Jump to content

Cumparare masina din Germania


barton
 Share

Postare recomandată

N-are rost sa ne contrazicem. Preturile sunt facute de bisnitari orice ai spune tu. Dacat toti ar avea "masina frumoasa la vanzare, cu km reali" si cu un pret pe masura n-ar exista situatiile astea. Clientul n-ar avea incotro si ar plati banii pe care masina ii merita sau ar cauta in alte tari, cum ar fi in cazul nostru Germania. Ceea ce afirmi tu este similar cu situatia in care ai avea un magazin de produse alimentare si ca sa poti face fata concurentei si chiar sa o ingenunchiezi ai comercializa branza topita expirata, iar pentru a o vinde ai modifica data fabricatiei si data limita pana cand se poate consuma produsul doar ca sa iti poti vinde marfa la un pret mult mai mic decat al concuretei. Clientii sunt de vina pentru ca nu stiu ca tu vinzi branza topita expirata sau tu porti intreaga vina ? Dupa rationamentul tau clientii ar fi de vina pentru ca vor sa cumpere de unde este mai ieftin. Pana la urma bisnitareala asta nici macar nu este legala. Eu, tu si probabil foarte multi alti oameni cinstiti, membri ai acestui forum ne platim impozitele si suntem impovarati de stat cu taxe si impozite pe cand ei se imbogatesc de pe urma naivitatii si bunei credinte a unora dintre noi, fara sa plateasca nici un fel de impozite sau taxe. Daca toate astea ti se par corecte..........

Revenind la subiect, in cazul tarii noastre numai si numai statul este de vina pentru ca incurajeaza astfel de practici prin lipsa legislatiei in domeniu, si-anume o legislatie care sa protejeze cumparatorul. Nu mai spun de taxa de mediu, care incurajeaza aducerea in tara a masinilor ieftine cu foarte multi kilometri, implicit mult mai poluante. Interesul statului a fost intotdeauna jecmanirea cetateanului si aducerea cat mai multor bani la buget, asa cum si interesul militienilor este acelasi, incasarea a cat mai multor bani la buget prin amenzi, nicidecum desfasurarea "actiunilor de prevenire". Noi sa fim sanatosi ca de golit buzunarele au grija altii, cel mai mare hot fiind chiar statul. Numai bine !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Nu mai spun de taxa de mediu, care incurajeaza aducerea in tara a masinilor ieftine cu foarte multi kilometri, implicit mult mai poluante. Noi sa fim sanatosi ca de golit buzunarele au grija altii, cel mai mare hot fiind chiar statul."

In perioada de acum 2 ani cand se putea inmatricula orice euro 2, pe autobanda in DE veneau incolonati cu bmw seria 3 "pisicute", golf 3, opel astra, ... toate epavele si gunoaile culegeau pe 500 de euro. Ramaneau cu ele pe autobanda, fierbeau motoarele, ruginite moarte, cauciucurile opinci... Crezi ca asta e solutia pentru Romania, sa elimine taxa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia ar fi fost obligativitatea importarii doar a autoturismelor euro 4 si euro 5 sau nu mai vechi de X ani, precum si eliminarea taxei care de altfel este ilegala din doua motive:

1. Este discriminatorie. Masinile deja inmatriculate si mult mai poluante nu platesc aceasta taxa.

2. Contravine principiilor si legilor UE care interzic orice taxare suplimentara a marfurilor de import in interiorul UE.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poluarea e raportata la numarul de km. Logic, dupa parearea mea ar fi sa se regaseasca in pretul combustibilului, si nu in anul de fabricatie a masinii.

Si, revenind la subiect, nu te obliga nimeni sa cumperi de la samsari, poti sa te duci tu sa iti aduci masina, si la fel de adevarat e ca teapa iti poti lua si aici si in Germania. In momentul in care cumperi o masina second, tine mai mult de noroc cum o nimeresti.

Toate bune! Masini sa fie pt toata lumea!

PS:

Eu am masina luat din targ si nu imi pare rau( pret bun la vremea aia, motor bun, dotari, si m-am uitat mai mult la starea tehnica si aspect, decat la ani si km).

