe pagina) ve`ti observa ca la pozele cu masini scriu pe poza sus sau jos: CONTACT MY ONLY AT xxx@GMAIL.COM de ex. acolo s-a dat"spam" pe conturile Dealer-ilor iar baietii au si ei parola, intra in conturi si modifica pozele si trec pe poza o adresa de email pt contact.Iar daca te uiti la Dealer vei zice ca totul este Ok si ca vinde masini din 2001 pe mobile.de.

NU TRIMITETI BANI INAINTE DECAT LA DEALERI CUNOSCUTI ,EVENTUAL RECOMANDATI DE CINEVA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am tras concluzia cu "Teapa" din pretul "ideal" pe care-l afisa.

nu cred ca exista nicaieri o masina buna la un pret mic ci doar o masina buna la un pret corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa le dai un mail sa vezi apoi ca nu mai scapi de ei. au texte foarte frumoase. cu aceste texte isi cauta victimele, care pun 500-1000 euro pe western pentru rezervarea masini.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cumparat cineva masina de la targul de masini din Dortmund?

Am o cunostinta care merge pe 6 decembrie la acest targ sa aduca o masina. Eu as cauta un Golf 4 din 2005 sau Opel Astra din 2005 cu maxim 130.000 - 140.000 km. Am sanse sa gasesc asa ceva acolo?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A cumparat cineva masina de la targul de masini din Dortmund?

Am o cunostinta care merge pe 6 decembrie la acest targ sa aduca o masina. Eu as cauta un Golf 4 din 2005 sau Opel Astra din 2005 cu maxim 130.000 - 140.000 km. Am sanse sa gasesc asa ceva acolo?

Merci

Poti incerca la targul din Berlin. Este in fiecare sambata si duminica. Astfel ai mari sanse sa cumperi golf sau astra direct de la proprietar. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GeCKO, ai fost recent la targul de la Berlin?

Am gasit pe un alt forum un topic din 2006 despre targurile de la Berlin si Koln unde se zicea ca nu merita sa mergi in targurile astea ca sunt mai mult masini vechi, cu preturi destul de mari si majoritatea sunt turcaleti, rusnaci, polonezi si romani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

laurentiu, toate targurile din germania sunt la fel : pline de turcaleti, polonezi, rusnaci, masini cu o stare tehnica indoielnica. In general, o masina buna nu apuca sa intre pe poarta targului, si este imediat luata de samsari.Eu am adus masini timp de 6 ani din germania si in tot acest timp nu am cumparat decat 2 masini din targ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost eu, sunt si masini bune. Romani nu prea sunt la Berlin, sunt rusi si arabi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!