Modificat de steffan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

decebaldirdala

De acord cu colegul "inginerul". In momentul de fata statul gestioneaza prost aceasta activitate. De fapt, ce gestioneaza bine? Nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cine are intrebari legate de cumparare masina din Germania,Belgia,Franta ma poate contacta pentru informatii. Cred ca experienta mea de peste 100 masini vindute il poate ajuta in achizitionarea masinii dorite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia ziceti-mi si mie, dealerul Autohus din DE este de incredere? Sau sunt un fel de AAA Auto de la noi?

(m-am lamurit intre timp)

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inginerul

"Solutia ar fi fost obligativitatea importarii doar a autoturismelor euro 4 si euro 5 sau nu mai vechi de X ani"

Oricum nu mai aduce nimeni mai jos de euro 4 din pricina taxei f mari. Chiar si la euro 4 daca aduci peste 2500cc taxa e pe la 3000 euro. Deci pana la urma taxa asta a oprit macar elanul si amploarea pe care o luasera astia care strangeau toate panaramele din 92-96. Ca e ilegala si nu stiu ce ... fiecare cu parerea lui. Si eu am platit 600 euro cand am inmatriculat golful si nu am comentat prea mult. Cine nu vrea are optiune Bulgaria. Daca eram solidari dadeam statul in judecata pe la Haga pe nu stiu unde cu avocati internationali care taxeaza 500 euro/ora si vorbeam altfel dar cu cine sa te bagi. Numai gura si gargara multa, fapte nimic. Pot sa jur ca daca se majoreaza motorina la 8 ron nu o sa comenteze nimeni nimic. Romania nu mai are putere sa faca o greva macar. Atata timp cat granitele sunt deschise ... fiecare are dreptul de a alege. Cu 10000 euro pleci unde vrei tu in Europa si daca ai 2 maini si 2 picioare imposibil sa nu reusesti ceva atata timp cat vrei sa muncesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cand cu deprecierea e f rentabil sa aduci toate daramatele cu euro 2

exemplu clar la mine

tocmai am inmatriculat un T4 euro 2 de 1.9TD cu 600 de euro taxa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi,

in final am luat din tara :

Skoda ocavia 1, 1.8 t 4x4 sedan 2002 , 141000 km..5500 euro.

merge f bine, Momentan nu am ce sa ii schimb la ea, Are doar mici defecte, doar sa ii rezolv un scartait la bucse o mica cosmetizare in unele zone la vopsea..

are carte sevice in tara, km reali...schimbate: distributie completa , uleiuri, pompa apa, frane fata spate,planetara, acum 2-3 luni..( cu facturi)

Cel mai mare defect este ca nu ii merg incuietorile pe cheie direct, doar din telecomanda pot deschide. Sincer nu am testat asta la cumparare.

Cam atat.

Modificat de diasomie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum zicea si @Wug nu bijnitzarii fac piata. La noi in Romania din pacate clientul e prostul si el cere sa fie pacalit. Caz real: masina mea are 253000 km si am totul pe cartea de service(mai putin bucsele) vreau sa vand masina, in targ aproximativ aceeasi configuratie din acelasi an dar cu 150000 km, diferenta de pret 1500 de euro in favoarea celei cu 150000 km. Vine clientul le vede pe amandoua (pt ca erau alaturate) si imi zice: "Esti prost nene? Cine crezi ca iti da tie pretul asta cand vii cu kilometrajul asta si ai tupeu sa imi zici ca are si carte de service. Cartea de service a fost tinuta pana la kilometrajul asta dupa care tu ai folosit masina si l-ai dat inapoi pana aici. Decat sa o cumpar pe asta care cine stie cati 400000 are mai bine o iau pe cealalta care e si mai ieftina si poate a fost masluit doar de la 200000 in jos." Ce poti raspunde acestei afirmatii? Am ramas masca si l-am rugat sa se orienteze spre cealalta masina ca e mai ieftine. In urma acestei experiente m-am hotarat sa nu mai vand masina si sa o tin pana ajunge la o valoare comparabila cu prima de casare. Romanul nu merita o masina cu acte in regula, asta e concluzia la care am ajuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte "tare" intamplarea ! Din pacate se intampla asta mult prea des :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Calinutz, eu de-aici deduc un singur lucru si sper sa nu fie cu suparare. Daca bisnitaru' de langa tine vindea si el o masina intretinuta si cu kilometri reali, pretul ei ar fi fost acelasi cu pretul tau. Corect nu ? Noi romanii intr-adevar, parca ne dorim sa fim tepuiti, dar pretul de data asta, nu l-ai facut tu, nu l-a facut cumparatorul, l-a facut bisnitarul care vindea un cazan la un pret foarte mic. Daca ei, bisnitarii, n-ar exista si daca daca legislatia ar fi de asa natura incat sa pedepseasca aceste practici, ai putea vinde o masina buna pentru banii pe care ii merita. De fapt vreau sa subliniez faptul ca intr-adevar, noi romanii vrem si ne place sa cumparam orice produs la promotie sau 1+1 gratis, ne bucuram la fiecare leu, fara sa ne gandim ca suntem totusi prea saraci pentru a cumpara lucruri ieftine si proaste. Precum spuneam si mai devreme, statul nu face decat sa sprijine bisnitarii si sa incurajeze vanzarea cazanelor pe 4 roti. Suntem si prosti, fara suparare, trebuie sa fii putin cam prost sa crezi ca un diesel din 2002 cumparat SH din Germania poate avea 150.000 de km. Probabilitatea este de 0,1% ca acei km sa fie reali. Probabil fiecare dintre noi trebuie sa-si ia o teapa in targ ca sa se invete minte. Unii nu se invata nici dupa teapa totusi.......Si cu asta inchei cu off-topicul.

On topic. Cine stie ce inseamna o masina ingrijita si intretinuta cu consumabile de calitate, schimbate la timp si rulata in germania numai si numai pe drumuri bune, nu va mai cumpara vreodata masina din romania. Caz concret: ieri am facut o inspectie masinii mele, am vrut sa vad care este starea bucsilor, a bieletelor de directie, capete de bara, pivoti, etc.. Asa cum ma asteptam toate uzurile sunt minime, dar ceea ce m-a surprins in mod foarte placut, scutul de plastic nu are pe exterior nici macar o zgarietura, m-am uitat la data fabricatiei nu cumva sa fi fost schimbat.......11.05.

@diasonie, felicitari pentru achizitie.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@diasonie trebuie sa te felicit si eu pentru ce ai cumparat.Singura explicatie este ca au cazut mult preturile pentru ca ai luat o masina excelenta la un pret super bun.

@Calinutz ce te face sa crezi ca cel "foarte destept" nu era un samsar suparat ca ii strici piata?Cand esti mintit pentru orice in tara asta, in toate domeniile ,de unde sa mai gasesti incredere in oameni?Increderea este cea mai valoroasa marfa pe care tarile civilizate stiu sa o pretuiasca.Tara asta nu a inteles si nu are sansa asta poate inca o mie de ani sa nu atenteze la acel sentiment numit "incredere".

In locul celui care stia atat de multe luam ambele masini si le testam sa vad care este mai buna,nu stateam sa gandesc cum ma fura unul sau altul.Oricum foarte documentat cel care si-a dat cu parerea lui "nevinovata".

@Inginerule te agiti degeaba:pe oameni nu ii poti convinge cu niste randuri pe un forum pentru ca fiecare a avut o viata si crede in experientele lui mai mult decat randurile de pe un forum.Tu in principiu ai dreptate insa mai exista si exceptii iar multi iau aceste exceptii drept regula.Pana acum ceva timp merita sa iei masini din germania insa acum nu mai merita sa iei pentru ca o s agasesti aici masini cu preturi mai bune(chiar daca trebuie sa te pricepi si sa cauti serios o masina buna restul fiind cioace).Oricum romanii au mai multe masini decat isi permit iar criza ii obliga sa vanda ce le prisoseste.

Mai exista o chestie pentru care e greu de ajuns la masinile norocoase si ieftine si bune:samsarii cumpara masinile din piata inaintea celor care sunt amatori in domeniu si o revand la preturi mai mari.Pana la urma samsarii din asta traiesc si au ochiul format si pot investi niste bani pentru care multi din noi ii strang in ani de zile.Cum poti contracara un samsar sa-ti cumpere toate masinile bune din targ si sa le revanda peste 2 saptamani mai scumpe sau cu piese "masluite"?.Cum poti tu ca un cumparator ocazional sa te compari cu un cumparator profesionist care stie si are informatii cat 10 ca tine?.Tot clientul este de vina ca asa ceva se intampla pe piata?Da, suntem de vina in multe privinte ,mereu facem alegeri gresite mai ales in politica si la multe altele,dar suntem si ajutati de cei ce ar trebui sa faca totul sa mearga mai bine.Insa problema este ca si sus sunt tot niste samsari care traiesc din terenuri paduri si constructii.

O masina BUNA costa iar pretul o sa fie platit prin reparatii sau direct la vanzator daca ai norocul.Eu am ales sa cumpar un jaf si sa il repar pentru ca asta imi ofera mie garantie si anume capacitatea de a-mi repara singur masina.Nu e bine sa te bazezi prea mult pe noroc desi uneori este placut sa te simti norocos.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

divinewind are dreptate, si in Ro poti gasi o masina buna dar trebuie sa stii sa o alegi din celelalte cazane "samsarite". Prietenul meu si-a luat un A4 cu 150.000 si un pic de Km la bord....dupa o scanare cu VAG-ul am descoperit o diferenta de de vreo 80.000Km. Am facut scanarea dupa 1 an de la cumparare pentru ca atunci nu aveam cablul. NOROCUL lui e ca masina e in stare foarte buna, kilometrajul a fost dat inapoi doar pentru a putea pune un pret mai mare si in special sa o poata vinde in targ inaintea celui de langa el (unul ca si Calinutz).

Eu nu mi-as mai lua masina fara test nici cu 300.000Km nici cu 50.000Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de urari..

sa va dau un exemplu de teapa..samsareasca.

Ieri la spalatorie, vad un tip dezghetat cu un ford focus frumusel, diesel, cu numere rosii. Am intrat in vorba cu el si l-am intrebat de unde o are, cat a dat...etc.

O avea din Oradea, productie 2006, 140 000 km , luata din targ de 6 zile de la samsar roman, o gramada de optiuni care l-au incantat..la un pret bun, zice el.

A dat 5700, apoi 300 pe inscriere, apoi 1500 ron pt schimbari ,transmisie , placute, filtre etc

Cand i s-a mai dezlegat limba la discutie, a inceput sa se planga de ea....: nu a testat-o deloc la chizitie, doar vizual cat s-a priceput. I-a fost frica sa ia din germania , a zis ca in Romania la Oradea lucrurile sunt mai sigure..nu sunt manarite. Pe drum spre casa vedea ca nu are vlaga, obosea repede.. a ajuns la service si STUPIZA: avea turbina schimbata cu alta mai mica si furtunele de la / din turbina rectificate, ingustate cu / fara colier, chiar unul lasat afara, fara colier pentru ca aveau alte dimensiuni.. si nu se potrivea. Ma mir ca ii mergea.

Vina lui ca nu a testa-o, caz penal pentru samsar..

Modificat de diasomie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce caz penal?Exista asa ceva in Romania?Sa fim seriosi...

Oricum cel cu ford-ul nu a luat inca teapa.Sa ai pregatiti 1000 de euro ptr o masina sec hand si dupa ce depasesti acesti bani poti spune ca ai luat teapa.Deocamdata e ok.

Problemele apar cand mergi la mecanici si mai strica si ei din masina de te apuca damblalele cum se goleste rezervorul cu bani de zici ca este gaurit si in final vezi cum ai pierdut 500 de euro degeaba(depinde cat de ieftina este masina,mie mi-au schimbat garnitura de chiulasa cand de fapt era un senzor hall+ mi-au distrus un filet de bujie +manopera de schimbat buji 90 de lei +...).

Samsarii sunt primi vinovati iar mecanicii si service-urile vin imediat la rand.

Daca duci masina in service pot sa strice orice pretextand ca masina oricum era stricata dinainte ptr ca este sec hand si ai venit si cu ea defecta.

Germania e poate mai sigura cand achizitionezi o masina,sau cel putin era,insa totusi o sa traiesti cu masina aici in romania si de "jmecheri" e plin.

Modificat de divinewind
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic ar exista un soi de cadru juridic. Practic.......... :vaidecapulmeu:

Cumpararea unui autovehicul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Topicul este dedicat unui alt subiect decat cel dezbatut in ultimele doua pagini.

Pentru aceste ultime doua pagini exista acest topic (Cumparare masina de la un samsar, Acte, teste).

Reveniti on topic va rog!

Va multumesc pentru intelegere! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Inginerul

Oricum ar fi daca ai cumparat o masina cu km inapoi fii fericit ca n-ai luat o panarama din Romania epuizata fizic si psihic. You know what i am talking about !

Recomand pt cei care vor cumpara masini din vest sa caute masini si in Belgia, Olanda, Luxemburg. NU Franta, Spania ! Sunt mai panarame ca cele din RO. De ce masini din BE, NL sau LUX ? Ganditi-va putin. Germania nu e limitata pe autobahn in multe locuri care inseamna ce ? Cne a fost a vazut. Golful 4 e tinut 190km/h km intregi, darmite un A6 3.0 quattro. Din 220-230km/h nu iese. Adica blana! Asta e valabil la masini de firma. La vecinii lor autobenzile sunt limitate peste tot la 130km/h. Eee. Ati mai aflat un pont azi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 100% sigur de km masinii. Poate nu m-am facut bine inteles. Masina mea este cumparata de aici: http://vw.glinicke-weimar.de/default.aspx si a fost a unei doamne de 48 de ani pe nume Heise Andrea. Chiar nu cred ca o rula cu 190 pe autobahn :( si chiar daca a rulat-o cu asa viteza cred ca i-a facut un bine masinii pentru ca trage foarte bine motorul. :(

Kilometrii sunt trecuti pe factura, masina avea garantie 12 luni.........NU se pune problema in cazul meu, dar stiu foarte bine ceea ce se vinde in targ. Am un vecin care se ocupa cu asta de vreo 7 ani de zile si stiu ce vinde. Toate au numere de toll din aceeasi localitate. Masinile care n-au fost lovite au km dati inapoi, alea care nu-i au dati inapoi si n-au fost lovite au alte vicii mai grave. Problema este nu c-au fost lovite ci ca sunt reparate de mantuiala multe dintre ele, cu piese de calitate indoielnica, bineinteles reparate in asa fel incat cu greu iti dai seama cat de tare a fost lovita. Nu exista masina SH buna si ieftina in acelasi timp. Si daca exista trebuie sa ai un noroc chior sa o nimeresti, oricum asa o masina nu se gaseste la samsarii care vand masini cu numere de toll. Masinile bune sunt scumpe in 99,99% din cazuri sau pur si simplu nu sunt de vanzare. Restul e cancan.

Referitor la Belgia si Olanda, am observat un lucru. Marea majoritate a masinilor aduse din aceste doua tari nu au ESP. Ma refer la autoturisme VAG doar. Pe langa ESP multora le lipsesc airbagurile laterale. Din ce motiv......nu stiu. Probabil nu pun accent pe siguranta. :))

Referitor la Spania si Franta, sunt perfect de acord cu tine. Mai bine o cumperi din romania decat din franta sau spania. Clar !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut.Sunt nou in aceasta comunitate,insa am o nedumerire pe care sper ca odata cu voi s o pot deslusi.Intentionez sa cumpar un volkswage scirocco de 200 cp nou.

Problema este ca pretul cu ce am vrut eu este cam 27,500 pe care as dori sa ii achit in leasing pe 60 luni cu avans de 20%,insa eu trebuie sa plec in strainatate la munca.Credeti ca pot face leasing in Romania cu salariul din alta tara europeana?Mentionez ca are cine sa plateasca leasingul aici in tara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te compatimesc pentru toata birocratia si hartogaria prin care va trebui sa treci. Din cate stiu eu mai sunt cazuri, dar pe praful asta... greu de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te compatimesc pentru toata birocratia si hartogaria prin care va trebui sa treci. Din cate stiu eu mai sunt cazuri, dar pe praful asta... greu de tot.

Pai tocmai aici intervine problema,ca nu stiu cum sa fac foi,ce acte imi trebuie,adica toate astea luate pas cu pas,daca ma poate ajuta cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine faci actele in tara in care vei pleca. Esti si asigurat. Cu Casco asta din Ro cred ca o sa ai destule batai de cap. Este simplu sa faci actele daca ai salariu in euro in alta tara din UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member unpinned this topic
  • laduncaag a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!